Държавата е закъсала за пари, бюджетът е празен и няма как да не се актуализира - в това ни уверяват вече месец служебните министри. Пригласят им институциите, които отговарят за приходите - и там нямало средства. Като изключим здравеопазването, заради което с 10% бяха орязани ведомствените бюджети, най-силен вой се разнася от Висшия съдебен съвет (ВСС), военните и ДАНС.
Съдилищата фалират, няма пари за заплати, за осигуровки, за ток и вода - тоест за най-належащото, възмущават се от ВСС и дори подозират заговор от страна на правителството. Трябват им най-малко още 19 млн. лв. В същото време не дават ни най-малък знак, че са склонни да направят каквато и да е икономия. Защото
когато нямаш какво да ядеш, не си купуваш шапка с перо, нали?
От съвета хем признават, че самите те носят част от вината за лошото финансово състояние на системата, хем други са им виновни. Например от бюджетната комисия казват, че имало съдилища и прокуратури, където дори не се сещали да намалят парното през зимата. От това разбираме, че винтилите са на 5 и че сега има здравата да се доплаща. Естествено, данъкоплатците трябва да покрият, без да роптаят, тези разходи. А който ги е допуснал - нищо.
Никой досега не е дал убедителни доказателства,
че настина става въпрос за толкова страшно закъсване в съдебната система, че чак да спре да работи, както ни плашеха през август. Ясно е, че пророците на тези апокалиптични вести нямат представа как оцеляват работещите в частния сектор при полуживата икономика, липсата на реален пазар и дълговете, които държавата трупа към фирмите. Там никой не разполага с екстрите, бонусите, привилегиите и работното време на работещите в държавните институции и затягането на коланите е съвсем реално за разлика от бутафорното в съдебната власт, ДАНС и т.н.
От проектопостановлението на министъра на правосъдието за отпускане на 9.2 млн. лв. за закърпване на положението в съдебната власт се разбра, че самото министерство ще икономиса 225 000 лв. от перо "Политика в областта на правосъдието" и бюджетна програма "Инвестиции на органите на съдебната власт". Със сигурност с подобни пера изобилстват всички ведомствени бюджети, но тъй като изпълнението им не е публично, няма как да разберем къде има възможност за орязване.
Реално парите на
данъкоплатците зависят от добрата воля на оплакващите се
да благоволят да не харчат излишно пари, както и да затегнат контрола в редиците си. Вместо това виждаме само отрицателни случаи - например прословутата сграда на ГУСВ, където трябва да се премести Софийският районен съд, ще се кърти повторно, защото подовете й хлътнали. Няма индикации някой да се старае прокуратурата да работи така, та да не се налага да плаща милиони за обезщетения на хора, които са били несправедливо обвинени.
Най-смешни са от ДАНС, които плашат, че няма да предоставят на данъкоплатците "продукти и услуги" по защита на националната сигурност. Та те да не са отворили магазин? А защо не вземат да си преразгледат дейността по подслушване и следене на трафик в интернет и по телефона, за която се харчат баснословни суми без никаква полза. Статистиката показва, че нищожен процент от тази иначе много интригантска дейност допринася за осъждане на престъпници. Не сме чули да е предотвратена и терористична дейност. За сметка на това през ден, през два от пресцентъра на ДАНС идват
бодри съобщения за семпли разкрития,
откакто от ГЕРБ обявиха, че ще я разтурят, като й отнемат правомощията и извадят ГДБОП от нея, ако дойдат на власт. И като казахме ДАНС, някой няма ли да каже какви икономии ще реализира БОРКОР, който сам по себе си е една ненужна разсипия, но въпреки това ще направи петилетка, без да разберем за какво го финансираме с милиони.
В листата на безпаричните се нареди и Министерството на отбраната, след като военният министър заяви, че нямал пари да плати даже вноската за НАТО. В същото време той анонсира модернизация на армията в следващите години, която ще надхвърли 1 млрд. лв. Е, как при този недостиг на пари ще се случи това?
Както винаги се случва, управляващите ще поемат задължения към частни фирми и други субекти, които след това ще трябва да се вадят от държавния бюджет. В който не е вярно, че няма пари - има, но очевидно се харчат неефективно и покриват гафовете на безброй държавни чиновници, на които, естествено, им се разминава. След като стане издънката обаче - например по европейските програми, където обществените поръчки продължават да страдат от един и същ дефект, т.е. че са нагласени, - на данъкоплатците не им се казва, че те директно ще покрият масрафа. Завоалирано и с евфемизми им се съобщава невинно, че Брюксел ни е наложил "корекции". Ето заради такива "корекции" току-що изгърмяхме с няколкостотин милиона лева. Така че... да заповядват следващите "фалирали" - народът седи и чака да им подпише празен чек.