:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,538
Активни 754
Страници 5
За един ден 1,302,066
Консулт

Български лични документи се подменят и от чужбина

Мога ли да си извадя паспорт, лична карта и шофьорска книжка дистанционно от чужбина, за да не се връщам само заради това? Става дума за изтекли и изтичащи документи. Ако е възможно, по каква точно процедура става това?

А.М.



Режимът по издаването и подмяната се движи по специален закон - Закон за българските лични документи (ЗБЛД), който е в сила от 1998 г. Именно в периода 1999-2000 г. бе направена голямата подмяна на документите за самоличност и дотогавашните зелени паспорти и стари международни паспорти бяха подменени със сегашните, в които има машинно читаема зона и дори сериозни наченки на биометрия.

Според ЗБЛД българските лични документи се издават от Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министерството на отбраната съобразно предоставената им компетентност по този закон. Основната роля е на МВР, през което минава основният поток лични документи. Останалите ведомства дават документи на моряци или военни.

Изрично е определено, че българските лични документи включват тези за самоличност - лична карта и международен паспорт, както и свидетелство за управление на моторно превозно средство и документи за пребиваване. Посочено е, че документите са собственост на държавата.

Както вероятно стана вече ясно, то основно тези документи се издават от МВР, от неговите поделения и специални предназначени за целта служби. ЗБЛД обаче изрично предвижда възможността тези документи да бъдат издавани и през "дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина". Така че всеки български гражданин, на който изтичат стари документи или изгуби такива, или му се повредят, може да се възползва и от тази възможност. Това става по общите правила, но има и някои специфики. Нещо повече. Има специални указания, които българското външно министерство дава, когато става дума за издаване на документи през дипломатическите или консулските представителства.

Изрично е определено, че на пребиваващите български граждани в чужбина по този ред могат да се издават паспорт, лична карта, свидетелство за управление на МПС (СУМПС) и временен паспорт. По правило тези документи в България се издават за максимум 30 дни. Ако обаче документите се издават от чужбина, сроковете са по-дълги. За процедура през посолство или консулство обикновената услуга е до 90 дни, а бързата до 60 дни. За шофьорските книжки бърза услуга няма и тук срокът е само "до 90 дни".

В указанията е добавено, че посочените срокове за издаване на БЛД се отнасят за територията на страната. Поради липсата на постоянен график на дипломатическите куриери за по-бързото получаване на новоиздадени БЛД българските граждани в чужбина могат да се ползват услугите на куриерска служба. В указанията на външно министерство е посочена точно определена такава служба.

Иначе документите за извършване на паспортни услуги се подават лично, в рамките на приемното време на консулската служба на посолството и след предварително запазване на час, когато конкретното посолство е въвело такова изискване. Съгласно българското законодателство всеки български гражданин има право да притежава само един валиден обикновен паспорт. Преди получаването на новия паспорт, от съответното лице се изисква предаването на стария паспорт за унищожаване в консулската служба. При загубване или унищожаване на паспорта е необходимо да бъде представен документ от местната полиция, удостоверяващ факта на загубването, унищожаването или кражбата на документа, пише още в указанията. При загубване, кражба или унищожаване на български документ за самоличност неговият притежател е длъжен в срок до 3 дни да съобщи за това в консулската служба. Паспортът се обявява за невалиден. В тези случаи се подава заявление за издаване на нов паспорт, а при определени извънредни обстоятелства - временен паспорт за завръщане в Република България.

В указанията е посочено, че трябва да се спазва изискването за издаване на паспорт на лица, ненавършили 18 години, двамата родители да полагат подписите си в присъствието на консулското длъжностно лице. Задължително се прилага и удостоверение за раждане на детето (оригинал или заверено копие).

Има няколко варианта, при които консулските служби приемат и подпис само на един от родителите. Той е достатъчен само ако е представено нотариално заверено пълномощно от името на другия родител. Или пък се представи изрично решение на съда за отнемане на родителските права на отсъстващия родител. Може да се даде и документ, удостоверяващ, че вторият родител е починал, както и акт на български съд или на чуждестранен, потвърден от наш съд, че другият родител е в неизвестност.

Иначе е определено, че новоиздадените документи се получават лично от заявителя.

9132
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД