:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,182
Активни 783
Страници 20,747
За един ден 1,302,066

Вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете!

Училище, където личните ти способности трябва да се подчиняват на стандарт, атмосферата е състезателна, а оценяването е въпрос на сбор от точки и покрити норми, е изправителен лагер
Снимка: Архив
Всички "специалисти" стоят достолепно подредени в редица зад катедра на почетно разстояние от "детето с проблем", точно като военната комисия в мюзикъла "Коса".
http://www.webcafe.bg

Началото на 90-те. Лятна изпитна сесия в Софийския университет. Групата ми се явява на изпит по история на българската литература в периода от Освобождението до войните. Виснали сме пред вратата на проф. Милена Цанева от 8.30 сутринта, пием кафета в пластмасови чашки, размахваме насам-натам тетрадки и листа с разработки на въпросите и с облещени очи слушаме ужасяващи истории как принципно протичат изпитите по този предмет.

Малко преди 9 се задава госпожа професорът с вече отегчена походка и във видимо недобро настроение. Едва-едва поздравява, шмугва се в кабинета и след 15 минути асистентът й отваря вратата, за да покани първата петица смелчаци, сред които по традиция съм и аз. Докато си търся място в овехтялата академична обител, се опитвам да не забелязвам трохите от току-що схрускани вафли около устата на асистента и деликатно избутвам наръфаната мазна "принцеса" върху бюрото му.

Теглим въпроси, намираме си що-годе чисто ъгълче за писане и започваме да драскаме планове на това, което ще разкажем на професора. След десетина минути на празния изпитен стол пръв сяда един от най-умните ми колеги. Говори стегнато, тихо и смислено, а още след второто изречение проф. Цанева нервно го прекъсва с въпрос.

Той прави пауза от няколко секунди, поема си дъх и казва "Аз мисля, че...". И точно в този миг, по някаква необяснима причина госпожа професорът тропва с ръка върху масата и със спираща дъха ярост изкрещява: "Колеги, вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете. Ще мислите, след като се дипломирате!"...

Помня този случай толкова добре, колкото и точното разположение на вафлените трохи върху шашардисаната физиономия на клетия академичен асистент. Защото той е перфектната метафора за тоталната и десетилетна несъстоятелност на българското образование. С цялата му вехта и в същото време претенциозна осанка, с оценяването чрез унижаване, с фалшивото страхопочитание пред самоспаружили се авторитети, с миризмата на нафталин в уж модерните му интерпретации и най-вече с пренебрежението към най-важната способност на човека - тази за мислене.

В нервния изблик на иначе дълбоко уважаваната в академичните среди проф. Цанева еднозначно се изрази цялата философия на тогавашната ни и непроменила се до днес образователна култура - институцията училище (колеж, университет, институт) изисква от своя ученик попиването на определено количество информация и нейното точно определено и стандартизирано интерпретиране.



Знанието се явява някакво количествено измеримо съдържимо,



което трябва да запълни предполагаемата празнота в мозъка на одобрения да го приеме човек - ученик, студент, докторант и т.н.

Както в усвояването, така и в проверката и използването на това знание (поне в академичната обстановка) съществува стандарт. Той определя защо, какво и как да се научи. Изключва напълно както правото на избор, така и правото на лично осмисляне и оценяване на въпросното съдържимо. Нещо като да ти дадат вода и да те научат, че е за пиене, пък ако ти вземеш, та се осмелиш да се миеш с нея, да ти плеснат един зад врата.

Онзи изпит при проф.Цанева си го взех. Преразказах чутото от лекциите, не употребих местоимението "аз", още повече в комбинация с глаголи като "мисля", "смятам" или "твърдя" и си тръгнах с петица в студентската книжка и усещането, че съм истински конформист. И с горчивото чувство, че за преподавателите си сме само добре полепнали около устите им трохи, които, ако се опитват да се превърнат в "принцеси", просто ще бъдат сръфани.

Разбира се, в годините на обучението си съм имала и уникални учители. Карали са ме да изследвам, да мисля, да си представям, да разигравам. В крайна сметка обаче системата ги е задържала в себе си като незначителни досадни шумове. Държала се е с тях с унижаващо пренебрежение и по силата на превъзходството на по-големия над по-малкия ги е преглъщала с леко кисела физиономия. Усилията им са оставали част от лабораторните ни упражнения или свободните ни разговори и винаги ненужно са увисвали от схемата за оценяване. Помня тези хора с огромно почитание и благодарност, защото на тях дължа, макар и оскъдното си поумняване през годините.



Преди 12 г. отново се сблъсках челно с образователната система



Голямата ми дъщеря, тогава на седем години, трябваше да тръгне на училище. Тя е здраво, право, нормално физически и психически развиващо се дете, което обаче има т.нар. кохлеарна имплантация, направена за коригиране на глухота по рождение. Това състояние изискваше известно задълбочено внимание в обучението й, което в крайна сметка не би трябвало да се различава много от това в средностатистически първи клас. В едно обикновено държавно училище обаче отказаха да я приемат, защото щяла да забавя скоростта на "усвояване на материала" и според думите на директорката щяла да "изяжда" от времето на преподавателката за другите деца.

Във второ държавно училище отново дадоха заден ход - преподавателите направо изпаднаха в паника, че от време на време ще се налага да сменят батериите на слуховия апарат на детето, пък те "тия сложните нови апарати" не ги знаели. Накрая приеха детето в частно училище, където също нямаше подготвена специална програма за ученици в подобна позиция, но пък поне попаднахме на мотивиран, млад и раздаващ се преподавател. Първите години вървяха леко, хлапето правеше тестовете си с удоволствие и набираше самочувствие, докато в един момент тотално неадаптираният за нея международен изпит по английски не я сдъвка и изплю.

Така след пети клас моята дъщеря вече не полагаше изпит по английски, а учителите по другите предмети започнаха бавно, но сигурно да я изолират в часовете си и да се държат към нея като към мушкатото на перваза на прозореца.



В гимназията нещата съвсем загрубяха



Системата не можеше да понесе нейната различност и скоро от учителското звено дойде предложение да осигурим на детето т.нар. СОП (специални образователни потребности или специална образователна програма).

Благодарение на него тя щеше да има право на по-дълго изпитно време, на някои по-олекотени тестове и евентуално на специален учител, който да й помага. За да получиш въпросният СОП обаче, трябва да се явиш на комисия. Тя се състои от отегчени и дълбоко немотивирани "специалисти", които подлагат нуждаещите се от различна помощ деца на стандартизирани тестове. Така моята 17-годишна, напълно нормално умствено развита дъщеря трябваше да реди в определена поредица картинки с прасенца, котета и гъбки и да слуша идиотските условия на задачи от типа на "Ако Митко е пред Сашко, а Сашко е пред Ваньо, кой е в средата?".

Да не говорим за отвратителното вмирисано старо училище, където тази комисия приема деца като моето, и за факта, че всички "специалисти" стоят достолепно подредени в редица зад катедра на почетно разстояние от "детето с проблем", точно като военната комисия в мюзикъла "Коса".

Случката остави трайна следа в съзнанието на детето ми и до ден днешен споменът за нея пълни очите й със сълзи. В крайна сметка въпросният СОП легализира небрежното отношение на учителите към учебните й потребности, като нито един от тях не се опита да промени схемата и начина си на преподаване заради нея. Установявах това в най-различни ситуации и разговори, когато разбирах, че за нея Бетовен е име на куче, "траки" е непозната дума, а между m и cm в измерване на разстоянията няма разлика. Върхът обаче беше, когато учителката по физическо възпитание и спорт реши да похвали пред нов ученик положените от дъщеря ми учебни усилия и чистосърдечно изтресе пред нея фразата "Я виж Елица, дето е глуха, как се старае!..."

Елица, разбира се, се прибра дълбоко наранена от случката, а аз за пореден път трябваше да обяснявам на педагози, че така не се прави. На финала поведението на учителката ми беше обяснено с: "Тя си е такава, ама не е лоша по принцип", а за мен остана задачата да се справя с обидата в душата на детето и да се опитам за пореден път да туширам вредното влияние на училището върху неговата психика.

Да оставим настрана децата със специални потребности при ученето - там топката така или иначе още дълги години ще е единствено и само в двора на семейството.



Нелепото образование като бацил заразява и всички останали,





като бързо и отработено ги превръща в малки амбициозни състезатели, които градят самооценката си единствено на базата на сравнение с другите. Така важен е не потенциалът на всеки отделен човек, а способността му да изпреварва.

Образованието и училището заприличват на тренировъчен лагер, където важното е всички да следват едни и същи норми и съответно да дават един и същи резултат. Подобно унифициране и учене чрез страх е истински геноцид.

Училище, където личните ти способности трябва да се подчиняват на стандарт, атмосферата е състезателна, а оценяването е въпрос на сбор от точки и покрити норми, е изправителен лагер. "Знанието", натрупано чрез насилие и папагалско репродуциране, е промиване на мозъци. Разбрах го, когато месец преди първия учебен ден малкото ми дете започна с треперещ глас да ми споделя страховете си от новата учебна година и класа, където "всички, мамо, са толкова перфектни и аз съм най-тъпата...".

В този момент си дадох сметка, че от моето училище до това на децата ми нищичко не се е променило. Че крилатата фраза на вече възрастната професор Цанева се е бетонирала като надпис на надгробна плоча в учебните ни институции и ги е легализирала като крематориуми за интелигентност. И че мисленето, въображението, идейността и смелостта да ги изразиш и защитиш не са част от образованието - те са негово канцерогенно образувание, което спешно и бързо трябва да бъде стопено.

Така не се възпитават хора на бъдещето. Така се възпитават роби.
Снимка: Архив"
-----------
65
4533
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
15 Септември 2014 20:10
Уеб кафе... Бая редичко...
----------------
Сайтът на Генек
15 Септември 2014 20:19
Ужас! Пак взеха да ни бомбардират с изяви на родители-стръвници! Мале, мале...
15 Септември 2014 20:25
В нервния изблик на иначе дълбоко уважаваната в академичните среди проф. Цанева еднозначно се изрази цялата философия на тогавашната ни и непроменила се до днес образователна култура - институцията училище (колеж, университет, институт) изисква от своя ученик попиването на определено количество информация и нейното точно определено и стандартизирано интерпретиране.

И за какво тогава е уважавана въпросната проф. Цанева, ханъм аланкоолу?
15 Септември 2014 20:30
Боза и то вкисната!
15 Септември 2014 20:41
Авторката е представила сблъсъка на идеала си с жалката действителност. Идеалът затова е идеал защото го няма нийде освен в направления, брошурки, списания и т.н. Не че нищо не може да се напшрави, но каквато държавата, такова и образованието.

А може ли утре една друга статия в защита на унижаваните, псувани че и бити (вкл. от студентите) учители, преподаватели и т.н.?
15 Септември 2014 20:44
Така не се възпитават хора на бъдещето. Така се възпитават роби.


Интересното е, че именно така господарските класи възпитават децата си в най-скъпите колежи на света. Така са възпитани и "роби" като Левски, Ботев и Стамболов, например.
Другото интересно е, че авторката има претенцията да знае точно какви са хората на бъдещето и точно как трябва да бъдат възпитани. Има машина на времето и ходи в бъдещето да види кое как е, или е новата Ванга?
15 Септември 2014 20:51
От Тошово време в учителски профил влизаха тези с най-ниски оценки. И като си помислите, че измежду тях за тази заплата са останали само онези, които не са ги взели другаде.... Не стреляйте по пианиста, той толкова може. Вярно е, че има изключения, но те са все по-малко.
15 Септември 2014 20:53
Другото интересно е, че авторката има претенцията да знае точно какви са хората на бъдещето и точно как трябва да бъдат възпитани.


Това, че изказваш мнение как не се прави дадено нещо, не значи непременно, че имаш ясна представа как точно трябва да се прави.
15 Септември 2014 21:04
"Я виж Елица, дето е глуха, как се старае!..."



Я виж Бойко, който е плешив, дебел и тъп, колко се издигна! Но селският тарикат е пратил децата си извън Булгаристан, доколкото са негови и доколкото ги има.
15 Септември 2014 21:19
Мария, прекрасната дъщеря на бургаския актьор Хиндо Касимов, внучката на баба Марийка, в чиято фурна са опечени милион вкусни нещица от моето детство Сигурна съм, че твоята Елица ще среща добри хора по пътя си, които ще я накарат да забрави огорчението и болката от негостоприемното българско училище! И вярвам, че някой ден ще се върнете в Бургас
Невероятни сте и трите Натисни тук
15 Септември 2014 21:46
Ами така е, като не се пращат децата в спортни и пожарникарски училища. Явно само там се преподава мислене, понеже я колко лидери излязоха оттам. Абсолютно права е била госпожа професорката, с малката поправка, че мисленето е още по-вредно като отидеш на работа. Не само ще те навикат, но и ще те изгонят.
А вижте нашите първи и най-успели другарки - Сталинка, Бокова, Пръмова. Да не би с мислене, изказване на собствено мнение и "Не, шефе, не е така", да са се издигнали? Няма какво да мислите - правилният отговор е НЕ.
Или може би сте чували шеф да каже "Евала, по-умен си от мене, ела да седнеш на стола ми" Или може би вие сте този шеф
15 Септември 2014 21:58
Едва ли г-жа Касимова е предполагала, че само в десетина "коментара" под мнението й ще бъде очевадно доказана нейната оценка за образованието ни - колко много много-знайковци с колко малко мислене - масовият продукт на образованието ни в последните 70 години.
15 Септември 2014 22:06
За съжаление филологическите и хуманитарни специалности в България са такива!! Стимулират само зазубряне! Няма да забравя учителката ми по литература в гимназията /35 СОУ/, съвършен некадърник, която все още е там, която мотивира срочната ми оценка 4 по следния начин: "Аууууу имаш 6 по физика, единствената ми 3 в дипломата е по физика. Аууу, имаш 6 по химия, единствената ми 5 в дипломата е по химия. Аууу имаш 6 по алгебра и 6 по геометрия, по математика ходих на матура. Съжалявм, но си математичен типаж и няма да те изпитам за 5!" Страхотен подход! В часовете правихме "пенсионерски почивки", както самата тя се изразяваше, по време на които се гримираше, разправяше как взела софийско жителство, защото била от Бургас... Е как няма да имам отвращение от литература и българския език! Сбъркана история!
15 Септември 2014 22:31
мдаа - понякога форума на Сега успява много бързо да представи пълнокръвна извадка на немислещите, но вечнознаещи

за огромна част от образованието в БГ ....
15 Септември 2014 22:55
Относно М. Цанева. Влязох на първата ѝ лекция, до края на семестъра не стъпих повече ни на лекция, ни на упражнение. Изпитът беше писмен, директно тъпата ѝ книжка за Вазов под чина, дословна преписвация, честита шестичка. Въпросът, който се падна, не беше за Вазов, само за протокола. Ама чак пък драма да правим, айде нема нужда. Друго е по-важното в тая статия - колко злоба има натрупана в душиците на изрусените човеколюбиви състрадателни сладкодумки, дето ни омайват с позитивното си отношение към света от телевизора. Не казвам, че нямат основателна причина да са озлобени, само констатирам.
15 Септември 2014 23:09
Училище, където личните ти способности трябва да се подчиняват на стандарт, атмосферата е състезателна, а оценяването е въпрос на сбор от точки и покрити норми, е изправителен лагер. "Знанието", натрупано чрез насилие и папагалско репродуциране, е промиване на мозъци. Разбрах го, когато месец преди първия учебен ден малкото ми дете започна с треперещ глас да ми споделя страховете си от новата учебна година и класа, където "всички, мамо, са толкова перфектни и аз съм най-тъпата...".


Политкоректно ли е да речеш на майка на дете с увреждане, че просто ... не е права? Не? Да, ама ако и го спестя, няма ли същата тя да ме обвини в уязвяваща нея и дори детето и снизходителност?

Не сте права, госпожо. Ако детето ви, месец преди въобще да е помирисало училище, живее с мисълта, че "не-перфектните" са тъпи, провалът е ваш, родителски, не на системата. Или може би ще ни добавите абзац как детската градина, детските ясли или родилното са изправителен лагер?

Когато се съгласихте детето да премине в режим СОП, вие ли се предадохте или предадохте ... дъщеря си? Защото без ваше, родителско, съгласие, това няма как да стане.

Не за училището, за живота учим ... Така че, лагерът не е изправителен, а подготвителен. Защото ... пак клише ... победителят взима всичко. Или не сте съгласна?

Когато учителят рече "Елица е глуха, но се старае" не беше ли по-правилно, вместо битка за "политкоректност" срещу него и системата, поредният ви бунт, да обясните на детето, че този учител всъщност назидава негодния калпазанин, казвайки "На Елица и е трудно, но не се предава", което е ако не уважение, то знак на признание.

Какво усилие положихте вие да укротите невротизма си, който прелива и от горния текст, да превъзмогнете чувството си на вина и вместо пореден невротик, жертва на увреждането си, да се опитате, използвайки ... "лагера", впрочем, да възпитате ... стоик и воин. Това "воин" ви скандализира, нали? Защо? Не воювате ли вие за това дете през целия му живот? Воинът сте вие? А защо не (и) то? Можете ли, воювайки със света или със системата или с "лагера" да му спестите всички падания? Едва ли. Ами научете го тогава да се ... изправя.

Не мога да преценя дали познавам достатъчо "хуманитари", за да мога да съдя. Но хуманитари или не, сред тези, които знам, не откривам ни един да ме е впечатлил с мисъл, неподкрепена от знания. Срещал съм, разбира се, и "папагали", изприщени от зубрене и лишени от всякакво разбиране. Тъжна, стягаща сърцето с безнадеждността си гледка. Но тя не дава основание да се противопостави знание на мисъл.

Избликът на проф. Цанева навярно е бил резултат от изчерпване на търпението и. Да, напъните да се прикрие мързела и невежеството чрез манкиране на "будна мисъл" у някои наши младежи могат да са доста отблъскващи и със сигурност изчерпват търпението на учителя. Простено да му е. Само туй да му бе вменено в грях ...

Прочее, в една школа по света, няма да я назовавам, учат, че можеш да бъдещ повлиян, засегнат и уязвен само от нещо, с което принадлежиш към обща система. Това е добре да се разбира. Мислене тип "аз и системата (лошата, враждебната ...)" не се основава на знание и няма как да е продуктивно. За да промените каквото и да е, а чрез него и цялата система, трябва да се осъзнаете като част от нея. Помага, знам и мисля.
15 Септември 2014 23:30
Не мога да си кривя душата, когато демонстрираш висока ерудиция. Firmin , но не е нужно да омаловажавате всичко по горе написано.
15 Септември 2014 23:43
Firmin
15 Септември 2014 23:09

"На Елица й е трудно, но не се предава" - не трябваше ли да го каже даскалицата? Защо искаш един родител да е по - добър психолог и педагог от учителя? С колко глухи деца си контактувал? Или изобщо глухи хора? Струва ми се, че нямаш никаква представа какво изживяват, особено децата и техните родители!
15 Септември 2014 23:49
гошо
Тошово време в учителски профил влизаха тези с най-ниски оценки.

Лъжеш или не знаеш? По "Тошово време" в такива унииверситетски специалности като математика, филологии, химия, история, физика,... се влизаше изключително трудно. И се учеше яко.
П.С. Какво е туй нещо "учителски профил"?
15 Септември 2014 23:53
В този момент си дадох сметка, че от моето училище до това на децата ми нищичко не се е променило. И че мисленето, въображението, идейността и смелостта да ги изразиш и защитиш не са част от образованието ... Така не се възпитават хора на бъдещето. Така се възпитават роби.

Някой успя ли да разбере дали авторката, иначе специалист по българска филология, работи като учителка?
Ако да - защо не е успяла поне на йота да промени ситуацията в училище?
Ако ли не - защо ли пък не!?!
15 Септември 2014 23:58
Незнаещия човек ражда само празни и безполезни мисли. Незнаешия човек е лесна плячка като гол охлюв пред всеки злонамерен по-знаещ от него. Знание се усвоява с труд и постоянство полагани за задоволяване на естественото любопитство. Празната и безполезна мисъл изчезва в мига в който е родена. Колкото е безполезно едно решено Судоку, макар и монго мисъл да е употребена за решаването му.
16 Септември 2014 00:04
Струва ми се, че нямаш никаква представа какво изживяват, особено децата и техните родители!


О, напротив. Четвърт век живея с учител, дето не се предава и не предава учениците си. Независимо дали са реално със СОП, но родителите им категорично отказват да го признаят или дори приемат или пък са със СОП и родителите им са го приели и поели. И в единия, и в другия случай, и във всеки друг, с децата се работи, в реален клас, заедно със здрави деца. И деца и родители го признават и връщат даденото с уважение и обич. Резултатът е, че деца със СОП идват с радост в часовете и. И постигат резултати. А като знаеш колко им е трудно, не можеш да не се чувстваш горд. Не заради принос, такъв аз нямам, освен че я подкрепям. Горд съм за човека, на когото му е отнето по рождение, но не се предава и успява с труд и кураж. Уви, става дума за проблеми и увреждания, по-тежки от тези на слуха.

Казвал съм го и тук и наистина го вярвам - няма мъка, по-тежка от мъката на родител на болно дете. То, освен мъка, е и тежка отговорност. Общност, общество и държава трябва да са солидарни и подкрепящи този, който я носи. Въпрос на не-абстрактен хуманизъм.
16 Септември 2014 00:16
не трябваше ли да го каже даскалицата?

Апропо, защо "даскалицата"? Не ща да обобщавам, но съм забелязъл, че "даскалица" се употребява най-често от комплексари, желаещи да подчертаят превъзходство над учител.
16 Септември 2014 00:18
В Щатите и на други места има изпити open book exams, където на студента е разрешено да ползва учебници и всякакъв род литература, за да направи определеното задание на изпита. Доколкото съм чувала, това са най-трудните изпити, защото трябва да знаеш коя информация да подбереш, да разсъждаваш върху нея, да оформиш логично отговора си и въобще да покажеш, че можеш да мислиш. Съгласна съм с Фирмин, че мисленето няма как да стане без знанието. Съгласна съм и с много от нещата, характерни за нашето образование, описани от авторката, но наистина боите са прекомерно черни.
16 Септември 2014 00:22
len
В Щатите и на други места има изпити open book exams, където на студента е разрешено да ползва учебници и всякакъв род литература, за да направи определеното задание на изпита.

Ама разбира се, че в "Щатите". Къде пък другаде!?!
На двата последни изпита - "спецкурсы" в университета който завърших в Москва в края на 80-те съм ходил с пътна чанта, пълна с 20 учебника и монографии.
16 Септември 2014 00:25
На двата последни изпита - "спецкурсы" в университета който завърших в Москва
Всички чудесно знаем, на какво са те учили там.
16 Септември 2014 00:28
"и на други места" съм казала, бачо кольо, не мога да знам къде точно, просто съм чувала, не се хващай за думата.
16 Септември 2014 00:40

AzUrAL
16 Сеп 2014 00:25
Мнения: 2,646
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
На двата последни изпита - "спецкурсы" в университета който завърших в Москва
Всички чудесно знаем, на какво са те учили там.

Защо само в Москва. И в Питер на част от изпитите можеше да си донесеш каквото си искаш от учебниците, лекционните записки и изобщо. Но си има определено време за предаване на резултата и то е пресметнато така, че ако знаеш за какво става дума, да се оправиш. Ако не знаеш, и Голямата Съветска енциклопедия да довлечеш, няма да се справиш. Там е номерът, че преподавателите трябва да са наясно с предмета си също.
16 Септември 2014 00:42
67AF
Мерси за инфото. Той и баща ми е бил в Москва , и къде ли не, но не е завършил там. Бачо Кольо ме разбра.
16 Септември 2014 02:50
You must be able to Think on base of Knowing .
That's It .
16 Септември 2014 07:10
Всички чудесно знаем, на какво са те учили там

Не, не знаят всички. Обясни им!
16 Септември 2014 08:07
За да промените каквото и да е, а чрез него и цялата система, трябва да се осъзнаете като част от нея

Че как ще я промените тая система, като се схващате като нейна част? И системата не е ли мрежа от отношения, а не машинка от части? И кой е създал тая система? Кой създава въобще системите или трябва да ги приемаме като самосъздадени?
Ако искате точно да идентифицирате каква е образователната ни система, най-простичкото нещо е да погледнете пирамидалната й структура, наредбите и правилниците (в които задълженията са поне три пъти повече от правата), годишните планове на едно училище (в които има административно-контролна и извънкласна, но не и учебна дейност) или протоколите на ПС (в които авторитаризмът блокира и прави безмислена самата дума "съвет" и т.н. и т.н...
Чуйте какво крещят абитурентите при зъвършването си - "У-вол-не-ни-еееееее"... Няма как да не знаете от кого е заимствано "уволнението".
За авторката
16 Септември 2014 08:08
Общност, общество и държава трябва да са солидарни и подкрепящи този, който я носи
Звучи добре като пожелание!
Бачо Кольо,
харесвам остарялата "даскал" / въпрос на сантимент /
16 Септември 2014 08:21
mimitooooo

В часовете правихме "пенсионерски почивки", както самата тя се изразяваше, по време на които се гримираше, разправяше как взела софийско жителство, защото била от Бургас... Е как няма да имам отвращение от литература и българския език! Сбъркана история!


Сигурно и от Бургас имаш отвращение?
16 Септември 2014 08:32
В този момент си дадох сметка, че от моето училище до това на децата ми нищичко не се е променило.


Ето с това не съм съгласен. Заради истерясалото бабе Цанева, която навремето си беше въобразила че само тя може да анализира Вазов, да се слага общ знак на образованието тогава и сега, идва малко множко. Мария е била на изпит и при Симеон Хаджикосев, и при Холевич, и при Петя Асенова, и при Донка Петканова, Иван Славов, Табакова, Николчина и т.н. Все хора, които отговарят на нейният идеал - надявам се - за придобиване на знание чрез мислене ( айде да речем Асенова можа да се извади от редицата :-D ).

В още по-малка степен важи нейното обобщение за гимназиалното училище. Времена (‌говоря за 80-те на миналия век) в които за една запетайка повече или по-малко се намаляваше оценката с цяла единица, а самите учителки по български език и литература бяха шефки на проверяващите кандидат-студентскте работи в Университета, изобщо не могат да се сраняват с днешните.

Конкретният повод описан от нея е ни повече, ни по-малко един snapshot на сегашното ниво, но не дава аргументи за обобщение, как е било през 80-те години (‌примерно) и как е сега.
16 Септември 2014 08:49
Да, знанието. Вярно е, че това е една от целите на образованието Тя е една от много, но администрацията я възприема като основна Сега се налага мнението, че знанията трябва да се преподават заедно с уменията. Ама знанието включва в себе си множество интелектуални и емоционални умения. А уменията се базират върху знанията Но за администрацията е важно да бъдат всичките нюанси нивелирани, сведени до едно нещо-запомняне на готовите схеми. Доброто се различава от недоброто образование като располага с много повече такива схеми. Както е при Тейлър - трудът се разлага на множество детайли на трудовия процес така, че детайла повече да не може да бъде разделян. Това е и смисъл и цел нацялото днешно образование В България това нещо липсва - не че не се цели и не се търси но засега без успех Основно поради недобро раделяние типизиране и стандартизиране на детайлите -тухлички Това е положението Разбира се, има и много пораждащи тази липса фактори. Но това е друга история
16 Септември 2014 09:38
Училището подготвя за живота. Значи за една определено враждебна среда. И за работа, в която повечето неща които правиш не ти харесват.( Аз поне съм щастлива, че работя сама вкъщи и контактите ми с колеги и клиенти са периодични, а не ежедневни). Как ще си изпълнява задачата, училището, ако е райска градина? А за това че мисленето изисква минимум база знания- коментирали са го по- горе. Моето мнение е че трябва да се учи повече математика, защото развива мисленето, особено е полезна за тези дето не я обичат. А литературата в сегашния си вид да се резне яко. Пък за учителите- системата не бива да разчита на чудеса. Ангелите не живеят тук
16 Септември 2014 10:31
Аз пък съм се явявал на подобен изпит при проф. (тогава доцент) Никола Георгиев, който само като ти чуеше "приказката" му беше ясно колко си чел и какво знаеш - директно те спираше и пишеше оценката.... Голям! Няма как системата (особено нашата - тя си е отражение на обществото ни!) да се натъкми според особеностите на всички. Тя наистина подготвя за живота, където също никой няма да се натъкмява според теб.... Тук е ролята на родителя да потърси корективи....
16 Септември 2014 11:21
Двайсети пет години съм преподавал на моите студенти и ми беше тежко...А сега като прочетох това ми е съвсем непоносимо. Където има един обиден, там всички са обидени. А образованието днес е бъдещето утре.
16 Септември 2014 11:27
Струва ми се, че в тази статия са смесени хаотично различни пробелми, а обобщенията, които авторката прави, са доста далеч от реалността.
Преподаватели и учители има разни и това, че Милена Цанева, според авторката на статията, била казала нещо си, съвсем не означава, че смисъла им е предаден вярно в тази статия. Може и да е вярно, не знам, но една птичка пролет не прави. И аз съм имал преподаватели или учители, които не съм ги запомнил с добро, но те бяха малко, а повечето си бяха много свестни хора - както като преподаватели, така и като хора.
За децата с проблеми - да, има го този проблем и не е добре решен в България, но едва ли има добро решение, освен по книжките. Принципно родителите на деца, които учат бързо, не искат децата им да учат с деца, които не учат или учат бавно. При това тук изобщо не става дума за деца с СОП. Този проблем сме го дискутирали и тук в форума, но добро решение няма. В крайна сметка всеки учител сам си решава с какво темпо да върви преподаването. Децата с СОП - за тях не трябва да се забравя, че те ще стават все повече и повече и ако до преди 40-50 години с СОП са били да кажем 1 дете на 500 или 1000, то сега са може би 1 на 20 или 30, ако не и повече. Това означава, че учителите вече ще трябва да имат квалификация така че да работят и с деца с СОП, за разлика от преди години, когато това не се налагаше. Няма как да си затваряме очите пред този проблем, той съществува и трябва да се реши по един или друг начин. Не си мислете, че само в България децата с СОП отказват да ги приемат в едно или друго училище. На практика това ги има навсякъде по света и може би така и трябва да бъде. Щом училището няма подготвени педагози за работа с деца с СОП, защо трябва да приема такива деца? Ще е лошо за децата, учителите и за родителите.
16 Септември 2014 11:29
"Колеги, вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете. Ще мислите, след като се дипломирате!"

Еххх, беше останал тогава малко ред още от времето на социализма. Сега навсякъде е анархия и слободия. Не само, че искат да мислят младите, ами се осмеляват да искат и преподавателите им да мислят, представяте ли си! И даже протестираха срещу Партията и Експертното правителство!
16 Септември 2014 13:08
МИлена Цанева е едно проклятие за българското литературознаание. Има огромни "заслуги" за клишираните съчинения, с които кандидат-студентите се явяват на иззпит по българска литература. Описаната от авторката сценка допълва удачно представата ми за таази жена (нямам честта да я познавам лично, имал съм един 3 минутен социален контакт с нея).
Българското училише не си поставя задачата да създаде мислещи, интелигентни млади хора. Българското средно образование е рядко косервативно, трудно реагира на "нетипични" предизвикателства, като деца с увреждания или, дай Боже да са повече, нестандартни, но изключително интелигентни деца, надрастнали повечето си връстници по знания и интелигентност.
16 Септември 2014 13:20
Тя е здраво, право, нормално физически и психически развиващо се дете, което обаче има т.нар. кохлеарна имплантация, направена за коригиране на глухота по рождение.

Ей тук е заровено кучето! Госпожата не иска да признае, че детето й има здравословен проблем. Това, обаче че не го признава не значи, че не съществува. Ами детето не е съвсем здраво и право и докато не разбере този факт, и най-важното - докато не се съобрази с него, ще се възмущава от всеки, който й го напомни. Но това няма да реши основния въпрос - този с нормалното израстване и обучение на дъщеря й. Когато в семейството има такова дете, основната тежест по неговото отглеждане си остава на самото семейство. Обществото и в частност училището могат да помагат, но не и да поемат задълженията на родителите. Съдба! Не можеш да риташ срещу нея.
Иначе първата стъпка, когато човек има сериозен проблем със здравето е да го признае пред себе си и да се съобразява с ограниченията, до които този проблем води. Казвам го от личен опит.
16 Септември 2014 13:45
Според професор Милена Цанева младите са демотивирани да учат, а хуманитарното образование губи позиции
Натисни тук
16 Септември 2014 14:10
Поздравления за авторката!
Силно и убедително е посочила основния проблем на образованието "Вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете!"
Много поздрави на ерудираните Фирмин /"мисленето изисква знания", т.е. знанията го предхождат и се зазубрят/ и Попангелов /"именно така господарските класи възпитават децата си в най-скъпите колежи на света", т.е. спукват ги да зубрят, а не да мислят, пълна измишльотина нямаща нищо общо с действителността в най-скъпите колежи/.
Авторката нека бъде снизходителна, знанията, придобити без мисъл водят до такива критики.
16 Септември 2014 14:14
"Знанието без мисъл е загубен труд, мисълта без знание - опасност" - Конфуций.
16 Септември 2014 14:19
"Практика без теория е сляпа, а теория без практика - мъртва" Владимир Илич Ленин.
16 Септември 2014 15:00
Много поздрави на ерудираните Фирмин /"мисленето изисква знания", т.е. знанията го предхождат и се зазубрят/ и Попангелов /"именно така господарските класи възпитават децата си в най-скъпите колежи на света", т.е. спукват ги да зубрят, а не да мислят, пълна измишльотина нямаща нищо общо с действителността в най-скъпите колежи/.
Авторката нека бъде снизходителна, знанията, придобити без мисъл водят до такива критики.


И ти жив и здрав бъди! Пък аз ще се въздържа да споделя една своя мисъл, основана на знание, за да не ми се наложи да съм ... снизходителен (към теб)
16 Септември 2014 15:06
"Теорията , драги мой е суха, зелено е дървото на живота!
Й.В. Гьоте - "Фауст"

Що се отнася до описаната в началото на статията случка с проф. Милена Цанева, считам, че е станало "покрай наш Илия намразих и Свети Илия", т.е. отнесъл го е не който трябва. Все пак изпитът е първото "сражение" в живота, когато трябва да се вземе решение. В такъв момент "мисленето на глас" обикновено показва точно обратното - липса както на знания, така и на мислене.
Преди доста години имаше интервю с един наш артист (може би беше Парцалев), присъствал на кандидатстуденски изпит във ВИТИЗ. И той точно по същия начин се ядосваше на отговори на въпроса "Кой е авторът на ..." - "Ами мисля, че беше от..."
Така че и в случая на проф. Цанева може да й е прекипяло от подобни отговори. Разбира се, с това по никой начин не оправдавам нито антипедагогичността на реакцията й, нито безинтересността и скуката в творчеството й!
16 Септември 2014 15:36
Като чета постовете имам чувството, че повечето от драгите съфорумци са хуманитари и никога не са чували за математика. Давам само два примера:
1.Таблицата за умножение се учи наизуст, няма какво върху нея да се философства.
2. Всички аксиоми в математиката - също. Те са недоказуеми и се приемат за верни, като се заучават.
С това не искам да кажа, че съм привърженик на наизустяването само на факти в образованието без да се мисли. Просто двете вървят заедно и се допълват. Иначе ще стане като стария спор за яйцето и кокошката.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД