:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,105
Активни 541
Страници 22,035
За един ден 1,302,066
Контекст

Защо Доналд Туск?

Европейската кариера на полския министър-председател не се приема еднозначно в родината му
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Полският премиер Доналд Туск след като бе избран за председател на Европейския съвет.
Защо полският премиер Доналд Туск стана председател на Съвета на Европа? Плъзгащият се по повърхността отговор е лесен: защото като поляк ще води твърда политика спрямо Русия. И той е грешен, защото мнозина, включително в България, асоциират линията на Туск не само с тази на външния му министър Радослав Шикорски, а и с цялото вековно полско-руско противоборство. Изборът, разбира се, е резултат на сложни дипломатически игри, търсене на баланси, персонални връзки и оценки. Но извън тях има абсолютно обективни неща.

Туск бе избран в 34-тата годишнина от подписването на Гданските споразумения между стачкуващите работници от полските корабостроителници и комунистическите власти. Лех Валенса подписа документа с подигравателно голяма химикалка. Това бе първият пробив в системата. Направи го Полша, която неотклонно продължи един път, който демонтира старата система и изгради нова. Не само система, а и държава с работеща индустрия, земеделие и авторитет във външната политика. Ключовата дума е изгради.

През 1980 г. тогавашният гдански студент Доналд Туск не се е крил да надзърта зад ъгъла, ангажира се с независимото студентско движение. Седем години работи физическа работа въпреки дипломата си на историк. От новите членки Полша е страната, която извлече най-голяма изгода от европейските фондове, използва ги изцяло, за да се модернизира, и е логично неин представител да застане начело на Съвета на Европа. А че това става в годишнината на Гданските споразумения е колкото съвпадение, толкова символ и закономерност. Тези процеси бяха съпроводени от огромно разместване на пластовете и няколкомилионна емиграция, от умора от рестриктивните икономически програми на Гражданската платформа, позволили впрочем на Полша да остане единствената страна в ЕС, която не влезе в рецесия през кризата след 2008 г.



Умората на избирателите отдавна чука на вратата на Гражданската платформа,



партията, която Туск създаде и от 13 години ръководи. Социолозите от месеци сочеха, че политическият опонент Ярослав Качински не само му диша във врата, но го е задминал сериозно. Някои наблюдатели не изключват и разпад на Гражданската платформа.

"Такива времена настанаха, че дори премиерът емигрира" - тази двусмислена шегичка беше една от първите реакции в социалните мрежи в Полша в събота вечерта. В Полша в момента си задават въпроса не е ли твърде висока за страната цената на външнополитическия й успех, не е ли това най-големият подарък, който Туск направи на политическия си опонент Качински, зад когото надзъртат клерикално-националистичните кръгове, по своята крайност напомнящи ислямисти. Резултатът от това може да е победата на "Право и справедливост" (партията на Качински) на изборите през 2015 г., изрази опасения "Газета виборча" часове след като изборът на Туск бе оповестен. "А това създава опасност за либералната демокрация в Полша. Лидерът на "Право и справедливост", възхищавал се някога на Виктор Орбан, а сега на Ердоган, може да ни отведе от либералната демокрация към държава, в която демократичните процедури и независимите от властта контролни институции ще станат фикция" - добавя вестникът.

Опасността е реална и затова отстъплението на Туск към Брюксел в Полша се приема двузначно. Отстъпление достойно, но все пак отстъпление, особено на фона на скандалите с аферата с подслушаните разговори на най-близките му хора, които разтърсиха политическия живот през последните месеци. Излизайки от полския контекст на избора на Туск, трябва обаче да се подчертае, че



полският премиер не е ястреб



Думите на президента Плевнелиев, че изборът на Туск "е много сериозна заявка за промяна на политиката, много решителен сигнал, че специално по отношение на украинската криза в отношенията с Русия ЕС ще има ясна и принципна политика" са по-скоро плод на стереотип. Вероятно в съзнанието на мнозина Туск се асоциира с уланите, които прогонват армията на Тухачевски. Туск няма да воюва с Путин. Позицията му за украинско-руския конфликт е по-скоро сдържана. Туск е човек на компромиса и диалога. Неведнъж ги е показвал, благодарение на тези си качества той успя да постигне сътрудничество с Русия в най-страшната криза за един полски управник - разследването на катастрофата край Смоленск, в която загинаха президентът Лех Качински и над 90 представители на полския политически елит.

"Длъжността, която ще заеме Туск, не означава да взима решения, той ще е по-скоро парламентьор, медиатор, майстор на компромиса, а не диктатор. И неговата сдържаност, гъвкавост, дори нерешителност, за които го критикуват в Полша, се оказаха решаващи на европейската сцена. Скандалджия или човек, който действа прибързано, не би имал шанс, нито популист, защото председателят на Съвета на Европа се избира от политици, а не от податливи на демагогия маси" - смята влиятелният седмичник "Политика".

Произходът на Туск от бивша социалистическа страна също е казал думата си и му е помогнал така, както вече бе помагал на Ангела Меркел и Йоахим Гаук, смята списанието. Той показва, че централно-източна Европа (става дума за Вишеградската група) постепенно бива приета от Западна Европа.

25
4479
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
31 Август 2014 20:01
като чете статията човек може да си помисли, че Туск-а ще управлява ЕС...всъщност ЕС се управлява от стрина Меркелица, така че няма значения тоя чиновник дали е поляк или афганистанец.
31 Август 2014 20:48
Не искам да съм лош пророк, но избора на Туск е стратегическа грешка и рязко ще засили центробежните процеси в доста паянтовия ЕСССР. Този опит да се спре разпада с преливане на свежа полит-слугинска кръв от източните евро-германските гау, ще има точно противоположния ефект. Стига малко да се познават полските национални, религиозни и политически фобии и комплекси, често пъти доста (фа)шизоидни, би трябвало доста да сме притеснени и направо ужасени от избора на политик с доста нисък авторитет и в родната си Полша и в Европа. Това, че се харесва на Лондон и Вашингтон, и е готов да ги обслужва, в никакъв случай не го прави "човек на компромиса и диалога". След година или две, казуса "Украйна" ще е решен по един или друг начин и ще трябва отново да се изграждат отношенията на германския ЕСССР с държавата притежаваща 40% от природните ресурси на планетата. И крайния русофоб и американофил Доналд Туск просто ще бъде много голяма пречка за това. А и не мисля, че политик с такъв нисък авторитет илипсата на всякаква харизма, ще може да се справи с агонията на колабиращия ЕС, още по-малко с бурния възход на радикализиращия се евро-скептицизъм на европейците, той просто не може да разбере какво точно се случва. И още по-лошо, той отказва да признае очевидното, че самата идея за обединена Европа във формата на германски ЕСССР вече е дискредитирана и продължава да губи привлекателността си, а евро-германските институции в Брюксел, обслужващи единствено и само, германския корпоративен и колониален политически интерес, предизвикват все по-силно отвращение и нарастващ гняв.
31 Август 2014 20:53
И той е грешен, защото мнозина, включително в България, асоциират линията на Туск не само с тази на външния му министър Радослав Шикорски, а и с цялото вековно полско-руско противоборство.
Демек???
Сакво му е грешното? Това, дет го е обяснил спесващият, не е опровержение, а потвърждение. Ако и нататък логиката на афтора се гърчи така, няма сми да чета. Ако някой ми каже, че има, ще я дочета.
31 Август 2014 21:49
Авторът показва пулно непознаване на Полската политическа действителност.
Само фантазии.
Туск е аналог на Станишев - удобен плазмодий - политически коректен (либерал в превод от английски значи буквално социалист, глобалист).
Нищо ново в импотентна Европа - Путин може да се радва, а за Европа, мразена от Сорос и кукловодите с дълги носове следват десетилетия на нови братоубийствени войни.
31 Август 2014 23:44
За статията - трудно е да се каже нещо положително, макар, че е написана сдържано и с дъх на обективност.

За да се потвърди на авторовата хипотеза относно Туск, се питам, че щом е толкоз умерен и дори "нерешителен", какво е онуй нещо което го направи най-приемлив за кукловодите от САЩиско? Мисля си, че тук е заровено кучето и то така, че дори вече осезаемо замириса...

Момо, комо, дау, дън или как там още бяха поредните никове, питам се каква е причината ти за тоталната твоя анти-германска реторична обсесия? Дали някога Те не са ти сложили черен печат в паспорта, та този факт е така трудно и болезнено преживяван и несмлян до сега?? Във всичките ти филипики със стандартните клишета за "гау-та" и прочие препратки към времето на III-Райх, снизяваш значително бойкостта на разлистваните в тях "прозрения" поради едностранната им насоченост. Но всичко е много по-просто отколкото на теб ти се струва, а за да се разберат събитията, следва те да се видят в тяхната цялост и пълнота. В противен случай се стига до надуване на балон с личен и много миризлив въздух. Има няколко важни факти, които никога не намират, дори плахо участие в чутовните твой интерпретации за европейските и световни събития - разбира се, обезателно случващи се, само и изключително, заради мрачната сянка на "престъпната" германска нация!...

Но в същност нещата са значително по-прости, особено ако не се съобразява, че и прекален светец ("изобличител" ) и Богу (или на наместниците Му) не е драг... Което заедно с Черният печат или нещо от този род в миналото, води обезателно към пищна колекция от все нови и нови никове...

- Докато повтарящите се завръщания след поредният ников-Gau е само по навик: - най-вече заради препиканото преди време поле за изява и вятърните мелници на хоризонта му!
01 Септември 2014 00:15
Доста вода изтече от онова време насам, Авторе,
та като затуй, не ни вкарвай в заблуда...
От върха на елхата слиза Баронеса от острова и се качва поляк - Лондон и Вашингтон, без взятка не остават, че и напротив...
Бих допълнил колегата от по-горе /"ЕСССР"/:
Ситуацията в ЕС ще се развива към
"Майната им, на евроинтеграцията и устойчиво нарастващата Политическа самостойност на ЕС" - по Вики Нюланд...

01 Септември 2014 00:40
После Ромпой всякой бива. Ако перифразираме една стара наша кметска, де. На нов началник и на ново прасе ... Друга наша, кочинска (не Качинска, моля). Ще поживеем, ще видим.

Дядо му бил служил във Вермахта през ВСВ, но пък не се е чуло, като наш Баце, да се хвали какви стари сметки има с комунистите. Или пък ... с руснаците. VESTI.bg писа, че се възхищавал на Тачър и Рейгън. Пак добре. Можеше да са Хитлер и Сталин. Като наш Баце.

Виждате, на всяко зле има и по-зле. Злето тяхно. По-злето наше. По правило.
01 Септември 2014 00:51
beagle

Дори в колониалната Reich-метрополия идва момента на осъзнаването. Естествено, немския бюргер, който се чувствна много конфортно като свидетел и пряк участник в колониалния грабежа над покрайнините и юга на германския ЕСССР, припомняйки си щастливите години на Третия райх, много мъчително ще осъзнае, че Fatherland-а му ще си плати скъпо и прескъпо за това с нов Версай или Нюрнберг, но явно има и малко по-прозорливи германци, особено след провала на евро-германския Drang nach Osten в Украйна и Крим, които си дават ясно сметка за случващото се.
Anti-euro party to debut in state parliament
Germany's fledgling anti-euro party looks set to win its first seats in a state parliament on Sunday, gaining a political foothold in opposition to Chancellor Angela Merkel's grip on power.

Натисни тук
01 Септември 2014 01:03
Firmin-е,
Нека бъдем обективни. Дядо му е бил мобилизиран, не е доброволец. Вярно, получил е правото да служи във Вермахта и да се закълне във вярност към Фюрера, но отказа води в най-добрия случай до служба в "Организацията Тод", а в по-лошия - наказателен лагер или наказателна част тип 700 от която няма измъкване, за разлика от штрафбатите. Кашубите (Туск е кашуб) са били обявени за насилствено пославянчени прусаци и областта Кашубия в северна Полша е била обявена за историческа част от Райха, а самите кашуби за етнически немци след капитулацията на поляците през 1939 г.
01 Септември 2014 01:04
Туск е аналог на Станишев - удобен плазмодий - политически коректен (либерал в превод от английски значи буквално социалист, глобалист).
Нищо ново в импотентна Европа - Путин може да се радва, а за Европа


Барозу беше същия васал.

Аз имам и едно принципно възражение по избора - на Полша й е малко рано да получава водещ пост в ЕС. Все пак точно Полша и Германия започнаха Втората световна война, като си поделиха Чехия. Каква ирония - днес Туск и Меркел ще ми управляват Европа.
01 Септември 2014 08:47
На практика, това е един символичен избор на чиновник без реална власт. Нека не преувеличаваме лидерските качества на нейните управници от по-ново време. Както Западна Германия беше направена "витрина" на западния начин на живот, така и Полша беше силно стимулирана след промените. Повечето от нас помнят как и беше опростен 40 милиарден $ дълг. Това ако не е икономически допинг, какво е? Друго, което се споменава мимоходом е огромната емиграция, което сьщо е стимул за икономиката и. На въпроса "Защо Д.Туск" може да се отговори с друг "Защо папа Йоан Павел".
01 Септември 2014 08:53
И крайния русофоб и американофил Доналд Туск просто ще бъде много голяма пречка за това.
По-умерен е от Качински. А поляците би трябвало да издигнат паметник на Сталин, Той не им взе и педя полска земя- всичко, което взе си беше украинска и белоруска земя. А им набута цяла Източна Прусия. Я вижте карти на Прусия преди 1-вата световна война, Берлин е бил в центъра, а сега е почти на границата с Полша.
01 Септември 2014 09:02
На въпроса "Защо Д.Туск" може да се отговори с друг "Защо папа Йоан Павел".


Не съвсем, но почти, и то след замяна на Йоан Павел 2 с Карол Войтила.
01 Септември 2014 09:14
Днес е 1 септември 2014. Точно 75 години след 1 септември 1939 - Германия напада Полша и дава начало на ВСВ. 75 години след това полският премиер Туск, протежиран от германския канцлер Меркел, застава начело на обединена Европа. Ако намери път за разбирателство с руския президент Путин и реши украинската криза, това би бил увенчаващ делото край.
01 Септември 2014 09:27
ЕС поема поход срещу Русия (европейската идея се нуждае от политически рестарт и идеологически катализатор) и ще му трябва бушон, ако нещо се издъни. Туск е удобен такъв бушон. Кристалина също щеше да играе такава роля, но в последния момент я смениха, защото работата щеше да стане ачик-ачик.
След "парцала" Ромпой и нелепата баронеса Аштън, евробюрократите решиха, че е по-добре да играят с проксита, отколкото да слагат западноевропейски представители на такива постове, които след това на практика е невъзможно да бъдат сменени.
01 Септември 2014 09:36
ЕС поема поход срещу Русия (европейската идея се нуждае от политически рестарт и идеологически катализатор)


Това само в твоята Натисни тук.
01 Септември 2014 10:11
Ако [Туск] намери път за разбирателство с руския президент Путин и реши украинската криза, това би бил увенчаващ делото край.


Кое дело, от 1939 г. ли?

Звучи шекспириански /"All's Well That Ends Well"/, но и хегелиански: "Всичко действително е разумно." /Значи и 1939 г.??/.

Ама нема лошо, давай. Искам да съм - и съм, мисля - добра. И да не се карам с никого! Извинявай за стария адет, забравям го вече - напълно. Искаш ли да изтрия постинга?
01 Септември 2014 10:28
Кое дело, от 1939 г. ли?


Делото по заличаването на ефектите от 1939. Впрочем, сталинистки рефлекс ли регистрирам или съм прихванал параноята?
01 Септември 2014 10:32
Нема веке рефлекс, дори такъв. Нова чилячка съм. Прихванал си от онуй... Да трия ли, сърдитий приятелю?
01 Септември 2014 10:55
А поляците би трябвало да издигнат паметник на Сталин, Той не им взе и педя полска земя


Марксе, я разкажи и за пакта Рибентроп-Молотов? Че нещо свенливо го пропускаш. Обясни и моля те според този договор Полша или СССР се разширяват, че нещо не мога да преценя като гледам картите? Полша въобще съществува ли според този договор?
01 Септември 2014 11:12
Да трия ли, сърдитий приятелю?


Никога! Нищо твое! Не и по моя воля!
01 Септември 2014 11:23
01 Септември 2014 12:11
че нещо не мога да преценя като гледам картите? Полша въобще съществува ли според този договор?


Брате Стругарски, разгледай картите още по внимателно и виж как въобще се е поЯвила Полша.
И разкажи ни как така се е появил Калиниград между Плоша, Литва и Балтийско море. И защо старото му име е едно такова немско?
И защо всичките полски градове на Балтийско море носят стари немски имена? И кой направи така, че днес носят полски такива.
01 Септември 2014 16:56
Той ТУСК си е на мястото, на по-важното е , че не допуснаха нашата американска подлога, Сталинка, да се захване с външната политика на целия ЕС. Като нищо щеше да ни вкара във война с Русия, за да здокаже колко не й пука за Родината и милее за работодателите си !
01 Септември 2014 19:19
.
Марксе, я разкажи и за пакта Рибентроп-Молотов?
Стругатскии за Молотов-Рибентроп тук сме разказвали много. Ама на теб гаче ти е убаво да ти повтарят.След, като всики държави отказват да сключят общ фронт срещу фашизма на Булгария също е предлагано с обещание Северна Добруджа, след като Франция и Англия сключват Мюнхенския договор, Сталин се принуждава да сключи договорът Ибентроп-Молотов. Западните държави +Полша играят същата мръсна роля, каквато играят и сега, тласкайки тогава Хитлер кум война със СССР. Сталин с този договор цели няколко неща:
1. да отложи евентауална атака от страна на Германия.
2. да вкара западните сили във война.
3. да си върне заграбените по времето на полската интервенция руски земи.
Сега светна ли ти в куфалницата или пак ще питаш след известно врем, като току що чул за тозучи договор.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД