Пропуск, грешка и какви ли не други оправдания се намират за спорните решения, прокарвани от Столична община. На "Московска" 33 първо действат, после мислят, а когато стане скандал, се оказва, че всички сме далтонисти. Така поне излезе в последния случай с една от най-чувствителните за софиянци теми - паркирането. Общински съветници от ГЕРБ първо предложиха в София да може на всяка улица и площад да се въвежда платено паркиране, а когато видяха идеите си в медиите, размислиха и се впуснаха в абсурдни уточнения, чийто смисъл се изчерпва с главоблъсканицата "Жълтата зона всъщност е зелена, а зелената - жълта, но платена".
Наредбата за паркирането в София е ярък пример за юридическата немощ на общинската администрация. Граждани успяха да се преборят на няколко пъти в съда. Последно срещу нея има жалби заради винетките за паркиране на живеещите в обхвата на платените зони и правото на търговското дружество "Център за градска мобилност" да оперира с платените зони. За да изгладят тези недоразумения, група общински съветници от ГЕРБ подготвят проект за промени. В новия текст проблемите като че ли са решени - вече официално е записано, че търговско дружество, което е 100% собственост на общината, може да оперира със зоните. По отношение на винетките се позволява вече и на хората по настоящ адрес да си ги купуват. Досега това не беше позволено и съдът определи текста за дискриминационен.
Покрай тези поправки в наредбата обаче са се появили нови скандални текстове
Ето какво е записано в проекта на съветниците в чл. 3: "Територията на Столична община извън "синя зона" и "зелена зона" представлява "жълта зона" , в която паркирането на пътни превозни средства е безплатно и без ограничение на продължителността му". Изненадващо в чл. 5, ал. 3 обаче е записано точно обратното. "Върху части от улици, булеварди, площади и тротоари в границата на "жълта зона" кметът на Столична община може със заповед да въвежда платено паркиране, когато е налице някое от следните условия". Изреждат се проблеми с паркирането, проблеми с организацията на движението, голям брой нарушения или по предложение на районната администрация, общински съветници, граждани и др. Не е нужно специално експертно или юридическо тълкуване, за да се стигне до извода, че двата члена напълно си противоречат. Защото така наречената жълта зона, която е безплатна, може да става платена със заповед на кмета или поне това е логиката на общинската администрация.
Като се има предвид, че
цялата територия на столицата извън платените зони е жълта,
паркирането в цяла София може да стане платено само с една заповед на кмета. Това логично тълкуване обаче се оказа в разрез с истинските "намерения на общината", както твърдят оттам. Въпреки че никой от екипа на Йорданка Фандъкова не възразяваше срещу проекта, преди той да се появи в медиите, след това общината побърза да обяви, че наредбата не е написана добре. Един от вносителите - Зафир Зарков (ГЕРБ), коментира, че в чл. 5 просто е изпуснат изразът, че платеното паркиране ще се въвежда при условията на зелена зона. Щеше да е забавно, ако тази буря в чаша вода не изчерпваше усилията на общината за един от най-острите проблеми на София. Историята показва, че колкото и да се разрастват сините и зелени зони на столицата, срещу събраните такси и винетки няма построен нито един общински паметник (като не броим буферните към метрото, които така и си седят празни).
Всъщност цветът на зоната в случая не променя факта, че идеята е тя да бъде платена. Несполучливите обяснения на вносителите обаче позволяват на кмета Йорданка Фандъкова да обяви тържествено, че "най-малкото, докато съм кмет, жълтата зона ще е безплатна". Или с други думи, наредбата се оказа в разрез най-вече с предизборната обстановка.