:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,143
Активни 598
Страници 2,708
За един ден 1,302,066

Закъде се разбърза военният министър

Ръководството на Министерството на отбраната предлага решения, които изглеждат доста странно на фона на изтичащия му мандат
СНИМКА: СЕГА
През 1999 г. като зам.- министър на отбраната Велизар Шаламанов (вляво) беше за намаляване на броя на висшите офицери. Днес е на друго мнение и спешно предлага още двама нови генерали.
Поговорката за бързата работа и майстора идеално пасва за мандата на служебното ръководство на Министерството на отбраната (МО). За почти два месеца военният министър Велизар Шаламанов показа, че екипът му умее доста бързо да взима решения и със същата скорост да ги ревизира. Разбира се, след като чуе първата критика срещу тях. На практика мандатът на служебния военен министър досега е от типа "тука има, тука нема". И в крайна сметка не се получава абсолютно нищо.

Такъв беше случаят с изказването му още на първата му пресконференция, че ще отмени решението на предшественика си Ангел Найденов да не се закрива военното поделение във Враца.



Десетина дни по-късно той вече промени мнението си,



след като срещна сериозната съпротива на местните хора. Така нито продължи възстановяването на поделението, за да се спазят сроковете, нито беше прекратено закриването.

Последва прословутата "Визия 2020", в която екипът му заяви, че Русия води явна информационна война срещу България. Тук не обсъждаме дали тази констатация е вярна или не. Военното министерство е стигнало до нея в резултат на някакви оперативни данни. И без да си сътрудничи с МВнР. Настъпилата масова истерия около документа и острата реакция на премиера Георги Близнашки обаче бързо накараха Шаламанов да промени визията и да изтрие спорните текстове.

Само преди дни военният министър отново влезе в лек сблъсък с Близнашки. Този път беше за произвеждането на двама нови генерали в армията. Става дума за началниците на гвардейците и на инспектората на МО. От стенограмата се вижда как премиерът не е съгласен и се учудва, че



генерал трябва да командва 400 гвардейци



Аргументите на военния министър са обаче, че длъжността някога е била генералска и след това е станала за полковник.

Причината е предложението на министъра да се промени указът за висшите офицерски звания във въоръжените сили. Според Шаламанов командирът на Националната гвардейска част трябва да бъде бригаден генерал поради особения й статут. В миналото е бил бригаден генерал, понижен е на полковник и това показва, че се затруднява работата на гвардейците, обяснява военният министър. В момента командирът на гвардейците Боян Ставрев е с чин полковник. Засега само може да гадаем дали скоро ще има обратното решение. Но няма как да не отбележим бързането и по този въпрос. Не само заради факта, че новите повишения въобще не бяха предвидени на 6 май, когато се прави по традиция, а и заради факта, че последният генерал, ръководил гвардейците, е бил през 1886 г. Да не забравяме, че като зам.-министър на отбраната в кабинета "Костов" Шаламанов беше един от най-яростните привърженици за намаляване на броя на висшите офицери в армията. Както и че във времена на криза - а нали МО нямаше пари даже за вноската за НАТО, коланите трябва да се стягат, вместо да се раздават пагони.

Последното "бързане", с което вероятно ще и завърши мандатът на военния министър, е за изготвянето на плана за модернизация на армията. Той ще е базиран на "Визия 2020" и днес правителството трябва да го приеме. Вероятността обаче този план да предизвика същия ефект като вече променената визия е много голяма. В частност заслуга за това ще имат всичките предишни опити



да се прокара нещо набързо без обществено обсъждане



По неофициална информация, за да се спази срокът за изработване на плана до 22 септември, десетки експерти от МО са работили събота и неделя, били са прекратени куп отпуски. В същото време става дума за проекти за близо 1.8 млрд. лв., което ще трябва да бъдат изхарчени следващите 6 години.

Затова големият въпрос обаче е дали този план въобще ще го бъде, или след парламентарните избори ще бъде захвърлен като ненужен документ. А причините да се съмняваме, че ще се случи последното, са не една. От представената "Визия 2020" вече стана ясно, че на практика част от проектите са определени още преди да се произнесат експертите, работили в почивните си дни по плана за модернизация.

Второ, подобен документ трябва да се базира на дългосрочни прогнози, какъвто е стратегическият преглед на отбраната. Той беше започнат по времето на Ангел Найденов, но така и не бе представен окончателният резултат. Подобен преглед има за цел да отговори на въпросите какви военнотехнически способности трябва да има армията и как ще бъдат постигнати те. Това е обвързано и с договорените с НАТО т.нар. цели на силите. В тях конкретно е описано какво трябва да притежава като техника армията, за да постигне оперативна съвместимост с други страни членки.

Третата причина е, че дори и да бъде гласуван от служебното правителството, подобен план



трябва да мине през гласуване в Народното събрание



А от ГЕРБ, които вероятно ще вземат най-много гласове на 5 октомври, ясно показаха, че няма да дават повече пари за ново въоръжение.

Не на последно място е фактът, че военният министър планира да подпише споразумение, според което доставките за армията ще стават през Агенцията за комуникация и информация на НАТО (NCI). То трябва да се подпише по време на военна конференция на 9 октомври, където ще бъде представен и планът за модернизация. Ако документът бъде парафиран, проектите ще трябва да се реализират през агенцията, от което тя ще печели. В това няма нищо лошо, ако не беше фактът, че преди да стане военен министър, Шаламанов беше директор по сътрудничество с потребителите в същата агенция. В момента е в неплатен отпуск и вероятно ще се върне там след края на мандата. И въпреки че Шаламанов отрича да е в конфликт на интереси, бързането му не прави добро впечатление на фона на този факт.
9
3540
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
23 Септември 2014 22:52
Е, нали трябва да положат на гербаджиите, за това се бърза
24 Септември 2014 00:48
Американска лимонка. Дори няма нищо общо с интересите на ЕС и БГ като страна-членка.
Бърза за позиция , по-добре финансирана от фондация Маршал, от която преживява.
Нещо ново за родните кирякстефчовци ?
24 Септември 2014 02:55
...вероятно ще остане министър на войната и в правителството Му, заповед, толкоз.
24 Септември 2014 10:47
Поредният "Рачко Пръдлето"(за тези, които не са чели "Под игото" типаж на Вазов за блюдолизец)
24 Септември 2014 14:57
Ех мунчета чуеку требе да съ рани и у бъдището бе!!!
24 Септември 2014 18:31
Киряк Стефчовци верно бол...Този чак се обърква от пионерско желание как по бързо да угоди, Визия 2020 е само един пример. Впрочем, всички военни, които си легнаха във Варшавския договор и се събудиха в НАТО - и се съгласиха охотно с тази промяна - ги разбирам, гражданска специалност нямат, семейства - имат, та все едно къде,службата трябва да тече. Но срамът е голям и за офицерска чест не може вече да се говори. Няма значение, правилно или неправилно е било да са масово комунисти и правилно или неправилно е било да служат на Варшавския договор, империя на злото, нали. Не може офицер, който се е клел, който е обещал дори живота си, за един ден да се обърне и да служи на довчерашния враг и вероятен противник - за едната заплата...Или преди е лъгал, или сега лъже - а най вероятно лъже и преди и сега, само да има фуражка пари на края на месеца. Жалка работа.
24 Септември 2014 18:45
Бегемот - в десетката си! Адмирации!
25 Септември 2014 02:42
Не може офицер, който се е клел, който е обещал дори живота си, за един ден да се обърне и да служи на довчерашния враг и вероятен противник - за едната заплата...


Може.
25 Септември 2014 02:47
Така е, може. Навсякъде има мекерета. Къде млади, къде дърти ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД