:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,365
Активни 456
Страници 24,832
За един ден 1,302,066
Анадола

Президентът Ердоган ще бъде турският султан на ХХI век

Когато приключи първият му мандат на държавен глава, ще е управлявал почти 17 години, по-дълго от Ататюрк, и със сигурност ще е променил страната
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Новоизбраният турски държавен глава Реджеп Тайип Ердоган поздравява избирателите от балкона на централата в Анкара на Партията на справедливостта и развитието, след като стана ясно, че печели изборите още на първи тур.
В покрайнините на "Касъмпаша", работнически квартал в Истанбул, точно срещу старо гробище, се намира кафенето на Яшар Ходжа. Тук е роден най-известният жител на квартала Реджеп Тайип Ердоган. "Той идваше често", казва Хасан Джамурлуаяк, докато се наслаждава в кафенето на вечерния си чай с приятели. Около тях висят портрети на създателя на съвременна Турция Мустафа Ататюрк, на настоящия лидер на страната Ердоган и на султаните на Османската империя. Някои от портретите са поставени в рамки, а други са залепени върху белите плочки, с които са облепени стените на кафенето. "Той беше сериозен и смел, не пропускаше молитва", разказва пенсионерът Джамурлуаяк за младия Ердоган. "Ние с момчетата също сме религиозни, но понякога играем на карти. Той никога не играеше с нас. Ние пиехме кафе. Той никога не пиеше кафе с нас."

На 28 август Ердоган, който е министър-председател на Турция от 2003 г., ще отиде в столицата Анкара, за да се настани в президентския дворец. Когато приключи първият му президентски мандат, той ще е управлявал страната в продължение на почти 17 години, по-дълго от Ататюрк, и със сигурност ще е променил страната като уважавания лидер. При Ататюрк Турция се възраждаше от останките на Османската империя, прегърна принципите на светската държава, поне на думи, и се опита да си създаде нова, напълно западна идентичност, като изостави всички претенции да бъде мюсюлманска сила. По времето на Ердоган политическият ислям, заедно с икономическия либерализъм, триумфално се завърнаха.

Новоизбраният държавен глава, който тази година стана на 60, е 43-годишен, когато турските генерали, самообявили се за пазители на заветите на Ататюрк, принудиха неговия ислямски ментор Неджметин Ербакан да подаде оставка от премиерския пост - нещо, което се случваше за четвърти път от 1960 г. Ердоган е на 45 г., когато е осъден на четири месеца затвор заради подбуждане към религиозна омраза. Неговото престъпление бе, че е прочел националистически стих на политически митинг през 1999 г.

Когато три години по-късно застава начело на Партията на справедливостта и развитието, бившият кмет на Истанбул се отказа от откритата ислямска риторика, възползва се от връзките със Запада и успешно ухажва турските либерали. По време на третия му и последен премиерски мандат много от тези съюзи се разпаднаха. Хвалените в миналото усилия на Ердоган да изолира армията от политиката все повече започнаха да приличат на вендета. Спирането на демократичните реформи накараха либералните съюзници да се оттеглят. Когато икономиката отслабна и Европа започна да изпитва затруднения, мечтата за членство на Турция в ЕС, която преди беше стратегическа цел, стана неуместна.

Започвайки с външната политика и завършвайки със сериалите, в центъра на които е живота на султаните, Турция прегърна османското си минало, макар и със смесени резултати. След като оказа почти безусловна помощ на бунтовниците, борещи се срещу режима на Башар Асад в Сирия, правителството на Ердоган се оказа граничещо с не една, а с две провалени държави. В Египет, където Ердоган подкрепи сваления президент Мохамед Морси, Турция остана с малко ценни приятели. Отношенията с Израел са на дъното.

Турция става все по-консервативна. След въвеждането на нови акцизи цените на алкохола са сред най-високите в Европа. Забраната на ислямските забрадки на публични места, сред които и в държавните университети, беше отменена. Завършилите религиозни училища вече могат да работят в бюрократичния апарат на страната. Светските турци, но и не само те, приеха със смесица от насмешка и тревога изявления като това на вицепремиера Бюлент Арънч, че жените трябва да избягват да се смеят на публични места,

В "Касъмпаша" всеки ден се използват все повече и повече суперлативи, с които се описва Ердоган. "Някои обичат да казват, че той е бил скандалджия като млад", казва Еюп Гюзел, бивш печатар. "Това не е вярно. Той винаги беше учтив."

"Сега вече е станал по-любезен, дори по-толерантен", добавя Джамурлуаяк.

Самият Ердоган обаче даде много доказателства за противното. През 2009 г. той напусна демонстративно среща в Давос, след като модераторът журналист отказа да му даде повече време от разрешеното, за да порицае осъществяваната израелска офанзива в ивицата Газа. "Когато става въпрос за убийство, добре знаете как да убивате", каза той на израелския президент Шимон Перес, който седеше до него, секунди преди да напусне сцената и да заяви, че никога повече няма да дойде в Давос.

Случка, с която Ердоган си спечели аплодисменти у дома и в арабския свят, защитавайки внимателно градената си репутация на защитник на потиснатите мюсюлмански народи. По време на кампанията за президентския вот Ердоган използваше риторика с многобройни препратки към тежкото положение на палестинците в Газа и на "Мюсюлманско братство" в Египет.

Ердоган е роден в "Касъмпаша", но е прекарал детството си в разположения на турското черноморско крайбрежие град Ризе, откъдето е баща му. "Той е като хората тук", казва Хюсейн Акьол, който е местен лидер на Партията на справедливостта и развитието в Орду, друг град в този район. "Когато сте с него на четири очи, той е приятелски настроен и сърдечен, но когато е необходимо става агресивен."

Критиците на Ердоган се страхуват, че точно агресията може да вземе връх. През миналата седмица той пак обеща да продължи репресиите си срещу хората от влиятелното ислямистко движение "Гюлен", което Ердоган обвинява, че се е опитало да свали правителството му през декември чрез създаването на огромен корупционен скандал. Той направи изключение, като позволи да бъде наречен арменец - нещо, което смята за обида. Накрая Ердоган остро разкритикува кореспондентката на сп. "Икономист", последният от множеството журналисти, които той взе на мушка, като я нарече "безсрамна" и "войнствено настроена".

Сред опонентите му в Турция и в чужбина расте безпокойството от управлението на Ердоган като президент. Особено след като миналото лято брутално бяха смазани антиправителствените протести, при които загинаха осем души и страната бе разделена. Наскоро бе пусната карикатура на Ердоган, на която той се обръща към електората с думите: "Ще дискриминирам и обиждам всеки до изборите, но след това ще бъда президент на всички турци."

В кафенето на Яшар, сред знамена с лика на Ердоган и надписи "Човек от народа", почти няма подобни опасения. "Той беше перфектен министър-председател, ще бъде и перфектен президент", казва Джамурлуаяк. Друг от присъстващи в кафенето казва, че Ердоган може да стане за Турция на ХХI век това, което бе Ататюрк през ХХ век. Никой не реагира на този коментар. "Той е като Сюлейман - казва Шеньол Юрас, който сравнява новия президент със султана от ХVI век, чиито портрети висят в кафенето. - Великолепни."
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турци очакват първите резултати след президентските избори.
25
3571
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
11 Август 2014 19:53
Уважаван лидер.
Малце корумпиран, ма кво толкоз.
Кат за Ориента става...
11 Август 2014 19:58
Много тежки години ни чакат с такъв "съсед"...
Много тежки!
11 Август 2014 20:17
Ердоган има много малко правомощия, като президент; плюс това той е болен ментално и не би се ангажирал с много ангажименти...
11 Август 2014 20:43
Статията е много добра и описва точно ставащото в Турция. Манията на Едроган да възроди Османската империя почва да става опасна, след като се е закотвил на лидерската позиция на страната. Не мога да разбера българи живеещи в България и подкрепящи новия султан.Турските политици, влючително бъдещият министър предстедател и сегашен външен министър съвсем открито си заявяват че политиката им е за засилване на турското влияние в региона.
11 Август 2014 21:02
Не мога да разбера българи живеещи в България и подкрепящи новия султан.

А аз мога. Бях в Истанбул, когато Ердоган беше кмет. Една вечер попаднахме в задръстване заради митинг на негови поддръжници на площад "Таксим". Думата "харизма" е много слаба да опише как един относително млад (годината е 1994 още) политик можеше да накара един площад народ, натъпкани като сардели в кутия, да направят нещо. Ако беше изкомандвал "Към Луната!" - щяха да намерят начин. Ние често подценяваме личностното влияние на политиците - може би защото нямаме истински харизматични политици. И не, това не беше "аз съм прост, и вие сте прости!" - това беше "вие сте велики, силни, сюблимни, на прав път сте, а аз съм един от вас". Две големи разлики, дето казват в Одеса.
11 Август 2014 21:03
Първо - всеки си гледа джоба, турците - също. Второ - за огромно съжаление, опозицията в Турция е много слаба. Опозиция му беше армията, но Ердоган вкара в затворите куп висши офицери с изфабрикувани обвинения. Преди това смачка съдебната система, направи чистка и сложи на ключови места свои хора. Това си беше вид преврат. И четвърто - статийката е доста слаба. Авторът можеше да мръдне някъде извън кварталните пенсионерски кафенета на Касъмпаша и родното място на Ердогановия баща. 51. 75 % е победа с малко. По - малко от 2% деляха Ердоган от балотаж.
А сравнението със Сюлейман Великолепни е от смешно и жалко до още по - смешно и жалко. Само някой, който няма хал хабер от история, може да дрънка подобни глупости.
11 Август 2014 21:13
Немалка част от българските изселници в Истанбул, Одрин, Бурса и Измир са гласували за Ихсаноглу.
Ма то нема значение. Все ислямисти...
11 Август 2014 22:09
Никой не се възхищава на неоосманската политика на Ердоган, обаче...за да има култ трябва да има личност...който не вярва да го сравни с Камерън, Оланд, Обонго...
11 Август 2014 22:20
Другари, да не намеквате за опасност от българска "Украйна"? Бъдете все пак последователни. Нали ние твърдяхме, твърдим и продължаваме да твърдим, че народите имат право на самоопределение?
Не виждам нищо лошо в това, както има "новоруси", тъй да има и "новотурци".
Пък и трябва да сме поне малко интернационалисти? Нали?
11 Август 2014 22:49
***
11 Август 2014 23:31
Ердоганът започва да става вреден и трябва да му се пречи по всякакъв начин. Точка.
12 Август 2014 01:20
Само дано не се обърне към нас, за да се развива... Циклофрениците са опасни, защото много лесно влизат в политиката (Хитлер е бил циклофреник) и от там могат да направят големи поразии...
12 Август 2014 05:25
Много тежки години ни чакат с такъв "съсед"...
Много тежки!

Ердоган има за непосредствена задача да се справи с кюрдите и да прокара нова конституция, която да установи президентска република. Няма да му е лесно. Чак след това ще може да оказва по-силно влияние навън - да изолира ислямистите в Ирак и Сирия, които са заплаха за собствената му власт и едва тогава ще може да погледне насам, към Балканите.
12 Август 2014 07:09
И за какво му е на Ердоган България? Истанбул е с население, колкото 2 Българии. Прекалено много се филмирате от пропагандните му изхвърляния пред електората му. Ние сами се заливаме с техни стоки и то от най - долнокачествените.
Вижте резултата на кюрдския кандидат на тези избори
12 Август 2014 09:09
В направлението - Балканите за Турция се работи от САЩ и поне една наша - парламентарно представена, партия.
12 Август 2014 09:42
За турците еважно Турция като държава да се развива и да върви напред....
Въпреки проблемите на Близкия изток, Турция наистина се развива добре и 11 години на Ердоган го доказаха
Щом е успял като министър председател, що да не успее и като Президент....???

А какво мислят останалите, не е толкова важно.... за турците....
12 Август 2014 09:43
Политиката на турция за България е една, душманска - независимо от това кой е на власт там. В тоя смисъл няма практическо значение кой шебек ще е султан. Но ердоган е особено противен като върл ислямист. Днешните зверства на новия ислямския халифат в Ирак и Сирия се извършват от башибозук, голяма част от който е трениран и насъскван в туркието. Неописуеми зверства. Ако има случай, в който атомната бомба е оправдана, това е точно за тия изроди.
12 Август 2014 10:13
Ега си тъпият кореспондент на БНР,какво голямо петно ни лепна ,казвайки,че сме подкрепили Ердоган на изборите.Изселниците,точно изселниците от България никога не са го подкрепяли.Незнам с кои е говорил/а/ този/тази/"журналист/ка/ но това не пасва с журналистическата етика,подвеждаща информация .Изселниците от България не могат да подкрепят човек който:
- не казва Ататюрк а казва Мустафа Кемал
- не казва аз съм турчин
-корумпиран
-агресивен
-лъже
-заплашва
-разделя

На тези избори ,една част от кзбирателите изселници са в България ,по своите родни места и не гласуваха.А тези които гласуваха ,гласуваха за Екмелеттин ,който е кандидат на опозицията,но и той е ислямист, и затова в Турция на тези избори не гласуваха 13 милиона,предимно хора подкрепящи левицата и противници на политическия ислям.
12 Август 2014 10:18
В днешния нестабилен свят взеха да се появяват малки диктаторчета - Путин, Ердоган, Орбан... сигурно има и други, не ми се изследват. Добре е, ако те укрепват собствените си държави. Проблем е, ако са агресивни навън. Май и Европейския съюз има нужда от по-здрава ръка. Дано Юнкер успее да даде импулс, подобен на тия горните. Силен и независим ЕС! Защото България няма шанс сама. Нито ще родим свой Ердоган, нито червените ни олигарси са загрижени за държавата.
12 Август 2014 10:50
Това което можа да направи България в глобален план за да неутрализира турският интерес е ясно-НАТО и ЕС. На гъза на Турция следващите години ще се пекат две яйца-исис и независим Кюрдистан. Едва ли ще се реализира при това положение идеята за инвазия в страна членка на ЕС.
12 Август 2014 11:24
Ние сами се заливаме с техни стоки и то от най - долнокачествените.

Защо да са най - долнокачествени? Аз си купих много свестни обувки, произведени в Турция, на приемлива цена.
12 Август 2014 15:30
ИлияНиколов
12 Авг 2014 11:24
Намери и за мен, но в Бс
12 Август 2014 16:03
Другари, да не намеквате за опасност от българска "Украйна"? Бъдете все пак последователни. Нали ние твърдяхме, твърдим и продължаваме да твърдим, че народите имат право на самоопределение?

Къде виждаш опасност? България е била част от турската имеперия, от руската, сега е от американската.
По-лошо от това което е сега не е било. Даже като част от нова турска империя ще сме по-добре отколкото сега.
Лично аз бих предпочел да сме част от Русия, по лични причини, но и Турция става. 500г по турско сме преживяли. 50г под американско, нема да изкараме.
12 Август 2014 16:17
С удоволствие, Slava, ама от години не съм стъпвал в Бургас, а имах роднини там. Иначе аз говоря за качествени мъжки обувки, които са кът в София (изключваме марките Salamander, Boss и др. подобни). Не че няма, ама са им много слаби подметките. Единствено на ЕCCO са им качествени подметките, ама и те вече тук нищо ново не пускат, а си развалиха дизайна, грозни отвсякъде. Тези, за които споменах, са произведени от някакъв италианец в Турция, марка "Hammer Jack", засега подметките са здрави, трета година вече. Също и на "Appachе" (продавачът каза, че се чете Апач, не съм сигурен дали така се пише) пак са турски.
Мисля, че при дамските обувки има по - голям избор и по - богат асортимент.
Аз бих се съгласил с теб за долнокачествените турски стоки, но не защото турските стоки са принципно некачествени, това е доста относително, а защото пазарът ни е малък и търговците нямат сметка да пускат тук качествени и скъпи стоки. Ех, някоя и друга бройка може, но масово едва ли, не сме толкоз платежоспособни.
Извини ме за пространното изложение.
12 Август 2014 18:07
ИлияНиколов
12 Авг 2014 16:17
В Бс от години се внася изключително турско, което там купуват за жълти ст./ сещаш се как го обмитяват/, а тук го пускат на цени, които /за качеството/ са направо безумни. Никога не съм ги купувала, защото за първи път ходихме в Турция преди повече от 20 г. и зная какви магазини и стоки имаха и сравнявам това, което виждам тук. А обувки от Бс и да искам, няма какво да купя...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД