:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,407
Активни 803
Страници 19,972
За един ден 1,302,066

Въпросът е не кой и с кого, а как ще управлява

Има ли кой да се захване с радикалната промяна на политиката, от която страната отчаяно се нуждае?
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Няма много признаци днешните основни политически играчи да са си взели поука и да са готови да се променят, за да променят и държавата.
Задават се нови избори. Парламентът с неговите отвратителни задкулисни договорки, неспрели от първия до последния му ден, и роденото от него карикатурно правителство са зад гърба ни. Някои от най-видните им критици са в новото служебно правителство. Неговият премиер си позволява дори да каже, че в определен смисъл "протестът е на власт". Което в друг смисъл е донякъде смущаващо. Така или иначе във въздуха се носи плах оптимизъм, окрилен и от надеждата, че след политическото падение, което преживяхме през изтеклата година, по-зле не може да стане.

"Може, може", нашепва обаче печалният опит. Спиралата на пропадането, по която се движим неотклонно през последните най-малко 10 години в България, дъно няма.



Най-важният въпрос



Питайки се "Какво ни чака?", мнозина се съсредоточават върху гаданията и прогнозите за това колко и кои партии ще влязат в следващия парламент, може ли да се повтори досегашният блокаж, ще има ли някой достатъчно мнозинство или ще се налага да се коалира. Далеч по-важният въпрос обаче е друг. Не кой и с кого, а как ще управлява. Не от кого (кои), а от какво имаме нужда.

Да, държавата се нуждае от стабилно управление. Но стабилността сама по себе си няма да промени нищо без радикално нова политика. Тук, преди да продължим, трябва ясно да кажем, че не става дума за "смяна на системата", за тотална ревизия и отказ от избрания модел на модерна, европейска, пазарна, либерална демокрация, каквито призиви отново ще се чуват в предизборната кампания. Защото проблемите ни не са свързани с този модел, а с това, че далеч преди да сме го изградили, се отклонихме драстично от пътя към него.

След като пропиля много време и изостана значително в сравнение със страни със сходна съдба, България всъщност започна големите, истински дълбоки реформи едва към края на миналия век. Много скоро след това обаче, вместо да бъдат продължени и завършени, тези реформи бяха спрени и даже в много отношения върнати назад. "Заслуга" за това имат вече четири поредни български правителства. Резултатът от това остана дълго време незабележим заради натрупаната инерция и донякъде благоприятната конюнктура. Днес обаче той вече е безпощадно ясен. Почти всички сфери на обществено-политическия и икономическия живот са пред или във фактически разпад и спешно се нуждаят от реформиране или дори от изграждане наново. Повече време за отлагане, замазване и кърпене няма.

Очевидните примери са в публични сфери като здравеопазването, пенсионната система, образованието и администрацията или в икономически и социални сектори като енергетиката. Колкото и трудно да е обаче тяхното възстановяване и реформиране, то е по-лесната част от задачата. Защото страната преди всичко се нуждае от преизграждане на цялата институционална демократична структура, завладяна от олигархични кръгове и интереси, и от преутвърждаване на правовия си характер, подменен от срастването на политическа, икономическа и съдебна власт. Иначе е обречена на постоянно задълбочаваща се криза - икономическа, социална, демографска, морална. Тази задача ще изисква огромна воля и кураж.



Има ли кой?



Има ли кой да се справи или дори само да се захване с нея? За съжаление отговорът на този въпрос днес не е успокояващ. Няма много признаци днешните основни политически играчи да са си взели поука и да са готови да се променят, за да променят и държавата.

Дали участвалото в три от последните четири управления ДПС може да се трансформира от корпорация за завладяване на власт с цел усвояване на публични ресурси в безкористен политически агент на тази промяна? Дали участвалата в две от четирите управления БСП е готова да признае съучастието си и отговорността си за годините на застой, подмяна и имитация? Дали очертаващият се победител в изборите ГЕРБ е готов да се откаже от популизма и нерешителността на първия си мандат, дали е готов, освен да строи магистрали и спортни зали, да се захване с истински реформи, като този път затвори вратите пред апетитите на олигархията? Дали партиите от Реформаторския блок ще имат силата не само да поставят диагнозата на днешното статукво, но и да му се противопоставят, без да се превърнат в част от него?



Има надежда



Истинската надежда е в онази част от обществото, която с протестите си през изминалата година показа, че ясно осъзнава проблемите и е готова да се бори за тяхното решаване. Само тя може да накара политическите играчи да се променят и така да обърне посоката на движение. Като не се поддава на ласкаещото и подвеждащо "Протестът е на власт", а продължи да бъде все така безпощадно взискателна към властта, в чиито и ръце да е тя.

Както каза неотдавна Ричард Ран - един от ранните съветници на българската демокрация, чиито съвети, обратно на широко разпространеното мнение, въобще не бяха послушани: "Не сте закрепостени за тези политици. Ако не стават, изритайте негодниците и изберете други. Ако и те не стават, изберете други..."

Иначе пропадането ще продължи. А по спиралата надолу дъно няма.

22
2455
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
11 Август 2014 20:25
Нашите политици са за тотална смяна - трябва да изберем нови; сегашните се ненавиждат един друг и всеки иска да води "бащина дружина" без да има необходимите способности...
11 Август 2014 21:27
Истинската надежда е в онази част от обществото, която с протестите си през изминалата година показа, че ясно осъзнава проблемите и е готова да се бори за тяхното решаване. Само тя може да накара политическите играчи да се променят и така да обърне посоката на движение. Като не се поддава на ласкаещото и подвеждащо "Протестът е на власт", а продължи да бъде все така безпощадно взискателна към властта, в чиито и ръце да е тя.


11 Август 2014 21:49
Като не се поддава на ласкаещото и подвеждащо "Протестът е на власт", а продължи да бъде все така безпощадно взискателна към властта, в чиито и ръце да е тя.

Да бе, ако може авторът и да рече защо беше спряла да бъде безп(л)ощадно взискателна към властта, когато се окопитиха ръцете на когото трябваше, цена няма да има!

Както каза неотдавна Ричард Ран - един от ранните съветници на българската демокрация, чиито съвети, обратно на широко разпространеното мнение, въобще не бяха послушани: "Не сте закрепостени за тези политици. Ако не стават, изритайте негодниците и изберете други. Ако и те не стават, изберете други..."

Как да не бяха послушани - ето четвърт век биват ритани разни негодници и пак си избираме негодници. И цялата тази феерия под литания за "ДС", "комунистите" и "Кръгът/Квадратът/Обръчът/ "Вече-не-помня-кой"".
От друга страна, "Титаник" също потънал с музика, няма да нарушаваме традицията, я!
11 Август 2014 22:24
На мен това есе ми хареса.

Вдъхва надежда на неуредените ХУИ, че ще могат и те да се наместят, когато му дойде времето, ако продължават да са хубави...
11 Август 2014 22:29
Някои от най-видните им критици са в новото служебно правителство. Неговият премиер си позволява дори да каже, че в определен смисъл "протестът е на власт". Което в друг смисъл е донякъде смущаващо.

Че какво му е смущаващото? И за кого е смущаващо? Чехльо чистосърдечно си призна, че служи на ОПГ ГРОБ. А Близашки се изтърва и директно рече:
„Поради тази причина НИЕ СЕ ВЪРНАХМЕ НА ВЛАСТ, пардон, дойдохме на власт!“

С две думи, служебното правителство също е на ОПГ ГРОБ. Какво да очакваме тогава? Честни и почтени избори? Да бе, нали ВСИЧКИ са техни, както навремето бай Ганьо се беше похвалил. Как ще управляват? Ами Слънчо каза - реваншизъм до дупка. Да му мислят оцелелите през Неговото управление старци. Сега ще ги ликвидират по бързата процедура. Да му мислят дребните оцелели фирми. Дните им са преброени. Няма кой да върти бухалката за всеки поотделно. Къде по-ефективно е с големите вериги.
11 Август 2014 22:40
Нещо не си спомням уважаемия господин автор с денонощна стрелба по тези, които една година управляваха с атака и в ежедневната лъжа на социалната политика -
заклещила се в 10лева на някои пенсионери, 2% на тока и по 30 лева на накои майки. Това при общи разходи 6 милиарда.
Сигурно ще задоволявало уважаемия господин автора, но сега ли вече му идат тея нови акъли и философии на късия тегел???
11 Август 2014 23:04
С тази конституция никой не може да "управлява".
Веке е научно доказано...
11 Август 2014 23:07
Тази подла статийка изобщо не ме учудва. Това, че източникът и е посочен – „Дойче веле” с нищо не добавя към мухлясалите идеи, от 1989 г. Точно този „специалист” Ричард Ран написа стратегията на прехода, който се изпълнява беспрекословно в България. Българските првителства изпълняват точно неговата линия: деиндустриализация, премахване на едрото земеделие, животновъдството, пълна приватизация, оттегляне на държавата от всички отговорности, касаещи живота на гражданите и свеждането и (дъджавата) до проводници на заповедите на НАТО И ЕС. Най-после трябва да влезе на българите в главите, че ставащото в България не е продукт на гадните политици, а точно обратното –
1. Наложените отвън модели на разруха на икономиката и българското самосъзнание. Не мога да пропусна и „благотворната” роля на американският посланник, а пък и тези от НАТО.
2. Липсата на граждани, които да създадат гражданско общество
Натисни тук
Натисни тук

Разбира се, който чете само български медии, няма да го види това. Българските медии са „бългаски” колкото и баклавата. В основната си част на населението се предлага единственно преводи от Ройтерс, ББС, Дойче веле и тем подобни казионни западни медии, които имат за цел поддържане на статуквото и манипулация и без това слепите и заблудени овце.
Преди да говорим за нуждата от политици, БЪЛГАРИЯ ИМА НУЖДА ОТ ГРАЖДАНИ!!!
Къде на запад чакат „техните” да дойдат на власт за да се оправят? Хората не чакат на политиците, а разчитат на себе си и главно на СПОСОБНОСТТА СИ ДА СЕ ОРГАНИЗИРАТ. Това е демокрацията – да влезеш в производственни отношения с подобни на теб хора, които са готови да работят заедно за постигане на икономическите си цели. Политическата страна е по-скоро да не пречи.
Статията на практика подканва лумпените пак на улицата, като слага коня пред каруцата: източникът на благата не е трудът на гражданите, а работата на политиците. В основата си тази безочнива лъжа има предположението, че хората в България и на запад са едни и същи, разликата е в политиците. Абсолютна олигофрения, но се продава, защото населението има ужда да се чувства като жертва. Щом си невинна жертва, нищо не може да се направи, даже не си струва и да се опитва. Жертвите имат нужда от продажни политици, за да са пак жертви. (Отношение садист - мазухист). Не им давай шанс за промяна, те не обичат нещо да зависи от тях – ще те нападнат. Лумпенът е организиран невеж некадърник, който иска да му се плати за умственните недъзи.
11 Август 2014 23:28
Модела трябва да бъде сменен, Авторе - в тази посока тръгни и нетрудно ще сетиш,
КОЙ е днес и реално,
НАЙ-БЛИЗО ДО ВСЕ ПО-ОСТРО НАЛАГАЩАТА НИ СЕ,
ДЪЛБОКА РЕФОРМА В СИСТЕМАТА НА ПОЛИТИЧЕСКОТО НИ ОБЩУВАНЕ В ОБЩЕСТВО...
Особено важното е, силно да поискаме и убедено се преборим,
"За повече Общество в собствено политиката", за обезсилване на криминалното партизиране на политическият ни живот ...
Кучето остаря с това си лаене, сред чалгата на днешната ни Андрешковиада...

11 Август 2014 23:45

25 години ние сме обречени на систематичен матракаж от претенциозни мнения и манипулативни анализи,циркулиращи из медийното пространство,които не дават задоволителен отговор за това как соц.система в източноевропейските страни престана да съществува.На фона на произтеклите събития след 1989 мнозина м/у нас основателно си задават въпроса защо Запада за втори път след 1917 нае влакова композиция от луксозни спални вагони,откарвайки източноевропейския соц.елит по родните места,за да осъществи” структурните реформи” договорени след взаимни пазарлъци.
Естествено,когато каним в къщата си такива изпечени джебчии като”съветниците на българската демокрация”,трябва да очакваме най-лошото.
12 Август 2014 01:26
Основна цел е да се смени политическият елит в България...
12 Август 2014 02:02
Този елит ще даде зверски отпор при опит да бъде заменен...
12 Август 2014 05:14
От това което градихме до тук, нищо не стана. Трябва рестартиране на модела на управление, което не може да стане без да се постигне съгласие в обществото, каква точно държава искаме. Спешно е необходимо изработване на българска национална доктрина, която да бъде приета от обществото и преследвана неотклонно независимо какво управление имаме. Като пример бих дала Германия, колиция между партията на Меркел и социал-демократите, в името на Германия и германският народ. Точно това трябва да се случи и тук, а гражданското общество трябва да контролира управляващите, а не да влиза във властта.
12 Август 2014 07:26
Ще сменим политиците с кои, с какви? Сменихме номенклатурата на БКП с техните слуги и деца. Е и? Ако всеки си направи партия и се намисли за вожд, каква ще е промяната?! Никаква! Новите лица са същите мошеници като старите, че и по-зле. Да, важно е как ще управлява следващия кабинет. Но препоръчвам на всички да си спомнят как бизнеса се подиграваше с Орешарски, че щял да открива работни места. Кой не разбра, че при този икономически модел в бизнеса и олигархията е и хляба, и ножа и правителствата са марионетки?! Ако бизнеса у нас имаше акъл и желание, а и способности, можеха да се разберат как да оправят държавата. Уви! Нямат. За това се карат и се борят за еврофондове и държавни поръчки. Като скакалци опоскаха всичко, огладняха и започнаха да се ядат едни други. И за това използват партиите и т.нар граждани във войните си. Спрете се бе, паразити гнусни!!!!!!!! Ще убиете приемника и ще умрете всички!
12 Август 2014 10:10
Както каза неотдавна Ричард Ран - един от ранните съветници на българската демокрация, чиито съвети, обратно на широко разпространеното мнение, въобще не бяха послушани

Какво беше предложено в доклада Ран-Ът: Незабавна, бърза и прозрачна приватизация на държавните предприятия, които през 1990 г. имаха стойност.
Какво беше приложено в България: източване, ограбване и декапитализиране на държавни предприятия и банки, докарани до фактически фалит. Приватизация, започнала не незабавно, а 8 години по-късно.
12 Август 2014 13:20
Ако не стават, изритайте негодниците и изберете други. Ако и те не стават, изберете други..."
негодници и т.н. и т.н. ...
12 Август 2014 13:29
Статийката е плоска, наивна и нищо неказваща.
Дори четена по диагонал е губи-време.
12 Август 2014 14:32
Нямало нужда от цяла статия, може с 2 думи отговор на заглавието: ще управляват както досега, като закриляните групировки се сменят; и не, няма кой
12 Август 2014 16:24
Когато има престъпления от политическата т наречена класа елит или каквото искате го наречете а няма отговорностняма наказанивечно такаще бъде а как ги е страх в Китаи4 господата богоизбрани защото бесилото чаканашите страхливци само един да бъде жестоко наказан и другите и насън няма да посмеят да си помисляд да нарушяват закона
12 Август 2014 18:08
Мижаво анализче, не става.
12 Август 2014 20:03
Тук, преди да продължим, трябва ясно да кажем, че не става дума за "смяна на системата", за тотална ревизия и отказ от избрания модел на модерна, европейска, пазарна, либерална демокрация, каквито призиви отново ще се чуват в предизборната кампания.
Ами коя е тя модерната европейска пазарна, либерална демокрация - тази на Испания с над 50% младежка безработица, на Италия, на Португалия, на Гърция. Въобще колкото вече на Запад се говори, че тази модерна, европейска, пазарна, либерална демокрация не върви, толкова нашите джурналя и политици повече се прихласват в нея, без да моогат да кажат, като какво животно е това.
България всъщност започна големите, истински дълбоки реформи едва към края на миналия век. Много скоро след това обаче, вместо да бъдат продължени и завършени, тези реформи бяха спрени и даже в много отношения върнати назад. "Заслуга" за това имат вече четири поредни български правителства.
Да бе рИформите на браво Ваньо браво Костов, с които той съсипа индустрията. Абе много са сбъркани нашите джурналя. Този субект Костов съсипа до всичко какво се допря, този нашичкия го хвали. Не мога да вляза в главите на нашите журналистио и да видя как с реформи всичко ще се оправи. И те завалите не знаят точно какви реформи Бе хубаво де напиши каквои точно реформи трябва да се направят.
Защото страната преди всичко се нуждае от преизграждане на цялата институционална демократична структура, завладяна от олигархични кръгове и интереси, и от преутвърждаване на правовия си характер, подменен от срастването на политическа, икономическа и съдебна власт.
Абе авторот, в коя капиталистическа държава няма срастване на политическата класа с олигархията (демек едрият капитал). Какви са тези инфалтилни мечти за някакво справедливо капиталистическо общество, дето обикновенните хора решават. Те само гласуват за една олигархична или за друга олигархична структура, както е у нас - или за едни олигарси окооло БСП и ДПС или за други около Плевенелиев и Боко. Това е либералния капитализъм.
Истинската надежда е в онази част от обществото, която с протестите си през изминалата година показа, че ясно осъзнава проблемите и е готова да се бори за тяхното решаване.
Оле Божеее, повече не може - софийската гъзария ще оправи положението. Този не е с всичкия си. Протестна мрежа е една платена отвън организация, чиято цел на нейните кукловоди, България все повече да става колониална държава.
И на края кУр и Фея Ричард Ран -
Както каза неотдавна Ричард Ран - един от ранните съветници на българската демокрация, чиито съвети, обратно на широко разпространеното мнение, въобще не бяха послушани: "Не сте закрепостени за тези политици.
А с кои политици - Асенчо (тъпото) Генов и Тоца Цонева от протестна мрежа ли?.
Сега, като четете тази статия стана ли ви ясно за какви реформи става дума. Защото на мен ми стана ясно, че и на автора не му е ясно, нищо, че се казва Ясен и Бояджиев (боята е очевидно тъмносиня).
12 Август 2014 20:14
Модела трябва да бъде сменен, Авторе - в тази посока тръгни и нетрудно ще сетиш,
Смяна на модела със социалистически.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД