Най-големите пътешественици в съвета са от комисиите му "Бюджет и финанси" и "Съдебна администрация". |
В идеята съветът и/или отделни негови комисии да пътуват няма нищо лошо. В крайна сметка и това е начин т.нар. правителство на съдебната власт да е в час с настроенията, мненията и предложенията на системата. София не е държавата и макар ключовите съдилища и прокуратури да са в столицата, повечето магистрати работят извън нея. Въпросът е от пътуванията да има резултат. А не да се превръщат в разходки за сметка на съдебния бюджет, от които няма реален ефект. Особено във времето на видеоконферентните разговори и улеснената максимално комуникация от разстояние. И като се има предвид, че всеки лев от съдебния бюджет е ценен, парите в системата никога не достигат и всяка година през август се появяват съобщения за предстоящ фалит на съдилища.
Освен за дестинациите и за целта на командировките, "Сега" поиска информация и за това
колко е струвало всяко пътуване -
средства за транспорт, хотел и командировъчни, както и за това кои членове на съвета са участвали в тях. По някаква причина от Висшия съдебен съвет не отговориха кои от членовете му са пътували. Ето какво показва справката на съвета - 5 пътувания за конкретна дестинация, за които са изхарчени 8211 лв. за нощувки и 2635 лв. за гориво. От съвета не отговарят каква сума е отишла за дневни, а вместо това обясняват, че всички командировъчни са в рамките на Наредбата за командировките в страната. Според нея на командирования, когато остава да нощува на мястото, където е изпратен, се плащат дневни пари в размер 20 лв. за всеки ден. Отговорът от съвета препраща и към три протокола от заседания на съвета от януари 2009-а и юни и ноември 2010-а. От тях се разбира, че максималният размер на разходите за квартирни пари за една нощувка при командировка в страната е 160 лв. И той се изплаща за София, Банско, Велинград, Сандански, Хисаря, както и в курортите Албена, Златни пясъци, Дюни, Елените, Боровец и др. От ВСС съобщават, че разходите им за командировки в страната за 2013 г. са намалели с 46%. Суми не се съобщават.
Най-многолюдната и дълга командировка от справката на ВСС е на
108 души за 11 дни
Според данните на съвета общата сума за пътни, дневни, квартирни и гориво за това пътешествие е 15 529 лв. Така средно изразходваната сума за всеки командирован била 13.16 лв. От справката не става ясно къде са отсядали тези 108 души, нито как са пътували. Не е уточнено и колко от тях са членове на съвета и колко са от администрацията му. Обяснено е обаче, че е било наложително представители и бюджетната комисия и нейни експерти да се срещнат със съдебните администратори и главните счетоводители от цялата страна, за да обсъдят бюджетни въпроси и грешки при съставянето на годишния финансов отчет. Срещите били наложителни заради "неадекватните практики" по места.
Първото изнесено заседание на комисия на съвета, за което е предоставена малко по-подробна информация, е в Сандански на 17 и 18 май 2013 г. Пътуващите са от три комисии - бюджетната, съдебна администрация и тази по професионална квалификация, информационни технологии и статистика. Делегацията на съвета е отседнала в 4-звезден спа хотел, където нощувката на 34 души е 3060 лв. Изчислени по наредбата, дневните пари за 34 души са 1360 лв. "В изнесеното заседание участие са взели 7 от членовете на съвета и 28 служители на администрацията, в това число и 8 шофьори", пише в отговора на съвета. Очевидно някой не е спал на хотел, вероятно е членът на съвета, който е от Сандански. Те са пътували със 7 леки коли с разход на гориво 7/100 и с един микробус, който харчи 10 литра на 100 км. За гориво са платени 460 лв.
От съвета обясняват, че в заседанията въпроси са задавали и
съдии, съдебни и системни администратори
от Благоевградска област. "В резултат се извърши актуализация на приложените от органите на съдебната власт справки за наличния хардуер и софтуер, при което ВСС взе решение и отпусна 718 000 лв. за обновяването му в цялата страна", обясняват от съвета, без да изпадат в подробности. Но пък се хвалят, че това са били първи в историята заседания на постоянните комисии с активното участие на магистрати от цялата страна. "По този повод в съвета бяха получени благодарствени писма, тъй като се разрешиха конкретни проблеми от сериозен характер", високопарно, но без особена конкретика завършва разказът за тази командировка.
Вторият воаяж е на 17 и 18 октомври м.г. в Пловдив. Там са заседавали комисиите по бюджет, съдебна администрация, етика, предложения и атестиране на магистрати. Според справката на съвета това пътуване е във връзка с практически проблеми с кадровото и финансовото обезпечаване на дейността на съдебните органи в Пловдивския апелативен район, както и обучение на съдебните администратори и главните счетоводители в района. Избран е 5-звезден хотел, където нощувката на 15 души (7 членове на съвета, 9 от администрацията му, трима от които шофьори) е струвала 1125 лв. Пътувано е с две коли и един микробус от съвета, както и с три лични автомобила. За гориво е платено 283 лв.
Дневните за 15 души са 600 лв.
Комисиите "Бюджет и финанси" и "Съдебна администрация" не са пропуснали и следващото пътуване. То е във Варна в периода 31 октомври - 2 ноември 2013 г. Заедно с тях е пътувала и комисията по атестирането. Обсъждани са "практически проблеми с кадровото и финансовото обезпечение на дейността на органите на съдебната власт в апелативния район на Варна, както и обучение на съдебните администратори и главните счетоводители от този район". В заседанието са участвали 7 души от съвета и 11 от администрацията му, в това число четирима шофьори. Нощувка обаче е платена само на 16 човека. Избран е 5-звезден хотел до Морската градина, което струва 2040 лв. Горивото за 3 леки коли и един микробус е струвало 750 лв.
Същите три комисии в началото на 2014 г. пътуват и до Велико Търново. Като цел на командировката на 18 души (7 от ВСС и 11 от администрацията) е посочена абсолютно същата като тази за морското посещение. Този път са използвани само 4 служебни леки коли, които са изхарчили гориво за 303 лв. За престоя е избран 4-звезден хотел в сърцето на града. Там 18 души са спали за 1740 лв.
Пак в този състав е и петото пътуване от началото на мандата на съвета. То е до учебните бази на двете върховни съдилища в с. Лозенец. 21 души - 6 от съвета и 15 от администрацията, са спали за 246 лв. в базата на Върховния административен съд. За бензин са платени 839 лв. На тези заседания били обсъждани промени в методиката за атестиране и кадровото и финансовото обезпечаване на системата.
-------
НА СВЕТЛО
Още четирима от членовете на ВСС са се съгласили да огласят хонорарите, които са получили за това, че са участвали в заседания на постоянните му комисии. В понеделник "Сега" писа, че 17 от кадровиците са скрили данните. Това беше и информацията, предоставена от съвета на 25 септември. В отговор, който дойде вчера, се казва, че към 17 септември съгласие за предоставяне на данните са дали още Соня Найденова, Магдалена Лазарова, Юлия Ковачева и Васил Петров. Всеки от тях от началото на мандата на съвета преди 2 години е получил общо 20.9 хил. лв. и 21.9 хил. лв. Досега допълнителните си доходи от хонорари бяха огласили Юлиана Колева, Галина Карагьозова, Калин Калпакчиев, Незабравка Стоева и Камен Иванов. Техните се движат между 20 хил. лв. и 21.5 хил. лв. С новите четирима изборните членове на съвета, които огласиха хонорарите си, стават общо 9. И така обаче това са по-малко от половината от членовете на съвета.
Основната заплата на изборните членове на съвета в момента е 3119 лв. Хонорарите са за участие в състава и работата на комисиите към съвета. Таванът им е 35% от заплатата. Отделно възнагражденията се индексират и за стаж, като този в съдебната система е 2%. Хонорарите се определят по вътрешни правила, които бяха приети от миналия състав на ВСС през декември 2007 г. Въпреки трудната мотивация за това защо трябва да се получават и хонорари за дейност, за която се взема заплата в постоянно действащия орган, правилата бяха прегърнати и от този състав на съвета.