:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,834
Активни 484
Страници 4,399
За един ден 1,302,066
Интервю

Президентът предпостави какви истини да разкрие служебният кабинет

Хората все по-често гледат на парламента като на параван, смята зам.-председателят на 42-рото НС Мая Манолова
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Мая Манолова
- Г-жо Манолова, президентът организира днес публично изслушване на кандидат на ББЦ за член на ЦИК. Има ли той правомощия да увеличава състава на комисията?

- Това не е първият случай, в който президентът Плевнелиев нарушава закон, включително и Изборния кодекс. Едно негово нарушение - това с формирането на ЦИК, неизменно води до следващи нарушения. Ако трябва да бъда коректна обаче, и самата поправка в ИК, която беше предложена от ГЕРБ и подкрепена от ДПС, е също неясна. (ГЕРБ внесоха промяна на текст в ИК, с която да имат още един член на комисията - бел. ред.) Тогава предупредих, че в две изречения вносителите са направили 10 грешки. Внимателен прочит на парламентарната стенограма показва, че след европейските избори не следва да бъдат правени промени в състава на ЦИК. Нарушаването на закона му се размина предния път, предполагам, че ще му се размине и сега. Чудя се обаче какво ще стане след парламентарните избори през октомври, ако той реши да променя състава на ЦИК съобразно промененото съотношение между парламентарните сили - може някоя от сегашните формации да не влезе, нови да влязат. Предполагам, че той ще си назначава ЦИК по собствена преценка, достатъчно дистанцирана от текстовете на закона.

- Т.е. при такава промяна не би следвало да се променя и представителството в ЦИК?

- ЦИК е мандатен орган. Членовете на ЦИК не са плаващи, каквото подозрение имаше по повод поправките от ГЕРБ, което те самите опровергаха. Изобщо няма процедура, при която президентът да си добавя нови членове. И това е най-малкият проблем. Проблемът е, че той смята да назначава, без да има предвиден текст и законов ред.

- Вие ще оспорите ли действията му?

- Моментът е добре избран - парламентът е разпуснат и няма как 48 народни представители да атакуват подобно решение пред КС. Но какво ще стане, ако някоя партия или кандидат атакуват решение на ЦИК пред ВАС като постановено от орган с незаконно сформиран състав?

- Ще успее ли служебният кабинет да гарантира честни и прозрачни избори?

- Много се надявам това да бъде основна визия на служебното правителство, макар че при назначаването му президентът зададе един много притеснителен тон - опита да вмени на служебния кабинет политически задачи - да прави пълна ревизия на предното управление. Тук отново президентът действаше на ръба и отвъд конституционните норми и надеждата ми е в това, че служебният премиер е професор по конституционно право и няма да си позволи да изпълнява политическите поръчки на президента Плевнелиев, който се опитва да дирижира действията на служебното правителство. И неговото желание за реванш да го вмени на служебния кабинет. Очаквам част от тези хора, които имат професионална и гражданска репутация да не се подведат и да не позволят да бъдат употребени за политически цели. За да бъдат честни изборите, те трябва да бъдат организирани от политически неутрално правителство. Правителство, което е взело страната на някой от участниците, не може да организира честни избори.

- Откъде идват политическите поръчки?

- Служебното правителство ще установява истината за състоянието на държавата, като тази "истина" предварително беше обявена от президента Плевнелиев, и то абсолютно в разрез с фактите и числата за финансите на държавата, за събираемостта на приходите, за фискалния резерв и т.н. Той постави диагноза, обяви "истината", която правителството трябва да установи. Той каза, че има прекомерни разходи, необезпечени договори, лоша събираемост - изобщо апокалиптична картина, която очаква служебното правителство да потвърди и която е тотално различна от истинската. Факт е, че България е финансово стабилна, че събираемостта за първото полугодие е в рамките на нормалното, че има сериозен фискален резерв от 8.2 млрд. лв., че дългът е под 20% от БВП.

- Казвате, че служебното правителство ще работи за ГЕРБ ли?

- То е очевидно. Кого устройва една изопачена картина за състоянието на страната? Десницата - ГЕРБ, Реформаторския блок.

- Ще продължите ли да работите за промяна в БСП? Тази заявка беше част от кампанията ви като кандидат за председател на партията.

- Участието в лидерското състезание и обявената от мен програма не са моя приумица, а мнението на голяма част от социалистите. За да бъде БСП силна, тя се нуждае от изключително сериозни промени - връщане на вътрешнопартийната демокрация в начина, по който се вземат решенията. Необходими са повече правомощия за местните структури, за да се покаже на социалистите, че те са важни за партията, и да се преодолее пукнатината между елита и симпатизантите на лявата идея. Надеждите за промяна в момента се свързват с новия лидер. И тези хора, както и аз, са готови да го подкрепят изцяло, ако тръгне към реформиране и модернизиране на БСП, за да бъдем припознати от хората. Иначе те ще ни накажат на изборите.

- С Михаил Миков начело на партията кой взима решенията? Можете ли да кажете, че Сергей Станишев не задава тона в БСП?

- Познавам Миков и знам, че той има собствено мнение и може да го отстоява. Като колективен орган Националният съвет приема голяма част от важните за БСП решения за разлика от лидерските партии. Например в ГЕРБ окончателната дума е на Бойко Борисов.

- Казвате, че срещу вас продължава да се води негативна кампания. От кого?

- Откакто се кандидатирах за лидер, срещу мен започнаха агресивни публикации в някои медии. Аз обаче предпочитам да се занимавам с по-смислени неща, отколкото да опровергавам подобни твърдения.

- Откъде идва тази кампания - отвътре от партията или от хора извън нея? Едно от твърденията е, че няма да водите листата в Кюстендил?

- Имаше хора, на които очевидно моята кандидатура за лидер не беше удобна и тази кампания продължава и в момента. Това не ме интересува. Работила съм за БСП от всякаква позиция. В БСП съм от 25 години - била съм и в ръководството, и редови социалист. Ще продължа да работя за БСП независимо от това дали съм в листа, или не. Участието в парламента за мен не е самоцел и ако пленумът прецени, че има по-подходящ вариант, аз съм готова да го приема.

- А като зам.-председател на НС какво сочи равносметката ви - защо рейтингът на 42-рото НС стигна дъното?

- Традиционно за всички парламенти в края на мандата рейтингът е много нисък. На парламента, доминиран от ГЕРБ, не беше по-висок. Разбира се, това не е оправдание, това е преценка на факта, че хората все повече гледат на парламента като на параван, все по-малко вярват, че в НС се взимат важните решения. По-скоро мислят, че има някаква тайна власт, която управлява всички институции в България, че все по-малко зависи от гражданите и все повече от елита, от олигархията. И това трябва да се промени. За съжаление тази представа не успя да пречупи и 42-рото НС. Реалната оценка обаче ще бъде дадена от дистанцията на времето, тя трябва да бъде пречупена през това какви законопроекти прие парламентът и как те се отразиха на живота на хората. Това беше парламентът, който работеше най-вече в интерес на българските граждани. Имам предвид социалното размразяване, повишаването на доходите, подкрепата за младите семейства и подобряването на бизнес средата. Признавам, че емоционално приемам оценката за 42-рото НС, защото наистина вложих в неговата работа цялата си енергия. Случиха се неща, които не се бяха случвали досега - които са положителни и които занапред няма да могат да бъдат игнорирани. Например, парламентът наистина се отвори за гражданските организации и гражданите. Те станаха фактор и в писането на важни законопроекти и в тяхното обсъждане - не само Изборния кодекс, но и закона за банките, за конфликта на интереси, антимонополното законодателство и др.

- Но символ на това гражданско участие стана Нина Гергова, която щеше да пише промени в Закона за културното наследство, който очевидно не познаваше дори най-общо.

- Това е некоректно, защото в работата на НС и комисията за взаимодействие с гражданското общество се включиха и организации, които са свързани с протестиращите - БИПИ, Института за развитие на публичната среда и др. Вратите на НС бяха отворени и всички, които имаха интерес и експертиза, се включиха в работата.

4
2411
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
10 Август 2014 22:01
Г-н Манолова требе да ни стане президентин и министър на изборите...
10 Август 2014 22:08
- Вие ще оспорите ли действията му?

- Моментът е добре избран - парламентът е разпуснат и няма как 48 народни представители да атакуват подобно решение пред КС. Но какво ще стане, ако някоя партия или кандидат атакуват решение на ЦИК пред ВАС като постановено от орган с незаконно сформиран състав?
10 Август 2014 23:26
Не знам какъв тепегьоз трябва да си , та след като провалиш с Изборния закон БСП и наговориш куп глупости в логореята си, да не се снишиш поне за определен период от време ?
Правилно баскетболиста я отсвирва от терена . Много негативи му носи.
В Буруджийката поне имаше интервали на прозрение , ама изгоря завалийката .
11 Август 2014 09:20
Тези ще ги запомня с това, че винаги приписват на другите това , което те правят!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД