:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,746
Активни 595
Страници 3,311
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Деца, съпруг и родители са първи в редиците и на искащи, и на дължащи издръжка

Само децата ли имат право на издръжка? Може ли възрастен родител или пък съпруг да търси издръжка?

Ч.Ш., София



Очевидно е, че въпросът за издръжката ще става все по-актуален. За това спомага и икономическата обстановка, и все по-нуждаещите се хора, и промененото законодателство, което вече не предвижда горна граница за издръжката.

Няма спор, че обичайно, като се каже думата "издръжка", всеки се сеща веднага за бракоразводно дело и споровете за евентуалните суми, които ще плаща единият бивш съпруг за ненавършилите пълнолетие деца. Определено от много години обаче семейното право познава и възможността и други лица да получават или дължат издръжка. Тази схема е претворена и в сега действащия Семеен кодекс, който е в сила от октомври 2009 г.

Веднага трябва да се отбележи, че "право на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си". Това е изрично заложено в СК условие. На следващо място е необходимо да се отбележи, че кодексът е предвидил специален ред както за лицата, които имат право на издръжка, така и тези, които я дължат. И ги подрежда в специални редове.

Така в чл. 140, ал.1 от СК е записано буквално, че "лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред от:

1. деца и съпруг;

2. родители;

3. бивш съпруг;

4. внуци и правнуци;

5. братя и сестри;

6. дядо и баба и от възходящи от по-горна степен".

Това означава, че например трябва да се докаже, че децата и родителите не могат да дават издръжка, за да се стигне до искане от бившия съпруг. Изрично е посочено, че ако лицата от предходен ред нямат възможност да дават издръжка, дължат издръжка лицата от следващия ред. Когато няколко лица от един и същи ред дължат издръжка, задълженията между тях се разпределят съобразно възможностите им. Ако издръжката е давана от едно от тях, то може да търси от останалите това, което те са били длъжни да дават, заедно със законната лихва.

В чл.141 от СК пък е записано, че задълженият към няколко лица с право на издръжка е длъжен да я дава в следния ред:

1. деца и съпруг;

2. родители;

3. бивш съпруг;

4. внуци и правнуци;

5. братя и сестри;

6. дядо и баба и на възходящи от по-горна степен.

Това означава, че ако едно лице е задължено да дава издръжка на друго, то първо трябва да дава на деца и съпруг, после на родителите и чак накрая на бивш съпруг.

При всички положения посочените лица могат да искат да получават издръжка. И ако не я получат доброволно, могат да претендират за нея по съдебен ред, чрез иск.

Сред лицата, на които най-често се дължи издръжка, със сигурност са ненавършилите пълнолетие деца. Дори за тях има специални норми и специално място в СК. Определя се, че всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Те дори трябва да дават тази издръжка и когато детето е настанено извън семейството. Обичайно проблемите около издръжките на децата възникват, когато родителите се разведат и със съдебно решение се определи един от тях да плаща определена сума за детето или децата. Това може да стане и при развод по взаимно съгласие, и при развод по исков ред. Така в чл.51 от СК изрично е посочено, че при развод по взаимно съгласие съпрузите представят споразумение и в него задължително трябва да е решен проблемът с издръжката на децата. И независимо че тя е заложена в документа, то след време може да се иска от съда да промени например размера. Това може да "се поиска при изменение на обстоятелствата". Същото важи и при развода по исков ред, при който в съдебното решение се вписва и кой каква издръжка дължи. Тази издръжка също може да търпи промяна с иск до съда.

Иначе в раздела, посветен на издръжката, има специална разпоредба и за "Издръжка на бивш съпруг". Според чл.145 от кодекса "невиновният за развода съпруг има право на издръжка". Пак там е отбелязано, че тази издръжка се дължи най-много до три години от прекратяването на брака. Веднага след това е направена уговорка и са допуснати изключения. Първото изключение е, че този срок може да е и по-дълъг, ако страните го уговорят. Или иначе казано, бившият съпруг може да се съгласи да плаща издръжка на бившата си съпруга и за 5, че и дори за 10 години. Тригодишният срок може да бъде удължен, дори бившият съпруг, който ще я плаща, да не иска. Съдът може да продължи срока, ако сам прецени, че се налага. Това правомощие на съда може да се приложи, "ако получаващият издръжката е в особено тежко състояние, а задълженият може да я дава без особени затруднения" - например за лечение, за храна и т.н. Възможността за продължаване на тригодишния срок е предвиден вероятно основно за по-възрастни съпрузи, които се развеждат. Така при развод някой от тях може да се окаже в напреднала възраст, нетрудоспособен, с малка пенсия и фактически без никакви други доходи. При всички положения обаче правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява, когато той встъпи в нов брак.

Важен е и въпросът за размера на издръжката, който може да се претендира. В новия СК е определен само минимумът - една четвърт от минималната работна заплата. Сега тя е 340 лева, което прави минималния размер 85 лв. За разлика от предишният СК, обаче, вече максимален размер няма. Така че вече може да бъдат определени и добри като размер издръжки, включително и за стотици и дори хиляди левове, ако съответното дължащо лице може да ги дава без проблем.

Законът е заложил, че паричната издръжка се изплаща ежемесечно, както и че при евентуална забава се дължи законната лихва. Издръжка за минало време обаче може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска.
1
1921
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
01 Октомври 2014 10:17
Единственото, което не мога да разбера е защо трябва да се дължи издръжка на братя и сестри? На деца, родители, баби и дядовци е резонно, но пък човек не бива да е длъжен да издържа всичките си роднини.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД