:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,137
Активни 770
Страници 20,702
За един ден 1,302,066
Изолация

Може ли чиновници да закрилят децата?

Трудна е борбата на агенцията на Ева Жечева в държавата, която "Амнести интернешънъл" обяви за една от най-ксенофобските в ЕС
Снимка: БГНЕС
По-добрите сдружения успяват да направят по-доброто за младежите - максимално доближаване до семейна среда.
През февруари тази година Държавната агенция за закрила на децата (ДАЗД) направи проучване върху състоянието на интернатите и домовете за младежи в риск. Тогава Ева Жечева, председател на ДАЗД, констатира "системна липса на грижи и злоупотреби с настанени в интернати деца". Няколко дни по-късно Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за деца, излезе с отворено писмо до българските политици и прокурори. В писмото Богданов говори от името на 122 неправителствени организации от цялата страна и коментира състоянието на институциите, които би трябвало да се грижат за младежите в неравностойно положение: "В тези институции още веднъж се демонстрира, че българското училище не е в състояние да гарантира правото на образование на децата в риск. По този начин те са обречени да бъдат въвлечени в проституция, просия, скитничество, поведение в конфликт със закона". Богданов говори и за многобройните случаи на регистрирано физическо и психическо насилие от страна на служителите в домовете върху децата. Показателен е случаят в интерната в гр. Стралджа, където миналата година четирима служители бяха отстранени, а директорът - сменен. Поводът бе упражнявано системно насилие от страна на хора от персонала, които са прилагали "изключително жестоки форми на физически наказания". Четири месеца по-късно, въпреки десетките свидетелства и доказателства на ДАЗД, директорът се връща на своята позиция заедно с двама от отстранените служители. Тоест още от най-ранна възраст децата в рисково положение са поставяни в среда, където не само "закрилниците им" не осигуряват нужните грижи за тях, но



и ги подлагат на системен тормоз,



който често остава абсолютно безнаказан.

Скандалът в Стралджа стана известен благодарение на френски доброволци и предизвика реакцията на държавните органи.

Тази седмица ДАЗД започва серия от проверки в центровете за настаняване от семеен тип - в Перник, Ямбол, Силистра, Червен бряг, Пловдив и Русе. В България има общо 149 подобни центъра в 80 общини, но тепърва ще бъде правен мониторинг на добрите практики. Шефката на ДАЗД Ева Жечева напоследък говори с охота за операция "Да не изоставяме нито едно дете".



Положението, разбира се, не е чак толкова безнадеждно



В България има организации, които помагат на младежи в неравностойно положение в трудната задача да се преборят с институционалната и обществената дискриминация, която повечето от тях срещат в жизнения си път. Добри практики има в основаното през 2011 г. сдружение "Сияние на надежда" на Ина Чукурска, което работи с 18 младежи, предимно от ромски произход. Сдружението си партнира често с институции като кризисен център "Вяра, Надежда и Любов" и фондация "Защитено жилище Заедно". Популяризира идеите си дори по нестандартни начини, като подготвения късометражен филм, който ще разказва за живота на младежите в риск. Без редакция ще бъде представен пътят им от изолацията на дома през специализираната помощ до продължаването на образованието, намирането на работа и интеграцията им в обществото.

Mладите хора, които са израснали в български сиропиталища и приемни домове, често биват социално изолирани, което оказва негативен ефект на отношението на работодателите спрямо тях. Независимо дали има документирана история с употреба на психоактивни вещества, проституция, или пък е представител на малцинствена група, всеки младеж в риск се сблъсква с голям процент на обществено недоверие, което, от своя страна, се отразява върху опитите му за намиране на работа. Така се създава един порочен кръг, в който социалната маргинализация на въпросните младежи е толкова силна, че ги отказва от това да търсят професионална реализация, без значение дали притежават, или не нужните качества за определена позиция. Резултатът е един -



самочувствието на проблемните юноши страда,



както и мотивацията им за нормално функциониране в обществото. Именно преодоляването на дискриминационното самосъзнание при младежите в риск е едно от нещата, към които сдруженията и кризисните центрове се стремят. Това е един от най-тежките проблеми, които те срещат при работата с юноши в затруднено положение. Фактът, че в тази история става дума предимно за роми, също е показателен. България е една от най-расистки настроените държави в Европа според проучване на шведски учени от 2013 г., цитирано от вестник "Вашингтон пост".

Има общини, където имаше протестни действия срещу създаването на домове за деца в риск. Ева Жечева говори за безразличието на обществото. Хората казват: "Не ме интересува какво се случва зад стените на този дом", питат: "Защо се строят тези къщички, наречени "малки домове", след като в квартала или в селището няма изградени детски градини, няма изградена инфраструктура?"

Сдруженията безспорно съществуват благодарение на европейските оперативни програми като "Развитие на човешките ресурси". Проекти като "Иновативна практика за интеграция и социално включване на младежи в риск" се финансират от Европа и съфинансират от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Основната дейност по тези проекти е да се вдъхне на младежите, с които се работи, вътрешна сигурност и увереност в собствените им способности. С две думи - младежите в риск да намерят своя път в съвременното общество. За да постигнат това, сдружения като "Сияние на надежда" си сътрудничат с изявени специалисти като психолозите Нейчо Карпачев и Димитър Цветков - хора със значителен опит в работата с неравнопоставени юноши. Няма как подобен контакт да мине без психолози, тъй като липсата на постоянна и задълбочена комуникация трайно потиска младежите, кара ги да се срамуват, да се притесняват от статуса си.



По-добрите сдружения успяват да направят по-доброто за младежите -



максимално доближаване до семейна среда. По този начин се създава усещане за принадлежност, което обучава младежите да работят с други хора и да гледат на себе си като на част от колектив, а не като изолирани или отритнати индивиди.

Как стоят нещата с институциите в Англия и Германия? Немските и британските служби са далеч по-внимателни и организирани. Обучението там е със силна практическа насоченост и е съсредоточено в изграждането на младежите като индивиди, полезни за обществото, в което живеят. За разлика от България, там надзорът върху проблемните юноши продължава и след като те напуснат интернатите и приемните домове. Добре е, че социални структури от България поддържат контакт с колегите си от Англия и Германия и дори готвят съвместни инициативи. На семинар през септември, например, ще бъдат представени различни практики и механизми в посока социално включване и интеграция на изолираните юноши.
Снимка: БГНЕС
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева, еврокомисарят Кристалина Георгиева и представителят на УНИЦЕФ за България Таня Радочай често се включват в кампании срещу насилието над деца.
Снимка: БГНЕС
Малко са центровете за настаняване на деца от семеен тип като този в созополското село Атия, който бе изграден със средства по ОП "Регионално развитие" още през декември. Това са, разбира се, показни домове.
18
1782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
11 Август 2014 20:20
"Амнести интернешънъл" са такива кр.тени; те разполагат с много малко истински професионалисти...
11 Август 2014 20:42
Държавата им виновна. Що не си ги приберат родителите им!? Да се грижат с любов!
11 Август 2014 22:13
която "Амнести интернешънъл" обяви
демек, произнесла се е последна инстанция, и край!
смешници!
11 Август 2014 22:43
В писмото Богданов говори от името на 122 неправителствени организации от цялата страна


Следващия път да са 3988 направителствени организации. Амен.
11 Август 2014 22:49
Айдее, отдалеч ни занимават с деинститунализацията. Тва е неква мантра, която твърди, че всичко що е държавно е лошо - следователно чиновниците не могат да гарантират правата на децата. Впрочем мантрата е дълбоко навлязла у нас, че даже и Визия за деинституционализация има. И кво предлага тая визия като решение:
- настаняване в домове от семеен тип
- настаняване в приемни семейства
- осиновяване

Тва са решенията, когато някое дете не може да бъде върнато на биологичното му семейство. Но пък има случаи, когато деца са връщани в тия биологични семейства и там всякакви детски правата са грубо погазвани, а децата са въвличани в проституция, джебчийство, просия и т.н. Всъщност това е правилото. Така остават само тия три опции. За да се случат обаче, трябва на всяка цена да бъдат омаскарени служителите на тия институции. И ето защо авторчето трябва да ги наплюва. Следващият ход требва да е, че всъщност в тия институции са настанени напълно невинни същества, така че мантрата "деинституционализация" да е повсеместна. Тва, разбира се, ще бъде доказано с някое проучване (ама я някой да се сети дали поръчителят на "Визията..." и проучването не е един и същ?). Демек първо се твърди, а после се доказва.

Факт е, че тия институции са голяма кочина. Обаче повсеместното им затваряне няма да реши никакви проблеми с тия три решения, а напротив - ще създаде нови. Бе, как си представят тия криминално проявени подрастващи да бъдат в близка до семейната среда? Че те пускат вълка на свобода
12 Август 2014 00:22
Аз не виждам никой да се осмели да каже, че броят на изоставените и малтретираните от семействата им деца е намалял. Напротив - расте.

Единственото, което могат да кажат и ни замазват очите с него е, че има по-малко деца в домове - да, защото са в тези центрове за настаняване или в приемни семейства с издръжка от по 1000 лева горе-долу на дете на месец. И броят на тези "държавни деца" всъщност расте, не намалява.

А колко нормални семейства отглеждат децата си с такива средства?

Визията трябва да е да се вземат мерки да се контролира как си гледат децата "неравностойните" и като ги гледат скотски - да бъдат санкционирани жестоко. На запад е така. Няма помощи до дупка, каквото и да направиш. Изхвърчаш.
12 Август 2014 01:24
Децата по домовете остават без дори базисно образование...
12 Август 2014 01:36
Децата по домовете остават без дори базисно образование...

Това изобщо не е вярно! Всички ходят на училище. Всъщност за почти всички тях единственият шанс да получат образование е именно докато са в дома, за жалост. В семейството им това не се случва и там наистина никой не следи какво става. Щото на директорките на училищата не им е изгодно да отчитат кой не ходи. А в дома това поне се отчита, предполагам гледат и да им се махнат от главата поне за учебното време, персоналът е малко.
12 Август 2014 02:00
Децата по домовете не биват обучавани като хората, за това навън не просперират...
12 Август 2014 02:04
Не, те ходят в обикновените училища, не учат в самите домове.

По-сложни са причините да не успяват.
12 Август 2014 09:39
Хелзинския комитет се занимава само с държавните институции - така е по-лесно.Защо неправителствените организации не започнат да настояват и да има закони против изоставането на деца в институциите. Да започнат от семействата - да видят какъв тормоз преживявят тези деца.Ама там е трудно.Агенцията трябва да води дела, да следи, да контролира, ама кой ще се занимава с това. Друго е отиваш в Дом, пишеш протокол,висшестоящите уволняват директора и част от персонали и готово - отчитаме дейност. Резултат - НУЛА. Расте броя на просяците и джебчиите и т.н.
12 Август 2014 09:56
Жени с по няколко деца в домовете и такива, които не се грижат за децата си трябва да бъда стерилизирани.
Но никой не повдига въпроса защото не е политически коректно.
12 Август 2014 10:07
Malinas, точно така е.
12 Август 2014 10:15
Патагонец, достатъчно е да ги задължат да се грижат за децата и с то при добро ниво на грижа и да има финансови санкции, ако нарушават правата на децата си - образование, основни условия за живот (в другите страни си има нормативи за това) и пр. Държавата не е отговорна за твоите решения - ти си отговорен. Родил си 6 деца - изкарваш пари за 6.
Ако ги изоставят - да плащат за издръжката им за отглеждането им от други хора (приемните родители, центрове и пр.).

Ако вместо да ги оставят да се отглеждат сами като улични котки или дори да печелят на техен гръб, плащат за грижата им като всички нас - ще се променят нещата.
12 Август 2014 11:23
Жени с по няколко деца в домовете и такива, които не се грижат за децата си...


А тия жени сами ли си ги правят децата?

При днешните постижения на медицината не е никакъв проблем да се установи кой ги е правил тия деца и той да си поеме своя дял от отговорността. Много по-евтино ще излезе на държавата, отколкото 18 години да плаща допълнително на жената или да поеме всичко.

А сега хем това в онова, хем душата в рая.
12 Август 2014 14:25
Защо разказват врели некипели ами не поставят нещата в прав текст: целта на извеждане на децата от институции не е по- добър живот на децата, а намаляване на държавните разходи. Сега са стотина дома с няколко хиляди деца и не могат да ги контролират, затова дайте да ги пръснем по хиляди семейства. А кои са хората които най- много обичат деца? Правилно, педофилите! Между другото имам възрастен познат който е израснал в такъв дом през 60-те години: казва че децата там действително били сирачета, говори с добри чувства за добри грижи, ред и дисциплина. Тогава даже нямало решетки по прозорците защото между възпитаниците нямало малолетни престъпници
12 Август 2014 14:49
намаляване на държавните разходи

Не е така.
Малко по-ниски са за обгрижването на едно дете, но като се добавят стойността на многото нови услуги (например разход за приемна грижа плюс рехабилитация в Дневен център или Ресурсен център), новите сгради, оборудване, специалисти... Само за деинституционализацията само досега са дадени над 200 милиона.

Проблемът е, че ако не се промени нещо в работата със семействата, чиито деца се гледат така, това е пълнене на каца без дъно - броят на изоставените или ужасно отглежданите и даже насилвани от семействата им деца всъщност расте.

Права сте, че едно време са били повечето сирачета, а сега профилът е много по-различен.
12 Август 2014 15:13
tatyana1, само още нещо - педофилите не обичат децата. Те обичат съвсем друго нещо, което постигат чрез насилие над деца.

По подобна логика някои казват, че който имал много деца, значи много обичал децата. Всъщност днес много деца по правило имат най-зависимите хора - зависими от културни или религиозни догми, финансово или личностно несамостоятелни, без професия, доходи или без способност да се изявят освен чрез чисто биологичните си дадености или в екзистенциална криза, детето е средство, не ценност заради самото себе си... Има и случаи, в които не е така и това са прекрасни родители, но по принцип е така, за жалост.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД