:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,681
Активни 451
Страници 4,246
За един ден 1,302,066
ДНЕВЕН РЕД

Пенсионната реформа ще е сред най-спешните задачи наесен

Възрастта и стажът за пенсия със сигурност ще трябва да се увеличават от следващата година, въпросът е с колко
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
През октомври 2010 г. КНСБ протестира срещу мълчанието на тогавашното правителство на ГЕРБ относно намеренията за увеличаване на стажа за пенсия и възрастта на първа и втора категория работници. Никой управляващ не би искал да види отново миньорите в центъра на София.
Как да се пенсионират работещите първа и втора категория труд и кой да плаща пенсиите им? Да продължи ли увеличаването с по 4 месеца на стажа и възрастта от 1 януари 2015 г., или да има още едно отлагане? Как да се затягат условията - рязко или по-плавно? Да се увеличава ли автоматично възрастта за пенсия заедно с нарастването на продължителността на живота и дали/кога да се изравнят годините за пенсия за мъжете и жените?

Това са въпросите, които редовният кабинет, когато и да се състави след изборите наесен, ще трябва да е решил, както се казва, вчера. Стъпките в пенсионноосигурителната система трябва да са ясни при обсъждането на бюджета за догодина, и то с дългосрочен хоризонт. Дори в закона е записано, че концепцията за реформата трябва да е готова до ноември. Затова и първите законодателни текстове на следващото Народно събрание трябва да са промените в Кодекса за социално осигуряване (не че ГЕРБ не въведе принцип да приема подобни "земетръсни" реформи в последния момент преди Нова година).

В тази сложна тема може би най-после ще се постигне чакана отдавна последователност - неофициално се говори, че служебният министър на социалната политика ще запази поста си и в редовното правителство. Би било повече от резонно - Йордан Христосков е участвал в разработването на всички пенсионни реформи у нас, познава проблемите на системата и отвътре и отвън. Разбира се, беше и в консултативния съвет по реформата към предния министър Хасан Адемов. Сега вероятно ще продължи работата си, просто на ново ниво. Христосков вече каза, че ще подготви няколко варианта с финансови разчети в различна времева перспектива - да е ясно кое колко струва и как ще се отрази на държавното обществено осигуряване. Оттам нататък думата ще имат депутатите.

Партията, която се готви да управлява, обяви, че



пише своя програма за реформи



в най-важните сектори. "Нашата програма е със силен реформаторски уклон. Пишем по няколко варианта, спорим, когато стигнем до някакво решение ще го обявим", коментира пред "Сега" евродепутатът от ГЕРБ Томислав Дончев. Едва ли ще има скоро новини, защото няма партия, която да влезе в предизборната кампания с мотото "Обещаваме ви да работите по-дълго". А и ГЕРБ направиха най-големите си грешки именно в социалната система, така че сега ще са много внимателни.

Ако нищо не се промени в системата, то от 1 януари отново би трябвало да започне нарастването на възрастта и стажа за всички работещи с по 4 месеца. А новите пенсионери от първа и втора категория би трябвало да получават пенсиите си от професионалните фондове, а не от НОИ, докато навършат общата пенсионна възраст. Това ранно пенсиониране също е сред спешните задачи за разрешаване. От следващата година НОИ трябва да спре да плаща тези пенсии и да ги прехвърли на професионалните фондове. По една или друга причина обаче, според фондовете в тях няма достатъчно пари, за да се изпълни законовото изискване. От там настояват осигурителният институт да продължи да плаща пенсиите на хората, които са работили само преди 2000-та година, когато не съществуваше втори стълб на реформата. За хората със стаж отпреди и след реформата те искат да се плащат две пенсии на базата на осигуровките във фонда и в НОИ. А от професионалните фондове да останат само пенсиите за хората със стаж от 2000 г. нататък.

В последните си дни в управлението БСП опита на пожар да приеме половинчати мерки, само за да изпълни



предизборен ангажимент на Мая Манолова



към група миньори. Дисциплината на предишния парламент, разбира се, не стигна за окончателното им приемане, но те, така или иначе, бяха безсмислени. БСП предлагаше само възрастта да продължи да расте плавно за първа и втора категория, без въобще да коментира проблема с изплащането на пенсиите. 3 години в повече обаче няма да направят партидите по-адекватни. Това беше и становището на финансовото министерство: "Период от 3 години за осигуряване на адекватност на този вид пенсии, е минимален, което след изтичането му отново ще провокира предложение за по-нататъшното му удължаване".

За най-масовата трета категория хора, които според експертите понасят тежестта на пенсионната реформа в последните 14 години, възрастта най-вероятно също ще расте. Защото ранното пенсиониране, инвалидните пенсии и все по-малкото работещи у нас, с чиито осигуровки и данъци се издържа осигурителната система, ще задълбочават дефицита в НОИ. Най-чистият вариант, който се прилага успешно в редица европейски страни, е да има автоматичен механизъм за обвързване на увеличението на продължителността на живота с увеличение на годините за пенсия. Този подход ще изчисти системата от популистките вмешателства на политиците в нея, ще даде стабилност и предвидимост, смятат експертите. И тук има варианти как точно да се въведе този механизъм. Би могло възрастта за пенсиониране да се обвърже със средната продължителност на предстоящия живот на хората в пенсия. Или възрастта да се обвърже с прогнозната продължителност на живота на хората в пенсионна възраст. Това също трябва да се реши с разчети, лишени от политически нюанси.

Според данните на националната статистика за три години - между 2011 г. и 2013 г. българите



живеем с половин година повече



спрямо предишния тригодишен период (от 2010 г. до 2012 г.) Средната продължителност у нас е 74.5 години към края на миналата година, с което България записва поредното си последно място в ЕС.

Каквито и да са предложенията за реформа обаче, те ще се сблъскат с искането на синдикатите да се замрази всякаква възраст за пенсиониране до началото на 2019 г. Причината - продължителността на живота расте с твърди бавни темпове, за да настигне увеличението на годините за пенсия. "Искаме да видим на масата вариантите, разчетите и тогава да коментираме. Нашата позиция обаче е известна и тя не е променена", коментира пред "Сега" вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов. Синдикатите отдавна твърдят, че основен проблем на системата е укриването на осигуровки, което вдига много дефицитът в НОИ, а не толкова ниската възраст за пенсиониране. Затова искат и криминализиране на укриването им. И още - увеличаване на вноската за пенсии. Мерки, които работодателите категорично не приемат.

Все пак между синдикати, бизнес и експерти съществува крехък консенсус, че обвързването на продължителността на живота и на годините за пенсия трябва да се направи. Основният въпрос ще е от кога да стане това и до каква възраст. За нарастването на стажа има по-голям консенсус, защото все пак от него зависи осигурителният принос на всеки. Другите спорни въпроси ще са за връщане на пенсионната възраст за полицаи и военни, която БСП отмени без аргументи, и ограничаването на инвалидните пенсии. Все теми, които политиците не обичат на прага на избори.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Очаква се Националният съвет за тристранно сътрудничество да възобнови заседанията си в следващите 1-2 седмици.
20
5194
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
10 Август 2014 20:34
Христосков е един от авторите на рестриктивната реформа, обричаща милиони българи на мизерия. Въобще не се отчита, че мнооооог хора през 1990-2005 г. трябваше да бъдат осигурявани, но бяха принудени от държавното безхаберие да работят "на черно" . Така те никога няма да съберат необходимия стаж за "нормална" пенсия. С мотива, че няма пари се въвежда порочния кръг старците да работят по-дълго, като същевременно се изплащат помощи за безработица, или млади хора се принуждават да емигрират. Подобно е положението и с таван на пенсиите - пестят се 30-на милиона, а се губят вноски за над 200 милиона.
Въобще вместо "стягане на колана" трябва да се мисли за увеличаване на приходите, вкл. и с криминализиране при неизплащане на осигурителни вноски в пълен размер.
Както е казал Рокфелер - не ме плашат големите разходи, а малките приходи.
10 Август 2014 20:44
Аз пък си мисля,че Костов и Нейков са авторите
10 Август 2014 20:54
А новите пенсионери от първа и втора категория би трябвало да получават пенсиите си от професионалните фондове, а не от НОИ, докато навършат общата пенсионна възраст


Аз съм ЗА това.
Ще изгорят няколко хиляди човека - но пък всички останали ще най-накрая ще са наясно какво значи думата "реформа".
10 Август 2014 21:22
Мафията си има синдикати...
10 Август 2014 21:42
Айде сега Маин толкова се стара да изпълни предизборното обещание на БеСеПету и да отпадне възрастта за пенсиониране на военните, а вие....
10 Август 2014 21:51
Абсурд е "хора" които никога не са работили нищо реално, да решат справедливо съдбата на работещите, това са паразити които са свикнали само да ограбват. Парламент, синдикати, "работодатели" и назначени бизнесмени винаги са живяли наготово, тяхната единствена цел е да изсмукват повече и повече, нищо не може да ги засити.
10 Август 2014 23:38
Синдикатите отдавна твърдят, че основен проблем на системата е укриването на осигуровки, което вдига много дефицитът в НОИ, а не толкова ниската възраст за пенсиониране. Затова искат и криминализиране на укриването им. И още - увеличаване на вноската за пенсии.

Увеличаването на вноските означва добросъвестните да плащат още за сметка на укриващите. Чии интереси защитават т.нар. "профсъюзи"?
11 Август 2014 03:57
Или възрастта (което е геноцид), или стажа - а не и двете!

Учудвам се, че никой не прави връзка с челото на днешния брой - нито тук, нито под другата статия. Ето:

Българите са спестили 1813 лв. средно за втора пенсия
Фондовете продължават да печелят повече от такси, отколкото от инвестиции

И коментарът на Дейзи 2:
"Накрая ще се окаже, че им дължим десетократно повече, отколкото те на нас - и ще си ги търсят от наследниците ни."
11 Август 2014 07:51
На бой отиват само старците
трета категория!
11 Август 2014 07:56
Всъщност проблема е, че едва 60% от работоспособното население в Бг има работни места и плаща осигуровки. За това и младите бягат по чужбина, а и по-възрастните ходят в Гърция и другите от Европа да се грижат за тамошните пенсионери. Увеличаването на възрастта за пенсия няма да реши нищо, само ще задълбочи кризата. Целта на това упражнение е да се спестят пари за пенсии. Те ще се спестят, но за сметка на намаляването на работата за младите хора и на това, че тези над 50 г. пак няма да имат работа, но и никога няма да се пенсионират, т.е. ще стоят без доходи. Възрастните ще опитват да получат инвалидност, държавата ще отпуска помощи за гладните понякога. Колкото и да се опитват да измамят българите, те не са идиоти! И прекрасно разбират, че с тези реформи да се плащат осигуровки за пенсии няма никъкъв смисъл, освен да се изхранят пенсионерите от соц-а. Нито се знае след време ще има ли пенсии въобще, кой би доживял да ги заслужи и получи, но също и дали с тези пари ще може да се живее.
11 Август 2014 09:49
Докато се плаща дори и 1 (ЕДИН) лев на млади, здрави, социално слаби пенсионната възраст не трябва да се увеличава. Престъпно е хора, които са сетрудили цял живот да работят и на 70 години, за да хранят търтеи. Щом държавата има пари за "социално слабите", за партиите, значи има пари и за пенсии.
11 Август 2014 10:24
Крайно време е НОИ да изплаща само заработените пенсии, т.е. базирани единствено на платените осигуровки. Изискването за стаж да отпадне, да остане само за възраст. На който каквото му се получи от изчисляването без минимум и максимум, това да му се изплаща.
Така хората ще бъдат по-мотивирани да се осигуряват и дори да нямат 40 години стаж ще имат пенсии. Примерно само за 30 години стаж и високи вноски ще могат да се получават прилични пенсии. Така всички, работили известно време без осигуровки ще могат да получат пропорционално на внесеното, преизчислено към средната заплата през годините. Всеки да си сърба това, което си се надробил.
Всички останали пенсии: специални категории, инвалиди, социални и т.н. да се изплащат от други фондове. Ако на някой не му стига пенсията да се отнесе към социалните служби и те да преценяват нуждата от помощ според имотното му състояние.
А тези от профсъюзите да спрат да се бъркат с идиотските си предложения, целящи уравниловка и ощетяване на добросъвестните.
11 Август 2014 11:23
Вчера с учудване научих,че позната на жена ми,която от 15-16 години работи на черно в чужбина и не е внесла 1лв. данък или осигурителна вноска тук,взимала инвалидна пенсия...Отделно,цели цигански кланове,цели села взимат такива пенсии без никога да са внесли нещо.За какво друго да си говорим?
11 Август 2014 11:27
По конкретната тема съм на един акъл с Патагонеца!
11 Август 2014 11:56
Станахме двама на акъла на Патагонеца
11 Август 2014 12:01
В Австралия като навършиш години за пенсия се изследва имущественото ти състояние.Ако си богат-няма пенсия...
11 Август 2014 13:23
Асол и Патагонеца - с вас съм. Лежах в болницата и в моята стая имаше циганка с инвалидна пенсия поради белодробна недостатъчност, пушеща по 2 кутии на ден, сигурно за да не оздравее и със 120лв пенсия и пенсионерка,бившата санитарка, с 40 години стаж със същата диагноза и със 170 лв пенсия. Ни й давали инвалидност, накрая плати за престоя 50лв,за разлика от циганката. Да, заплатата и беше малка, ама 40 години бачкане за фактически 50 лв на месец разлика от никога не работеща, е прекалено. Който им дава инвалидни пенсии - държава, тя и да им плаща пенсии. За съседките от МВР с максимални пенсии и филологическото образование - също нямам думи.
11 Август 2014 13:45
annetaz
11 Авг 2014 07:56

11 Август 2014 14:30
По отношение на пенсионната система постоянно се говорят глупости и ни внушават неистини. Пенсионна реформа нямаше и няма. Никой не може да спре нещо, което го няма. Вдигането на възрастта за пенсиониране не е реформа, даже ако вдигането на възрастта не измени коренно смсисъла на пенсионирането. Примерно вдигането на възрастта за пенсиониране на 80 години пак няма да е реформа, защото по дефиниция реформата е значително изменение към по-добро, а вдигането на 80 години е значително изменение, но не води до по-добро. Герберастите, както и всички преди тях, се борят с следствието, сякаш не виждат причините за проблемите в пенсионната система на България. Не достигат работещи хора и младите, които започват работа са по-малко от пенсиониращите се. Вместо да се борят с този проблем, те започват да вдигат възрастта за пенсиониране с цел да постигнат някакъв излюзорен баланс, който по този начин никога няма да бъде достигнат.
11 Август 2014 14:56
А ето тука как се точат пари от НОИ, които и без това не достигат:
Частни съдебни изпълнители подгониха участничките в мегаизмамата с източване на НОИ през 2010 година, научи „Марица”. Само за година с фалшиви болнични листове от бюджета на Националния осигурителен институт бяха изтеглени близо 4 милиона лева. Схемите бяха дело на няколко организирани престъпни групи, като една от тях действаше на територията на Пловдив и региона. Над 90 жени бяха разпитвани по делото, което бе образувано в пловдивската прокуратура. Процесът все още не е приключил, но за сметка на това държавата вече активно си търси парите.
„Получих писмо, че трябва да върна в срок от 1 седмица 17 хиляди лева. Ако не платя тази сума, ме дават на съдия изпълнител. Аз нямам 17 стотинки, те ми искат 17 000. Ще се самоубия” плаче 22-годишна жена от село Караджово.
Настоява да запазим името й в тайна, защото се страхува. Тя е една от родилките, с чиито данни е източвана държавната хазна. При схемите се използват предимно кухи фирми и пациенти фантоми, а самото източване става по две линии - през обезщетенията за болест и за майчинство. Безработни бременни жени са назначавани на работа със задна дата на много високи заплати. Естествено, не им се плащат нито възнаграждения, нито осигуровки.
При разследването на подобна схема в Пловдив е видно, че в автосервиз в града работят фиктивно 40 жени. 22-годишната млада майка от Караджово е работила в същия сервиз. Той е собственост на фирма „Корект транс”.
„Назначиха ме на 2 000 лева заплата, но не съм ходила на работа. Водех се само по документи. После излязох в болнични и ми плащаха по 1800 лева. С мъжа, който ме назначи на работа, се бяхме разбрали да делим парите 50 на 50. Но после той вземаше 1300 лева, а останалите оставаха за мен”, разказва жената

Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД