- Г-н Нейков, как трябва да тръгне пенсионната реформа наесен?
- Не съм голям оптимист, че едно правителство, което не е убедено в необходимостта от такава реформа, лесно ще я направи. БСП не желае такава реформа, тя "успешно" я отлагаше повече от 20 г. Още преди 2000 г. се знаеше, че много бързо трябва да се прави реформа, но БСП упорито отказваше. ГЕРБ със зор се съгласи, и то да направи няколко стъпки в тази посока, което отново показва, че и там нямаме убеденост за неизбежността. А не виждам друга политическа партия, която да разбира от социално осигуряване. И затова съм притеснен, че отново ще действаме на принципа "снишаване, братчета".
- Валидна ли е още формулата за ежегодно увеличение на възрастта и стажа с по 4 месеца?
- Това е един от много варианти. Но честно казано, заради непостоянството, заради това, че се отказахме и от тези стъпки, цената в бъдеще е, че ще бъдем принудени на още по-радикални стъпки. И никой не гарантира, че няма да дойде времето, в което ще трябва да нарастват по-бързо. Защото никой от БСП не може да ми обясни в момента за чий дявол ние проспахме тази една година? Тезата им беше: няма да правим реформа, защото мислим след това как да вдигаме възрастта. Тази пропусната година ще трябва да я наваксваме. Иначе догодина сигурно поне с още 1 млрд. лв. ще се увеличи дупката в бюджета на НОИ.
- Как трябва да се реши проблемът с ранното пенсиониране?
- Отлагането за ранното пенсиониране отново показва нежелание да се изпълни закона. Идеята на БСП за отлагане чак за 2018 г. не помага на никого, а по-скоро е желание някой друг да се занимава с "горещия картоф". През последната година пенсионните фондове, МТСП, експерти разработиха механизъм, при който фондовете могат да започнат да плащат пенсии на работещите в първа и втора категория от 1 януари 2015 г. Приказките, че фондовете нямат пари да изплащат тези пенсии и че не искали да плащат, просто не са истина. За всеки осигурен от първа и втора категория, на когото работодателите са му правили вноски, и то върху заплатата, която е получавал, фондовете са в състояние и имат готовност от 1 януари да започнат да плащат пенсията му.
- А какво се случва с хората, работели и преди 2000-та година или със смесен стаж?
- Хората със стаж от преди създаването на професионалните пенсионни фондове не са никак малко. За тях също има решение - те могат да направят избор дали да започнат да получават две пенсии от НОИ и от професионалните фондове, когато има достатъчно натрупване, или да получават пенсии само от НОИ по режима, който действа в момента. Има разработена нормативна уредба от социалното министерство. Така че отлагането отново е отказ от реформи. От това ще загубят всички - хората, които се осигуряват за първа и втора категория, ще загуби и НОИ, защото ще продължи да извършва дейности, които не са му присъщи, след като фондовете могат вече да фукнционират. БСП така и не можа да разбере пенсионната реформа и продължава да й подлива вода.
- А след три години проблемът отново ще е същият?
- Тезата на привържениците на отлагането беше, че тия хора нямат пари в индивидуалните си партиди, не са им правени вноски и затова не трябва пенсионните фондове да плащат. Чакайте малко. Ако наистина на хората не са им плащани осигуровки, то ролята на държавата, на НАП, е да осигури събирането на неплатените вноски. Те не изчезват, не се изпаряват, няма давност за неплатените социални осигуровки. Но да казваш: защото работодателите не са ви плащали, а ние не сме ги контролирали защо не са ви плащали, и затова сега няма да си получавате вторите пенсии, ами ще останете в НОИ и там общо в кюпа, солидарно ще вземем от всички, за да ви платим пенсията. Това наистина е несправедливо. И спрямо хората, и спрямо системата.
- Така или иначе, за всички плавното нарастване на възрастта е неизбежна.
- Има един анатомично-политически принцип, че както и да се въртиш, гърбът ти все остава отзад. Колкото и да го отлагаме, да се надяваме, че ще ни се размине, няма как да стане. Трябва да има трайно постепенно увеличаване и на възрастта, и на стажа, защото алтернативата е ниски пенсии. Онзи, който се инати и заблуждава хората, че за тях е добро ниската възраст за пенсиониране, ги лъже директно в очите. Това важи за всички. Ако по някаква причина не може да бъде увеличавана възрастта за пенсиониране на първа и втора категория труд с оглед опазване на здравето на хората, тогава как ще обясним този феномен, че една много голяма част от хората, пенсионирали се от тези категории, продължават да работят след това, и то на същата работа при същите условия. Ако няма да се увеличава възрастта за тези категории, трябва да има друго решение, за което никой не иска да говори. След като работникът е изпълнил определените години труд в първа и втора категория, няма да продължи да работи в тези категории. Няма как и вълкът да е сит, и агнето да е цяло.
Странното същество - автор на ценните идеи забравя няколко неща:
1. Пенсията е следствие на внесените осигурителни вноски и независимо от икономическо, демографско и пр. положение трябва да се осигури от държавата.
2. Ние сме с най-ниска продължителнсот на живота, с най-болно население и най-малки пенсии - увеличаването на стажа и възрастта няма да промени нищо.
3. Пенсионерите работят не за удоволствие или от алчност, а по необходимост. Ако се прецени е възможно да се прекрати наемането на пенсионери в бюджетни организации за да се осигурят работни места за млади или безработни. В момента има зконови положения които дават такава възможност, но политиците не искат да ги приложат, защото и те си имат свои хора - пенсионери.
4. Таванът на пенсиите влияе и върху вноските в НОИ, но никои не го маха.
5. В цял свят има "гъвкаво пенсиониране", при което с по-малка пенсия напускат тези, които нямат сили да работят (не се назначават след това като "работещи пенсионери", само у нас не-хора като Адемов и Найков са против.
На края - пожелавам на Нейков и подобни да им се случат такива случки, че геноцидните им устреми да секнат.