:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,963
Активни 594
Страници 3,528
За един ден 1,302,066
Казус

Латвия контролира престъпници чрез имейли

Извършителите на злодеяния, осъдени на пробация, могат безпроблемно да напускат страната
Снимка: ЕПА/БГНЕС
14-годишната Алис Грос е в неизвестност от края на август т.г.
Около 40 осъдени латвийци, които са в период на пробация и живеят във Великобритания, са наблюдавани от съдебни служители в родната си държава чрез имейли. Това смущаващо разкритие бе направено, след като стана ясно, че британската полиция издирва латвиец заради изчезнала ученичка от Лондон.

От Скотланд ярд обявиха, че търсят Арнис Залкалнс (41 г.), след като е идентифициран на записи от видеокамери, поставени близо до мястото в западната част на Лондон, където в края на август изчезна Алис Грос. Тя продължава да е в неизвестност. Оказа се, че Залкалнс е излежал присъда в родината си, след като е пребил до смърт съпругата си Рудит през 1997 г. Той е бил осъден на 7 години затвор, излежал е по-голяма част от присъдата си и е бил освободен, като му е наложена пробация. Това повдига въпроси защо на Залкалнс е било разрешено да отиде във Великобритания през 2005 г. и дали при влизането му в страната властите на Острова са били наясно с тъмното му минало.

Хари Флетчер, който е директор на благотворителната организация "Диджитал тръст" и експерт по въпроси, свързани с пробацията на престъпници, обяснява, че латвийските власти не могат да отнемат паспортите на престъпници, на които е наложена пробация, тъй като те имат право на свободно движение, но не ги подлагат и на по-строг контрол. Латвийците с присъди, които живеят във Великобритания, са задължени на две седмици само да пускат писма по електронната поща на пробационните служители, отговарящи за тях.

Заради това властите в Обединеното кралство се готвят да засилят наблюдението на закононарушителите в пробация от страни - членки на ЕС, които са се установили на Острова. Британските граждани, осъдени за убийство и пуснати условно при условие на пробация, например, са обект на строг контрол до края на живота си, а подробности за извършените от тях престъпления са предоставяни на съответните власти. Тези хора са длъжни лично да се срещат с пробационните служители, които отговарят за тях. Освен това престъпниците трябва да съобщават за всякакви промени, настъпили в живота им. За да пътуват зад граница, им е необходимо специално разрешително.

Латвия обаче не прилага подобен надзор над тези, които са пуснати от затвора с наложена пробация, след което са заминали в чужбина, твърди Флетчър. "Латвийските власти дори не разполагат с техен пощенски адрес, а само с имейл адрес", допълва той. "Става въпрос за нарушители, които в момента са на свобода, а някои от тях са извършили тежки престъпления. Флетчър е категоричен, че това е вратичка в законодателството на балтийската държава. Експертът също така смята, че имейлите могат да бъдат фалшифицирани и по този начин престъпниците да лъжат за истинското си местонахождение. Според Флетчър в страните от Източна Европа няма ограничения за пътуване, които да бъдат налагани на лица, чието ефективно наказание за извършено престъпление е било заменено с пробация. "Много хора идват във Великобритания от европейски страни, сред които е и Латвия, осъдени за различни престъпления - от кражба до убийство, за които британските власти изобщо не знаят", обяснява Хари Флетчър.

Британското министерство на вътрешните работи не може да спре жители на страни - членки от ЕС, да влизат във Великобритания, ако има съмнения, че могат да бъдат заплаха за обществената сигурност, безопасност или здраве. Всеки случай се разглежда индивидуално. От Скотланд ярд обаче казват, че не разполагат с документи за присъдата на Залкалнс, което пък повдига въпроси за информацията, която страните - членки на ЕС, си обменят относно осъдените престъпници. "Имаме специални разпоредби как да бъдат идентифицирани хора, чието влизане във Великобритания крие опасности", заяви говорител на британското МВР. "Всички пътници са проверявани в полицейски списъци, в списъци, свързани с безопасността и имиграцията, а когато знаем, че определен човек представлява риск, то гранична полиция може - и го прави - да не позволи да влезе в страната".

Арнис Залкалнс изчезва седмица след като Алис е видяна за последен път на 28 август. Тогава тя е забелязана на запис, направен на една от видеокамерите за наблюдение на район в западната част на Лондон. В близост е открит и велосипедът на латвиеца. След като британската полиция започна да издирва Залкалнс, стана ясно, че той е бил арестуван по подозрения в нападение над 14-годишно момиче през 2009 г., но не са последвали други действия. Великобритания разбира от Интерпол за тъмното минало на латвиеца, след като изрично е потърсила информация.

Лондон е поискал от Рига да започне издирване на Залкалнс в родината му, тъй като има съмнения, че може да е избягал там. След като изчезва на 3 септември, той не е използвал нито банковата си сметка, нито мобилния си телефон. Латвийския си паспорт пък е забравил в къщата в Ийлинг, западен Лондон, която обитавал заедно с приятелката си и малкото им дете. От Скотланд ярд твърдят, че засега не са открити доказателства, че 14-годишната Алис е била наранена или убита.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Арнис Залкалнс e сред латвийците с присъди, живеещи на Острова. Той е издирван заради изчезнала британска ученичка.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британските власти не могат да спрат жители на страни - членки от ЕС, да влизат във Великобритания, дори и чужденците да са с наложена пробация в родните им страни. Всеки случай се разглежда индивидуално.
1837
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД