Благодарение на проекта УСПЕХ и децата от интерната в Долни Дъбник откриват разностранните си таланти. |
"При нас е добре дошъл всеки, който е готов да се усмихне и да повярва в себе си. А пътят е кратък - трябва само една протегната ръка и парче глина. Вече трета година учениците творят с огромен интерес и активно участват в различни представителни изяви на ателието", продължава с разказа си Мария Митрева, която не пести похвали за работата и старанието на учениците. Троянска шарка и сграфито техника са само част от дейностите, които учениците усвояват при работата с глината или както шеговито я нарича ръководителката - "голямото цапане". И вие може да научите нещо полезно - например, че на 12 декември е празникът на грънчарите, а Свети Спиридон е техен покровител. Макар и да е с ретро или по-скоро соцзвучене, работата в клубовете по интереси наистина помага на тийнейджърите да осмислят свободното си време, да намалят отсъствията си и да не бъдат агресивни към околните.
"Сръчко" се реализира по УСПЕХ, зад чиято абревиатура се крие пълното название на проекта - "Училище за себеутвърждаване и подготовка към европейски хоризонти". Клубът обаче не е самоцелно начинание, а продължение на дългогодишни традиции в извънкласните занимания за възпитаниците на гимназията в Кърджали - театралното студио е с 13-годишна история, освен него има ученически гвардейски отряд, вокални и инструментални групи, танцови състави и групи по изобразително изкуство. В последните три години училището успява да привлече в дейности по проекта впечатляващ процент от учениците си. През учебната 2012/2013 г. в училището работят 38 клуба с общ брой 433 ученици, което е около половината от всички записани гимназисти.
Благодарение на европрограмата и в Помощното училище интернат "Асен Киселинчев" в Долни Дъбник, област Плевен, работят няколко клуба - "Млад еколог", "Приказен свят", "Омайна градина". В тях децата се учат на концентрация, ориентация в пространството, развитие на грубата и фината моторика, отглеждане и разпознаване на растения и билки, опознаване на птиците в училищния двор и др. Клубът "Млад огнеборец" към Основното училище "Христо Ботев" в бургаския квартал "Долно Езерово" също влиза в графата "Добри практики". Освен че се учат да реагират адекватно в екстремни ситуации, младите огнеборци се гордеят с призови места в районни и областни състезания. А през 2014 г. бяха домакини на едно от състезанията между различни клубове.
Възпитаниците на Природоматематическата гимназия "Акад. Иван Гюзелев" в Габрово с лекота и ентусиазъм разкриват тайните на царицата на науките - математиката. "Млад математик", "Архимед", "Питагор", "Забавна математика" и "Състезателна математика" са клубовете, в които талантите в точните науки разкриват красотата на числата. Освен че се учат да работят в екип, повечето ученици получават и индивидуални задачи - изработване на кръстословици с математическа тематика, презентации, отбелязване на значими математически дати.
И малко статистика за успешния проект: През учебната 2013/2014 година са обхванати общо 189 930 ученици, разпределени в 16 283 групи, сочат данните на Министерството на образованието и науката. Клубовете и кръжоците са в 12 области - природоматематически науки, хуманитарни науки, здравно образование, здравословен начин на живот, комуникативни умения на роден език, комуникативни умения на чужд език, математическа грамотност, умения за самостоятелно учене и събиране на информация, граждански компетентности и разрешаване на конфликти и предприемачество. В клубовете по културни компетентности учениците се учат да изразяват идеи, дават полет на фантазията и творчеството си, а при дигиталните компетентности се учат да ползват електронни устройства и мултимедийни технологии и да обработват информация. Най-много са включените в клубове по културни компетентности - 31 028 ученици, сочат данните на просветното министерство за отминалата учебна година. 30 204 ученици са опознали тайните на здравословния начин на живот. Комуникативните си умения на роден език са развили 20 321 ученици, а в кръжоци по природни науки са се включили 17 396. От министерството отчитат, че в клубовете неофициално са се включили много повече ученици и реално ефектът на проекта УСПЕХ се разпростира върху повече деца. С решение на Комитета за наблюдение на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" от 14 май т.г. срокът на проекта се удължава и през учебната 2014/2015 г. Бюджетът на проекта надхвърля 94 млн. лв.