:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,378
Активни 543
Страници 1,943
За един ден 1,302,066

Политиците превърнаха България в "Титаник"

Докато управляващите партии си играят с бюджета, се сриват цели системи, а приходните агенции съвсем спряха да работят
В президентството тази година се извъртяха куп политически консултации. Опитът за постигане на консенсус по тема бюджет и стабилизиране на банковия сектор се провали.
Спиралата на политическата криза, в която се върти България, има ужасяващи последици и ако пропадането по нея не спре, България рискува да стигне много бързо до място, от което няма да може да помръдне години наред. Поредната актуализация на държавния бюджет - втора за тази година след отпускането на извънредни милиони на здравната каса, е само едно от свидетелствата за това. За две години страната ни преправя три пъти бюджета си, все в негативна посока. Ако политическите сили в следващото Народно събрание, които и да са те, не направят опит да спрат това, ще можем да кажем довиждане и на прословутата фискална стабилност, с която всички обичат да се хвалят, докато упорито я рушат.

Налага ли се втората поред за годината актуализация на бюджета и защо? Отговорът е категорично да. Ясна е и първопричината - поредното политическо заиграване с бюджета. В две поредни години - 2013 и 2014, мнозинството в Народното събрание приема нереалистични прогнози за приходите,



за да оправдае предизборно раздути харчове.



През 2013 г. ГЕРБ го направи, за да осигури на хартия пари за замразените от глупост в продължение на 3 години социални плащания и пенсии. През 2014 г. БСП, ДПС и "Атака" го направиха, за да осигурят ресурс за предизборно раздаване на пари за съмнителни проекти на приятелски общини и извънредни социални жестове преди евроизборите. Напълно логично първата задача и на кабинета "Орешарски", и на служебния кабинет бе да изобличи тази тактика и да иска актуализация на държавния бюджет, оправдавайки се с несъбираеми приходи. Тук сме свидетели на геометрична прогресия в числата. През 2013 г. Орешарски твърдеше, че няма как да събере данъци в размер на 555 млн. лв., сега служебното правителство говори за 1 млрд. лв. неизпълнение на приходите. На фона на политическите обвинения кой колко е лъгал в сметките приходите всъщност наистина стават несъбираеми. Защото е чудесен картбланш за приходните агенции да не работят. Ако въобще поредната върволица политици, качили се на власт, иска от приходните агенции да работят.

В частта разходи политическото заиграване тече по същата формула. Тук задължително се тръгва от темата ужасяващо наследство, получено от предходното правителство. С това заклинание започват да се вадят сметки за стотици милиони левове, които не достигат за една или друга система. През 2013 г. Орешарски поиска да харчи извънредно с подобни аргументи 286 млн. лв. Парите удобно не бяха разпределени по министерствата, а потънаха в оперативния резерв под едноличното командване на кабинета. Сега за такива извънредни разходи не стигат 448.5 млн. - нова прогресия. При наложено от президента Росен Плевнелиев вето върху актуализацията от 2013 г. с аргумент липса на яснота за какво ще се харчат извънредните милиони, сега служебното правителство предлага същото - парите да отидат като резерв на кабинета без ясно предназначение.



Нужни ли са наистина тези извънредни милиони?



Ако се вярва на служебните министри, дупките по министерствата не възлизат на милиони, а направо на милиарди. За да оправдае задаващото се извънредно харчене, служебният кабинет разпореди одити, които да покажат колко недисциплинирано са изразходвани парите на данъкоплатците при кабинета "Орешарски". От нито едно изказване на служебните министри с малки изключения като социалния министър обаче не личи те да се стремят към нещо различно. Най-доброто доказателство за безобразията в разходната политика на държавата е поредният одит на Сметната палата за изпълнението на бюджет 2013. От него става ясно, че докато кабинетът "Орешарски" е убеждавал публиката колко зле са приходите в хазната и как разходите са максимално оптимизирани, но няма да се мине без извънредни суми в размер на 286 млн. лв., министерствата и ведомствата са изхарчили 1.12 млрд. повече от одобреното от депутатите. При утвърдени от парламента разходи на държавните органи в размер на 5.746 млрд. лв. са отчетени разходи за 6.869 млрд. лв. Ако това се нарича бюджетна дисциплина, здраве му кажи. Покрай одобряването с лека ръка на извънредни разходи почти никой не забелязва



как цели модели на финансиране на отделни системи се сгромолясват.



Показателен е случаят със здравната каса, която някак незабележимо и плавно мина на държавна издръжка. Никой не се притеснява да иска извънредни пари от държавния бюджет, сякаш няма здравноосигурителен модел и встрани от него огромни частни потоци за финансиране на здравеопазването.

Към всичко това тази година се добави и политически предизвикана криза в банковата система. Със съдействието на институциите една затлъстяла с тяхна помощ банка се срути буквално за седмица и сега от нас се очаква да платим цената, възлизаща на милиарди. И никой, разбира се, няма да бъде наказан.

Къде отива прословутата фискална стабилност след всичко това - едно от малкото предимства на България като място за инвестиции? Защо се очаква да приемем, че няма нищо фатално дефицитът да скочи от 1.8% на 4% от БВП, а лимитът за държавния дълг да се вдигне от 18 на 22.5 млрд. лв. Тук ни се обяснява, че това ще се допусне една-единствена година и държавата догодина ще се върне на правилния път. Чудно какво би било мнението на чуждестранните инвеститори за това. Чудно и защо някой очаква обществото



да повярва на обещанията в стил "потърпете само през тази година".



Кой може да обещае, че държава, докарана политически до постоянни корекции на бюджета и всякакви други трусове, ще бъде спасена от същите тези политици?

Това е голямото предизвикателство пред политическите сили в следващото Народно събрание. Ясно е, че бюджет 2014 е до голяма степен неспасяем. Няма за кога приходните агенции да съберат несъбраното, няма за кога министерствата да се реформират и да спестят разходите си. До края на годината остават всичко на всичко три месеца, при това взривоопасни заради КТБ. Но разговорът по бюджет 2015, ако има въобще кой да го води, този път трябва да е различен и трябва да включва политически консенсус по куп забатачени въпроси. Подготовката за този театър вече видимо започна и още отсега е ясно кой какви роли ще играе в него. По всичко личи, че служебният кабинет в момента се използва като лош глашатай за действия, които трябва да бъдат предприети. Ясно е и кои ще са балансьорите. Но това може да бъде простено - стига резултатът да не е поредното завъртане надолу по спиралата.
 През юли лекари от болничната помощ излязоха на протест срещу орязаните бюджети. Въпреки че в здравеопазването се изливат милиарди, парите там все не стигат.
34
3928
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
30 Септември 2014 19:49
Нашите политици смятат, че всичко което лесно им хрумне в главата е истина - трябва да знаят, че ако не актуализират бюджета - са си престъпници (и то сериозни) - трябва да ги съдят с цялата сила на закона...
30 Септември 2014 20:10
Много добре казано. Когато айсбергът е ударил Титаник главните пукнатини са по средата. постепенно те се разширяват чупейки свързващите елементи и накрая двете половими с гръм и трясък се събират в краищата като ножица и кораба потъва вертикално. По средата на катастрофата е кулминацията. Титаник се чупи отвсякъде, а оркестъра свири бурни танци. Пир по време на чума. Пируват богатите и повличат в бездната и бедните и средната класа и партийците и безпартийните и добрите и лошите. "Случаят" е много отдавна, но малцина са си извадили поука.
30 Септември 2014 20:42
Не точно. Проблемът е, че подобно в случая с "Титаник" критичен брой подсистеми са увредени невъзстановимо. Така цялостната система на живучест на кораба е компрометирана. Ако "Титаник" бе нацелил айсберга директно с носа си, няколко носови отсека щяха да бъдат смазани, но корабът щеше да се задържи над вода заради водонепроницаемите прегради между отсеците. Прорязващият удар на айсберга по борда води до потопяване на шест отсека - прекалено много. Плюс или минус някакви си 15 градуса - това е границата между живота и смъртта.

"Титаник" е показателен и в друго - като жесток социален експеримент. Подобно преминалата, а и всяка предстояща икономическа и социална криза, катастрофата на "Титаник" изявява социалната стратификация на ... класите. Достатъчно е да сравним относителните дялове на преживелите трагедията пътници в първа и трета класа. Пък нека и да е бил в сила принципът "Жените и децата - първи!". Факт е - шансовете да оцелеят в кризата не са еднакви за пътуващите в първа и трета класа.
30 Септември 2014 20:59
Факт е - шансовете да оцелеят в кризата не са еднакви за пътуващите в първа и трета класа.


Ами така е - света истина - и всеки прави каквото може и както го може да бъде пътуващ в първа класа. Едни - с можене, други с можене да правят копромиси... пътуващи в първа класа. Всички сме просто пътници!
30 Септември 2014 21:12
"Титаник" е показателен и в друго - като жесток социален експеримент. Подобно преминалата, а и всяка предстояща икономическа и социална криза, катастрофата на "Титаник" изявява социалната стратификация на ... класите. Достатъчно е да сравним относителните дялове на преживелите трагедията пътници в първа и трета класа. Пък нека и да е бил в сила принципът "Жените и децата - първи!". Факт е - шансовете да оцелеят в кризата не са еднакви за пътуващите в първа и трета класа.


Много верно наблюдение. Жената е била дама, мъжът - джентълмен, а екипажа - истински служещи. В днешна България екипажа пръв ще се спаси, а мъжете и жените ще се бият помежду си за място в останалите лодки.

30 Септември 2014 21:31
Позитаник е неспасяем...
30 Септември 2014 21:59
Да идва Костов...
30 Септември 2014 22:02
Не мисля, че политиците са виновни, обратното мисля, че политиците правят това което искат мнозинството от хората. Всъщност това е същността на демокрацията.

Отделно, политиците са просто представителна извадка на обществото ни.

Нямало реформи.. ами няма, щото народът не иска. Ако народът искаше.. щяха да се намерят политици които да ги изпълнят.

Ето ви две реформи и след 5 години ще сме друга държава:
1. Нормализиране на данък имоти, включително за земеделските земи и другите имоти. Натисни тук
2. Премахване на банковата тайна за данъчните - да могат да засичат оборотите в банките декларираните данъци.

Ако народът ги искаше, щеше да се намери и политик. Само, че всички искат помощи искат пари да падат без работа... например в София още няма и 5 следобяд и вече здръстванията започват.. кога се наработиха хората? При положение, че сутрин трафика е от 8 и 30.. до към 9 и 30....

---
Блог
30 Септември 2014 22:07
Дребните хора искат техните далаверки да не се разбутват.. обаче това отвързва ръцете на големите играчи и през същите тия пролуки да крадат милиарди.

Така че политиците са такива, каквито ги искаме.
30 Септември 2014 22:21
глупости
30 Септември 2014 22:39
mick- Президент !
Точно си го казал.
Това е хавата в България.
Плюс нихилистична външна политика .
01 Октомври 2014 00:10
Нормализиране на данък имоти


И колко според теб е нормализирането на данък имоти за мухлясала панелка+мизерстващият и обитател.1000 лева годишно, добре ли е?
01 Октомври 2014 00:19
Как да плащат високи данъци с мизерни заплати и пенсии?
01 Октомври 2014 00:26
Не е съвсем по темата, но под предлог за политическа криза и "избори до дупка" партийните субсидии ще бъдат един узаконен, партиен доход.
01 Октомври 2014 07:34
sorry
01 Октомври 2014 00:10


При нормален данък имоти, имаме нормални цени на имотите И хората могат да си плащат данъците без проблеми. А не като сега суперскъпи мизерни имоти и в същото време няма никакви пари за инфраструктура - и тя мизерна. Щото цената на строителството е хвръкнала до небесата.

Нормалният данък имоти прави така, че парите в държавата да стигат. Да има и работа и да има и доходи. Всъщност нормалният данък имоти, заедно с поддържането на инфраструктурата и правилата за поддържане на имотите индиректно създават естествена бариера за вносните стоки, давайки път на българските.. т.е. помага на българския бизнес.Просто българските стоки стават по-евтини от вносните. Само, че кара хората да работят, а това не се харесва на електората Друго си е всичко да е яваш яваш.



01 Октомври 2014 07:54
Не е точно сравнението на България с "Титаник" - там малцина са се спасили, а тука цели 2 000 000 успяха!

А иначе Мick е прав! Вярно е, че аз ще пострадам (с многото си недвижимости - в София 2, на село 3, общо 5 жилищни имота, плюс дребни земеделски парчета, 7-8 на брой на село, на някои от които кракът ми не е стъпвал...), но ще кандисам да плащам данъците! Или пък ще търся начин да отдам под наем/продам част от имотите! Но ще кандисам да плащам само при ЕДНО условие - ако държавата замени плоския с прогресивен данък доход на физическите лица и корпоративния данък печалба! В последните дни ми хареса зеления Каракачанов, който предлага данък печалба на ВЕИтата и на скъпите ТЕЦове да се вдигне на 30-40%, а който от споменатите иска да си го спести, то да може да го стори САМО ако разкрие допълнително определен брой работни места (в реалния сектор, а не във финансовия...)!
01 Октомври 2014 08:47
Ето ви две реформи и след 5 години ще сме друга държава:
1. Нормализиране на данък имоти, включително за земеделските земи и другите имоти. Натисни тук
2. Премахване на банковата тайна за данъчните - да могат да засичат оборотите в банките декларираните данъци.
Първото до нищо няма да доведе и е неизпълнимо. Как си представяш възрастни хора с пенсии по 160 лв. да плащат непосилния "нормализиран" данък имоти. Или на ълицата да излязат. А за земите те отдавна са в ръцете на латифундистите-феодали като концесии и с налагането на висок данък ще се изкупят на безценица.
Второто има смисъл. Ама след това какво.
Въобще що рИвете не ми е ясно. Само като си спомня какви сини митинги правехте. Умните хора ви казвайха под сурдинка, че ей това ще се получи, ама вие: "Развод ми дай развод ми дай...въздуха ми остави" и сега какво, само въздух остана и политиците го надуват да е под налягане.
А един по-горе плаче за Костов. Той впрочем е един от ннай-големитре виновници за това състояние на нещата - превърна родната индустрия в скрап. Ама инак натрупа пачките в КТБ пък и в другите банки, като Булбанк. Не случайно е сложил и там своя ортак електрохимика Хампарцумян за директор, както беше сложил Цветан Василев. Да му пазят милиончетата.
01 Октомври 2014 09:12
Увеличаването на данък имоти е същата лакърдия като приказките на политиците обещаващи да оправят всичко с едно махване на магическа пръчка, но само ако ги изберат. В София за приличните квартали със скъпи имоти налозите не са малки, примерно неколкостотин лева годишно за типичен апартамент. Инфраструктурата се заплаща като първоначална инвестиция чрез огромните такси преди строителството или при завършването. Поддръжката на огромната част от инфраструктурата не се плаща с данъци а с цената на доставяното по нея, ток, вода, парно, газ, телефони, телевизия, интернет. За улиците има пътен данък и налози върху горивата. От инфраструктурата за поддръжка с данъци остават тротоарите и градинките и нивото на данъците е многократно по-високо от необходимото за тези обекти. Просто данъците се харчат лошо.
01 Октомври 2014 09:32
Mrx++
01 Октомври 2014 08:47

Нормализирането на данък имоти, не може да стане изведнъж, но може да стане стъпка по стъка в продължение на 5-10 години да речем. Важното е да се започне. Всички сте се вторачили в доходите на работещите, както и декларираната печалба от фирмите, обаче те са нищо в сравнение с доходите от имоти. Смятайте - всеки един имот създава минимум доход 5-10% от пазарната му цена на година, даже и запустелия/друг е въпросът, че собственикът му го хвърля на вятъра, доходът си го има/. В момента почти необлагаеми. Има огромен дисбаланс в облагането - който работи на заплата, за пари плаща много много повече отколкото някой собственик. И това при сегашния ДОД. Смятайте. Ама не само доходите получени в пари.

Да не говорим за земеделските земи.. познайте защо една фармацевтична компания стана най-големият собственик на земя...

01 Октомври 2014 09:44
Дежурния
01 Октомври 2014 09:12

В грешка си за инфраструктурата. Създава се и се поддържа най-вече с данъците/за България не съм сигурен, тук всичко е възможно/, а не с началните такси. Една къща може да е построена преди 100 години, инфраструктурата обаче иска всекидневни грижи/странно ние сме свикнали поддръжката да става на 10 години веднъж, а може и на 30 години /. Това не може да се плати с цената на водата, или ел.тока.. просто щото това са постоянни разходи които не зависият от това.. дали ще консумираш 1 кубик вода или 100 кубика, дали ще имаш консумация на ел. ток или не. Дали ще ползваш имота си или не. Освен това днес вали утре не - канализацията трябва да работи постоянно.. и въобще не зависи от това колко кубика си консумирал вода. Или ще сложим водомери и на дъжда? Пътния данък събира малка част от парите за поддържане на пътищата. А и пътища около имотите трябва да има независимо колко коли се движат там. Или ще правим пътеки там където няма регистрирани автомобили?

Просто собствениците на имоти имат интерес от поддържана инфраструктура около своите имоти и трябва да плащат данъци за това, а парите събрани от тия данъци трябва наистина да отиват там откъдето са събрани. А не както често се случва - всички пари да отиват само в центъра на града или в квартала на кмета.. чиновника.
01 Октомври 2014 10:06
В грешка си за инфраструктурата. Създава се и се поддържа най-вече с данъците/за България не съм сигурен, тук всичко е възможно/, а не с началните такси.

Инфраструктурата на държавата ли ще се създава и поддържа с местни данъци или на общината? Поинтересувай се колко са таксите за строителство които по същество са еднократен данък и колко се плаща за свързване с инфраструктурата. За един нов строеж на нов среден по размер апартамент в София са петцифрено число. Жиците са собственост на електрото, телекомите и кабеларките, няма как да се поддържат с данъци дори и при най-добро желание на общината. Водата и канала са на ВиК които също не се издържат от местни данъци. Пътният данък събира пари за улици а не за пътища, освен това не звучи логично пътищата да се финансират с данъци от недвижими имоти вместо от МПС. Както стана въпрос остават тротоарите и градинките, но тяхното поддържане струва десетки и стотици пъти по-малко от данъците върху имотите които и сега се събират. И не се поддържат от общината естествено, защото парите отиват по общинарски проекти които не трябва да се плащат с данъци върху имоти. Ако трябва да се вдигат данъци върху недвижимост за да се сваля изкуствено цената на имотите в определен момент, това е съвсем друго нещо и е свързано с далавера а не с грижа за инфраструктурата.
01 Октомври 2014 10:25
„Ако въобще поредната върволица политици, качили се на власт, иска от приходните агенции да работят.”

Приходните агенции „работят”,когато работи икономиката. Какво направиха с икономиката върволицата от безделници на издръжка от все по-малко имащите работа? „Върволицата” да обясни как се достига безработица повече от 50% в някои региони на държавата! Какво направи поредният наивно приет „месия”от Банкя - излапа всичко,окраде НЗОК ,съсипа умишлено социалната дейност,когато имаше достатъчно пари,не разви абсолютно нищо освен магистралните напъни, където вече се налагат ремонти. Дошъл и онзи смотаняк,неговият ментор от Мадрид - да менти електората как всъщност да пази смазващото статукво. Няма икономика,няма приходи – по този случай върволицата от некадърници в политиката трябва да бъде издухана, стига са го духали нормалните хора,които не са отказали да работят стига да има какво! Кой изгони младите хора от България – същите продажници, върволицата от некадърници. Сега същите боклуци се лигавят в някаква предизборна кампания, естествено без никакви програми и дрънкане на празни обещания?!?
01 Октомври 2014 10:28
Мик, благоденстваща държава не се става като увеличиш данъците и свалиш банковата тайна. Така преразпределяш едни пари, които така или иначе са малко. Благоденстваща държава се става с производство на стоки и услуги, за които се плаща, създава се доход, а не се преразпределя. С кол центрове и молове не става, колкото и да дигаш данък имоти. Висок данък имоти ги превръща в лукс и хората трябва при сегашните доходи да избират дали да умрат от глад в апартамента си или малко по-късно в наетата боксониера.
01 Октомври 2014 10:35
Дежурния
01 Октомври 2014 10:06

Говорех за общинската инфраструктура - всъщност общината освен улици има и пътища - между селата например. Те с какви пари според вас трябва да се създават и поддържат? Водата и канала са на ВиК - ами това е поредната простотия в България, сега заради тия глупости се надяваме на помощи от Европа. Ами ако я нямаше Европа какво щяхме да правим? Кой щеше да създава и поддържа тая скъпа инфраструктура с какви пари? Държавата, дори общината трябва да е самодостатъчна.. т.е. да може сама да си поддържа всичко и да остава печалба даже. Е за общините се допускат изключения. Но в момента какво става - общините чакат на държавата и Европа, а държавата чака пак на Европа. Всичко в тая държава е помощи. Всеки харчи чужди пари.

Жиците са на електрото .. да така е, но.. каналите за кабелите са на общината.. да не говорим, че пак няма как с цена на консумираната ел. енергия да се плаща за поддържането на тая скъпа инфраструктура. Жиците за ел. ток не са като жиците на кабеларките. Има огромна разлика. То и заради това сега имаме проблем с ел. енергията. Вярно ВЕИ също допринасят за проблема, но основният проблем е, че се опитваме големите постоянни разходи да ги вкараме само в цената на консумираната ел. енергия.. обаче това води до свиване на консумацията.. и пак се налага да се вдига цената...

Пълен хаос има в момента по отношение на това кой и с какви пари трябва да поддържа инфраструктурата. Реално 25 години я караме на помощи. Иначе искаме да стигаме Европа.. обаче образно казано, даже и за метенето искаме помощ от там.
01 Октомври 2014 10:40
Има доста интересни и логически неща в постингите на колегата mick, ама все пак данъците се плащат с пари, не с въздух. Така че, и да си го има "доходът" от запустелия и неподдържан имот, за да си плати данъците върху него, човек трябва да получава доходи в пари от друга дейност.
Иначе съм съгласен с това, че постепенно трябва да се променят нещата, не отведнъж.
А че българинът много обича да има закони, но за него да не важат, а само за другите, по това спор няма.
Между другото, гледах снощи малко от "Шоуто на Слави", Миков гостуваше. Държа се нагло и безпардонно, наглец отвсякъде - типичен представител на оялата се политическа "класа", която вече пет пари не дава за държавността.
01 Октомври 2014 10:46
Брокера пак ли се вихри? Тоя има някаква фиксация на тема вдигане данъците на имотите
01 Октомври 2014 10:54
Milestone
01 Октомври 2014 10:28

Каква "благоденстваща държава"?! Та ние не можем да си поддържаме държавата Вие искате направо да спринтираме.. а ние още не можем да ходим без патерици.

Има си стъпала в развитието - няма как да се прескочат. Не 25 ами още 100 години да се опитваме направо да станем "благоденстваща държава".

Я ми кажете, как един вход в блок ще стане "благоденстващ"? Като се съберат пари/труд/ от собствениците - за да се почисти, боядиса, ремонтира? Или как ? Като се остави всичко занемарено с години? С чакане хората да станат "богати", та да отделят някой и друг лев, някакъв промил от цената на имота на месец? С помощи?

Държавата, общините са просто голяма етажна собственост...
01 Октомври 2014 11:02
ИлияНиколов
01 Октомври 2014 10:40

Врътката е на друго място, заради липсата на нормален данък имоти, цените на имотите са много високи. При нормален данък, ще има нормални цени на имотите и данъка няма да е проблем да се плаща и със сегашните доходи. Т.е. данъка няма и да се различава много от сегашния в пари, но пък тия пари ще стигат тогава за поддържане.. В момента плащаме луди пари за строителство и имоти, вместо да направим 10 улици, правим една. В момента строителят има по-гояма заплата от 90% от другите професии... което не е нормално.

Освен това, тъй като цените на имотите са много високи, всички стоки които се произвеждат в България включват в цената си голяма добавка "скъп имот".. ако цените бяха нормални, то тя добавка щеше да е доста по-ниска и реално българските стоки ще са по-конкурентни на вносните.
01 Октомври 2014 11:26
България отдавна е Титаник, който трябва да се превърне в Мелмак* напълно взривен или да бъдe взривен, за да се изчисти територията от "умни" славяни-булгаристани.
*Мелмак — планета, которая на данный момент является уничтоженной из-за ядерной войны. Но до своего уничтожения на Мелмаке был пышный мир, кипящий жизнью. Мелмак был домом для разумного вида пришельцев мелмакиан. Мелмак состоял из одноимённого вещества, свойство которого неизвестны.
01 Октомври 2014 11:28
При нормален данък, ще има нормални цени на имотите и данъка няма да е проблем да се плаща и със сегашните доходи.


Добре.
01 Октомври 2014 11:30
И като ви гледам тука, нито сте политици, нито имате шансове да станете. Бягайте да работите и правите пари, че ще изпосталеете хептен и сметките ви в мафиотските БГ банки ще изтънеят.
ФПД (форум пари не дава)
01 Октомври 2014 12:01
Мик, ти пък завидя на големите заплати на строителите! А и за предприемачите не си много наясно- не си питал, (а и няма кой да ти каже) какъв % отива за разни одобряващи и контролиращи инстанции(под масата). За възлагащите и европрограмите изобщо не коментирам- там е само за големи играчи.
01 Октомври 2014 16:28
Не може да се режат разходи само. Има една приказка, че някакъв тарикат тъкмо научил магарето си да не яде, а то взело че...умряло! Ако в държавата няма икономика и прогресивни данъци за бизнеса, които да пълнят бюджета, всички ще сме в ролята на това магаре барабар с държавата. Вярно е,че много пари отиват за чиновници и за глупости и трябва да се запушат пробойните. НО без приходи и пълна хазна просто няма как да съществуваме. Стига сме били Андрешковци! Обаче е много нагло служебно правителство да харчи, за каквото му падне без да има нито партия, нито парламент, които да му свиват юздите. Само поразии вършат тези! кой ще отговаря после?????????
01 Октомври 2014 17:36
Всички българи-немилионери веднага да бъдат принудени да продадат на безценица последното, останало им - имотите, чрез вдигане на данък-имоти.
После да дават за наем на бившите свои имоти, станали собственост на същите уроди, които им плащат по 400 лв./месец, половината от тези 400 лв.
Благоденствие и възход в пълния му Миков блясък.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД