:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,681
Активни 607
Страници 3,246
За един ден 1,302,066
СКОРОСТИ

България крета на ниска предавка по икономическата писта на Европа

Чехия вече е по-богата от Португалия, Словакия задмина Гърция, а ние си оставаме на опашката с румънците
Георги Ангелов
Европейският двигател на сближаването не е спрял дори и в лошите за икономиката на ЕС години. Бедните държави - членки от Източна Европа, успяват да напредват даже когато еврозоната е в криза. Това доказва, че конвергенцията не е просто временен резултат, а е реално структурно постижение, което работи и в лоши времена.

Защо говорим за икономиката? Друго вълнува хората - качеството на живот, жизненият стандарт. Така е, но без стабилна и просперираща икономика безработицата ще е висока, бедността и неравенството ще се увеличават, потреблението ще бъде ограничено, бюджетните възможности за финансиране на публични услуги ще се влошат, а в резултат ще се влошат и здравните и образователните постижения. С две думи - няма качествен живот без силна икономика.

Гърция е типичният пример. Допреди няколко години изглеждаше, че въпреки че е в криза, в страната е възможно да се поддържа висок стандарт на живот. Само изглеждаше и бе временно. Потъваща икономика, рязко увеличение на безработицата, фалит на държавата и социалните системи - всичко това постепенно, след година-две, започва да се пренася върху индикаторите за качество на живота.

Затова е важно икономиката да се наблюдава внимателно. Това ни позволява да видим как се променят основите, върху които се градят условията за живот в една страна. Когато икономиката устойчиво се подобрява, това ще се отрази и в живота на хората, макар и с известно забавяне във времето. Икономиката е и измерител доколко работят реформите по отношение на качеството на управлението и институциите. Ако институциите укрепват, това задължително ще даде резултат в по-добри икономически показатели.



Еврокризата през 2012-2013 година



След като през 2008 г. икономиката на еврозоната отчете голямо забавяне, а през 2009 г. - дълбока рецесия, през 2010 и 2011 г. ситуацията започна да се подобрява с икономически растеж от съответно 2 и 1.6%. В края на 2011 г. обаче, както и през по-голямата част на 2012 и 2013 г. еврозоната беше изправена пред голямо изпитание - съмнението, че единната валута може да загине. Това бе съмнение във възможностите на Европа да противодейства на кризата (заедно с политическа нерешителност, оспорвани избори в ключови страни, смени на правителства и лидери). То доведе не само до бягство на капитали и спад на еврото, но и до продължителна рецесия, обхванала много страни от еврозоната. Така след световната финансова криза Европа пострада от вътрешна финансова криза.

Това се вижда много ясно и в новото издание на Индекса на настигането. Повечето страни от еврозоната отчитат спад на показателите си (единствено Германия и Естония имат подобрение). Не е учудващо, че само от 2011 до 2013 г. Гърция губи 7 места в класацията. В същото положение е и Португалия. Кипър пропада с 6 места, и то само за една година. Малта губи 4 позиции, Ирландия слиза с 3 стъпала.

През последната година обаче Ирландия успява да спре потъването. Решителните реформаторски мерки на правителството успяха да върнат страната към растеж, да стабилизират финансовата система и да поставят държавния дефицит и дълг под контрол. Ирландия стана първата членка на еврозоната, която успешно излезе от спасителната програма на ЕС и МВФ и вече се справя със собствени сили, без да разчита на постоянни заеми.

Точно в обратното положение е Кипър. Страната изпадна в тежка финансово-икономическа криза точно през 2013 г. и цялото влошаване в класирането на тази страна се случва именно през последната година. Да припомним, че през 2013 г. най-големите банки в Кипър фалираха и тъй като страната и без това беше свръхзадлъжняла, тя не можеше да си позволи да ги спаси (а и самите банки бяха толкова огромни за размера на кипърската икономика, че беше невъзможно да бъдат спасени). Така бяха защитени само малките вложители, а останалите понесоха значителни загуби. В допълнение, за да се избегнат паника и масово бягство на капитали, страната въведе капиталов контрол и ограничения върху разплащанията и тегленията, което повлия негативно на икономиката, както и на мястото на Кипър като офшорен център.



Настигане



Въпреки всички трудности на еврозоната, които се пренесоха и в нашия регион, трябва да отбележим, че по-младите членки на ЕС се справят относително по-добре в тези трудни времена. Единствено Словения е влошила представянето си през последната година. С други думи, докато "стара Европа" и особено еврозоната като цяло влошават икономическите си индикатори, при новите членки тенденцията е в обратна посока. Лидери са балтийските страни - Литва, Латвия и Естония, но Вишеградската четворка също като цяло напредва (Полша, Чехия и Унгария се придвижват напред, докато Словакия остава на същото място). Дори и най-зле представящите се нови страни членки като цяло нямат влошаване, а просто запазват същото класиране - България, Румъния, Хърватия, Словакия. Изключението Словения само подчертава постижението на региона.

Данните доказват, че конвергенцията не е просто временен резултат от лесните пари и балона на изкуствения просперитет преди кризата, а е реално структурно постижение, което работи дори в лоши времена. Няколко нови страни членки вече изпреварват по икономически индикатори стари страни членки - например Чехия вече е по-богата от Португалия, а Словакия надмина Гърция. Съвсем скоро ще излязат новите данни на Евростат за 2013 г. и вероятно там ще видим, че още поне 1-2 нови страни членки изпреварват Гърция и/или Португалия, а Чехия има шанс скоро да надмине по доходи Кипър.

Разбира се, в добрата новина има и негативна нотка, защото точно най-изостаналите страни по отношението на индикатора за икономика (България, Румъния и Хърватия) не успяват да отбележат напредък през последната година. Но и те не са съвсем спрели - оценката им се подобрява спрямо 2011 г. Практически цяла "нова Европа" свети в зелено - тоест оценката за икономиката се подобрява спрямо 2011 г. Изключение е само малката Словения, потисната от тежестта на проблемна банкова система, губещи държавни предприятия и неефективно бюджетно харчене.

По-слабите резултати на България, Румъния и Хърватия не са изцяло учудващи - особено като имаме предвид, че тези страни са в дъното и по отношение на институционалните индикатори (за управление и демокрация). Няма да направим откритие, ако заключим, че настигането се случва при наличие на добри вътрешни условия, а именно реформи, които осигуряват добра среда за икономическо развитие.



Статията е публикувана в изданието Politiki.bg на Институт "Отворено общество".

С изследването "Индекс на настигането" може да се запознаете на http://thecatchupindex.eu/TheCatchUpIndex/
 България за поредна година е сред "бавните" в ЕС в икономическото състезание.
16
3895
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Август 2014 20:07
И доста дълга България ще бъде на настоящия хал....
26 Август 2014 21:37
Някъде по средата на статията, загубих основната мисъл на автора. Доколкото разбрах, иска да каже: "икономиката , глупако", а нашата е зле, но... можеше да бъде и по-зле. Сиреч- нищо ново. Ние това си го знаем от десетилетия.
26 Август 2014 21:44
Не можем да се сравняваме с държавите в центъра на Европа. Те винаги ще са по-добре. А Чехия и Словакия са близко до богатия център. Защо мислите Литва и Латвия макар и далеко от центъра са добре - защото има до тях богата държава и те са мост между нея и Европа.

И ние сме мост ама.. нещо доста калпав.
26 Август 2014 22:27
Аре, сега...
Банани нали има ? Демократични ценности , ясни сигнали и силни знаци ? Има ли- има .
Рупайте и не мрънкайте.
26 Август 2014 23:03
Непрекъснато мрънкате. Ама там било така, понеже били там и там, а пък ние сме тук. А не виждате една много важна причина: матряла (по думите на Боко).
Пък и погледнато макроикономически, съвсем не сте зле. Издръжте само 25 - 30 години още (когато българите ще изчезнат) - и ще станете прекрасна страна
Не се сърдете, беше шега! Или не съвсем?
27 Август 2014 02:23
И като теглим чертата, затъналите в левата вЪлна най отдолу, най трудно живеят. И все търсят от къде да вземат. Класика.
Много навременен анализ, но няма да има кой да го чете тук. За разбиране да не говорим.
27 Август 2014 07:53
След урбулешката приватизация на лостоваците, няма и как да е по друг начин, картинката с икономиката в България....
27 Август 2014 08:28
Какво ще рече урбулешка приватизация?
27 Август 2014 08:53
Най-бързата конвергенция се постига в годините на споразуменията с МВФ. Тогава направо сме били един препускащ жребец в сравнение с днешната скрибуцаща каруца. След изтеглянето на МВФ в средата на мандата на НДСВ реформите постепенно забавят темп, по време на първата тройна инерцията изчезва. ГЕРБ и новата тройна или напъло спират реформите, или го играят ганкиното. Както е тръгнала работата, ще се наложи делегация от български интелектуалци и будители (не правителствена) да обикаля Великите сили и да ги моли, да ни пратят отново МВФ, за да спаси изостаналия народ от собствената му интелектуална бедност.
27 Август 2014 09:43
Някъде по средата на статията, загубих основната мисъл на автора. Доколкото разбрах, иска да каже: "икономиката , глупако", а нашата е зле, но... можеше да бъде и по-зле. Сиреч- нищо ново. Ние това си го знаем от десетилетия.

Ми то си няма мисъл в статията. Поне нищо оригинално. Най-обикновено неолиберастко дрънкане за реформи от куха фондационерска глава.
-------------------
ФОНДАЦИОНЕР - лице, прокарващо политики чрез манипулации и въвеждане в заблуждение на общественото мнение в полза на определени, вредни на държавата и обществото интереси (определението - мое)
27 Август 2014 09:50
Защо ли Чехия дръпна напред, а ние се срутваме? Обяснение - сравнете Темелин с Белене.
27 Август 2014 11:52
Банани нали има ? Демократични ценности , ясни сигнали и силни знаци ? Има ли- има .
Рупайте и не мрънкайте.

Винаги ще се намери някоя кръстоска между чугун и фатмак да напише горната глупост с кроткото задоволство за особено остроумен текст.
След урбулешката приватизация на лостоваците

Така е боби, прав си - виновен е Иван Й. Костов от софийското село Драгалевци. Масовата приватизация, книжките, приватизационните фондове, Ру. Геч и Жан Ви. спасиха каквото можаха от цветущата икономика на НРБ-то, обаче Костов, този мръсник, всичко съсипа. И най-вече гордостта на България, страшилището на 7-те летища, хранилката на поколения другарски синове и дъщери - БГА Балкан... Добре поне, че шитна Нефтохима на руснаците
27 Август 2014 13:07
Ангелов, държава като Чехия още преди (като Чехословакия, в която влизаше и сепариралата се Словакия) бе по-добре от държава като Португалия! Чехия има, от 200 години насам, автомобилостроене, ВПК (преди ВСВ са правили с англичаните BREN guns!)! А Португалия какво ? Ако не беше решението на държавите, дърпащи конците в ЕС, да създадат т.нар. Кохезионен фонд ("захарче"-то, което я вкараха заедно с Испания в ЕС) и досега щяха да ходят голи и боси тези горди някога покорители на морета и океани, и богати (пак някога) собственици на колонии.... (Апропо, Регионалният фонд на ЕС пък е "захарчето", създадено за Тачър - за да подмамят да вкара Бритън в Общия пазар!)
27 Август 2014 15:23
Не трябва да забравяме и заслугата на автора за положението на БГ-нали с неговите и на института му "ценни съвети"съсипахме и промишлеността и селското стопанство и да го кажем направо икономиката като цяло.Така "изпълнихме" поставената от Запада задача - "Пълна демокрация"???
27 Август 2014 18:35
И направо да не повярваш как така става - изпълняваме всичко, което ни наредят от Световната банка, МВФ, Института за пазарна икономика, даже се престараваме да ги изпълняваме и накрая едно голямо нищо. Сега новата песен е "Махнете минималната заплата". Казват тогава всичко ще потръгне. А дано, ама надали...

Вижте, няма смисъл да се занимавате с този пишман експерт от ИПИ. Те там са на издръжка на различни фондации и трябва регулярно да им представят отчет, че вършат работа. Значи, пишем няколко статии, показваме на спонсорите, те виждат, казват си, значи работи се, и продължават финансирането. Тези хора са като акулите - ако спрат да пишат глупости, умират.
27 Август 2014 18:40
Като говорим за минималната заплата, видяхте ли е дно проучване отскоро, в което се твърди, че голяма част от хората в България искали да работят повече, но за по-малко пари? Май беше поръчано от социалното министерство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД