:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,697
Активни 797
Страници 20,262
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Българското дясно – вдига данъци и харчи повече

ГЕРБ и неговият лидер Бойко Борисов очевидно не са запознати с идеите на Тачър и Рейгън
Фактът, че емблематичните примери за дясна политика Маргарет Тачър и Роналд Рейгън не са чували за Бойко Борисов, вероятно е пропуск, но не е проблем...
За запознатите с характера и историята на големите политически движения в САЩ и Великобритания е ясно, че един от основните елементи на това, което се приема за "дясно", е т.нар. фискален консерватизъм. Идеята, че държавният апарат трябва (като минимум) да харчи толкова, колкото може да събере чрез данъчна система, а в определени трактовки и че трябва да се стреми максимално да ограничава изземването на доходи от населението в полза на политици и бюрократи.

Фискалният консерватизъм е и неизменна част от наследството на две от най-ярките фигури в историята на световната политика - британския премиер Маргарет Тачър и американския президент Роналд Рейгън. Не е случайно, че според Желязната лейди "проблемът на социализма е, че парите на другите хора свършват" или че каубоят от Санта Барбара е смятал, че е "време да намалим федералния и да оставим на мира семейния бюджет". Дясното е в своята същност свързано с това



да се ограничава колосалният апетит за чужди пари,



който мъчи всяко правителство и всяка държавна администрация.

За съжаление, тази информация не е била предадена на Бойко Борисов и други решаващи фактори в ГЕРБ. През последните седмици те упорито се опитват да бъдат обратното на това, което представлява дясното на Тачър и Рейгън, като не само отстъпват от фискалния консерватизъм, а с пълна газ се движат в обратната посока.

Нещата започнаха да стават ясни с изявленията на Борисов за 6 млрд. лв. и дори 10 млрд. лв. дълг, който едно евентуално (и доста вероятно) правителство на ГЕРБ ще иска да вземе. Това е най-лесното решение, когато при предишния си мандат си изразходвал сериозна част от резервите и си национализирал елемент от частната пенсионна система - и това при министър на финансите Симеон Дянков, който поне се опитваше да звучи като да иска да балансира разходи и да не позволява пълно разточителство. А откъде ще вземеш, когато качиш и дълговото бреме отвъд възможностите за лесното му финансиране?

Освен дълг, както стана ясно преди два дни, ГЕРБ подготвят и друга категорично лява политика - увеличаване на данъците. Според предложената схема, общините ще могат да взимат решение да добавят допълнителни 2% върху плоския данък, който в момента е 10%. Макар и идеята за диверсификация на данъчната ставка и възможност за децентрализация на събираните средства, оттам и създаването на конкуренция между различни общини в страната, да е интересна -



изпълнението е със сериозни недостатъци



Най-вече защото дава възможност на юрисдикциите да стават само по-малко конкурентни - т.е. не е мислено за сваляне на данъците и/или запазване на по-голям процент от събраното на местно ниво.

Всъщност, дори и без жадната за парите на данъкоплатците програма на ГЕРБ, държавният бюджет е в сериозен преразход спрямо това, което може да осигури чрез данъци и квазиданъци. Само до месец юли тази година данните показват дефицит от близо 1.15 млрд. лв. Общият преразход по двете пера заплати/стипендии и социални разходи е 938.5 млн. (274.5 млн. лв за първото и 664 млн. лв. за второто). Към това можем да добавим и исканията за още милиони допълнително харчене в НЗОК (117 млн. лв.) и МВР (97 млн.лв.) - все на гърба на данъкоплатеца и неговите наследници.

Реакцията на една фискално консервативна, на една "дясна" партия в такъв момент трябва да е - търсене на възможни начини за ограничаване на лавинообразно растящите разходи, не търсене на кратък политически комфорт, осигурен от заеми, които ще връщат бъдещи поколения. Освен от икономическата теория, от скорошния опит на не една европейска страна знаем, че заемите и безконтролното харчене са до един момент - следват ги рецесии и болезнени години на връщане към нормата.

Подходящо е да се завърши с един полезен цитат от Рейгън за "десните" от ГЕРБ: "Проблемът не е, че хората са обложени с малко данъци, а че правителството харчи твърде много". Може и да им помогне да се ориентират или пък да пренасочи вниманието на десните избиратели към търсене на наистина фискално консервативен политически субект.

 ... но това, че Бойко Борисов не е чувал за идеите им, а се пише "десен" вече е проблем.
30
4004
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
15 Септември 2014 19:53
За съжаление, тази информация не е била предадена на Бойко Борисов и други решаващи фактори в ГЕРБ.

Тая информация днес повече никой не я предадава, защото по света никъде няма приемници. Дори и Борисов е стоплил тоя факт. Очевидно авторът е заспал през епохата на палеофундаментализма и се е събудил сега. Освен ако още спи.
15 Септември 2014 19:57
Почем правый рубль сегодня?
15 Септември 2014 20:07
За Будата Економиката е проста като Него 1+1=2, требват ти 4 и грабваш бухалката. Еквивалент на което са безкрайните Му опити за национализация на частните пенсионни фондове, многократна кражба на милиарди от здравната каца и в крайна сметка - изтърбушване на кухата кратуна КТБ. Триста пъти реже Будата и все късо!
15 Септември 2014 20:25
Наистина авторът е задрямал някъде из миналия век.
15 Септември 2014 20:41
Българското ляво - сваля данъци и произвежда милионери. Песерастка работа.
15 Септември 2014 20:53
Всички политици от 25 години насам, гледат на данъците само като инструмент бързо и относително безболезнено да се съберат едни пари. Никой не се и опитва да вдигне тия данъци които трябва на държавата да се развива в правилната посока.

Данъците не са само за събиране на пари, те са и инструмент, който насочва хората. Просто защото хората се опитват да плащат колкото се може по-малко данъци. Например в момента данъчната ни система е силно изкривена и данъците върху имотите са многократно по-ниски спрямо останалите данъци. Като резултат - имотите, т.е. активите са надценени за нашите ни доходи. Няма пари за поддържане на инфраструктурата, няма и работа.

Натисни тук или Натисни тук
15 Септември 2014 21:33
Натисни тук или Натисни тук


Няма! Всеки който агитира за повишаване на и без това безобразно високите данъци се превръща в личен враг! Поантата "нищо лично" от сащисаните филмови бози си остава само там!
15 Септември 2014 21:51
Драгий ми господине Панчев, между данъците и харченето им има нещо, което вий, кой знай що, забравяте. Туй е ... събирането им. Да водим "теологический" спор за ляво, дясно, данъци и харчене, ми се види твърде държавно контрапродуктивно. Поне дорде не сме решили проблема, що стои и пред леви и пред десни - същото туй събиране. Държавата не може да си събере бериите. Един плаща, другий - не. А вий сте тръгнали да дигате костите на господина Рейгъна и баронесата Тачър. В техните държави който си не плаща данъка, дерат го на тънки ремъчки. В нашата държава как е?
15 Септември 2014 22:34
Пак всяка боза взе да минава, само да е срещу боку.
Явно ще идва на власт.
15 Септември 2014 22:42
...може ли плахо да предложа да се обединим около туй →българското дясно е европейското лево, а?
15 Септември 2014 22:45
Откъдето и да произтича, Управлението трябва да се базира на достоверното състояние на своя Обект -
Само тогава се предпоставя и собствено вътрешната способност на системата, тя успешно да се Самоуправлява...
15 Септември 2014 22:47
Дясното е в своята същност свързано с това да се ограничава колосалният апетит за чужди пари

Ми не е. Ето ги държавните разходи на различните страни през 2014 г., в % от БВП Натисни тук. Нали няма да се лъжем, че Венецуела, където делът на държавните разходи е 41,1% от БВП, впрочем близък до 41,6- те % в САЩ, е по-дясна страна от Великобритания, където държавните разходи са 48,5%? Или може би Венецуела е по-дясна от Австрия, Франция и скандинавските страни, в които държавните разходи са 51-58%?

Не може да се отрече успехът на неолибералната пропаганда или както я нарича един колега, "робовладелската"
която трайно успя да свърже в съзнанията на увредените общества категорията "дясно" с понятието "нисък дял на държавните разходи" и дори да даде художествено име на последното - индекс на икономическата свобода. Е, добре, погледнете въпросния 2014 Index of Economic Freedom
Натисни тук. "Леви" и "икономически несвободни" страни ли виждате вляво, където са по-високите дялове на държавните разходи и "свободни" ли са страните вдясно? Нищо подобно. Вляво са развитите, постиндустриални, държави, а вдясно са развиващите се.

Законът за постоянното нарастване на държавните потребности/разходи е формулиран през 1892 г. от немския учен Адолф Вагнер Натисни тук и носи неговото име.
Законът гласи, че колкото по-развита е една държава, толкова повече нарастват публичните й разходи. Базисните причини за това са:
1/ нарастването на социалните дейности на държавата, като здравеопазване, образование, социално осигуряване, охрана на труда и др.
2/ нарастването на административните функции на държавата, вследствие нарастването на обобществяването и сложността на общественото производство и на защитните й функции. Защита както на националното производство, така и на правата и свободите. Съдебната система струва пари, нали?
3/ нарастването функциите на държавата, свързани с повишаване благосъстоянието на гражданите й, като подкрепа за малкия и среден бизнес, строителство на инфраструктури, повишаване качеството на живот и много, много други,
мили ми набедени и недотам образовани, "десни"

16 Септември 2014 00:27
Firmin
15 Септември 2014 21:51


Анджък, ако държавата си събираше както трябва всички данъци /и осигуровки/, и ако се спре кражбата от наши фирми на едни европейски парици, щеше да има да си върнем три пъти дълга, да построим пет магистрали и да имаме 20 милиарда резерв.
16 Септември 2014 00:30
Има нещо гнило в новия общински данък, който ГЕРБ предлага. Може да има по-дълбоки причини за този ламтеж да се бърка в джобовете на хората, който на всичкото отгоре няма да докара повече пари за консолидирания бюджет, защото ще удари събираемостта за републиканския данък. Каква тогава може да е причината за тези неразчетени действия? Много вероятно - паника заради дереджето на Топлофикация, Градски транспорт, Общинска банка.
16 Септември 2014 00:35
Топлофикация, Градски транспорт, Общинска банка.
Чакай, в София нали са умните красивите и .. богатите? И с най-добрия кмет и най-добрия бивш кмет? Всъщност ако не е от лакомия да преджоби нещо, вайканията на Борисов може и да са защото сам си знае способностите, тоест че не може да управлява, а лошо управление може да се замаскира само с много пари, а ужасното управление - с ужасно много пари. Та това е логиката, както има един лаф у нас - "с пари и баба знае".
16 Септември 2014 02:57
Mick
16 Септември 2014 07:53
Чакай, в София нали са умните красивите и .. богатите? И с най-добрия кмет и най-добрия бивш кмет?


В България дясно управление няма, а социализмът не прощава. Все пак, в София няма нито АЕЦ Белене, нито Цанков камък, нито Южен поток. Няма такива типични социалистическо-депесарски ями, които да дърпат цялата държава назад.
16 Септември 2014 08:09
Чакай, в София нали са умните красивите и .. богатите?

Ти го казваш.

Вероятно това е причината БСП да не може да спечели нито избори, нито кметския пост в София.
Проблемът в България е събираемостта на данъците след като на всяка крачка има убедителни доказателства, че едни хора имат имоти, коли, яхти, а платените данъци са или никакви или символични. И по стар обичай, вместо да се съберат данъците, идеите са да се товарят допълнително добросъвестните данъкоплатци.
16 Септември 2014 08:19
Статията на Г-н Панчев е нескопосан опит за анти-герб пропаганда.Ако Маргарет Тачър се върне да управлява , твърде вероятно е да бъде пометена от улицата.
Рейгън форсира военната промишленост, за да принуди СССР да отговори на натиска. Това е част от причините за срив на социализма. Иронията към Борисов е неуместна.Потвърждава се убеждението ми, че най-големия враг на икономиката на държавата са икономистите.Два примера - Костов и Орешарски.
16 Септември 2014 08:19
Статията на Г-н Панчев е нескопосан опит за анти-герб пропаганда.Ако Маргарет Тачър се върне да управлява , твърде вероятно е да бъде пометена от улицата.
Рейгън форсира военната промишленост, за да принуди СССР да отговори на натиска. Това е част от причините за срив на социализма. Иронията към Борисов е неуместна.Потвърждава се убеждението ми, че най-големия враг на икономиката на държавата са икономистите.Два примера - Костов и Орешарски.
16 Септември 2014 09:06
Винаги съм казвала, че като са на власт, БСП водят най-консервативната дясна политика. ГРБ не е истинска партия, а пък дясна- съвсем.
16 Септември 2014 09:40
Винаги съм казвала, че като са на власт, БСП водят най-консервативната дясна политика. ГРБ не е истинска партия, а пък дясна- съвсем.

Имало и умни хора във форума!
16 Септември 2014 10:02
ГЕРБ не е партия, а ОПГ. Така че няма нужда от оценки лява или дясна е. ОПГ-то си е ОПГ, единствен интерес - джоба!!! Тука понеже някой ми спореше за София, спорен е въпроса дали София е витрината на БГ или е проклятието за БГ. Както под сурдинка някой призна под красивата фасада тлеят едни гнойни язви като Топлофикация, Градски транспорт, Общинска банка /пералнята на колумбийския кокаин/, корупция, сто и един фалшиви подписа... Та колкото и да се развива и расте София /расте, но не старее/, колкото и да дава работа и по-добър живот и по-високи заплати, и колкото и да е богато нейното население, ползите за България са съмнителни - първо, щото всичкото паре, дето се изсипва за благоденствието на София е несъразмерно повече на глава от населението, повтарям - на глава от населението/ в сравнение с останалата страна, излиза, че бедната провинция субсидира богатата София, болен здрав носи. И второ - там са всичките политически марионетки, изедници и мръсници, които мъдрят политиката и решават съдбините на страната, и повече и вредят, отколкото помагат, та неслучайно там печелят избори само десните, тоест егоистите, тоест меркантилните, тоест печалбарите и общо взето - крадците. Това мислим ний, в дълбоката "провинция" на средна България /почти в географския и център/. Впрочем "провинция", която е дала на България и независимостта, чрез свидните жертви на Априлското въстание, и целостта, чрез делото на Съединението.
16 Септември 2014 10:10
Потвърждава се убеждението ми, че най-големия враг на икономиката на държавата са икономистите.

И глупаците.
16 Септември 2014 10:58
И второ - там са всичките политически марионетки, изедници и мръсници, които мъдрят политиката и решават съдбините на страната, и повече и вредят, отколкото помагат, та неслучайно там печелят избори само десните, тоест егоистите, тоест меркантилните, тоест печалбарите и общо взето - крадците.

Нали? Само че всичко тези мъдрещи политиката на страната са излъчени на избори от цялата страна, а не са родени само в Шоплъка. А колко местни феодали из окръжните градове и по-малките населени места държат цялата икономическа власт (примери Петрич, Дупница и т.н.)?
Не всички си печелят парите с кражби, някои ги заработват с висококвалифициран труд, ум и предприемчивост. Ама къде по-лесно е да заклеймим успелите в България и да ги наричаме егоисти, печалбари и меркантилни от чиста и неподправена злоба и завист.
16 Септември 2014 10:59
ВладиГео,
16 Септември 2014 13:26
Andonov 14 Март, 2013

До сега на никой не му дойде на ум да се запита колко икономиса милиционерската мафия на ББ от неувеличаването на пенсиите за 4-годишния си мандат. Защото, ако бяха постъпвали като омразната тройна коалиция (не, че ми е на сърцето, напротив) и бяха увеличавали пенсиите,според чл.100 от Кодекса за социалното осигуряване, два пъти с по 10% годишно ,както правеше горната коалиция в последните години от управлението си (т.е. с по 21% годишно), в момента пенсиите трябваше да са точно със 114% по-високи спрямо тези,каквито бяха в началото на мандата на ГЕРБаджиите.При 2,2 до 2,5 млн пенсионери,икономисаната и неизплатената им сума от тези престъпници възлиза на около 6,5 до 7 млрд.лева! А това си е една чиста печалба за милиционеродемократите. Къде са тези пари, а? Хак да им е обаче на заспалите пенсии! Нека спят още и да се оплакват,че няма какво да ядат! А двадесетте пенсионерски организации живот си живеят.Те се състоят от по един файтон хора-ръководители, продаващи се на всеки, който иска да ги закупи. Не им дреме, че с 2 милиона гласа, ако обединят всички пенсионери, могат да свалят и поставят правителства, каквито са необходими на народа. Ще има да чакат Велизар Енчев чрез комично-оперетните си протести, състоящи се от по 50 човека, да постигне нещо.


Аз пак да попитам къде отидоха 17 милиарда, които Борисов изхарчи повече от Станишев? Защо със 17 милиарда повече хората са излезли на улицата, за да кажат, че нямат пари? Защо нямаше ревизия на управлението на ГЕРБ? Докога ще ни мътят мозъците с това лашкане ляво-дясно?
16 Септември 2014 14:06
Защо нямаше ревизия на управлението на ГЕРБ

Плезидентчето не дава
16 Септември 2014 18:20
Вижте снимката на Борисов. Някой в състояние ли е да забележи следа от интелигентност по лицевите му части?
16 Септември 2014 23:22
brightside
16 Септември 2014 18:20

Вижте снимката на Борисов. Някой в състояние ли е да забележи следа от интелигентност по лицевите му части?

Ъъъъ, аз виждам един Доктор на нАуките (от герберски тип "калинка".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД