:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,526
Активни 617
Страници 3,091
За един ден 1,302,066
Аналогии

По избори всички заобичват Тато

Политическата реторика все по-осезаемо се просмуква от носталгия и възхищение към бившата народна република и нейния Първи
Архив "Сега"
През март 1998 г. в България се случиха едновременно две чутовни събития: в София пристигна актьорът Освалдо Риос - герой от латиносериал, а в организацията на БСП в "Кремиковци" се появи Тодор Живков. Така ги отрази тогава "Сега".
Първопроходникът на модерния социализъм Карл Маркс е казал, че историята се повтаря два пъти - веднъж като трагедия и после като фарс. И днес имаме възможност да видим колко точно пасва тази максима на съвременните му следовници в България. В средата на 90-те години БСП пробва да възроди коматозната си идеология, като я сервира на шашнатия от настъпващите промени българин в целофанената опаковка на "демократичния социализъм". Опитът завърши трагично, след като червеното правителство на Жан Виденов си отиде с гръм и трясък заради краха на банковата система. Сега дойде редът на фарсовото повторение - и не става въпрос за карикатурната възстановка на народната република във "ВИП Брадър", а за нещо опасно - насищането на политическата реторика с



абсурдни призиви да се обърнем

към комунистическото си минало



за решения на настоящите си проблеми.

Соцносталгията не е изолиран български феномен. Среща се в целия бивш източен блок - в Германия, например, говорят за Ostalgie. Но никъде другаде това явление не заема такова централно място в политическия живот. "Заслугата" за това трябва да отдадем на първо място на радетелите на българския ляв национализъм, който така точно отразява идеологическата настройка на НРБ през 80-те години с изповядваната от него смесица от ксенофобия, неграмотен марксизъм и популизъм. Палмата на първенството тук дълги години държа вождът на "Атака" Волен Сидеров, който се вдъхновява еднакво силно от лявата икона Уго Чавес и десноконсервативния премиер на Унгария Виктор Орбан. Борбата със западния колониализъм и империализъм, спасяването на българщината от протягащите се към нея алчни ръце откъм Босфора и братската прегръдка с "единоутробните братя" от Русия - това са колоните, на които се крепи Сидеровата идеология. Детайлите идват по естествен път - призиви за изгонване на чуждия бизнес, премахване на новините на турски, обещания за нереално високи заплати и пенсии и, разбира се, неизбежното залитане към режима отпреди 10 ноември. "Изобщо не се притеснявам сега да кажа, че трябва да се върнат много неща от социализма. Ако ще да ме наричат комунист, както си искат, не ми пука", коментира наскоро Сидеров.

Но той се оказа "слаба ракия" в сравнение с новоизгрялата политическа звезда Николай Бареков. Бившият журналист явно надуши недоразработена електорална ниша и не само започна да зарежда избирателите с ударни дози популизъм и национализъм, но открито посочи народната република и нейния Първи като източник на вдъхновение. "Упрекваха България, че била съветска провинция по времето на Тодор Живков, но тогава имаше работа за всички. Дойде демокрацията, поискахме и станахме европейска провинция, само че днес сме европейското гето, турска провинция на Балканите", говори Бареков при обиколките си в провинцията, подкрепян от Нешка Робева, на читалищните сцени. Нейната роля е със страдалчески глас да слага патетична поанта на обещанията му. А те валят като из ведро, колкото обилни, толкова и абсурдни - 1 млн. нови работни места,



таблети за всички ученици

и безплатно зъболечение



Бареков декларира, че ще възстанови военната повинност. Сякаш България може да поддържа огромна наборна армия, при положение че парите не стигат дори за сегашната шепа професионални войници и по-голямата шепа армейски чиновници. В стремежа си да подражава на Живков Бареков даже се кани като него да затвори границата с Турция. Само дето при Тато бяха спрели през лятото на 1989 г. нашите турци да се изселват, а новият политик сега иска да ги спре да се върнат за Байряма. Цялото това насъскване е вятър и мъгла, след като за тези избори ще са отворени близо два пъти повече изборни секции на територията на Турция. Няма нужда Бареков да представя турските избиратели като орди башибозук, срещу които ще се изправят той и Росен Петров. Да не говорим за ползата за ДПС, което получи отново шанс да сплаши електората си със спомена за т.нар. възродителен процес. И Сидеров е бивш активен член на ранния СДС, а ако се слуша Бареков - той е темелът на СДС-Пловдив.

Но и двамата са бледи епигони на така омразния им Бойко Борисов, на когото всъщност подражават. Няма друг политик от такава величина у нас, който да се е изказвал с толкова възхищение за бившия Първи и с такова умиление за времето отпреди 10 ноември, както го прави Борисов.

"Опитвам се да огрея навсякъде, такава ми е работата, но не мога да стигна Тодор Живков", скромно каза той в паметен коментар през 2010 г., докато беше премиер. И допълни: "Една стотна от това, което е построил за България Тодор Живков и което е направено за тези години, да направим, да достигнем икономическия ръст на тогавашната държава, би било огромен успех за всяко правителство. Фактът, че 20 години след падането му от власт никой не го е забравил, показва, че доста неща са били направени. 20 години ние само приватизираме това, което е било построено тогава." Но Борисов е съвсем отделна тема. Накратко: за всяка публика си има монолог - комунистически носталгичен и антикомунистически, преписан сякаш от дописка на "Демокрация" от 1990 г. Ако обобщим биполярните му изказвания, Тодор Живков е светец сред антихристи.



На задния ред в групата на носталгиците стои БСП



Червената партия все още гледа проформа да се придържа към прозападния си и социалдемократически имидж и не смее толкова открито да се заиграва като другите със соца. Това е една от причините електоратът й да се разбягва към левите популистки формации като "Атака" и ББЦ. Въпреки това столетницата предпочита срамежливо да крие носталгията си по миналото зад европейски лозунги - например т.нар. реиндустриализация, която стана програмен приоритет за червените едва когато за същото заговориха и европейските социалисти. Не че някой го прие на сериозно - повторното изграждане на "Химко" бе толкова фантасмагорично, колкото и откриването на обещаните 250 хиляди нови работни места.

Опитът засега показва, че напоената с мечти по "развития социализъм" политическа реторика може спокойно да се вкара в графата на традиционното предизборно лъготене. Но само засега. Икономическата стагнация и политическата криза може да ни тласнат в друга посока. И тогава току-виж фарсът пак се превърнал в трагедия.
80
4533
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
80
 Видими 
30 Септември 2014 19:55
Т.пите комунисти, с 4-ти клас образование, за 25 години развиха страната много пъти повече, от колкото демокрацията за същия период...
30 Септември 2014 19:56
"Заслугата" за това трябва да отдадем на първо място на радетелите на българския ляв национализъм, който така точно отразява идеологическата настройка на НРБ през 80-те години с изповядваната от него смесица от ксенофобия, неграмотен марксизъм и популизъм.
Много глупости са изписани тук - но тази е вмъкната някак си по между другото - сякаш е напълно естествено Живков и ръководителите на НРБ да са някакви неграмотни расисти избиващи на популизъм. При тези хора българите строяха атомни реактори, компютри и роботи. При тях нямаше хора ровещи по кофите за боклук, населението на България беше 9 млн., а грамотността и продължителността на живота бяха стигнали недостижими висини. Българите ходеха по хотели на морето и планината, а имаха надежден и евтин междуградски транспорт. Да не забравяме, че имаше български морски флот, авиация, че и космонавти. Колкото до расизма - тогава ромите и мюсюлманите имаха работа и прехрана (кой всъщност е расиста??). Така, че ако онези ръководители са били прости и неграмотни, какво да кажем за сегашните, дето стопиха народа до 7 млн., разсипаха индустрията и избиха повече хора с мизерия, колкото процентно голодомора в Украйна не беше погубил? Ами че те трябва да са някакви откровени олигофрени? Е, що за човек би гласувал за такива?
30 Септември 2014 20:11
Всички обичат Тато и гласуват за Баце. Щото Баце го раздава като втори тато.
30 Септември 2014 20:19
Янтар
30 Септември 2014 20:38
Yantar
Уникалното за "бг политически модел"(МОДЕЛЯ по КОСТАДИНКА ИВАНОВА) е, че купуващите и продаващи гласове пишат в предизборните си рекламни простотии, че това БИЛО престъпление??!! Все едно цар Киро да лепи стикери на шишетата си "купуването и продаването на фалшива ракия е престъпление". Сега схващате ли разликата между цар Киро и държавника бай Тодор?
30 Септември 2014 21:01
ех, мечти. неосъществими мечти
30 Септември 2014 21:20

Автора, вие дали сте у ред?
Я вижте, Янтар веднага ви е разкостил...
30 Септември 2014 21:47
Дон, остави го автора с неговата секънд хенд шопска салата по чирпански и прочети колко изказали се има под статиите(статуите). Ни писатели, ни читатели. Добре, че има в. Кауфланд да попрочетем нещо, може и залежало да е ама пак минава за "нещо"
30 Септември 2014 22:26
автора - ич те нема, всичко тук е базирано на отживели внушения от времето на смяната на резбата на поитическия ни елит
hubavetza - странно защото друг път ти вдигам един друг пръст но тук си точен
Yantar
30 Септември 2014 23:03
Я виж ти...От автора на статията разбрах,че Тато спрял през лятото на 1989г турците да се изселват.....
Абе, симпатяга , ти в коя държава си живял през това време и имаш ли си хабер какво е станало ?
Редакцията на "Сега " , форумът е достатъчно грамотен и паметен , за да помни, че именно Тато каза : " Който желае - да тръгва, никой не ви спира, границите са отворени . "
И това беше неочаквания отговор за Тургут Юзал и османистите в Анкара .
Една част бяха "обиждани" на ГКПП-тата, други унизително бяха наричани в Турция "гяури", много се върнаха в България .
А тези от тях , които влизаха с предимства по запазените бройки във висшите учебни заведения на България - лекари, инженери, физици, химици - веднага бяха погълнати от икономиката на Турция . За сметка на българския данъкоплатец, изучил ги безплатно.
За 20 години Тато от една България на газените шишета, даракчийници и тютюневи фабрики , дървени рала и мизерните някога работнически болници, където хората умираха като мухи , създаде една модерна за времето си страна с ядрена енергетика, тежка химия , силен ВПК, мелиорации,машиностроене, електроника , наука и култура .
А днес, за 20 години след 10-ти , България се срина до ней-бедната страна комай вече и в Европа , първа по смъртност , с болести като жълтата гостенка и самоубийства ката ден от мизерия и безизходица , невиждана престъпност.
Е, да , днешните лоените реститути не получаваха мазните си наеми, и с право могат днес да скимтят срещу него.
30 Септември 2014 23:09
Икономическата стагнация и политическата криза може да ни тласнат в друга посока. И тогава току-виж фарсът пак се превърнал в трагедия.


Скъпи авторе, не се безпокой. Няма да го пропуснеш. Просто един ден ще се събудиш и ще установиш, че (и ти) си заобичал Тато. Неминуемо е. Дори навярно ще го преживееш. За своя изненада, разбира се.
01 Октомври 2014 00:22
ако онези ръководители са били прости и неграмотни, какво да кажем за сегашните, дето стопиха народа до 7 млн., разсипаха индустрията и избиха повече хора с мизерия


Предполагам ръководителите от ТЕЗИ правителства:

правителствата управлявали дотук 25 г (вкл. и Орешарското "експертно":
БСП - 6 бр
ДПС - 4 бр
СДС - 2 бр
НДСВ - 2 бр
ГЕРБ - 1 бр
експертно - 1 бр (Д Попов)
( 2-3 служебни от по 2-3 месеца)
---
сумата е "повече от 100%" поради склоността на БСП и ДПС към редовен групов секс ... по месеци и години - ориенталската партия е безспорен лидер с най "стабилни" правителства, а БСП няма собствен мандат изкаран докрай


ДПС 132 месеца /11 г.
БСП 118 месеца/ 9.8 г
НДСВ 97.5 месеца/ 8 г.
СДС 65 месеца/ 5.4г.
ГЕРБ 44 месеца / 3.6г.
Д.Попов 11 месеца
====================
01 Октомври 2014 00:27
Людмил Илиев
Нафталините си знаят.
Юще 15 годин и нема кой да помни шашкъниите на бай Тодар...
01 Октомври 2014 00:37
Щурчо, Щурчо, и ще се задоволявате с тая България, която имате?
Ще сравнявате тогавашното положение с това сега, и това сега ще ви се вижда много хубаво.
01 Октомври 2014 00:42
България ще бъде, каквато ще бъде без барековци и седеровци...
01 Октомври 2014 02:34
И без седесеровци.
01 Октомври 2014 08:19
Като слуша човек какви блага са се изсипвали върху главата му по времето на "социализЪма", почва да се чуди как държави като Гърция и Австрия са мръднали от дървеното рало и газените ламБи след края на ВСВ... Това, дето е било построено, са го строили руските завоеватели. След краха на СССР и изчерпването на безплатните суровини, продължаването по този модел беше невъзможно. Предприятията бълваха отрови, хората копаеха уран с лопати, икономиката икономична беше дело на всеки простосмъртен, без хората с тесни връзки с управляващата върхушка. За тях икономиката далеч не беше икономична. А за това, че тогава бяхме далеч пред Полша, СФРЮ и най-вече Румъния, а сега сме далеч зад тях, вина имат всички продажници, 99% от които бяха членове на, или поне обгрижвани от социалистическата номенклатура. И за тази си дейност прибраха доста прилични суми по джебове, капиталистически банки и живот в западащия Запад...
Или както гласеше един лаф - социалистическата идея взе да загнива, след като родните комунисти замениха Волгите с Мерцедеси.
01 Октомври 2014 09:19
Опитът завърши трагично, след като червеното правителство на Жан Виденов си отиде с гръм и трясък заради краха на банковата система.
Банките бяха декапитализирани далече преди правителството на Виденов. Там вина имат Луканов, Костов и Тодор Вълчев, но най-паче капитализма и опитът да се създаде частна банкова система.
Соцносталгията не е изолиран български феномен. Среща се в целия бивш източен блок - в Германия, например, говорят за Ostalgie. Но никъде другаде това явление не заема такова централно място в политическия живот.
Разбира се, че ще има,защото навсякъде животът на хората тогава беше не богат но подреден. Тезата беше, че има неща от първа необходимост за живота (храна,отопление, жилище, и др.)които трябва да бъдат достъпнхи за всеки и неща, които са лукс, които могат да почакат.
Палмата на първенството тук дълги години държа вождът на "Атака" Волен Сидеров, който се вдъхновява еднакво силно от лявата икона Уго Чавес и десноконсервативния премиер на Унгария Виктор Орбан. Борбата със западния колониализъм и империализъм, спасяването на българщината от протягащите се към нея алчни ръце откъм Босфора и братската прегръдка с "единоутробните братя" от Русия - това са колоните, на които се крепи Сидеровата идеология.
Като говорене, той дава най-точна картина на това, което представлява България сега и какво трябва да се направи. Само, че условията още не са назрели за това.
"Упрекваха България, че била съветска провинция по времето на Тодор Живков, но тогава имаше работа за всички. Дойде демокрацията, поискахме и станахме европейска провинция, само че днес сме европейското гето, турска провинция на Балканите"
Много точно го е казал Бареков. Какво има против това авторът?
Бареков декларира, че ще възстанови военната повинност. Сякаш България може да поддържа огромна наборна армия, при положение че парите не стигат дори за сегашната шепа професионални войници и по-голямата шепа армейски чиновници.
Този автор, както се е пообъркал не може да разбере едно нещо. Че колкото по-слабо въртиш колелата на велосипеда толкова повече има вероятност да паднеш от него. С лозунга няма пари затихва всякаква дейност у нас. Нали тази държава поддържаше над 100 000 армия. Повече от необходимостите на армията се осигуряваха с наши ресурси. Тогава военните заводи работеха, селското стопанство работеше, И всички свързани с него производства - селскостопански машини, хранителна промишленост и т.н. Развитието има две посоки или вървиш нагоре или падаш надолу.
"Една стотна от това, което е построил за България Тодор Живков и което е направено за тези години, да направим, да достигнем икономическия ръст на тогавашната държава, би било огромен успех за всяко правителство. Фактът, че 20 години след падането му от власт никой не го е забравил, показва, че доста неща са били направени. 20 години ние само приватизираме това, което е било построено тогава."
Това е единствената умна мисъл, която съм чул от Боцата, ама авторът не я харесва.
Опитът засега показва, че напоената с мечти по "развития социализъм" политическа реторика може спокойно да се вкара в графата на традиционното предизборно лъготене. Но само засега. Икономическата стагнация и политическата криза може да ни тласнат в друга посока. И тогава току-виж фарсът пак се превърнал в трагедия.
Е тука, как пък авторът си е помислил, че е познал. Разбира се, че кризата ще докара ново развитие. Аз и друг път съм писал - в Китай имаха ККП и Дън Сяо Пинг, а у нас имахме Луканов, Ран и Ът, Костов, БСП, ДПС, СДС и др. и разликата в резултатите е очевадна. Ние сега се чудим ще имаме ли въобще нарастване на вътрешния продукт, докато Китай отчитат отново 7.5%.
01 Октомври 2014 09:30
Соцносталгията не е изолиран български феномен. Среща се в целия бивш източен блок - в Германия, например, говорят за Ostalgie.


А защо е така? Обяснението, че е заради комунистите е най-малкото несъстоятелно, и непълно.
Дали пък не е заради нещо извън материалните придобивки?
01 Октомври 2014 09:36
Като слуша човек какви блага са се изсипвали върху главата му по времето на "социализЪма", почва да се чуди как държави като Гърция и Австрия са мръднали от дървеното рало и газените ламБи след края на ВСВ...
Момше знаеш и разбираш от тогавашната икономика, колкото свиня от кладенчева вода (по Швейк). Гърция я бяха надули поради политически причини и сега и искат да си върне авантите. А къде се пъхаш при Австрия, вземи прочети малко история на Запада. Австрия е била богата не само при капитализма, но най-вече по време на феодализма. Да си чувал зач Германската империя (Свещенната Римска империя на Германската нация) със столица Виена. Точно, когато златото се стичало от Новия свят Хабсбургите императори на тази империя са били крале на Испания. Чети момше, то сляпото окато прави. Австрийцфите натрупаха също благосъстояние след войната, като играеха роля на мост между Изтока и Запада. Цялата ембаргова търговия за нас и СССР минаваше през тях и орез Финландия .
Това, дето е било построено, са го строили руските завоеватели.

Айде бе, аз съм участвал в пускането на завод в Нефтохим и много добре зная кой строеше тогава. А като прочете човек за руските завоеватели вижда какви глупости са задръстили главата ти. Между другото през българия мина 3-ти Украински фронт, така, че това не са били руснаци, а украинци. Той мина и замина, а във Австрия стояха войските на СССР до 1956г. Ама и там нищо не построиха.
След краха на СССР и изчерпването на безплатните суровини, продължаването по този модел беше невъзможно. Предприятията бълваха отрови, хората копаеха уран с лопати, икономиката икономична беше дело на всеки простосмъртен, без хората с тесни връзки с управляващата върхушка. За тях икономиката далеч не беше икономична.
Безплатни суровини не е имало. Газът и дървесината които уж идваха безплатно се отработваха от наши работници в Коми и др. Чак пък да са бълвали предприятията отрови, хайде холам. Бълваха, колкото и сега бълват. Само да ти светна, че по това време на замърсена беше атмосферата на Запад и Северно море беше най-замърсеноито море, не Черно море. Хората имаха толкова тесни връзки с управляващите, колкото имат и сега имат. Сега ги виждаме само на предизборните мероприятия, а тогава само на митингите.
01 Октомври 2014 09:58
alin
01 Октомври 2014 08:19

Не го слушай Марс++. ток ще ти даде да четеш някой 33-те тома на Тато.
Между другото Тато още ли е единствения човек в света написал повече книги отколкото е прочел. Баце ако иска може да му отнеме пурвото място само с написването на 3/4 книга.
01 Октомври 2014 09:59
населението на България беше 9 млн.,

Щото вътрешните граници бяха затворени, затова бяхме 9 млн.:-))
Виц "Златна решетка" от времето на развития социализъм:
Среща между М. Тачър и Т. Живков. Тя: "Мистър Живков,
защо не спазвате човешките права и не пуснете хората да
пътуват свободно?" Той: "Ах ти, палавнице, искаш да си останем
само двамката!"
01 Октомври 2014 10:00
Мгх++ - още едно доказателство,че в този форум има и много умни хора.
01 Октомври 2014 10:02
Между другото през българия мина 3-ти Украински фронт, така, че това не са били руснаци, а украинци.

Боже мили! ОНЕМЯХ! Не може да съществува толкова елементарност!
01 Октомври 2014 10:03
ААААААААА. Има хора които се възхищават на невероятната елементарност!
01 Октомври 2014 10:28
Че , Резлива бира, на какво да се възхищават хората - на елементарната седерастия и дупедавщина на задокеанци , която превърна държавата ни за 25 години в бантустан ?
Евростат- 2010 г : " При сегашните темпове на развитие , България ще стигне нива на покупателна способност в съотношението заплати / цени от равнище 1989 г, едва след 45 години . "
С всичките си грешки , които е допуснал, Тато се очертава като един от държавниците -строители на България в нейната история .
И колкото повече минава времето, очевидно на фона на всички измекяри , изредили се да управляват и грабят България 25 години , Тато се оказва истински държавник.
01 Октомври 2014 10:31
Струва ми се, че още е малко топло за тъмна бира... Освен, ако не е останала от миналата зима.
01 Октомври 2014 10:34
Mrx++
01 Октомври 2014 09:3
............

Благодаря, професоре! Толкова не бях се смял скоро!
01 Октомври 2014 10:38
Село_
01 Октомври 2014 09:30
Соцносталгията не е изолиран български феномен. Среща се в целия бивш източен блок - в Германия, например, говорят за Ostalgie.


А защо е така? Обяснението, че е заради комунистите е най-малкото несъстоятелно, и непълно.
Дали пък не е заради нещо извън материалните придобивки?

Със сигурност. Във всяка една държава има места, животът в които е организиран на 100% по комунистически.
Едното е затвора
Второто е лудницата.
И двете не могат да се издържат самостоятелно. (както и социализЪма, междувпрочем)
01 Октомври 2014 10:41
До къде ни докараха, че да съжаляваме за времето на Тато!
01 Октомври 2014 10:44
Село_
01 Октомври 2014 00:37
Щурчо, Щурчо, и ще се задоволявате с тая България, която имате?
Ще сравнявате тогавашното положение с това сега, и това сега ще ви се вижда много хубаво

Бе много хубаво не е сегашното положение, по това спор няма.
Ама е много ПО-ХУБАВО от предишното!
01 Октомври 2014 10:49
Мое мнение:
1. Към 1916 - 1917 става неизбежна някаква форма на диктатура за модернизирането на България, с огромното и селско население, с разпокъсаните нивички и огромното социално напрежение, което за жалост не намира отдушник, а още по-голяма драма в националните катастрофи - 1 и 2 част.
2. Първи опит - диктатура на протофашистката партия на Стамболийски - неуспешен, преврат(Кимон), две въстания.
3. Втори опит - 9 юнски преврат(Кимон и Дамян).
3 Трети опит - авторитарният режим на Борис. Този опит е най-близо до успеха в сравнение с предходните, но се проваля по две основни причини - грешни геополитически избори и твърде голямо социално напрежение. Борбата на бедните срещу богатите далеч не е измислица на комунистическата пропаганда, нито е чисто резултат от намесата на коминтерна - тя е съвсем реална, българия е пълна с безимотни хора, а се появява и пролетариат в градовете. Големите сделки с Германия не водят до всеобщ просперитет, а до свръхзабогатяване на малцина.
4. В резултат от изхода на IIСВ четвъртият опит успява(познайте кой - Дамян и Кимон) и цели 45 години къде с добро, къде с лошо, къде с откровени престъпления като лагерите и избиването непосредствено след девети България се модернизира и урбанизира.
Това, което се появи беше общо взето съвсем прилично но със сериозен родилен дефект - насилието. Не бива да се забравя, че България изоставаше с урбанизацията си с повече от 200 години от водещите европейски държави. Направеното обаче носеше своя родилен белег на насилие до края - несвобода, противопоставяне на всяко свободомислие.
Това го и провали в крайна сметка.
Съвсем очевидно можеше да построим нещо много по-добро като обществен строй от социализма.
Причината да има носталгия обаче е съвсем проста - ние построихме нещо много по-лошо. Ето това не е схванал авторът.
01 Октомври 2014 10:51
Ама е много ПО-ХУБАВО от предишното!


Ами именно това не е вярно за около 80 процента от населението.
Ако беше толкова хубаво, нямаше да има 2 милиона зад граница.
01 Октомври 2014 10:51
Да се обяснява тъгата по миналото само със тъпата дума "соцносталгия" е доста ограничено и невярно. Носталгията е по скоро по морала и ценностите на поколения, които се трудеха, предаваха опита си на младите, възпитаваха децата си и се страеха да ги опазват от пошлостта, която сега ни залива отвсякъде. И обърнете внимание на това: такива бяха не само безпартийните, но и доста редови партийци. Ако някой не ми вярва да пита по - големите тук, ще му обяснят.
Така че първо имаше морал, ценности и любов към труда, благодарение на което в България се построи много.
А Баце не че кой знае колко се възхищава на Тато; просто гъделичка самочувствието на част от застаряващия електорат.
01 Октомври 2014 10:55
"Боже мили! ОНЕМЯХ! Не може да съществува толкова елементарност!"

Човекът тънко иронизира на фона на събитията в Украина и безрезервната подкрепа от ЕС и САЩ, що се правиш, че не схващаш?
01 Октомври 2014 10:56
А Баце не че кой знае колко се възхищава на Тато; просто гъделичка самочувствието на част от застаряващия електорат.

Вярно.
Той, Баце, по начало се възхищава само на себе си - всичко друго е парлама за лековерната публика.
01 Октомври 2014 10:59
"Причината да има носталгия обаче е съвсем проста - ние построихме нещо много по-лошо. Ето това не е схванал авторът."

Popangelov,
И за целия постинг.
01 Октомври 2014 11:17
Много глупости са изписани тук - но тази е вмъкната някак си по между другото - сякаш е напълно естествено Живков и ръководителите на НРБ да са някакви неграмотни расисти избиващи на популизъм. При тези хора българите строяха атомни реактори, компютри и роботи. При тях нямаше хора ровещи по кофите за боклук, населението на България беше 9 млн., а грамотността и продължителността на живота бяха стигнали недостижими висини. Българите ходеха по хотели на морето и планината, а имаха надежден и евтин междуградски транспорт. Да не забравяме, че имаше български морски флот, авиация, че и космонавти. Колкото до расизма - тогава ромите и мюсюлманите имаха работа и прехрана (кой всъщност е расиста??). Така, че ако онези ръководители са били прости и неграмотни, какво да кажем за сегашните, дето стопиха народа до 7 млн., разсипаха индустрията и избиха повече хора с мизерия, колкото процентно голодомора в Украйна не беше погубил? Ами че те трябва да са някакви откровени олигофрени? Е, що за човек би гласувал за такива?


Само че пропускаш едно - всичко това беше възможно блаагодарение на "решаващата помощ на СССР", както го формулираха тогавашните идеолози. В социалистическата си история България беше също така два пъти изправена пред фалит, на няколко пъти и беше опрощаван дълг, докато накрая същите корифеи обявиха и фактически фалит с невъзможността страната да изплаща дълговете си. Аз бих добавил също, че съвпадна с период на всеобщ икономически възход, икономически бум на почти цялото северно полукълбо след Втората световна война. Та за България социализЪма завърши като дискотека в банкрут.
Тези обстоятелства, които изградиха българска икономика като колос на глинени крака, в момента не съществуват: няма кой да дотира българска икономика , основана на реекспорт, крадене на know-how и контрабандни канали на оръжие и наркотици.
01 Октомври 2014 11:23
на няколко пъти и беше опрощаван дълг


Това са пълни глупости.
А Луканов обяви невъзможност да си плащаме външния дълг, само и единствено защото парите на външнотърговските дружества бяха откраднати и раздадени в куфарчета(по-скоро сакове - информация от първа ръка).
01 Октомври 2014 11:25
Дай Боже, сегашните политици да намерят такава ниша в пазарната икономика, каквато Бае беше намерил при социализЪма...
01 Октомври 2014 11:31
Както и да е.
Социализмът приключи отдавна.
Преходът също приключи през 2007 година.
Налице е това, което е налице.
Сега енергията на обществото трябва да е насочена не към това дали да променя / разрушава / запазва комунизма или не, защото не можеш нито да разрушиш, нито да промениш, нито да запазиш нещо, което го няма, а какво да прави с това, което го има.
Носталгията - истинска или въображаема както по царска България на Борис III, така и по комунизма трябва да служи като ориентир какво трябва да имаме, а го нямаме, и какво трябва да нямаме, а го имаме.
Какво трябва да имаме: Свобода, социална справедливост, силна държава, силна средна класа, предприемчивост, индустрия, силно селско стопанство.
Какво трябва да нямаме: Олигархия, насилие, корупция, окопал се във властта и парите елит.
01 Октомври 2014 11:31
Както и да е.
Социализмът приключи отдавна.
Преходът също приключи през 2007 година.
Налице е това, което е налице.
Сега енергията на обществото трябва да е насочена не към това дали да променя / разрушава / запазва комунизма или не, защото не можеш нито да разрушиш, нито да промениш, нито да запазиш нещо, което го няма, а какво да прави с това, което го има.
Носталгията - истинска или въображаема както по царска България на Борис III, така и по комунизма трябва да служи като ориентир какво трябва да имаме, а го нямаме, и какво трябва да нямаме, а го имаме.
Какво трябва да имаме: Свобода, социална справедливост, силна държава, силна средна класа, предприемчивост, индустрия, силно селско стопанство.
Какво трябва да нямаме: Олигархия, насилие, корупция, окопал се във властта и парите елит.
01 Октомври 2014 11:42
рopangelov
01 Октомври 2014 10:51
Ама е много ПО-ХУБАВО от предишното!


Ами именно това не е вярно за около 80 процента от населението.
Ако беше толкова хубаво, нямаше да има 2 милиона зад граница.

Чети бе,рopangelov, чети:
Бе много хубаво не е сегашното положение, по това спор няма.

та за това тези 2 млн зад граница.
Ама те щяха да са там и преди, ако имаха възможност, ама нямаха такава.
та затова
Ама е много ПО-ХУБАВО от предишното!

Щото СЕГА може и зад граница, може и тук човек да подрежда живота си както си иска и колкото му стигат силите.
01 Октомври 2014 11:57
на няколко пъти и беше опрощаван дълг


Това са пълни глупости.
А Луканов обяви невъзможност да си плащаме външния дълг, само и единствено защото парите на външнотърговските дружества бяха откраднати и раздадени в куфарчета(по-скоро сакове - информация от първа ръка).


Е как ще са глупости? Дори заради гордостта на социализъма , АЕЦ "Козлодуй", на България са и "преструктурирани" и в крайна сметка опрощавани задължения. БНБ има доста подробна история на българския външен дълг, прочети и се информирай.
При всичките пожелателни и конспиративни теории за количеството "куфарчета" и количествата пари в тях, един факт се набива в очи: постоянното нарастване на българския външен дълг спрямо БНП през 80те.
Както и да е - поне в едно, сме единодушни - че просто не съществуват условия за реализацията на онзи тип икономика.
01 Октомври 2014 12:00
Kamat
30 Септември 2014 23:03
........
За 20 години Тато от една България на газените шишета, даракчийници и тютюневи фабрики , дървени рала и мизерните някога работнически болници, където хората умираха като мухи , създаде една модерна за времето си страна с ядрена енергетика, тежка химия , силен ВПК, мелиорации,машиностроене, електроника , наука и култура .

Брей-й-й-й! и чийто БВП през 1989г. е бил $21,7млрд

А днес, за 20 години след 10-ти , България се срина до ней-бедната страна комай вече и в Европа

Сега, да оставим Европата на мира.
За 2012г БВП на България е $53 млрд. ГолЕмо сриване е паднало, а Kamat?
01 Октомври 2014 12:19
При всичките пожелателни и конспиративни теории за количеството "куфарчета" и количествата пари в тях, един факт се набива в очи: постоянното нарастване на българския външен дълг спрямо БНП през 80те.


М-х. Само че външният ни дълг тогава, имам предвид общия - на стопанските субекти и публичния е смешка в сравнение със сегашния - 38 милиарда евро. Според БНБ - 94 % от БВП.

През 1989 г. общият ни външен дълг е около 11 милиарда долара - към 54 % от БВП.
Следва обаче да се отбележи, че той е натрупан основно по две причини - едната е, че през 1985 година Горби решава да ни спре допълнителния петрол, който реекспортираме и дългът, който е 4 милиарда долара тогава стремоглаво нараства. Другата е, че парите от външнотърговските дружества спират да постъпват в държавния бюджет, за да бъдат откраднати в последствие. Третата причина е, че България започва да харчи много пари за техническо преоборудване на свои заводи, в опит да настигне конкуренцията.
01 Октомври 2014 12:21
Федя, БВП се гледа в сравнение с другите страни за същия период.
Иначе измерваш основно инфлацията.

01 Октомври 2014 12:27
Брей-й-й-й! и чийто БВП през 1989г. е бил $21,7млрд


А днес, за 20 години след 10-ти , България се срина до ней-бедната страна комай вече и в Европа

Сега, да оставим Европата на мира.
За 2012г БВП на България е $53 млрд. ГолЕмо сриване е паднало, а Kamat?


А каква е покупателната способност на $53 (2012) спрямо $21.7 (1989)?
01 Октомври 2014 12:39

А каква е покупателната способност на $53 (2012) спрямо $21.7 (1989)?


Каква покупателна способност, при купонна система и хроничен дефицит в "търговската мрежа"?
Че то без връзки при цоциализъма, хората не можеха да си купят тоалетна хартия, както е сега във Венецуела.
Приказката "Изчезна като червения пипер", не беше ли от времето на бай Тодар...
01 Октомври 2014 12:47
Като сравняваме числа, би трябвало да имаме предвид, какво би могло да се купи с посочената сума. БВП не е доход на физическо лице.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД