:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,258
Активни 770
Страници 29,823
За един ден 1,302,066

Не е важно колко, а какво четем

Дигиталната революция направи така, че четем много, много повече от преди
Ивайло Дичев
Дигиталната революция направи така, че четем много, много повече от преди. Има ли през последните две десетилетия по-трогателна гледка от книгата? Имам предвид физическата книга, с поизбеляла корица, автор, подчертани тук-там редове. През 90-те новите хотели запълваха празните полици на мебелите със събрани из кабинети, читалища и мазета томове на Живков, партизански стихове, съвети за жената, съветски космонавти, та дори някой учебник за инженери.

В един момент това навлезе в тренди кафенета, където идиотски книги тип "слонът при социализма" изразяваха насмешката на новото поколение над старото, погубило, предполага се, живота си в офлайн тъпотии.

Години наред можеше да се видят импровизирани антиквари, наредили книгите върху пейка или направо на земята. Под надписа "всичко по един лев" можеше да видите така ценените навремето томове на "Златни зърна" или "Световна класика" до циклостилни брошури за кандидат-студенти.

Често подборката подсказваше, че става дума за книжния багаж на едно семейство - бащата, детето, бабата - събиран и пазен с години, после изведнъж станал излишен, защото мазето трябва да се преустрои в дюкян. Известно време спирахме и ровехме в тези кашони, движени от тази древна представа за културата като рудник, където лежат заровени скъпоценни камъни.



После полека-лека престанахме да ровим



Стана ни ясно, че важните неща така или иначе ще се преиздават ако не физически, то в електронен вариант. Че оттук нататък все по-трудно ще смогваме да прочетем все по-огромната продукция, която ни се предлага. А може би и на нас се наложи да опразним мазетата за някакви по-практични цели?

Трудно е някак да се разделиш с книгата, с която си прекарал дълги часове на вълнения: някак ти се иска да я прочете и друг.

Да мине през подчертаните места, през петната от кафе, през прегънатите страници, където си заспивал. Наследили сме това от времето, когато книгите са били малко и именно за това - място, през което задължително минава всеки. Днес синовете вече не прочитат книгите на бащите си; твоята книга няма защо да интересува другия човек, защото той просто си купува някаква друга книга, произведена от пазара по неговия вкус.



Прочиташ и хвърляш, прочиташ и преинсталираш на таблета



И книгата остава разкрачена между високата си символична стойност и физическата маса, която задръства жилището ни: не ни дава сърце да я изхвърлим, но все по-ясно ни става, че няма за кого да стане отново важна, както е била за нас.

Различни групи редовно организират безвъзмездно даряване на книги под различни форми: едни подаряваха сбирките си на общинската библиотека или училище, други организираха обмен на книги, при който взимаш каквото ти се чете и оставяш каквото си прочел. Не говоря за бизнес инициативи на издателите от типа "подари книга за Коледа", а за спонтанен идеализъм, породен от вярата, че книгата е необикновена вещ. Вярно, че да подариш примерно сандвич, може да е по-необходим за един безпаричен човек, но тук практичното няма нищо общо.

Не бих употребил и думата "духовно" заради странните заглавия, които циркулират при тези идеалистични жестове - за повечето от тях бих викал "За Бога братя, не четете!" Като че ли



книгата като предмет е загубила връзка със съдържанието си



и духовните йерархии, в които сме свикнали да я полагаме.

Самият акт на четене се е превърнал за някои елитарни младежи в странна субкултура: духовното не е да проникнеш в света на Бодлер или Вирджиния Улф; духовното е станало селфи преживяване - да виждаш себе отстрани, седящ на пейката и четящ, и хората си казват - виж ти, не попипва телефона си, а чете. А че книгата е някаква конспиративна теория за жените, забременели от извънземни, все едно.

Непрекъснато се оплакваме, че днес по-малко се чете, под 50 на сто от българите, казват, че са прочели по една книга за изминалата година. Всъщност това не е вярно.

Дигиталната революция направи така, че четем много, много повече от преди.

Просто не четем от начало до край предмета "книга": влизаме в потока на думите, прескачаме от страница в страница, от автор на автор, никога истински не почваме и тъкмо затова и не свършваме. Носталгията по книгата в този смисъл е носталгия по една култура с начало и край, която можем да притежаваме.

Прочетох, мое е, знам го, давам ти го. Нещо като спасителен пояс в шеметно разширяващата се дигитална вселена от знаци, в която се чувстваме загубени.
Снимка: Михаела Катеринска
Преди две години студенти четоха книги публично, като протест срещу чалгата в Студентския град.
26
3818
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
07 Август 2014 19:45
Ееее, с това "четене" професори станаха някои...
07 Август 2014 19:52
Дичев, защо?
07 Август 2014 20:13
Наистина е фрустриращо да имаш на някое от запаметяващите устройства стотици хиляди томове, които даже теоретично не можеш да прегледаш, не да прочетеш! Затова през все по-малкото свободно време е хубаво да се излегнеш с книга която вече 1-2-3 пъти си чел и да загубиш няколко часа. Всъщност позата е въпрос на личен избор.
07 Август 2014 20:57
Аз също не чета вече книги и имам чувство, че едва ли скоро ще прочета нещо.

С тия информационни технологии книгата изглежда доста постно ястие.

Апропо почти и не гледам телевизия. Гледам 10 минути и ми омръзва. В нета има всичко.

А иначе книги в нас колкото щеш. Седят красиво подредени по мебелите.....

07 Август 2014 20:59
Не е важно колко, а какво четем
Напълно съгласен!
След 50-60 години хората ще се хвалят как
са изчели два вагона таблети по 32 гигабайта единия.
Какъв тюрлю-гьовеч имало по таблетите - нема значение...
07 Август 2014 21:33
Само за мен работа


Пенчо бре, учи!
Пенчо си мълчи.
Пенчо бре, чети!
Муси се, сумти.


Пенчо бре, чети!
Пенчо не чете.
Пенчо, работи!
Пенчо пак не ще…


Пенча го мързи,
гледа да лежи —
ходи, та се май,
дири да играй.



Време се мина,
Пенчо порасна,
иска да яде —
няма откъде.

Ивайло, дали си прочел толкова, колкото си написал?

07 Август 2014 21:39
Дедо ми малко беше чел.
Ма много помнеше и разбираше...
07 Август 2014 22:13
След 50-60 години хората ще се хвалят какса изчели два вагона таблети по 32 гигабайта единия.

Забележителна представа за ползване на компютърна техника
07 Август 2014 22:45
За Автора , за Книгата като : „... носталгия по една култура с начало и край ...,.
...спасителен пояс в шеметно разширяващата се дигитална вселена от знаци...”
07 Август 2014 23:21
Има книги и книги. Книги, които ни учат, и книги, които ни забавляват. Затова и не бива да обобщаваме.
Да, най-важно е какво четем. Но за да определим какво е важно трябва да си дадем сметка за ценностите ни, за целите ни, за оставащото ни време.
Има случаи, в които четенето е равнозначно на безсмислено убиване на времето. Но има случаи, в които четенето ни дава отговор на вълнуващи ни въпроси, дава ни решения на проблеми, прави ни по-силни и значими. Затова книгите ще съществуват.
07 Август 2014 23:39
"Не е важно колко, а какво четем", а най-важно, като си прочел някоя книга, защото в днешно време, както казва и автора, едва ли се чете от начало до край, та най-важно е какво си разбрал!
И да напомним, "най ме е страх от хора на една книга". Това може да се перифразира и така, че трябва да се пазим от хора на един канал!
Освен това лъжа е, че в интернет било имало всичко!
08 Август 2014 00:20
Дигиталната революция направи така, че четем много, много повече от преди


На баба ти хвърчилото.
08 Август 2014 01:10
Електронната книга не може да се сравни с обикновената и лично аз чета от екран само това, което не мога да намеря на сергия.
Врагът на книгата не е електронният й вариант, а субкултурата на киното и телевизията.
Наскоро реших да прочета за енти път "Кво вадис". Сенкевич не е сред най-важните за мен автори, но като цяло мога да го чета. Голяма бе изненадата ми, че пространните, многопластови описания ме отегчават, независмо от финеса и майсторството им. Дотолкова сме свикнали на "екшъна" и документалистиката, че ги търсим и в класическата белетристика
08 Август 2014 07:56
Електронните книги не са лош вариант. Пренесох си по-голямата част от библиотеката
на едно NOOK-че - E-ink. Тази технология щади очите. Събраха се около 400 тома - предимно
класика. И на две флашки още класика, съвременни и всякакви автори. Чета си непрекъснато.
Вече година и половина не пропускам нито един ден особено вечер. При тази телевзионна програма с
турски, индийски и всякакви бълвочи...... Но и аз забелязвам че описанията вече ме отегчават.
Времената са други и ние някак си сме се нагодили към бързото действие.
08 Август 2014 09:13
Наскоро реших да прочета за енти път "Кво вадис". Сенкевич не е сред най-важните за мен автори, но като цяло мога да го чета. Голяма бе изненадата ми, че пространните, многопластови описания ме отегчават, независмо от финеса и майсторството им. Дотолкова сме свикнали на "екшъна" и документалистиката, че ги търсим и в класическата белетристика


Безспорно ,увлича и днешната книга - чета с удоволствие и Стиг Ларшон,и Ал.Маринина ,и С Минаев ,и Пелевин ,и Халед Хосейни ,и за "Степните Богове" на Андрей Геласимов ...но преживяванията с класиката са ме качвали на "7 - то небе" Човек започва да търси читателската си писта с "а,б.." то . Моето поколение на четеше ел.книги - нямаше ,сега с бясна скорост си наваксвам ,но се оказвам често само , търсеща Прустовото изгубено време
08 Август 2014 09:47
Развалили сте си вкусовете просто. Подробните описания отегчават, само ако са от бездарни писатели. Сенкевич е автор, който може да бъде възприет и четен с удоволствие от момчета и юноши от 11 до към 16-17 години. "Камо Грядеши" е по-сложен случай, но...ако почне да ви доскучава от описанията на по-сериозни автори, то сте с развалени вкусове.
08 Август 2014 09:51
Дичев е ретро. Прекалено много е чел.
Днес Бойко Борисов е на мода.
Прочел 1 книга и иска цялата власт.
ББ всичко знае, от всичко разбира и затова всичко иска.
08 Август 2014 11:17
Който знае какво да чете, чете и на таблет, и на киндъл, че и на телефон. А който не знае какво да чете - хаби гората.
08 Август 2014 12:02
големите интелектуалци четат само научни списания защото нямат време за друго.
08 Август 2014 12:05
Дрън-дрън-дрън.
08 Август 2014 12:12
Аз, другари, не съм съвсем съгласен с автора. Много е важно колко се чете и на какъв носител. Бертран Ръсел е казал, че има две причини да се чете книга - защото ти доставя удоволствие и за да можеш да се похвалиш. Старата хартиена книга мирише на мастило, прах, мухъл и други хубави миризми и това ни доставя удоволствие. А всеки около нас може да види какво четем и така се хвалим. И с количеството прочетени книги се хвалим - кой каруца, кой камион, кой два вагона книги е прочел и колко по-интелигентен това го прави от прочелите по-малко, да не говорим за Боко, който е прочел само "Винету". Таблетът и разните му други джаджи нито миришат хубаво, нито може околните да видят какво четеш, нито колко книги имаш в джаджата!
08 Август 2014 12:22
Републиканец, в този ред на мисли прочети "Понеделник започва от събота". Имаше един много подобен случай там.
08 Август 2014 12:25
Натисни тук
08 Август 2014 12:25
Това "какво" придобива значение и стойност за всеки само след като се премине известно количество "колко".
08 Август 2014 14:16
Много хора използуват книгата за приспиване. На плажа може да се използува и за възглавница. Аз разхождам една латинска граматика пето лято. И едни кратки истории на Съмърсет Моъм (на английски) ги чета също доста години.
08 Август 2014 23:45

Пенчо бре
08 Авг 2014 12:25
Мнения: 8,681
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Натисни тук


Уви израснах в жестоки времена на дефицит на книги. Бях влюбен в творчеството на Карл Май, но така и не успях да се докопам до книгата носеща името на този ключов персонаж. Обменяхме непрекъснато с авери книги, но истински важно беше да имаш връзки в книжарница, а аз такива нямах. Чувствал съм се на моменти, направо като болен. По- късно вече след години я открих и си я купих от тенекиена сергия, почнах да чета и... скука. Все едно Вирджиния Улф да чета. Не ме разбирайте погрешно, може някой да я харесва, не искам никого да обидя, пробвал съм я, просто не е по силите ми. Шарл Бодлер иди дойди, всъщност даже е готин (интригуващ) с неговия странен опиумен свят, ама Вирджиния Улф не е за мен. Винету също вече и това не е "снобизъм". Хората са различни и на всичкото отгоре се променят, вкусовете също...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД