Някъде сутринта следващия петък ще бъдат съобщени окончателните резултати от референдума за независимост на Шотландия, след като бъдат преброени бюлетините от всичките 32 местни секции. Това със сигурност може да промени бъдещето не само на Великобритания, особено след като стане ясно, че според последните проучвания броят на привържениците за независима шотландска държава вече минава 51%. Ако повечето гласове бъдат "да", шотландският премиер Алекс Салмънд ще обяви независимост на страната през март 2016 г., което ще е точно 309 години след като е създаден съюзът между Англия и Шотландия. Администрацията на сепаратистите вече написа специален документ от 600 страници, известен като Бялата книга, която разглежда всички основни въпроси при една независимост - включително пенсиите, здравеопазването, социалните грижи и отбраната. Правителството в Лондон в опит да покаже увереност настоява, че е изработило план за непредвидени разходи, ако надделеят гласовете за независимост на Шотландия. Преди дни то дори обеща още повече привилегии за Единбург, включително финансови, ако остане в съюза. Истината обаче е, че една бъдеща шотландска суверенна държава ще начертае мрачни сценарии за цяла Великобритания и никой не знае какво всъщност ще последва.
Последствията за независима Шотландия:
При евентуално отцепване на Шотландия тя ще трябва да поеме своя дял от британския дълг - около 146 млрд. лири, който в момента е 1.2 трилиона. Заради това Единбург ще трябва да увеличи данъците и да намали значително социалните разходи. Според изследването на британския статистически институт лихвеният процент по заема ще бъде с повече от 1.65 процентни пункта по-висок от доходността по държавните ценни книжа на страната. Според последните данни на британските власти дългът на Великобритания се очаква да достигне 1.7 трлн. лири към края на 2016 г. "Така веднага след обявяването на независимостта дългът на Шотландия ще представлява 81% от нейния БВП. Такъв висок дълг ще направи икономиката на страната уязвима, което ще доведе до появата на редица фискални проблеми в средносрочна перспектива", посочи макроикономистът Ангъс Армстронг. Според него основният проблем ще е невъзможността да се съхрани валутният съюз с Лондон и отказът на Шотландия от сегашната й валута - английската лира. Това ще нанесе сериозен удар по финансовата система на страната и ще я изправи пред необходимостта да въведе еврото.
"Голдман сакс" предупреди, че отказването от британската лира може да предизвика паника сред обикновените клиенти на банките в Шотландия и да доведе до масово изтегляне на техните спестявания в тях, както се случи при разделянето на Чехословакия през 1993 г. "Това ще накара на свой ред инвеститорите да продават шотландските ценни книжа", допълват от банката. Управителят на Банк ъф Ингланд Марк Карни обеща, че е подготвен за подобен риск, но това може да не помогне при евентуална паника сред хората с депозити в Шотландия. Банковата група "Лойдс" и Роял банк ъф Скотланд най-вероятно ще се преместят южно от границата заради капиталите, които са собственост на британското правителство. Това бягство на финансови средства със сигурност ще удари по икономиката на Шотландия.
Шотландия представлява една трета от цялата територия на Обединеното кралство и на нейна територия се намират британските ядрени оръжия, от които управляващата Шотландска национална партия (ШНП) е обещала да се отърве до 2020 г., ако бъде обявена независимост. Това ще струва на Лондон около 3 млрд. лири. Именно затова НАТО и САЩ се безпокоят най-много от антиядрените настроения в Шотландия. В базата "Клайд" във Фаслейн, на 40 км западно от Глазгоу, са базирани британските атомни подводници с ядрени ракети "Трайдънт". Това е основата на ядрените сили на Великобритания. Именно те ще трябва да бъдат премахнати в случай на независимост на Шотландия, която планира да създаде собствена армия с щабквартира във Фаслейн, което обаче ще струва на шотландците 2.5 милиарда лири. Освен това ШНП е обещала страната да стане в бъдеще член на НАТО. ВВС на Шотландия ще може да разчита на 12 изтребителя "Тайфун" и шест военнотранспортни самолета "Херкулес". Шотландската шпионска служба ще споделя информацията с британските разузнавания МИ-5 и МИ-6, уверяват от ШНП. Генерал Ричард Ширъф, който е бивш зам. върховен командващ силите на НАТО в Европа, нарече тези планове "аматьорски" и "опасни".
Шотландия ще продължи да е страна - членка в ЕС, както беше досега в състава на Великобритания, обещава шотландският премиер и върл привърженик на независимостта Алекс Салмънд. Той обеща, че преговорите с Брюксел по този въпрос ще започнат веднага при "да" за суверенитета и ще завършат за 18 месеца. Принципът на "ефекта на приемствеността" включвал също така същите отстъпки като пред Великобритания - правото да се остане извън еврозоната, Шенгенското пространство и да се запази извоюваната от Маргарет Тачър основна отстъпка - 300 милиона лири годишно за Шотландия. Но отиващият си шеф на Еврокомисията Жозе Барозу настоя на няколко пъти, че "ще е много трудно, ако не е и невъзможно" за Шотландия да се присъедини към ЕС, защото това изисква единодушие по този въпрос от всички страни членки - включително тези, които са се присъединили при много по-лоши изисквания. Испания например блокира по този начин Косово заради силното движение за независимост в две нейни провинции - Каталуния и Страната на баските. Латвия, Ирландия и Чешката република настояват Шотландия да не ползва ускорено влизане в ЕС и да извърви пълния процес на присъединяване, което може да отнеме десетилетие.
Бялата книга предлага създаването на норвежки модел, при който приходите в шотландската хазна да се увеличат с помощта на приходите от залежите на нефт и газ в Северно море. По този начин Шотландия би имала по-висок дял от БВП на глава от населението в сравнение с Великобритания. Според правителството в Единбург в този район има залежи на газ и петрол в размер на 1.5 трилиона лири. Но сър Йън Уд, един от най-успешните изследователи на петролните залежи в Шотландия, предупреди, че тези данни са много раздути. Той предупреди, че ресурсите са доста намалели и могат да се изчерпят през следващите 15 години и на шотландците може да им се наложи да внасят газ именно от Англия. Освен това Великобритания очаква истински кошмар при преговорите за бъдещите граници в Северно море. Г-н Салмънд иска също така да превърне Шотландия в световен лидер в областта на вятърната енергия - но държавните субсидии в тази сфера в момента са много зависими именно от данъкоплатците в Англия и Уелс.
Според Бялата книга британската кралица Елизабет Втора ще остане държавен глава на Шотландия, което ще продължи традицията от 1603 г. Църквата на Шотландия обаче предупреди, че в бъдеще ще трябва да се правят отделни коронации по този повод. Британският химн "Бог да пази кралицата" ще бъде заменен с нов шотландски. Много сепаратисти обаче са настроени републикански и не искат запазването на монархията.
Британските граждани, които живеят в Шотландия, ще получат автоматично правото да получат шотландско гражданство. Бялата книга предвижда по-либерални закони за имигрантите, за да се подкрепи икономиката и да се увеличи прирастът на местното население. Освен това се предвижда създаването на гранични пунктове между Англия и Шотландия, което също не се одобрява от Лондон.
Последствията за по-малка Великобритания:
Лондон настоява, че създаването на независима Шотландия ще навреди на имиджа на Великобритания в ЕС, НАТО, МВФ и ООН. Независимо как ще се казва една евентуално нова страна между Англия, Уелс и Северна Ирландия, това ще засегне британските интереси на световната сцена, предупредиха редица изтъкнати британски дипломати. Гласът на Великобритания във Вашингтон ще бъде по-тих, а Китай и Русия, които м.г. определиха страната като "малък остров, който никой не слуша", може да използват момента да оспорят мястото на Великобритания като постоянен член в Съвета за сигурност на ООН.
Независима Шотландия ще повлияе и на вътрешната политика във Великобритания. Опозиционната Лейбъристка партия може да намери място в един бъдещ нов кабинет, както временната коалиция между лейбъристи и консерватори по време на Втората световна война. Британският премиер от Консервативната партия Дейвид Камерън вече настоя, че няма да подаде оставка при загуба на референдума на 18 септември. Но много консерватори смятат, че той няма как да запази своя пост, при положение че стане премиерът, който не е предотвратил разпада на съюза между Англия и Шотландия. Смята се, че и лейбъристкият лидер Ед Милибанд, чиято партия доминираше в шотландската политика през последните 60 години и се предполагаше, че е буфер срещу националистите в страната, също няма да оцелее при тази политическа буря. Загубата на Шотландия ще намали шансовете на Лейбъристката партия да разчита на свое мнозинство в британския парламент в бъдеще. Особено след като следващите парламентарни избори са планирани за май догодина, ако не бъде насрочен предсрочен вот.