Приложението "Момент" позволява потребителите да контролират колко време прекарват в интернет и да не пренебрегват близките си заради сърфирането. |
Мобилните интернет устройства за някои хора са средство да се освободят от ограниченията на работния ден от 9 до 5. Гъвкавите условия за работа им дават повече независимост в професионалния живот и им позволяват да прекарват повече време със семействата и приятелите си. Но за много други хора смартфоните се превръщат в тирани в собствените им джобове, които никога не позволяват да се изключат, да си починат и да заредят собствените си батерии. Много експерти обръщат все по-голямо внимание на този синдром.
Баланс между работата и личния живот
Уебразработчикът от Питсбърг Кевин Холеш се е разтревожил, че пренебрегва семейството и приятелите си заради своя "Айфон". Затова е създал приложението "Момент", което да следи употребата му. Това приложение позволява на потребителите да видят колко време действително прекарват, занимавайки се с устройството, и да изведе предупреждение, ако избраните от самия потребител лимити са надвишени. "Целта на "Момент" е да насърчи баланс в живота", обяснява уебсайтът на приложението. "Да прекарваш малко време на телефона, после малко време без него, докато се забавляваш с любящото си семейство и приятели."
Някои работодатели също признават, че достигането на баланса не е толкова лесно и че се нуждаят от помощ. Немският автопроизводител "Даймлер" наскоро предостави опция за автоматично изтриване на имейлите на почиващите си служители, като отчете, че те може да нямат волята да се изключат от работа.
"Винаги стресирани"
Д-р Кристин Грант, психолог в Центъра за изследвания на психологията, поведението и постиженията в Университета в Ковънтри, казва пред Би Би Си: "Негативното влияние на тази "винаги онлайн" култура е, че умът ти никога не си почива, не даваш на тялото си време да се възстанови и винаги си стресиран. Колкото по-стресирани сме, толкова повече грешки правим. Физическото и умственото ни здраве могат да пострадат." Фактът, че можем да сме свързани с работното си място, където и да сме по света, захранва дълбоко вкоренена несигурност, обяснява тя.
"Има много широко разпространено притеснение от това да разхлабиш контрола си", казва Грант. "В изследванията си открих доста хора, които бяха съсипани, защото пътуват и имат достъп до технологии през цялото време, независимо в каква часова зона са." Особено жените са много податливи към това да прекарат цял ден в офиса, да се приберат у дома, да направят чай и да се грижат за децата, а после да поемат една нощна смяна, преди да си легнат. "Тези три работни смени имат голямо влияние върху здравето", казва д-р Грант.
Д-р Аласдар Емсли, президентът на британското Дружество за професионална медицина, се съгласява, казвайки: "Всяка година около 400 000 души във Великобритания докладват за стрес, свързан с работата, който е на такова високо ниво, че се чувстват болни. Промените в технологията са един допринасящ фактор, особено ако карат работниците да чувстват, че не могат да се справят с увеличените изисквания или имат по-малко контрол върху работата, която извършват."
Парализа на решенията
Според медийния и телекомуникационен регулатор "Офком" 61% от възрастните във Великобритания имат смартфон, докато броят на домакинствата с таблети почти се е удвоил в последната година, достигайки 44%. От 2010 г. насам цялостното средно медийно потребление се е покачило от 8 часа и 48 минути на повече от 11 часа, твърдят от "Офком", и това е предимно благодарение на смартфоните. Сега консумираме медийното съдържание по-дълго, отколкото спим. Броят на свързаните с интернет смартфони се увеличава, но това се случва и с данните, с които разполагаме.
Това води до парализа на решенията, обяснява Майкъл Рендел, партньор в консултантската фирма "ПрайсуотърхаусКупърс", която работи с човешки капитал навсякъде по света. "Създава се повече стрес на работното място, защото хората трябва да поемат по-широк обем данни и е трудно да се справят с всички тях."
Това затруднява решенията и много хора стават по-малко продуктивни, защото са смазани от информацията, и чувстват, че не могат да се измъкнат от офиса. Докладът на "ПрайсуотърхаусКупърс", "Бъдещето на работата - пътешествие до 2022 г.", включва интервюта с 50 000 работници навсякъде по света. Според Рендер "работната сила във Великобритания не е по-продуктивна, отколкото е била преди, въпреки че имаме всички тези връзки и данни".
Работен ден?
Технологията е причината, заради която се размива границата между работа и свободно време. За работодателите обаче това просто не е нито здравен проблем, нито проблем на безопасността. Заплахите за бизнеса обаче също са сериозни.
"Директивата на ЕС за работното време слага 48-часов лимит на работната седмица и човек трябва да има 11-часова почивка на всеки 24-часов период", казва Тим Форър от правната кантора "Блейк Морган". "Но ако проверяваш съобщения и имейли още от сутринта и преди да си легнеш, е доста лесно да преминеш тези лимити. Това проваля и задължението на компаниите да се грижат за работниците си", казва той. Липсата на свободно време също увеличава напрежението на корпоративните ИТ отдели, смятат от софтуерната компания "СоларУиндс".
Служителите зависят повече от работните приложения, но стават все по-нетолерантни, когато нещо не е наред. Според вътрешното им изследване повече от половината работници чувстват, че от тях се очаква да работят по-бързо и да привършват в по-кратки срокове заради тази нова свързаност, докато близо половината смятат, че работодателите им очакват да са на линия винаги и навсякъде.
Да се справиш с тежестта
Разбира се, други технологични компании твърдят, че мобилната свързаност е изцяло ползотворна, а не вредна, и много млади хора, офисни служители и самонаети професионалисти ще се съгласят. "Смартфоните и таблетите позволяват да работиш бързо и гъвкаво, а това е от полза както за работодателите, така и за служителите", казва Греъм Лонг, вицепрезидент на бизнес отдела на "Самсунг Великобритания"
А Крис Козъп, директор в "Аруба нетуъркс", твърди: "От проучване, което направихме, открихме, че идеята на това да си "винаги свързан" всъщност помага на работниците да се справят с баланса между работа и личен живот." Ключът е да накараш тази гъвкавост да работи за теб и да си дисциплиниран в употребата на смартфона си.
Така че, ако се подготвяш за плажа, настрой автоматичните отговори на имейла си, които показват, че си извън офиса, изключи телефона и го дръж далеч от леглото си и последвай съвета на д-р Грант: "Рядко се случва точно ти да си единственият човек, който може да разреши даден проблем."