:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,814
Активни 384
Страници 25,224
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Внос на политика

Истина ви казвам: никой не е пророк в отечеството си.

Лука, 4:24



Четох тези дни спомени на очевидец как наш новоизбран премиер се представил в столицата на велика сила. По някое време домакинът задал главния въпрос на срещата: каква икономическа политика ще води новото правителство. "Ще правим каквото кажете вие" - бил простичкият отговор. Няма значение за кой премиер и за коя чужда столица иде реч. Ще ми се случката да е измислена от свидетеля. Обаче подозирам, че не е. И че с някои вариации в изказа и в мястото на срещата подобни епизоди на откровено падение в краката на великите сили и поредния "по-голям брат" изобилстват в злочестата ни история. Подобни случки - не една - намираме в спомените на великия българин Атанас Буров, записани от покойния вече Михаил Памукчиев (с псевдоним Топалов). След подобно откровение стенографът Памукчиев възклицава как може българските политици да са били такива продажници.



Не, политиците ни не са продажници,



възразява Буров и въздъхва - Де да бяха. С години не проумявах тази странна теза на Буров. Днес съм съгласен с него. Продажбата е висше изкуство. Успешният търговец трябва да е добър продажник, да съумее да продаде най-скъпо стоките и услугите, с които търгува. Можеш ли да продаваш, получаваш постъпления, имаш пари да вложиш, за да работиш повече и по-добре. Ще наемеш други хора, ще им дадеш работа и доход. Има поведение далеч по-тъпо от това на продажника - да се подлагаш даром на чужда воля. При "реалния социализъм", а и през прословутия "преход" тази субмисивна склонност на българските властници се обясняваше с "идеали": щото бил убеден комунист, респ. демократ, еди-кой си безрезервно приел и наложил у нас внесени от странство политики. Като познавам множество лица, на които приписват такава вярност към разни идеали, ценности и вносни политики, не мисля, че някога са имали каквито и да е идеали. Но знам, че не са корумпирани, значи не сребърниците, а друго ги е мотивирало.



Защо приемаме безкритично вноса на политика?



Нещо повече, струва ми се, че политиците у нас охотно желаят, дори понякога се молят на по-големите си братя да им нареждат какво да правят. Някои и досега си спомнят с тъга как Международният валутен фонд кроеше матриците, по които настройвахме цялата икономическа политика на страната, утвърждаваше бюджета и всяко тримесечие проверяваше колко сме прилежни. Вярно, под прикритието на дежурния аргумент "Фондът така иска" бяха наложени редица важни закони и мерки, които българските политици желаеха, но никой не искаше да ги припишат на неговата партия и да го мразят засегнатите. Фондът няма против да го мразят. Брюксел не можа да замени фонда като вносител на икономическа политика. Сигурно защото по правото на ЕС Европейската комисия няма правомощия по икономическата политика на страните, а "старите европейци" се пазят от прецеденти на такава намеса. Можем да си обясним



стремежа отвън да ни диктуват



икономическата политика със страха на нашите политици да поемат риск и да носят отговорност за трудни решения. Може би съзнават, че послушните "експерти" службогонци от собствената им партийна клика са некадърни да предложат удачна икономическа стратегия и правилно да балансират политиката? Защо тогава те от края на миналия век избягват всяка широка дискусия, бягат от рационален диалог с водещите специалисти във всяка област, дори тристранния съвет с бизнеса и синдикатите пренебрегват и заобикалят? Не една партия, всички партии на власт имат еднакво поведение и предпочитат вноса на политика пред търсенето на консенсус поне за основните стратегически решения - както за валутния борд и подоходния десятък. Психолозите и психиатрите ни дължат задълбочено обяснение за стремежа на нашите политици да искат, чакат и слушат команди отвън.



Самостоятелната политика е по-изгодна



за страната от стандартните матрици на "Вашингтонския консенсус" и европейския "остеритет" (финансово строг и твърд на книга, но никоя страна не прилага онова, което иска да наложи на останалите в ЕС). Опитът на Унгария и Полша, а дори и на "малките" Португалия и Словения показва, че въпреки лавината европейски стандарти и директиви, които ни налага членството в ЕС, всяка страна може да води самостоятелна и в собствен интерес икономическа политика. Оригиналната национална стратегия е смисълът на суверенитета на всяка страна - да създава конкурентни предимства за своите фирми и граждани, за онези, които изберат да инвестират тъкмо в тази страна. Защото в ЕС освен "братя" сме и конкуренти. Всеки пази своя залък.



Преди да се обречем на нови съюзи,



банкови, финансови, шенгенски и всички други, които ще последват - и само можем да спечелим от участието в тях, - трябва да имаме формулирана ясни цели: какво ние искаме от тези съюзи и какво трябва да опазим от тях. И трябва да знаем как да постигнем тези цели. Това е особено важно днес, когато с всенароден ентусиазъм сме се втурнали към (несъществуващия още и незнайно какъв) европейски банков съюз. Не виждам да имаме ясни идеи и реални цели. А който не знае къде отива, със сигурност стига някъде другаде.

11
8815
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Август 2014 21:12
Г-н Хърсев,

Възхитен съм от мъдрите Ви думи и анализ...
11 Август 2014 01:58
какво ние искаме от тези съюзи и какво трябва да опазим от тях.


Със сигурност, очевидно, не знаем какво искаме, за разлика от съюзниците! Тогава, как ще се пазим?
Коя е институцията, която пази интересите на народа? Няма такава, отново очевидно!
И все пак Истината е познаваема!
Йоан 8:32
и ще познаете истината и истината ще ви направи свободни.

Освен това имаме длъжност към Истината:
2 Коринтяни 13:8
Защото не може да вършим нищо против истината но за истината можем.
11 Август 2014 05:12
Думите на Хърсев са като извадени от някое икономическо "Кърваво Писмо". Направо ни се иска да вземем кремъклийките и да тръгнем да се борим с евро-атлантическите вносители на икономическа политика без много да се замисляме какъв беше Хърсев ( подуправител на БНБ) и по кое време ( по времето на Тодор Вълчев) и с какви последици ( Вълчев докара хиперинфлацията с политиката си за онези ,които си спомнят). Както и да е. Хърсев обаче удобно пропуска един малък парадокс. Една малка страна може да бъде 2 от тези 3: малка, богата , независима. Това в най-добрия случай. Ние сме малка, никак независима и недотам богата страна ( но не и по африкански бедна). Хърсев е прав, че такива държави могат само да търгуват малкия политически и географски капитал ,който имат. Това му се казва национален интерес. А че българските избиратели си избират лоши и крадливи търговци на национален интерес си е само и единствено наш проблем , които дори безкрайно честният бивш обвиняем по делото за американската царевица Хърсев не може да коригира дори и да напише нов вариант на "Дас Капитал".
11 Август 2014 07:31
Е, не е изненада, че наще политици считат международната проституция, за добър бизнес. Обаче управлението чрез проститутки, за нас е по-лошо от директна окупация от чужда държава. Сега, никой политик не отговаря за квото и да е. И това не е случайност някаква, а си е закон на тази територия.
Затова на мен ми се чини че не можем да имаме собствена държава и скоро ще приключим.
11 Август 2014 09:34
Хърсев, вие не знаете в кой свят живеете.
България и самостоятелна политика!
За самостоятелна икономика или самостоятелни решения в икономиката да не говорим.
Това е невъзможно. Тъжно, но е така. От там нататък няма какво да говорим. Освен ако под самостоятелна политика и самостоятелна икономика не искате да ни внушите срещуположна на ЕС политика и икономика, подпомагани от руски интереси и пари.
11 Август 2014 10:50
Ако Хърсев беше прав, изминалото правителство трябваше да е безприкословен шампион по народна любов, а по рейтинг да бие Путин и Орбан с метър запас отгоре. Вдигане на пенсиите при наличие на опразнена каса, 1 лев такса лекарски преглед на пенсионерите, замразяване на пенсионната реформа, връщане на привилегиите за пенсиониране на военните канцеларски плъхове. Връщане на далаверата, майчетата да си напомпат осигуровките за 9 месеца бременност и после да цоцат НОИ. Преди да дойде Дянков, имаше кредити "чакам бебе", рекламирха го по билбордовете и това им беше целта - майката да напомпа осигурителната си база в последните месеци преди раждане, за да взема после 90% заплата.

Сега въпрос за размисъл. Защо правителството не само падна, но и завърши с рейтинг 13% ? Отговорът ще наведе и на следващ въпрос: дали пък ако някоя партия не сметне, че и без това по-лошо не може да стане, за 2 години ще направи реформите и на 3-тата ще бере плодовете им, а на 4-тата ще я преизберат? Нещо, което никога не се е случвало в новата ни история и може би причината е точно тази - не се правят реформи, докато страната не се скапе и правителството не си замине с рейтинг 13% ?
11 Август 2014 15:59
Утре СДС ще обяви П.Берон за Мин.председател.
Вечерта американският посланник го пита:"Каква политика ще водите...?"
"Независима..." отговорил Берон и сутринта се събуди като доносник и какъв ли не...!
и следва примера на .... г.Хърсев.
11 Август 2014 18:43
Всичко това е било ясно и преди 25 години, и преди 15 години, и преди 5 години. Явно има нещо сбъркано в поведението на българския елит, ама има нещо сбъркано и в главите на българите. Хитрецът Живков поне е знаел за какво жертва суверенитета - ресурси, технологии и сигурност на цени според възможностите ни
11 Август 2014 20:20
Не, политиците ни не са продажници,
възразява Буров и въздъхва - Де да бяха...
не съм голям да споря с Буров, но ако е истина цитатът, ще си позволя да не се съглася - продажници са, себе си продават с постовете на които ги избираме.
А че евтино се продават - сигурно, но за колко няма значение, важното е че каквото продадат прибират парАта за себе си
11 Август 2014 21:02
Г-н Хърсев, добре би било да си признаете за кой премиер става дума (Бойко) и къде се е представил (МВФ) така блестащо.
Прав сте за това че проблемите идват от българските политици, но не сте прав защо.
Не защото не смеят, а защото не могат. Нямат представа какво правят и затова следват указания отвън - Европа и МВФ. Европа не ни предлага само аusterity, предлага ни единствено икономика по Вашингтонски консенсус (помислете малко как се дефинира аusterity в малка бедна страна), за МВФ да не говорим. И Дянков я прилагаше с густо. Политика отречена и прокълната от всички страни, в които е прилагана. Направете си труда да прочетете статистика за Латинска Америка през 80те и 90те години. Политиката е добра за развитите икономики, но е фатална за развиващите се държави. Ние се превърнахме в развиваща се икономика (вижте нивото на работните заплати и не отричайте) и последствията са видимо ужасяващи. Това се вижда, само че политиците не гледат през порозорците на мерцедесите. Доказателства - разрушаването на българската икономика и работни места след 1990 причини феноменална емиграция, която може да се сравни само човешките загуби на Германия и СССР през 2та Световна Война.
Нашите политици са толкова неспособни, поне да прочетат нещо или да поживеят в чужбина без да работат за МБФ или някоя международна банка. Може би ще проговорят поне английски.
Не мога да забравя Костов, който искаше да оправа България през 90те с парична политика. България минаваше от социализъм към капитализъм, той тръбеше че ще ни спасява с парична политика. Стана мъж на годината с тази глупост. Каква глупост. Дянков гледаше на Бъгария като на цетнрално африканска държава. Откъде въобще идват тези ...
Помислете за българските деца които растат без перспективи, без родина, вече и без образование заради тези некадърници.
12 Август 2014 10:55
Седнали да си говорят по братски българина и сърбина. Оплаквали се...
Едниният тъжно казал: Как няма да ни бутат къщичките, брато като сме ги построили насред пътя?

В днешния свят никой не може да е сам, още по-малко това важи за малка държава на кръстопът.
Въпросът е кого да изберем? За мен отговорът е ясен - Русия! По много причини като основните са езика, нравите, културата...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД