:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,931
Активни 491
Страници 12,834
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Промяна за добро и зли илюзии

Емил Хърсев
През септември, предизборния месец, дни след лятната информационна суша ще ни удави пороят от "послания", предсрочно съшити за парламентарния вот. За жалост или за радост, на тези избори особен избор не предстои. На политическата софра предлагат само попритоплени гозби. (И) този път нищо ново, освен идеи втора ръка, лозунги втора употреба и рециклирани програми. Не много, нищо ярко, нещо постно, колкото за бог да прости и защото жадуващите власт все някаква програма да имат. Дали ще е наистина програма, сиреч план и чертеж за бъдещ градеж - това все по-малко хора се опитват да разберат. Знае се, че всяка писмена смес на благи думи с люти "биткаджийски" закани върши работа. Мнозина се кълнат, че главната им цел е промяната (реформата), но тъкмо идеи за промяна са дефицитни днес. Промяна (или реформа) е това изменение в законите и обществото, което води към "добро", т.е. по-ефективно функциониране. Не е промяна в този смисъл хрумване, което ни връща 30-40 г. и по-назад - или е невъзможно, или не води доникъде. За партиен цвят и стръв мнозина лидери ще украсят партийните програми с такива



псевдопромени



и ще ги представят като велики цели и дори миниреволюции. Най-популярни днес сред псевдопромените са "мажоритарни избори", "прогресивно облагане на доходите", "облекчен ДДС за ...". Да си спомним, че на предишните избори хит беше и утопията "гарантиран минимален доход" ("държавата" да "гарантира" на всеки жив гражданин - у нас и в странство, работещ или не, всеки месец достатъчен доход да осигури "издръжката" му. )Псевдопромените не са български патент. Навсякъде ги предлагат, дори на нации, които хвалим като максимално рационални. На миналите парламентарни избори в Германия най-одобряваната псевдопромяна беше "отказ от еврото и връщане към марката". За съжаление

илюзиите понякога печелят избори, затова псевдопромените са изключително опасни и трябва да се говори за вредата от тях. Пак Германия за пример. Не е нужно да се връщаме до видиотяващите заблуди, с които Фюрерът печели изборите през 1933 г., стига да се спрем на безумието "Харц IV" (гарантирани "социални помощи" за трайно безработни, които превърнаха над 10 млн. германци от безработни трудещи се в безнадежден прекариат. От 1.1.2005 г. е в сила "Регелзацът" (самотен неработещ взема месечна издръжка - от 2013 г. в брой 391 евро, плюс обзаведена квартира, плюс здравна осигуровка, плюс доплащане в брой за щяло и нещяло), но чак досега няма смислена идея как да поправят огромната грешка. Обаче



най-опасни са "малките" илюзии,



с които сме свикнали ("илюзии на статуквото"), или коварни идеи, които приемаме за "честни" без особен размисъл ("илюзии за справедливост"). Най-страшна за България е илюзията, че с минимални промени можем да запазим в днешния вид социалните системи (образователна, здравна, пенсионна, здравноосигурителна). Стига да вдигнем малко здравния данък, осигурителния доход, полека и пенсионната възраст и ще стане работата. С финансови кръпки не става. Могат да "изкарат годината", да "спасят" положението, но то ще е все по-трудно търпимо, защото бюджетът не може да запуши с данъчните приходи растящата социална бездна. За нашите социални системи не трябва финансова замазка. Взрив е нужен - до основи, и да се изградят отново върху траен и стабилен фундамент. Съпоставимо вредоносни са опасните илюзии за "справедливост".

В името на "справедливостта" са всички безчинства, за които съвременникът невярващо пита как е станало възможно да изригне толкова много зло - от преследването на еретиците, през лова на вещици, та чак до комунистическите революции и изтребването на "низшите раси". (Без крайностите на Фюрера, от същия тип бяха сегрегацията в САЩ, апартейдът в ЮАР, но и идеите за "ограничаване на движението" към богатия Запад на "непродуктивните чужденци"). Понякога е трудно зад някоя "справедлива идея" да прозрем тежките вреди, които ще причини. Като заблудите за "прогресивно облагане". Да оставим колко е "справедливо", държава, където всички са "равни пред закона" да облага равните не еднакво (пропорционално, с "плосък" данък), а да отнема по-голям дял от дохода на онези, които печелят повече (но: не от онези, които имат повече).



"Плоският данък" е от малкото въпроси,



по които нацията има консенсус. Пропорционалното, умерено ниско облагане на доходите е едно от много малкото конкурентни предимства на българското стопанство. Когато въпреки това една партия си поставя програмна цел да ни върне към прогресивното облагане - вече се говори и за прогресивно корпоративно облагане (30 г. назад, оттогава развитите страни една след друга, вече всички от Г24, въведоха пропорционален данък за печалбите на фирмите) - тя допуска стратегическа грешка да разбива трудно постигнатия консенсус. Илюзии, обявени до програмни цели за промяна, може да сплотят "партийните редици", но разделят нацията и застават против, напук на икономическия императив на ефективността. В крайна сметка дори никога да не получат подкрепа и да превърнат заблудата в закон - трайно вредят.
9
5908
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
31 Август 2014 20:48
Хърси, в една държава, в която комунетата държат властта 70 години, няма реформи, няма демокрация, няма нищо. Комунетата са на власт. И така си продължава. Другото са празни приказки. И анализите, ако изобщо са анализи - също.
01 Септември 2014 00:08
На миналите парламентарни избори в Германия най-одобряваната псевдопромяна беше "отказ от еврото и връщане към марката".
Това беше преди Меркел да наложи контрол върху ЕС. Алтернативата беше прогерманските страни да излязат от ЕС обединени върху марката.
Е, взеха ЕС. Затова няма нужда от връщане на марката.
Да му мислят Англия и проамериканските пудели в ЕС, към които се опитва да ни зачисли нашият велик Президент.
01 Септември 2014 01:28
Илюзии, обявени до програмни цели за промяна, може да сплотят "партийните редици", но разделят нацията и застават против, напук на икономическия императив на ефективността.


Възходът е в падението!
01 Септември 2014 07:00
Какъв консенсус има за плоския данък?! Между олигарсите и глупаците ли? Ами оставете го бе! И нека работещите бедни и дребния бизнес, който едва оцелява да хранят държавата. И тя не само ще бъде бедна, а ще взема постоянно кредити. Защо да обясните на неграмотните, че този данък увеличава богатството и увеличава неравенството? И че не стимулира инвестициите и увеличаването на заплатите. Това бизнеса би направил, за да падне на по-ниска ставка, ако има прогресивна скала. Използвате егоизма и глупостта на българина, който си мрази държавата и му се свиди да даде и лев за нея, т.е. пак за себе си. Обаче обича да реве, че няма пътища, няма полиция и пари за болните деца. Даже за пострадалите от наводненията. Тя тия пари държавата ще ги нарисува, нали така?! Или май не. Ще вземе кредити и ще плаща лихви. Така си е у нас: приватизация на печалбите и национализация на загубите.
01 Септември 2014 09:05
"Плоският данък" е от малкото въпроси,



по които нацията има консенсус. Пропорционалното, умерено ниско облагане на доходите е едно от много малкото конкурентни предимства на българското стопанство.


Лъжа.
01 Септември 2014 11:42
Вместо коментар. Отговор по същество от проф. Ричард Улф :
https://www.youtube.com/watch?v=4H-xknvGMyI
01 Септември 2014 13:59
Така си е у нас: приватизация на печалбите и национализация на загубите.


Всичко с перфектна регулация!
Въпросът е, Какво трябва да направят нямащите интерес?
01 Септември 2014 22:36
гусин хърсев.. оставете ги тия глупости и разкажете как се фалира майсторски банка.. вие все пак сте човек с опит
05 Септември 2014 18:21
Никога не съм чул разумно обяснение защо плоският данък не е социално справедлив ?
Нали пари даром няма - всеки работи за тях.
Ако аз работя за 100 лв - плащам данък 10 лв, а друг работи за 1000 и плаща данък 100 лв.
Не стига, че получаваме една и съща (никаква) услуга от държвата, при все, че внасяме различни суми, ами и този с по-големият доход трябвало да плаща повече ?
Сега някой ще ми обясни, че всички сме членове на обществото и сам индивида не може да съществува, затова трябва да дава повече, ако получава повече.
Съгласен съм - така е, трябва - но,нали 100 лв са повече от 10 лв ? Т.е. той внася повече. Не било така - трябвало още повече.

Социалистите са ясни - най-обичат да разпределят чужди пари - дайте за да дадем.

А който плаща повече трябва ли да получава повече ?
Едни такива прости, елементарни и човешки въпросчета ме терзаят и ми се иска да ги задам на някой млад социалист, дерзаещ да вземе от мен вместо 10 цели 20 лв.

Някой 20-30 годишен може и да не помни, но българският бизнес много добре помни и знае как "да излезе на дюшеци".
Няма държава в света, в която да не се крият данъци. Дори в лелеяната от някои Германия - само да припомня швейцарският диск.
Или имиграцията на богатите от Франция. Или регистрацията в Джърси на живеещите в Ню Йорк. И т.н.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД