:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,866
Активни 594
Страници 3,431
За един ден 1,302,066

Американското разузнаване не би могло да спре втори Сноудън

Нов информатор вади на бял свят тайни, докато правителството се надбягва с времето да изгради система, която да проследява достъпа до класифицирани данни и да открива потенциални шпиони
Американското разузнаване се опитва да разработи нова система за следене на служителите, които имат достъп до класифицирана информация.
Американската разузнавателна общност, парализирана от критики заради драконовските мерки за следене на собствените си служители и от появата на нов информатор, се опитва да въведе нова система за наблюдение на своите хора, без да прилича на Биг Брадър и без да уплаши и разгони работната си сила.

Официални представители на разузнаването споделиха пред "Дейли бийст", че ще е нужна поне още година, преди да са в състояние да следят публичните бази данни за сигнали, че служители нарушават закона и крадат тайни. Според тях разузнаването е на месеци, ако не и на години от времето, в което ще е в състояние да наблюдава индивидуалната компютърна активност на работещите в 70-те правителствени агенции, които имат достъп до класифицирана информация заради многообразието на компютърните системи и мрежи, използвани от правителството на САЩ. Разузнаването все още даже не е осигурило наблюдение върху всички разузнавателни агенции по отношение на строго секретните програми.

Това забавяне вероятно е причината да се появи "втори Сноудън", който разкри пред сайта "Интерсепт" секретни файлове от Националния център по контратероризъм от август 2013 г., след като Сноудън бе вече в Русия.

Обемът на промените, които се планират под



названието "продължаваща оценка",



показват широкия обхват на вътрешната заплаха. Сред тях са чувствителните дипломатически грами, пуснати от Уикилийкс, разкритията на бившия служител на Агенцията за национална сигурност (АНС) на класифицирани документи, което доведе до огромна обществена критика и принуди властите дори да променят някои от програмите на АНС, както и смъртоносния инцидент във флота с Арън Алексис, при който проверките по линия на сигурността показаха, че са били пропуснати явни признаци на подозрително поведение.

Разузнавателната общност вече предприе мерки да запуши пробойните за изтичане на информация - от въвеждането на изискването двама служители да присъстват при ползване на секретни файлове или папки в някои агенции до напомняне на служителите да бъдат бдителни и да докладват за всяка подозрителна дейност на своите колеги. Директорът на националното разузнаване Джеймс Клапър също обяви нова политика за взаимодействие с медиите, която забранява да се обсъжда дори некласифицирани разузнавателни теми с журналисти без специално предварително разрешение.

В разговор през пролетта представителите на разузнаването казаха, че Службата на директора на националното разузнаване ще започне проверка на имената на 1.5 млн. служители с достъп до информация "строго секретно" и ще ги засича с информация от публични бази данни, като например такива за скорошни арести, кредитни досиета, преводи на суми над 10 000 долара и др. Това са част от предстоящите промени в Политиката срещу вътрешните заплахи, разработена от Службата на директора на националното разузнаване.

Оттам ще следят в тези бази данни действията на всичките над 5 млн. души, които имат право да четат секретни документи на американското правителство.

Ако при този процес се установи нещо подозрително, ще се докладва в агенцията, за която работи съответният човек за бъдещо разследване или за уволнение.

"До голяма степен това не е само правилно, а и трябваше отдавна да се случи", казва Стивън Афтъргуд, който управлява Проекта за правителствени тайни на Федерацията на американските учени. "Сега системата работи така, че се прави наблюдение на всеки 5 или 10 години и после забравят за теб за следващите 5-10 години."

Афтъргуд и други критици на Конгреса казват, че нещата ще станат ясни, когато се разбере как ще действа системата и как ще се чувстват служителите, особено ако наблюдението се разпростре и върху онлайн активността им извън работа.

"Трябва да се покаже на практика, че системата няма да създаде параноя на работното място", казва той. "Не бива да се прекалява, за да няма обратен ефект".

Представителите на разузнаването казват, че точно затова проверяват само в публични бази данни, които регистрират престъпления или банкрут. Те описват планираната система за проследяване работата на компютърните терминали като следене основно за "източване" на големи бази данни или файлове с информация, да речем, за Сирия от анализатор, който е на работа в съвсем друга част на света.

По отношение на социалните медии събеседниците ни поясниха, че тестват дали е рентабилно да се проследяват постингите в откритите форуми от служители или подизпълнители, които имат разрешителни за достъп до класифицирана информация, и да се търсят знаци и сигнали, че те се готвят за "ударят" по работодателя си.



Сноудън например поствал коментари,



които показват неудовлетворението от шефовете му, дълго преди да копира повече от 1 млн. документа според твърденията на разузнаването.

Един от ключовите шефове, наблюдаващи програмата, казва, че се съмнява да стигнат толкова далеч, защото не е ясно дали ще има смисъл да се следи какво казва някой служител в публичен и лесен за наблюдение форум.

Това хипотетично следене на социалните медии няма да засече какво казва някой на личната си страница във Фейсбук, ако страницата има висока степен на защита и ограничен достъп само до членове на семейството или най-близки приятели.

Представителите на разузнаването обясниха, че вече е отхвърлена практиката, прилагана от някои чужди разузнавания, при която служителите сами докладват за личните си контакти по имейл и в социалните мрежи и предават паролите си, за да бъдат проверявани. "Ние не следим личните имейли, нито домашните компютри на служителите си", категоричен бе високопоставен представител на американското разузнаване.

Законодателите искат гаранции, че правителствените служители ще могат да се радват на правото на дискретност на личния живот в разумна степен и въпреки това да имат възможност да докладват за проблеми в работата си пред съответните власти.

Сенаторите Чък Грасли (републиканец от Айова) и Рон Уайдън (демократ от Орегон) изразиха загриженост, че новата система за наблюдение ще има смразяващ ефект върху хората, които решат да разкрият порочни практики пред Конгреса или главните инспектори.

В писмо до директора на разузнаването Джеймс Клапър през юни те писаха, че ако комуникацията на информатор с главните инспектори или с Конгреса се наблюдава рутинно и за нея бъде съобщено пред ръководството на информатора, това ще навреди на конфиденциалността на комуникацията.

От разузнаването контрират, че се опитват да обучат служителите как да изразяват тревогите си по класифицирани канали, включително ги обучават как е най-добре да подходят, за да се свържат с главния инспектор на съответната служба.
 Американският журналист Глен Грийнуолд, който работеше за "Гардиън" по разкритията на Сноудън, основа свой сайт "Интерсепт", който неотдавна се сдоби със секретни данни от нов информатор в разузнаването.

Едуард Сноудън е бил недоволен от работата си и го е изразявал във форуми, преди да задигне хиляди секретни файлове и да ги направи публично достояние.

 Едуард Сноудън е бил недоволен от работата си и го е изразявал във форуми, преди да задигне хиляди секретни файлове и да ги направи публично достояние.
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС

Source filename: Z:\inetsnimki\snowden.txt
9
2969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
26 Август 2014 20:15
Сноудън е "дете на демокрацията" - той е дете на идеологията, а другите в службите гледат да си свършат работата, и са работливи... Идеологията е страшно нещо, тъй като омайва всички (и способни, и обикновени хора (с всички фантазии на последните))... Ако се върне, Сноудън ще бъде съден много жестоко...
26 Август 2014 21:02
Сноудън май се е спазарил с руснаците преди да направи белята - не трябва да се вярва на красивата приказка как един младеж с демократични възгледи обикаля целия свят и като по чудо се спасява в Русия (и всичко това - без никаква подготовка); и други явно са се спазарили с чужди разузнавания и за това данните на американските служби текат навън като река...
26 Август 2014 22:00
Американците явно са изпуснали нещата - достъпът до всякаква информация (за да е по-удобно) води да това разни сульовци да се добират до много поверителни информации... За да се избегнат допълнителни проблеми, е наложително да се подобри приемът на новите служители - трябва да се избират способни служители, а не "парашутисти" и хора с много връзки...
27 Август 2014 02:31

Посълзих се. Пак ли тая песневка с борците за правда и свобода.. дето накрая се разбира че ставало дума за едни мангизи на рашките демократи в добрия случай. Или притискане по семейство и роднини в по-тежкия.
Скоро оня плъх от еквадорското посолство ще свие байраците и пред съда ще се окаже обикновен онанист скачал на колежки.
Щото предателите са си свини. Вътрешно преди да стане външно.
27 Август 2014 13:27
даммм..никой никога не трябва да вижда как хамерикански хвърчикоптери стрелят по микробуси с деца като на игра и после БТР-те им мачкат телата. Недемократично е да се разкриват такива неща. А за нашия човек в еквадорското посолство - трябва хич да не си барал шведка за да повярваш че нещо насила било станало (и с двете наведнъж...нали)
27 Август 2014 16:33
Зная, че не му е лесно да стои на красивата и велика руска територия, която в неговите очи изглежда нещо като обратната страна на Луната.

Не е лесно да се живее в Ада като зрял човек, когато си роден и прекарал детство и юношество, студентски години и лайф в Рая. Понякога затворът в САЩ е много по-добро решение, отколкото животът на свобода по територията на екс-СССР.
27 Август 2014 17:29
Сноудън 100% е предал най-важните документи на руснаците, за да отплати живота си... Ако се върне в САЩ, ще бъде толкова жестоко съден, че по-добре да си стои в бедната руска обстановка - той никъде другаде няма гаранция за живота си...
27 Август 2014 19:59
Оттам ще следят в тези бази данни действията на всичкитенад 5 млн. души???, които имат право да четат секретни документи на американското правителство.

Пет милиона с достъп до секретни документи! Това са приблизително 1.6% от цялото население, вкл. новородените. Е, как няма да изтичат тайни?
01 Септември 2014 17:30
Каква информация има Сноудън - нищо, което би заслужавало интерес. Затова и китайците си го отпратиха по-живо по-здраво. Информацията, която постоянно изтича - това си разузнавателна информаци на СВР (тоест старото КГБ). Тиражира се под "името" на Сноудън. Типична акция на руското разузнаване. С цел отклоняване на вниманието от реалните агенти и второ дестабилизиране на САЩ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД