:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,020
Активни 582
Страници 2,585
За един ден 1,302,066

Преименувам, следователно не съществуваш

Идващото от миналото име на мястото обогатява националната територия. Обратно, преименуването я обеднява
Ивайло Дичев
http://www.webcafe.bg

Петицията до президента за превръщане на Благоевград в Самуиловград ни припомня една специфична лудост, която вирее по нашите места: преименуването.

Поводът както обикновено е национал-политически, защото, както се казва в петицията, "общо е становището на всички, че сега е моментът цар Самуил да развее българското знаме над Пиринска Македония". На втори план вероятно е раздразнението, че в Скопие издигнаха паметник на въпросния цар, явно опитвайки да ни го "откраднат"; мистиката на числото 1000 придава убедителност на идеята, а вероятно има и малко антикомунизъм.

Преименуването, разбира се, доведе до крайност идеолозите на бившия режим, учейки се от болшевиките. Ако великият Нижний Новгород може в миг да стане Горький, защо Варна да не стане Сталин, Добрич - Толбухин, а Шумен - Коларовград?



Любопитното тук е, че комунистическият номинализъм



съвсем естествено следва и развива националистическия. Защото още през 1913 г. Мустафа Паша, прочистен от турското население, става Свиленград; през 34-та важният духовен център Станимака се преименува на Асеновград.

Съвсем същото се случва през 51-ва, когато комунистите заличават големия областен град Неврокоп, за да създадат на негово място гарнизонното градче Гоце Делчев, което натовската граница е откъснала от естествения му регион.

Забележете, че докато някои от безумията на комунистическия поезис като Левскиград и Вазовград бързо са преосмислени, днес всеки намек за възстановяване историческото име на Неврокоп среща абсурдния аргумент за това, че не трябвало да си "даваме" Гоце Делчев на македонците.

Както и в случая със Сандански, където гражданите дори се мобилизираха срещу името на този съмнителен исторически персонаж, за да върнат историческото Свети Врач: тогавашният президент Желев неочаквано се противопостави с аргумента, че това щяло да бъде "подарък за македонистите, които ще кажат - ето те не ги искат, срамуват се дори и техни градове да носят имената им".

Върховен беше случаят на Димитровград, който местните седесари искаха да преименуват: тогава кметът намери чудодеен, може би малко шеговит, компромис - градът вече няма да е наречен на името на Георги Димитров, а на покровителя на града, св. Димитър!

Пълен консенсус (комунистически и пост-) има само около преименуването на омразните турски имена, около които периодически се надигат националистически вихрушки: искаха да преименуват Кърджали, различни плажове, Сидеров се пенеше относно връх Мусала, което идвало от "близо до Аллах". Т.е. няма да чуете инициативен комитет за връщане на турското име Горна Джумая за преименувания през 1950 г. Благоевград.



Защо тази решимост?



Защото националното овладяване на дадена територия означава преименуване. Както по-възрастните помнят, тази работа стига до преименуването на самите етнически турци през 1984 г., които по този начин трябваше да се превърнат в част от българската държава. Промяната на имената, предполага се, трябваше да ги заличи като етнос (случи се точно обратното, етническото им самосъзнание се радикализира, но това е друга тема).

Вероятно читателят не си дава сметка за това, че две стари български столици са преименувани: Търново става "Велико" с началото на национал-комунистическата вълна през 1965-а, а Преслав "Велики" в суматохата на 1993-та. Чували ли сте нещо подобно другаде?

Великий Рим, Великая Москва, Великий Лондон? Преименуването в случая не само издава национални комплекси: то показва с каква лекота може да се ликвидира реалността на нещото. В резултат у нас е заличен историческият Търновград, с всичките му величия и падения - имаме нещо друго, наречено в негова чест може би, но друго - градът е станал един вид музей на самия себе си.

Защото това е основният проблем в историческото преименуване по нашите земи: то лишава местата от реалност. Всичко се превръща във функция на настоящата политическа воля - дошъл единият етнос, променил имената, дошла идеология - хайде наново, идва друга - хайде пак.

Вземете нещастната Монтана: от Монтанезиум, през Кутловица, Фердинанд и Михайловград, та до сегашното име, избрано с допитване. Ще кажете - гражданите имат право да изберат името на града си. Не съм сигурен. Както казва Едмънд Бърк, миналото има своите права, по-силни от тези на съвременните хора, които случайно се разхождат наоколо (who happen to walk around).

Представете си какво би станало, ако всеки от нас сменяше името си според нуждите на момента - дължиш някакви пари, преименуваш се и дългът изчезва, сменяш жилището - заживяваш под ново име и си измисляш идентичност.

Наистина в Европа има тази тенденция победителят да преименува победения: Пресбург да става Братислава, Данциг - Гданск. Но нали чувате, че тук става дума за пославянчване на едно и също име, както е у нас примерно с Пловдив, развитие на Филипополис. А с това се приключи след Втората световна война.

Наред с хартата за човешки права като че ли континентът възприе една неизказана харта за неприкосновеността на имената пред политическата воля. Време е да разберем, че идващото от миналото име на мястото обогатява националната територия. Обратно, преименуването я обеднява, водейки до абсурда: "Левски, роден в Левскиград".

Петицията до президента за превръщане на Благоевград в Самуиловград ни припомня една специфична лудост, която вирее по нашите места: преименуването. На снимка - паметникът на Димитър Благоев в Благоевград.

 Петицията до президента за превръщане на Благоевград в Самуиловград ни припомня една специфична лудост, която вирее по нашите места: преименуването. На снимка - паметникът на Димитър Благоев в Благоевград.


Снимка: "Сега"
Колбасарски магазин "Толбухин" на пазара в Добрич
22
4035
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
26 Август 2014 20:19
Представете си какво би станало, ако всеки от нас сменяше името си според нуждите на момента - дължиш някакви пари, преименуваш се и дългът изчезва, сменяш жилището - заживяваш под ново име и си измисляш идентичност

Ами , авторе, те много българи чужбина правят точно това като разчитат, че номерът ще мине. Е, понякога минава.
А за простотията с преименуванията си прав - преименувам, следователно не съществуваш. Малка утеха е, че това не е само български патент
26 Август 2014 20:45
В българските средства за информация може да се плюе свободно и ненаказано единствено България и българите. Всичко друго е забранено и даже могат да те осъдят.
26 Август 2014 22:27
Ивайло Дичев
26 Август 2014 22:30
Прав е проф.И.Дичев, принципно е прав. Как хубаво звучи, например, Дупница! Хайде, с имената е лесно: днес едно, утре - друго, след някоя и друга година - трето. Но какво да кажем за разрушаването на паметниците? Мавзолеят - една стилна и изпипана малка сграда в центъра на София (Европа), паметник - символ на бурна епоха, беше унищожен от сините талибани. Та нали затова е ПАМЕТник! Това е голямото нещастие на недоразвитите общества като нашето! Новодошлите политици (представителна извадка на народа) си мислят, че с тях започва и свършва светът. Не случайно чужденците, посетили България казват, че това което е интересно е било под земята. Традицията продължава...
26 Август 2014 23:23
... Как хубаво звучи, например, Дупница!...
- Това ми се струва, че е "печатна" грешка. Май името идва от "дъб" - не съм много сигурен. А това с петицията за "Самуиловград" от благоевградчани - направо съм го изпуснал. Моля за някаква препратка. МТІА !
27 Август 2014 07:20
Че Димитър Благоев не е БЛАГОЕВ, професорът следва да знае прекрасно и да го натекне на чугунените глави от БКП/БСП.Все пак той може да каже, преди него имало ли е подобна фамилия в Костурско-Благоев!И да напише нещо за брата-близна, който емигрира в Канада през 1924 г. след забраната на БРСДП от 02 април.
27 Август 2014 08:05
Даже един мой "мъдър"съгражданин предложи паметника да се махне от мястото му , защото нямало нотариален акт. А един известен у4ител беше предложил да се преименува на Белиград.....и те така
27 Август 2014 08:22
Редно е повечето имена на местности да се преведат на български. А относно Велико (Голямо) Търново и Велики Преслав логиката е че има Малко Търново, Търновци, Малък Преслав.,Преславци и пр. варианти.
27 Август 2014 09:09
На Благоевград-Горна джумая,то и без това хората наричат така града.Самуиловград не подхожда,ако трябва славно име, Кралимарков град звучи по добре.Какъв е този мерак да се преименува всичко у българина ,не разбирам.
27 Август 2014 09:37
Търново става "Велико" с началото на национал-комунистическата вълна през 1965-а,

Наименованието "Велико Търново" е от преди 1944. Става само "Търново" в смутните времена веднага след събитията, когато за административен център на окръга е определен гр. Горна Оряховица.
Така че през 1965 (или малко по-късно) името е възстановено, както и статутът на окръжен център. Не ми се струва уместно в този конкретен случй да се спекулира с термини като 'национал-комунизъм'.
27 Август 2014 10:10
Любопитното тук е, че комунистическият номинализъм съвсем естествено следва и развива националистическия. Защото още през 1913 г. Мустафа Паша, прочистен от турското население, става Свиленград;


Причерня ми пред очите,главата забуча..

Малко срам нямаш ли?Малко,съвсем мъничко?
Натисни тук
27 Август 2014 10:26
По темата - Натисни тук
Извинявам се за избързването...
-------------------
Сайтът на Генек
27 Август 2014 10:28
Войните са едно, драги, ако и да са измислени много неща по тях, градовете и хората са друго:
Натисни тук
27 Август 2014 10:32
Защото националното овладяване на дадена територия означава преименуване. Както по-възрастните помнят, тази работа стига до преименуването на самите етнически турци през 1984 г., които по този начин трябваше да се превърнат в част от българската държава.

Демек - до 1984 година българите са отвоювали тая територия от местното население - турците?
Което обяснява куп нелепости в текстчето...
------------------------------------------------------------
Сайтът на Генек
27 Август 2014 10:48
Каза някой по-горе за галещото ухото Дупница, та се сетих - някой знае ли колко е разстоянието от Сливница до Дупница?

Не знаете ли?

Един сантиметър.
27 Август 2014 12:08
Имената (на хората и на географските обекти) не са работа за чиновници. Иначе се получават странности. Във Варна се продаваше сталинска мента. Сталинградската битка стана "битката на Волга". Българският град Дъбница стана Дупница. Да не говорим за Мичурин прекръстен на Царево макар Василико да иде не от василевс, а от босилек.
Нека всеки носи името което си е заслужил!
27 Август 2014 14:38
И аз съм озадачен от инициативата за Самуиловград. Покрай всички споменати по-горе аргументи бих искал да кажа, че този град няма нищо общо с въпросния цар. Според историческата извадка, по времето на Самуил на това място е имало само руини от по-старо селище.

Бих препоръчал на българите да търсят самоутвърждаване и признание в собствените си дела и това, което нашето поколение ще остави на следващото, а не да се забиваме в историята като щраусова глава.
27 Август 2014 14:41
Близнашки каза "Да" на преименуването на Благоевград като град Цар Самуил
Натисни тук
27 Август 2014 14:48
wreckage 27 Август 2014 14:41
Близнашки каза "Да" на преименуването на Благоевград като град Цар Самуил

Това влиза ли му в правомощията?! Основната цел на едно служебно правителство не е ли да води организира изборите и да води страната до съставянето на избрано такова? Всичко, което не заплашва сигурността на страната или може да се отложи, трябва да се остави за след изборите.
27 Август 2014 14:53
Авторът спестява преименуването на българските селища в Източна Тракия (а и "прочистването на българското население там".
Това се нарича пълно безочие!

27 Август 2014 15:16
Близнашки каза "Да" на преименуването на Благоевград като град Цар Самуил

Ще има две селища с еднакво име в България. Не е за сефте...
27 Август 2014 15:32
Преименуването на Горна Джумая на сбъркания соц-наивист е пример за емблематично малоумие, с което успешно се конкурира днешната Самуилова пишман интифа.

За сведение, впрочем, и на Долна Джумая (в Серско) и е бил сходен късметът - днес носи гордо елинско име от рода на Ираклия.

Да вкараш като весел пример в този дискурс обаче Свиленград, е проява на характерен либерално-болшевишки цинизъм, за който незнанието е най-безобидното обяснение (но не и оправдание).
Мостът на Мустафа паша може и да стои още, но град Мустафа паша няма, защото през 1913-та наследниците на пашата го изгориха до основи и избиха населението му.

Симптоматичен фал.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД