:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,608
Активни 570
Страници 22,538
За един ден 1,302,066
Рокади

"Тримата от ДКЕВР" обречени от самото начало

Оставките в ръководството на регулатора едва ли ще решат проблемите, но са добро начало
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Боян Боев склони да напусне ДКЕВР след кратък пазарлък, но Еленко Божков се запъна.
Нека си го кажем направо - сегашното ръководство на енергийния регулатор бе обречено от самото начало. Въпрос на време след смяната на властта беше някой да поиска оставката на председателя Боян Боев. Освен него служебният кабинет "Близнашки" взе на прицел и двама от комисарите - Лиляна Младенова и Еленко Божков. Първите двама склониха да напуснат след кратък пазарлък, докато Божков продължи да се инати.

Напрежението започна да се нагнетява още с назначаването на бившия шеф на БЕХ и изпълнителен директор на футболния клуб "Берое" Боян Боев за председател на ДКЕВР в края на миналата година.

В сравнение с други от често сменяните управници на ДКЕВР Боян Боев направо блестеше с комуникативност, но вземаше нелогични за пазара решения. Политически натрапената социална функция на регулатора



измести основната му задача



- да се грижи за търговци, производители и потребители, така че ако не да стопи изцяло, то поне да не допусне нов дефицит в системата. Случи се точно обратното - по последни данни само задълженията на НЕК са около 3 милиарда лева, а според прогнозите и темпа на нарастването им до следващото лято може да набъбнат с още 1 милиард лева. Опитите да се облекчи затъващата държавна фирма, като се натоварят всички останали по веригата, не минаха. Наложи се Българският енергиен холдинг да се превърне в основен кредитор на НЕК и да измести банките в раздаването на заеми, докато НЕК поглъщаше жадно парите и ги раздаваше с предимство на избрани фирми. Компанията обаче се оказа щедра само в погасяването на плащания към държавната "Марица-изток 2" и тецове и топлофикации, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, като "Бобов дол" или "Брикел"...

На този фон опитите за отнемане на приходи на зелените централи и за ограничаване на работата им, играта с процедурите за отнемане на лицензии на ЕРП-та и шумните пресконференции, разобличаващи лошите монополисти, сякаш изместиха истинския дебат. Проверките в ЕРП-тата, които завършиха с фанфари и открити 2700 нарушения, се оказаха притоплена манджа.



"Нашата цел за следващия сезон ще бъде да запазим състава.



Тези футболисти постигнаха нещо невероятно!" Думите са от миналата година и принадлежат на тогавашия шеф на "Берое" Боян Боев. Но той не успя да запази състава на ДКЕВР за следващия сезон въпреки "успехите" на отбора. Самохвално и не намясто прозвуча и изявлението на комисията, разпространено ден след като служебният кабинет на Георги Близнашки директно поиска оставката на триото Боев, Младенова и Божков. След кратко експозе за проблемите, решенията и ефекта от тях писмото завършва с обобщението, че комисията си е свършила работата, а решенията ще доведат до стабилизиране и оздравяване на сектора. Нещо, в което се съмняват всички - без самите комисари и експертите от "Позитано" 20.

Близо година изявленията на ръководството изглеждаха удивително в тон с говоренето на червените депутати Явор Куюмджиев, Таско Ерменков и на ресорния министър Драгомир Стойнев. Кажеше ли Стойнев, че няма предпоставки за поскъпване на тока, и комисарите не откриваха такива. Сметките им се изкривиха до такава степен, че дори и комисарите явно се уплашиха да не се стигне до режим на тока. И се видяха принудени да увеличат цената от 1 юли с около 3%. Решението, натъртиха от регулатора, е само част от мерките, предприети в интерес на системата.

Комисията опита да накаже и "лошите монополисти". Започна с 20% данък върху приходите на ВЕИ-тата. Съдът го отмени. После се зае да отнема лицензиите на ЕРП-тата. Решението още се чака и тъй като за него няма срок, може и да не го дочакаме. Атака имаше и срещу двата "американски" теца "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3". ДКЕВР съзря неправомерна държавна помощ в техните дългосрочни договори и дори помоли Брюксел за помощ. Сега ЕК трябва да каже дали има държавна помощ. Най-вероятно обаче питането към Еврокомисията е само част от пушилката. Все пак ЕК не може да се меси в чисто търговския спор между НЕК и централите, а регулаторът не е страна по договора. Факт е, че контрактите и с двата теца, и с огромната част от зелените производители не са в изгода на потребителите. Както е факт, че пак ДКЕВР допусна това да се случи с



благословията на депутатите от тройната коалиция,



които през 2008 г. гласуваха контрактите да се подписват не за 20, а за 25 години заради "печатна грешка". Това са същите тези хора, които в момента изкарват виновен бизнеса. Интересен прецедент за милиарди. Но луд ли е този, който яде баницата?

За сметка на това ДКЕВР не казва и дума за кръстосаното субсидиране на топлофикационните централи. Резултатът от него е, че се налага цяла България да плаща по-високи сметки за ток, за да може парното в София да е евтино. Нито дума няма и за онези тецове, които продължават да бълват черни облаци прах и мръсотия и заради които страната ни е обект на наказателна процедура. Всъщност именно тези тецове са сред любимите фирми на НЕК, с които електрическата компания се разплаща приоритетно.

Колкото до самия регулатор - политическият натиск едва ли ще спре, дори след промяната в ръководството. Но рокадата поне е шанс отборът на ДКЕВР да работи по-ефективно и да изкара, примерно, до следващия сезон.
6
2578
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
31 Август 2014 23:20
Проблемите на НЕК могат да бъдат решени по два начина: първия е чрез намаляване свръхпечалбите на частните енергийни монополи, които в нормалните държави са 5-6%, втория е чрез повишаване цените на тока до безкрайност, защото и печалбите ще растат по този начин. ДКЕВР който свалиха искаше да реши проблема чрез намаляване свръхпечалбите на монополите, този на ГЕРБ който ще бъде назначен от служебното правителство ще увеличава цените. Всичко е толкоз просто и логично.

Първите няколко години, след като бяха приватизирани през 2005 г., трите компании (ЕРП-та) работеха с 16% норма на възвръщаемост на капитала. От 2008 г. тя бе намалена на 12%. Сега енергийният регулатор е решен в следващия регулаторен период от 1 юли да намали този процент на печалба значително.

Натисни тук


01 Септември 2014 10:53
Видях "нелогични за пазара решения", "лошите монополисти" / това в кавички/ и разбрах, че не ми се чете елементарна пропаганда...
-------------------------------------
Сайтът на Генек


01 Септември 2014 11:00
Изглежда като поръчкова статия.
Никакво "добро начало" не виждам в смяната на тези тримата от ръководството на ДКЕВР. По закон те не могат да бъдат сменени просто така и би било интересно с какви СРС-та герберастите са натиснали тези хора сами да си подават оставките? Това е стила на ГЕРБ - мачкай хората с СРС-тата.
01 Септември 2014 15:20
Лъжливо овчарче.
07 Септември 2014 11:35
Ето безумната логка на г-н Дргуаря ХУЗфжт:

би било интересно с какви СРС-та герберастите са натиснали тези хора сами да си подават оставките


Да - БИ БИЛО ИНТЕРЕСНО какви престъпления са направили назначените от "Коалиция за ДПС"/атакисти/ "експерти" и как е по-добре те, престъпниците, да останат в ДКЕВР, а да не ги сменят от ГЕРБ само защото ги държали с някакви СРСта.

г-н Другарю, щом има за какво да го държат със СРС значи трябва да бъде УВОЛНЕН и в ЗАТВОРА.

07 Септември 2014 11:54
Все пак ЕК не може да се меси в чисто търговския спор между НЕК и централите, а регулаторът не е страна по договора. Факт е, че контрактите и с двата теца, и с огромната част от зелените производители не са в изгода на потребителите. Както е факт, че пак ДКЕВР допусна това да се случи с
благословията на депутатите от тройната коалиция,
които през 2008 г. гласуваха контрактите да се подписват не за 20, а за 25 години заради "печатна грешка".


Когато едно нещо не е в изгода на потребителя, то следва да бъде коригирано така-щото да стане в изгода на потребителя.
ДКЕВР бил допуснал, тройната била благословила...
Нито ДКЕВР, нито тройната написаха в закона, че е задължително за три месеца през 2012г. да се включат частни ветърни и слънчеви мощности колкото един козлодуйски блок.


Някой трябва да реши дали работи като журналист или като пиар на частни компании с ясно дефиниран интерес в отрасъла.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД