:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,683
Активни 757
Страници 11,248
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

За Емил без възпитанието

Бойко Ламбовски
Онзи ден на едно ученическо награждаване стана дума за четене; дали четат днешните деца, или не, дали са умни или глупави и т.н. Сценаристът Иво Сиромахов застъпи тезата, че преподаването по литература е безинтересно, затова децата странят от книжката. До голяма степен беше прав, що се отнася до литературата. Ако се запитаме каква е целта на този така широко застъпен в днешните ни училища и така слабо употребим по-сетне за професионална реализация предмет - литературата, то можем честно да кажем следното. Този предмет би трябвало да научи децата ни преди всичко да обичат да четат, а не да могат да наизустят от преписания анализ какво е искал да каже Ботев с "Майце си".

В случая обаче, като гледах вчера възбудените ученически тълпи край две училища и като слушах неволно разговорите им (разкара ли онова гадже, аре довечера у Гошо, вземи ботъл, и т.н.), си мислех не за литература. А къде бъркаме. Щото очевидно някъде бъркаме, след като първо, децата ни непрекъснато намаляват; и второ -



не те измъкват страната ни от перманентните кризи,



вече четвърт век след тоталитаризма, а ние се чудим как да ги измъкваме. От безработицата и социалното униние.

В разни анализи, изготвени от специалисти на съответното министерство, се отбелязва, че парите, отделяни от държавата ни за образование, всяка година нарастват. Пък резултати няма и няма. Зачудих се защо е тъй. Изобщо каква е връзката между парите и евентуалните спретнати и жизнелюбиви юноши, които ще ни построят силната и богата страна, която бленуваме? Наскоро една колежка писа текст за тази връзка. Тя се зарови в материали за най-скъпите училища в света. За нейно и за мое учудване се оказа, че най-скъпите училища се отличават освен с високи заплати на преподавателите си, също със спартански ред и желязна дисциплина за питомците. Сега няма да обсъждам заплатите - те все пак се формират от високите такси, които заможните мами и татьовци плащат. Ще спомена само, че директорът на британския "Итън" например получава месечно повече, отколкото премиерът на страната Дейвид Камерън. А в "Итън" редът е повече от стриктен. Не говоря за дреболии като абсолютно задължителната униформа, а за сензации като тази - физическото наказание за непослушание, тоест боят за провинилите се ученици е отменен официално едва през 2000 година! Въпреки това там пращат децата си най-богатите и най-знатните, независимо от скъпотията и суровата дисциплина. Като ученик в шотландския пансион "Гордънстоун", малкият принц Чарлз например писал писмо на майка си, кралицата, в което горко изплакал: "Мамо, тате, тук е истински ад!" Всяка сутрин будели децата преди изгрев, карали ги да се обливат с ледена вода, а после да тичат на физзарядка. Изобщо отроците всяка минута са на режим, всички принадлежности и дрехи се опват по казармен тегел. Въпреки поплака си принцът не срещнал съчувствие.

В най-скъпото училище в света пък, където годишната такса е 133 000 евро, - швейцарския пансион Le Rosey, се става в 7 сутринта, ляга се в 22 ч., за излизане извън пансиона без разрешение се изключва, а учениците нямат право на мобилни телефони, на бижута, на грим, на парфюми и т.н. За цигари да не говорим. Свободното време е много малко, но дори тогава са под непрестанно наблюдение на педагози. По всяко време на учениците могат да се правят тестове за алкохол и наркотици и не дай боже, да се получи положителен тест.

Забележете - там освен свръхбогаташи пращат децата си и крале - в Le Rosey са учили белгийският Албер II, принц Едуард, кралят на Монако Рение III и други такива синьокръвци.

Защо постъпват така тези уж любвеобилни и треперещи над най-често трудно добитите си чеда родители? - запитах се аз. Защо ги пращат в такива жестоки, казармени условия? Защо не ги отървават от тегобите в тази крехка възраст, както



би постъпила всяка средна българска мама?



Защо не си държат чедото наблизо, да си кара детето рахатя, да поспива до обяд, да не се мъчи излишно поне сега, то после неговото нали си го чака?

Догаждам се защо. Просто имат огромен управленски опит, затова. И знаят как се коват елитни кадри. Които могат да управляват не само империи, но да ръководят добре и собствения си живот. Неслучайно Великобритания, управлявала петдесет пъти по-големи територии и население от собственото, има днес най-добрите училища. Изглежда знаят следното - за да имаш не само компетентни управленци, но и за да имат децата ти организационна закалка за живота, такъв режим по време на детството е повече от нужен. Казано простичко, ако във възрастта, когато трябва да трупаш навици и знания, трупаш удоволствия и пороци, зрелият живот ще ти изсивее предварително. Ако се забавляваш до насита на 16, на 30 битието ще ти изглежда тъпичко. Първо, защото всичките забави ще са ти поомръзнали, а второ - за разлика от тогава сега трябва да се трудиш, за да се издържаш. Пък щом не си се научил да се организираш на 16, на 30 няма да го научиш тепърва.

Не мислете, че превъзнасям възпитаниците на "Итън" или Le Rosey в морален план. Нищо подобно. Със сигурност не са обекти за иконопис. Но на 40, 50 или 60 те управляват и пороците си така, както управляват държави или консорциуми - относително умело.

Пък на 16 не ти управляваш порока, а той тебе. И на 30 при такава педагогика вече те управляват нищетата и упадъкът. Както тебе, така и страната ти.
26
12000
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
15 Септември 2014 19:42
Я, ама почнаха да се съсещат, че в училище има два равнопоставени фактора - учители и ученици... И, ако единият куца с мотивацията, то всичко куца...
-------------------------------------------
Сайтът на Генек
15 Септември 2014 20:25
Много уместни разсъждения! Относно нарастващите суми за подрастващите и намаляващите резултати: Години наред наблюдавах една и съща детска градина и едно училище както си седя на компа - през прозореца! Детската градина беше ремонтирана поне 5 пъти, като хидроизолацията беше надграждана 3 (три пъти) и вече е почти 1 метър, цялостната изолация 2 пъти, почти 40 санта и пълна подмяна на дограмата с каквато си трябва. Подобни мерки, макар не толкоз драстични бяха и в у-щето. През този период бяха изградени газови линии до тях и от доста време са на природен газ, което означава и съответните котлета, горелки, бойлери и т.н.

В същото време персонала видимо не достига, работните им заплати със сигурност изостават от инфлацията, а питомците и възпитаниците намаляват. Както винаги, става дума за едни пари и... нищо друго!
15 Септември 2014 20:38
В най-скъпото училище в света ...

Не така, уважаеми, остави ги тези, започни с най-бедните училище, ученици, учители, родители и т.н. И още нещо. Ние още премълчаваме истините за близкото ни минало. Дали познаваме по-далечното, ще спорим после. Но с премълчаване няма да стане. А интелигентски ластици - има, не е да няма, ама мен не ме интересуват. Ей ги тука, пиячите на квас - те са лесни.
15 Септември 2014 20:46
Meat
15 Септември 2014 20:25

Всички тия ремонти са защото някой е докопал съответната европрограма и парите трябва да се изхарчат.. от правилната фирма.

Това няма нищо общо с бюджета на училището - той бюджета едва стига за заплати. А би трябвало да има там пари и за поддръжка на сградния фонд. А не всичко да е помощи. Щото виждаме ги какви са - някой да гушне парите пък.. дали ще има ефект от работата не е важно.

--
Блог
15 Септември 2014 21:15
парите, отделяни от държавата ни за образование, всяка година нарастват. Пък резултати няма и няма.


Пари се дават за обучение, но не и за възпитание. Имаме учители, но нямаме възпитатели.
Учителите са носители на материалните ценности, а възпитателите - на моралните.
Без морал и истинска духовност, материализма деградира човека.
Т.е. резултат има, но с обратен знак!
15 Септември 2014 21:24
най добрите училища са тези с най добрите ученици. едно време са били техникумите(не по облекло и обчествено хранене разбира се). сега са мат гимназиите, езиковите гимназии, т.е. там където отива елита на прогимназиите.
15 Септември 2014 21:39
смес от психопати и хомосексуалисти.
***
И не само в Англия е така.


Арьол, доста си преживял Кажи къде НЕ е така, та да се стремим
15 Септември 2014 21:45
Всички тия ремонти са защото някой е докопал съответната европрограма и парите трябва да се изхарчат.. от правилната фирма.



Пиша съвсем бавно и се надявам на разбиране. Никой не дава пари за сините очи на Бойко, това е някаква част от вноската на Республика Булгаристан, която се връща редуцирана за издръжката на всякакви евробюрократи, стрини Кристалини и даже пълни въздържатели
15 Септември 2014 21:51
1. По 2000 лв заплата на учителите
2. Вечерен час за учениците
3. ТВ гледане чак след 18 г.
4. Хора като Росен Сиромахов и Слави Триглупаков - на борсата в Илиянци да правят алъш вериш
5. Забрана за реклама по улиците
15 Септември 2014 22:09
Ммммм... книиги... (с гласа на Хоумър Симпсън)
16 Септември 2014 00:41
Мдаа, и нашата любима гимназия някога следваше тези колежански практики - всички в пансиона, първата година и пловдивчаните! Ограда - 2 метра. Градски отпуск - в сряда и в събота - зимата до 8, лятото май беше до 9, вече не помня. Униформа - то се знае, в ерата на чарлстона - панталоните ни трябваше да са 22см и нито сант повече. Косите - до ушите или на плитка, най-малко три-четири заплитания. Ох, как спах на метални ролки та да попорасне косата ми, та евентуално да мога да я сплета. Домашен отпуск - веднъж месечно. Нощната възпитателка гаси лампите в 10 часа вечерта. Вътре, зад високата ограда, тогавашните гимназиални диджеи /думата не съществуваше още/ надуваха Пърпъл, Юрая, Цепелин, та чак тепето на Стария град ги чуваше! Да не си си научил по нещо, това въобще не се коментираше, ученето беше "a must", и пороците бързо ги научихме - цигарите първо, че и алкохола. Оплаквахме се естествено, но между нас си, в къщи да се оплачеш - абсурд, най-много да изядеш някой възпитателен шамар. Ех, любимата гимназия! Изключително много ни даде!
16 Септември 2014 11:27
Статията за скъпите, строги колежи бе в съботния брой и я прочетох с интерес, защото зет ми доста разлгезва внучето според мен. То е четири годишно (голямото ) но той го убеждава да се облича по-бързо и разни други битови, бавещи неща, сакън да не му нарежда. Аз споря с него и се опитвам да го убедя, че думите "трябва" и "не може", не са случайни.
Имам добър познат, който с предприемчивост и работа направи доста пари. Сега започна нов бизнес, децата му порастнаха и ги направи управители във фирмата си. Момчето започна в УНСС, но след първата година по заведенията с "Ягуар", се премести в НБУ, където изкара бакалавърска степен (НБУ, знаеме нали). На въпроса ми ще учи ли още нещо за магистър, човекът ми каза "Ами аз няма да му искам диплома, за да е управител".
Силно се съмнявам, че когато нещата започнат да зависят само от този бакалавър (да е жив и здрав баща му, разбира се) те няма да цъфнат.
16 Септември 2014 12:31
Г-н Ламбовски,
Идея нямате колко сте прав. Работата опира не е само до парите. И акъл си трябва.
Ашколсун!
16 Септември 2014 16:44
Това училище Le Rosey много прилича на поделението, дето карах службата.
А иначе англичаните са казали (по повод на необходимостта от строгост в образованието), че за да се научиш да се владееш, трябва да бъдеш овладян първо самия ти
16 Септември 2014 20:36
Len ! Така беше.... и правилно. И камбана до будката на портиера....
17 Септември 2014 00:52
Без каквито и да е сравнения с Итън и швейцарския колеж, ще добавя, че училища с желязна дисциплина имаше и тук. Малкото руско. Гимназията. Държаха ни как в ежовых рукавицах. Израстнаха едни в по-голямата си част почтени хора, които преминаха през живота и се оправиха.Без да влизат в парламента или в затвора. С много успешни деца. А жизнь прожить, не поле перейти. Особено в България напоследък.
17 Септември 2014 00:59
len
Косите - до ушите или на плитка, най-малко три-четири заплитания.

При нас бяха минимум пет! За четири стрижеха. Една съоченичка ходи цяла година с изкуствена плитка, но успя да си пусне собствена. Стана страхотна лекарка.
17 Септември 2014 01:01
съученичка
17 Септември 2014 09:10
Немците казват че не можеш да бъдеш добър господар ако не може да бъдеш добър слуга. Според мен са пред англичаните again.
17 Септември 2014 10:12
Аз не съм учила в елитни училища, но и до 8 клас, и после в техникума по индустриална химия в Бургас, дисциплината беше желязна. Плитките само ако можеха да стигат заплетени до рамото. Униформи, емблема, вечерен час. В курса бяхме 36 човека, 30 от тях после завършиха и висше образование. Общ успех на курса под 5 беше немислим.
А тогава кандидат-студентските изпити си бяха сериозни, не като сега, и цедката беше голяма,ото институтите бяха малко, и все с по два сериозни изпита се кандидатстваше, в техническите, другите не помня.
Не знам защо развалиха всичко това.
17 Септември 2014 14:16
Г-н Ламбовски е на 1000% прав!

С лигльовци и разглезени повлекани - като деца, плюс празноглави родители в прибавка, катастрофата е подсигурена.

Което и наблюдаваме наоколо.
19 Септември 2014 22:07
За статията . А иначе нищо добро не я чака страната със синчетата татьови. Спомням си как веднаж чаках на едно летище за connection filght към София заедно със едно момченце на богати родители от Петрич пратено да учи в щатски университет което в типичен диалект ми заяви: "Ке си бегам у Петрич. Много учене се оказА..."
20 Септември 2014 13:17
Истината е очевидна ( за който иска да види):
Най-добрите възпитаници са на гимназии/университети с пансионна организация!
Питайте майките и бабите си за едновремешните езикови гимназии. Да не говорим за Военноморското училище, в което и сега няма нито един безработен, независимо дали плава или не.
20 Септември 2014 13:20
най добрите училища са тези с най добрите ученици. едно време са били техникумите

Говориш пълни глупости!
Техникумите винагио са били за изпаднали гаменчета, 95% от които никога не продължават в университет, а стават средни технически кадри-монтьори, техници и т.н.
Елита винаги си е бил в езиковите и математическите гимназии.Говоря за времената когато е имало по 2 езикови гимназии от даден език, а не както сега.Френска например е имало в София и Варна само.
20 Септември 2014 20:56
Нещо смесвате нещата. Говорите за елитни кадри, после средна българска мама... Любвеобилни политици и шефове на компании... Пълна каша. Светът е шарен и има място и за прости хора, и за средни кадри и за елитни управляващи. Проблемът в България е, че управляващите не са елитни, а средни или дори прости. И това обърква и демотивира цялата нация.
Освен това ми се струва, че информацията в статията е малко старичка и цитира факти отпреди десетилетия. Светът се променя, както и методите за възпитание. Темата е сложна и не ми се навлиза в дълбочина. Само ще кажа, че любовта и щастието също имат значение, освен ефективността и успеха. Любовта към децата, която се демонстрира свободно, не е глезене. Незабравимите моменти от порастването на децата се губят, ако са настанени в пансион. Грижата, тревогата, споделянето, радостта от общуването, са неща, които осмислят живота на родителя. И изграждат детето като щастлив човек, който вярва в себе си. Дори и да не управлява света.
20 Септември 2014 23:54
lexie,
напълно подкрепям написаното от вас!
Не съм съгласна с изводите на г-н Ламбовски, че е нужно строго възпитание, с прилагане на телесни наказания и изпитания, за да се създават добри ръководни кадри. А и в статията иде реч за ръководни кадри, от които не се очаква непременно творчески потенциал, идейност, съзидателност, които качества с подобна строгост по-скоро се рушат, отколкото развиват. Както lexie пише, за всеки има място под слънцето и човечеството се нуждае не само от строги ръководители, но и от съзидатели, откриватели, философи,та дори и мързеливци.
Прекомерната строгост и боя в ранните детски години могат да нанесат тежки щети в психическото и телесно развитие на децата. Както казва автора на въпросния Емил " Защо му причинявате [на детето] повече страдания, отколкото може да понесе, без да сте сигурни, че сегашните мъки му спестяват бъдещите?"
Русо може да е възприеман противоречиво като философ, но той е допринесъл много за реформите във възпитанието и то за добро!
Децата, както и младежите се нуждаят повече от всичко от родителска обич и от рефлективност на това, което расте в тях, техните вълнения, емоции, интереси....Което далеч не означава, да бъдат дондуркани и глезени до 30. годишна възраст! Децата сами и интоитивно търсят границите и ако родителите/ възпитателите не са в състояние да им ги покажат, то грешката е в тях, не в децата, защото те са по-разумните!
Дори в дресурата на животни наказанията и боят са аут, работи се основно с позитивен фитбек, защото хора, занимаващи се интензивно с тази тематика са установили, че така се извлича далеч по-голям потенциал от възпитаниците и взаимоотношенията човек-животно са на много по-хармонична основа.
Но ако на обществото са му нужни социопати, то боят и униженията , както от родители/възпитатели, така и от средата на развитие са най-сигурният път да си ги достави в изобилие!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД