:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,837
Активни 555
Страници 22,767
За един ден 1,302,066
СБЛЪСЪК

Руските санкции за плодовете и зеленчуците ще струват на ЕС 7.4 млрд. долара

Местните производители се опитват да заемат нишата на своите западни конкуренти. А в Европа се разрастват протестите срещу политиката на Брюксел заради загубите в селското стопанство
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Демонстранти се сбиха с полицията по време на протест в испанския град Сантяго де Компостела. Те се обявиха срещу политиката на ЕС по отношение на руския пазар и срещу визитата на германския канцлер Ангела Меркел, която се срещна в града с испанския премиер.
Откакто украинската криза предизвика санкции и контрасанкции между Запада и Русия, не минава и ден без съобщения за нови пресметнати загуби за руската икономика и изчисления колко ще струват тези мерки на различните страни в Европа. Според последното изявление на министъра на земеделието на Русия Николай Фьодоров за успешното заместване на попадналите под забрана продукти Москва трябва да отделят около 100 млрд. рубли (2.1 млрд. евро). Руският сектор земеделие пък се нуждае от 636 млрд. рубли (около 13.2 млрд. евро) инвестиции, за да може да замени продуктите, забранени за внос в отговор на санкциите на Запада, каза Фьодоров. "Ние сме подготвили разумен оптимистичен сценарий за развитието на сектора, предвиждащ допълнително финансиране от само 636 млрд. рубли от 2015 до 2020 г.", каза министърът. Посочената от Фьодоров цифра е три пъти по-висока от неотдавнашните изчисления на вицепремиера Аркадий Дворкович. Русия разчита много на чуждестранни плодове и зеленчуци, защото дългите й зими и неблагоприятен климат не позволяват на земеделците да задоволяват нуждите на разрастващата се средна класа в страната. Освен това Русия разчита до голяма степен на чуждестранни семена за храните, които произвежда сама. Официални представители изразиха увереност, че Русия ще успее да компенсира недостига с внос от Латинска Америка, Турция и от други съюзни страни и с допълнителни инвестиции в собствения си земеделски сектор. Освен това редица азиатски страни, особено гигантите Китай и Индия, също вече се готвят да заемат освободените ниши и да доставят селскостопанска продукция в Русия.

Именно за това е съвсем логично много обикновени руснаци да обсъждат в момента не само сраженията в Източна Украйна и бежанския поток към Русия, но и последствията от ембаргото на Запада. Според данни на руската статистика внесените продукти в местните магазини заемат около 43% от пазара. За това не е чудно, че по-заможните руснаци вече възобновиха своите разходки до съседна Финландия, за да си набавят някои изчезнали деликатеси, като месни и млечни продукти, както и скъпи сирена. Но в много руски региони и преди не се внасяха големи количества западни продукти и храни, които застояваха както заради големите разстояния, така и защото бяха скъпи за обикновените руснаци. Такъв е случаят с населените места край Урал и в Сибир, където местните предприемачи вече се стягат да залеят пазара със свои храни и дори деликатеси. В един от цеховете на местна фабрика специална машина произвежда сирене по стар италиански метод, сочи репортаж на руската обществена телевизия канал 1. Около 100 грама от това сирене се разтяга до един метър, като по този начин се проверява неговата плътност. В Сибир се произвежда истински деликатес, като италианското сирене моцарела, за чието приготвяне отиват минимум 12 часа. За едно денонощие тази фабрика може да приготвя до два тона моцарела, от която има няколко разновидности - класическа, пушена, за пица, както и други видове сирена. Суровината е местна, а оборудването е от Италия.

Санкциите се оказаха много благотворни за компании като "Милком" от Ижевск, която доскоро произвеждаше между 10-13 тона месечно от това сирене и вече планира да вдигне производството до 50 тона, съобщи нейният представител Павел Матвеев. Други фирми в бранша вече се подготвят за производството на други деликатеси, като синьо сирене, камамбер, бри и пармиджано.



Освен това редица фермери в Сибир вече отглеждат домати,



краставици, патладжани, чери домати и дори вече не български, а по-скоро сибирски пипер, хвали се един от производителите. "Ние вече може да се похвалим с цяла колекция пипер, както европейски, така и наши разновидности", заяви директорът на една от агротехнологичните ферми Николай Потапов. Те се отглеждат в специални оранжерии. Технологията работи независимо от климата на този специфичен руски регион. В момента там се увеличават площите, засети с различни видове картофи, зеле и моркови. Във птицеферма в Красноярск вече се отглеждат хиляди пуйки. Тя също така се специализира в производството на меса, салами и полуфабрикати. "Нашата фабрика засега работи 50% и ако наистина има недостиг на храни заради санкциите, ние сме готови да работим и 100% и да обезпечим нашите региони с подобна продукция", уверена е директорката на предприятието Жана Кашкина. В Кемерево пък не само преработват рапично масло, но и го произвеждат. Там има специален цех за производство на този вид олио, което се запазва в специални неръждаеми контейнери. "Така маслото може да се съхранява до една година и не губи своите полезни свойства", уточнява директорът на компанията по производство на хранителни стоки Александър Сухин.

В момента Русия е най-зависима от вноса на плодове, ядки, сухо мляко, отделни видове зеленчуци, сирена и говеждо месо. Делът на Русия в износа на плодове от страните от ЕС е 30%, а на зеленчуци - над 20%, съобщи наскоро Европейската комисия. ЕС е най-големият търговски партньор на Русия и през 2013 г. е изнесъл за тази страна хранителни продукти за 7.4 милиарда долара. През август правителството въведе пълна забрана на вноса на плодове, зеленчуци, месо, риба, мляко и млечни продукти от САЩ, ЕС, Австралия, Канада и Норвегия. Забраната ще е в сила една година. Извън обхвата й остава засега Япония, която също не желае да налага продоволствени санкции на Русия. Наскоро Медведев подписа постановление за отмяна на забраната за внос на някои стоки от списъка с руските контрасанкции, между които са безлактозното мляко, сьомгата, пъстървата, картофите за садене, лукът, хибридните сладка царевица и грах и хранителните добавки.



Руската забрана за внос на храни от Запада може да струва годишно на ЕС 6.4 млрд. евро,



което се равнява на 9 млрд. долара в загубена продукция, сочи анализ на ING Group, цитирана от агенция Блумбърг. Най-големи ще бъдат загубите за Германия - около 1.3 млрд. евро. Сериозно засегната е и Полша. Балтийските държави също са сред големите губещи. Литва може да загуби 0.4% от БВП, Естония - 0.35% и 0.2% от Латвия. "Украинската криза влияе негативно на германската икономика", заяви германският канцлер Ангела Меркел по време на съвместна пресконференция с премиера на Испания Мариано Рахой. Санкциите, наложени от Запада срещу Русия, имат отрицателно въздействие върху германския износ. През първата половина на т.г. износът на Германия в Русия е намалял с 15.5%, или с 2.8 милиарда евро. Според експерти санкциите за Русия могат да костват на Германия 50 000 работни места. Други 300 000 работни места в Германия също зависят от икономическите отношения с Русия.

Еврокомисията се опитва да успокои нещата, като съобщи, че ще предостави от бюджета на ЕС 158 млн. евро за помощ на производителите на бързо развалящи се плодове и зеленчуци, пострадали от забранения достъп до руския пазар. Мярката засяга производителите на домати, моркови, чушки, цветно зеле, краставици, гъби, ябълки, круши, десертно грозде, киви, праскови и нектарини. Мерките ще действат до края на ноември. Малко по-късно Брюксел оповести мерки в подкрепа на селските стопани, и по-конкретно на производителите на мляко и млечни продукти, засегнати от руските контрасанкции. Подкрепата е за производителите на краве масло, мляко на прах и някои видове сирена. ЕК не уточни мащаба на тази нова помощ, но вероятно тя ще възлиза на 10-20 милиона евро в зависимост от вида на сирената, чиито производители ще бъдат подпомогнати, заяви източник, запознат с проблема. "Цените, наблюдавани на европейския пазар на млечни продукти, показват, че този сектор започва да чувства влиянието на ембаргото. В някои страни членки се наблюдава спад на приходите от износа и затова трябва да се намерят други места на пласмент", обясни в комюнике Дачиан Чолош, еврокомисар по селското стопанство и развитието на селските райони.



Тези финансови инжекции на Евросъюза са направо смешни,



коментираха повечето медии и експерти. Полша вече съобщи, че оценява като начало своите загуби в аграрния сектор на около 500 млн. евро. Независимо от патриотичните акции на поляците да похапват ябълки пред руското посолство във Варшава, техните производители вече спретнаха няколко протеста в Брюксел и започнаха да раздават своята продукция на социалнослабите в Полша, защото тя и без това ще изгние в препълнените складове. Френски фермери, включително производителите на свинско месо и на сирене, ще загубят стотици милиони евро заради контрасанкциите на Русия, пише в. "Ню Йорк таймс". Според изданието загубите на производителите на свинско месо ще достигнат най-малко 400 милиона евро. Съответно френските кланици и други компании, свързани с производството на месо, ще понесат загуби от 200 млн. евро. За загуби говорят и производителите на мляко, по-специално на сирене. Мениджърът по износа на компанията Fromi Rungis, произвеждаща сирена, като бри, камамбер и рокфор, заяви, че на 7 август тировете с продукцията са били спрени на руската граница, след което трябвало да се върнат обратно във Франция. "Особеността на това решение за контрасанкции бе в това, че то влезе в сила в същия ден, в който бе обявено. Чувстваме се безсилни", заяви той. През 2013 г. Франция изнесе в Русия млечна продукция за 109 млн. евро, което представлява 5% от общия млечен износ на страната.

Загубите от забраната за внос на хранителни продукти в Русия ще струва на Белгия около 500 млн. евро, изчисли водещият белгийски в. "Соар". По данни на изданието общият обем на изнасяните за Русия белгийски продукти, на първо място плодове, през м.г. възлиза на 490 милиона евро. До момента Австрия загуби 4.5 милиона евро в резултат от ответните руски мерки на западните санкции, съобщи министърът на селското стопанство Андре Рупрехтер. Той съобщи, че мерките на Русия за забрана на вноса на селскостопанска продукция от Европейския съюз и САЩ са ударили по онези стоки, които бяха произведени и опаковани специално за руския пазар и се намираха вече на половината път за Русия. Освен загуби на пазарите, икономиката на Австрия ще търпи щети и от срутването на цените в Европейския съюз.

Най-важното сега, според повечето медии в Русия, е да не се допусне поскъпване на храните в страната. Нещо, което руският президент Путин засяга на почти всяко заседание на правителството. С тази цел се предвижда оперативен мониторинг на стоковите пазари и комплекс от мерки с цел увеличаване на стоките родно производство. В страната има достатъчно мощности за целта и те може бързо да се задействат, уверяват чиновниците. Според повечето местни експерти това ще създаде и нови работни места в Русия, а руските производители получават дългоочаквания шанс да се развихрят на собствения си пазар, без да изразходват сили за конкуренция с онези, които пълнеха щандовете с вносна продукция. Далеч не винаги качествена. Решението ще обхване най-малко 10 на сто от руския внос на аграрна продукция - 4 милиарда долара. Трябва бързо да се вземат мерки за заместване на вносните стоки. Правителството впрочем е убедено, че по-късно Западът бездруго би ограничил износа на храни за руския пазар. Много руснаци пък са доволни, че ще има поне някаква бариера за западните полуфабрикати и производителите на ГМО продукция. Други пък казват, че те ще бъдат заместени от "родни боклуци". Ембаргото на Запада засега ще трае една година, което със сигурност ще доведе до фалити на търговците, които залагаха на бизнеса между Запада и Русия. Тази ниша обаче със сигурност ще бъде заета - въпросът е дали това наистина ще бъдат местните производители, или тези от нововъзникващите гиганти Китай и Индия.

СНИМКИ: www.1tv.ru
Производители на праскови в Каталуния запалиха знамето на Евросъюза по време на протестите против санкциите, които са насочени срещу Русия.
 В Сибир вече се гордеят със свой сорт пипер.
 Суровината за моцарела е местна, докато машините са специално купени от Италия.
 Много фабрики в Русия вече произвеждат еквивалент на италианското сирене моцарела, което е много популярно сред руснаците.
 Руски производители вече отглеждат пуйки, които са предназначени за местния пазар.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Представители на полски фермери разгънаха голям плакат с надписа "Ябълките няма да отидат в Москва, но няма да идат и в Берлин и Брюксел" пред сградата на Еврокомисията в Брюксел.
19
4760
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
31 Август 2014 19:40
В Сибир се произвежда истински деликатес, като италианското сирене моцарела

Преди 1913 г. Русия, в днешните си граници, е изнасяла 65 марки сирена.
Проблемът братушките да не го правят и сега не е в земята или климата, а в това, че по-скоро нема да куснат, отколкото да пасат крави като някакви си американци или да чуват свинье като "колбасниките" немци
31 Август 2014 21:43
Глупости, владигео
31 Август 2014 21:55
Русия разчита много на чуждестранни плодове и зеленчуци

Руснаците са преживели хиляда години, без даже да са чували за чуждестранни фруктове и така са преживели, че са станали известни със сила и здраве. Това се дължи и на ендемичните за Русия растителни храни, като ряпа, репички, зеле, орехи, лешници, кедров орех, топинамбур /земна круша/, алабаш, грах, фасул, моркови, лук, чесън, алтайски лук, ревен, тиква, тиквички, краставички, гъби /безброй/, захарно цвекло, хрян, картофи, домати, руски боб, зелена салата, копър, магданоз, ръж, овес, лимец и други житни, мед, ябълки, круши, вишни, череши, сливи, ягоди, боровинки, шипки, бъз, диня и такива, на които не знам българските имена: облепиха, чёрная смородина, крыжовник, лещина, жимолость, рябина, брусника, смородина ...
31 Август 2014 22:15
По-добре санкции, отколкото да бъдат нападнати Молдова, Румъния, Украйна, Прибалтийските републики...
31 Август 2014 22:39
кои от американци европеици и руснаци ще станат 1 млтд
за китаи и индия вече знаем
хората произвеждат животински емжриони и растителни зародиши
а не раждат хора
31 Август 2014 22:41
Глупости, владигео

Въпрос на гледна точка, каракольо.
Лично аз смятам, че целта на руските мерки не е да се заменят едни вносители с други, а делът на руските храни в магазините да нарастне от сегашните 57% до 90-95%. Промяната в нагласите на руснаците е най-важното за постигането на тази цел и затова я посочвам преди всичко
31 Август 2014 23:12
станали известни със сила и здраве.
Владигео да си на тия години.
31 Август 2014 23:18
Целта на ембаргото е поскъпване на цените в Русия поради недостиг или оскъпяване на производството. Нищо в статията не се коментира по този важен аспект . Излъжи нещо бе Абросимов щото така пропагандата губи сила.
31 Август 2014 23:21
А, бе, Русия е агресивна и води военни действия с подставени лица (опълченци)... Нищо друго конкретно не може да се каже...
01 Септември 2014 01:01
hubavetza 31 Август 2014 22:15
По-добре санкции, отколкото да бъдат нападнати Молдова, Румъния, Украйна, Прибалтийските републики...

Джелезо.
И развинтено въображение.

Почесал се Путин по врата и рекъл: Ся, нямамв си друга работа, абакълъм -- Юруш на юг да нападнем и превземем Молдова и Румъния и на север да нападнем и Прибалтика.
Сетне, шъ нападнем и превземем България (колко е прозорлив Шаламанов. Сигурно има съветници като на акъла ти, или акъла му й толкоз)

01 Септември 2014 01:29
hubavetza
31 Авг 2014 22:15
По-добре санкции, отколкото да бъдат нападнати Молдова, Румъния, Украйна, Прибалтийските републики...

Абсолютно по-добре санкции срещу ЕС , отколкото да има война по Земята ..
Ще ги поемем загубите! .. а да има война, анархия, да падат бомби и разни наркотрафиканти, да търгуват с човешки органи - по добре ли е ???
Искаме ли , да е така в съседна Румъния?? не, нали! ...

... хубаво е, Хубавецо, да не бъде нападана и Сирия , и Ирак , и Иран , и да не бъде нападан Луганск ...

Но наистина ли, си мислиш, че като Путин налага санкции на ЕС ( то за това е статията !!) , то се спират някакви войни по света ??? И се спасява Румъния ??!?

Тогава - да обвиним Путин, че не наложи по-рано санкции ...и така щеше да избегне нападението над Либия, последвалата гражданска война там, и смъртта на хиляди хора, а ???

Не вярвам , Хубавецо, на невероятната сила на путиновите санкции .. каквито и санкции да налага Кремъл - па и не 7,4 милиарда, ами 74 милиарда да струват на ЕС, , те - санкциите - не могат да спрат никаква война или размирици ...

Ти Путин го мислиш, явно за всесилен, приятелю ... .. дано си прав и дано ей така, само със 7, 4 млр. загуби се стигне до Световен мир ....
01 Септември 2014 01:57
Но най-важното от мнението на съфорумника Хубавеца е следното ...
Путин налага санкциите, не от злоба и корист, а явно, май за да бъдат избегнати нови войни !!

Не знам, лично аз не съм толкова наивен, като Хубавеца ... все пак - хубаво е, да не се напада Донецк и Луганск ... както е хубаво, да се защити и Румъния .. ... дано санкциите, донякъде помогнат, колкото и това да е невероятно, ако е възможно !

Браво Хубавецо, за борбата ти за мир!
01 Септември 2014 07:21
ЕС ще загуби много от конфликта с Русия. Не само заради зеленчуците, но и за други провалени сделки. И въобще не ме утешава това, че руснаците нямало какво да ядат и ще им вдигнат цените. Поне нашите да бяха паднали, ама друг път ще сатне! Производителите ще изхвърлят всичко, вместо да го прододат евтино. И ще искат пари от ЕС. Малоумието на Брюксел е просто уникално! Тръгнал да присъединява фалиралата Украйна? Само това е достатъчно, за да се вдигнат европейците на бунт, ако имат акъл. От какъв зор ще наливаме пари там, вместо да спасява своите членки?! За да може две-три, пък и 10 компании да получат някакви печалби за сметка на всички останали? Или да направим кефа на ястребите от САЩ? Сякаш не знаем, че където минат последните не само няма демокрация, но трева не никне и трупове се търкалят по улиците?!
01 Септември 2014 07:29
ВладиГео: " така са преживели, че са станали известни със сила и здраве."
Средна продължителност на живота на мьжете:
Натисни тук
12 Canada 80.4
23 Germany 78.5
34 United States 77.4
94 Bulgaria 71
.............
124 Russia 65
01 Септември 2014 08:53
Руската забрана за внос на храни от Запада може да струва годишно на ЕС 6.4 млрд. евро
Тъкмо ще се похарчат по-малко пари за субсидии. Развитите северни страни в Европа трябва да спрат да се правят на земеделски производители, източвайки милиарди за субсидии всяка година и да оставят това на тези с по-благоприятен климат, където производството е по-евтино.
Според данни на руската статистика внесените продукти в местните магазини заемат около 43% от пазара.
Руснаците още от царско време (заради крепосничеството) и от социалистическо време (заради колхозите) не са привързани към земята, за разлика от българи, сърби, поляци и унгарци напр., поради което там земеделието никога няма да може да задоволява вътрешното търсене, колкото и милиарди рубли да се изсипят (повечето ще бъдат окрадени или дадени като рушвети).
01 Септември 2014 09:59
Не ги мислете руснаците, те ще се оправят и сега, а и ще ошамарят брюкселските зелки, стой та гледай.....
01 Септември 2014 10:32
hubavetza 31 Август 2014 22:15
По-добре санкции, отколкото да бъдат нападнати Молдова, Румъния, Украйна, Прибалтийските републики...


Следващото изречение абстрахирайки се от горния цитат трябва да бъде: По-добре да спрат всички търговски взаимоотношения с Русия и това ще гарантира Русия да не напада никого и никъде на всички земни кълбета.

Абе хубавец, не мога да разбера защо се опитваш да дразниш, не може да си толкова тъп.......

За добро или лошо света е глобализиран и празни пазарни ниши не остават. Да не говорим за далаверите с реекспорт и т.н. Само да попитам, като в Русия се настанат Китайски, Индийски и други производители от далечния (не за Русия изток) как в последствие ще се върнат там европейските производители, с ниски цени ли?
01 Септември 2014 10:56
Само да попитам, като в Русия се настанат Китайски, Индийски и други производители от далечния (не за Русия изток) как в последствие ще се върнат там европейските производители, с ниски цени ли?
Те и досега са били най-ниски - как иначе да си обясним отсъствието на въпросните производители от Далечния Изток на руския пазар? Пък и всеки би предпочел европейско пред китайско свинско, нали? Не можеш да караш пресно месо и зеленчуци от хиляди километри. До Коледа всички ще се кротнат и Русия тихо ще отмени контрасанкциите.
01 Септември 2014 21:33
Rakita
01 Сеп 2014 10:56.
До Коледа всички ще се кротнат и Русия тихо ще отмени контрасанкциите

Не!
Не бива!
Моят уважаван съфорумник Хубавеца твърди, че чрез контрасанкциите Путин брани Румъния и разни други държави от робство, ужаси и смърт..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД