Някак прекалено лесно и бързо служебният кабинет "Близнашки" създаде Енергиен борд. Още преди да сме разбрали какво точно значи това. За непосветените звучеше като нещо солидно, могъщо - като валутния борд например. Авторите на идеята - предимно десни икономисти, обясняваха, че енергийният борд е механизъм, който няма да позволява шепа популисти да си играят с цените на тока и да правят опасни експерименти в сектор, който е част от националната сигурност. Понеже е ясно, че в България е особено трудно да се ограничи политическата намеса при ценообразуването - за потребители, фирми, енергодружества.
Накратко, по аналогия с валутния борд енергийният би трябвало да улесни победата на икономическия разум над евтината демагогия, плоските политически сметки и антипазарните решения, водещи упорито и от години цял отрасъл към междуфирмени войни, непоносими растящи задължения и фалити. Затова всички - енергодружества, зелени централи, тецове, бизнес организации, синдикати, подкрепиха инициативата и седнаха на една маса с политици и държавни чиновници - за да намерят верните ходове за спасяване на българската енергетика.
Вече втори месец уж си имаме енергиен борд, а сякаш нищо не се е променило. Няма и как да се промени, защото вместо очакваното чудо се пръкна поредна говорилня. Опасност, която мнозина видяха още в самото начало. От създаването си до днес бордът се е събрал точно два пъти. Дискусиите бяха разочароващи, а резултатите - нулеви, твърдят участници от страна на бизнеса.
Заседанията на енергийния съвет са закрити. След тях няма нито стенограми, нито дори пресконференции. Според вицепремиера Екатерина Захариева срещите били при затворени врати, защото са работни. Заседанията на парламента също са работни, но са открити - нали? За публиката остана скрито и защо тъкмо Захариева трябваше да оглави този борд. Тя и бездруго е претоварена като вицепремиер и министър - с бюджет, еврофондове, регионално развитие и какво ли още не. Но това не й пречи да поправя енергийния министър Васил Щонов. Каже ли Щонов, че не вижда опасност от режим на тока, Захариева веднага го коригира и допуска, че ще палим свещите заради липсата на пари за инвестиции в мрежата.
От тайнствените заседания се процеди само информация, че бордът решава "неотложни задачи", а тематични групи правят обстоен анализ на сектора. Че за какво ни е тогава цяло Министерство на икономиката и енергетиката, ако чакаме някакъв енергиен съвет тепърва да прави анализи? Така или иначе и досега не е ясно кой какво мнение е изразил, какви неотложни задачи са решени и какви мерки за оздравяване на енергетиката се коментират. Но всъщност това е особено важно - защото в сегашното си статукво, каквото и да измъдри бордът, никой не е длъжен да се съобразява с него - и най-малко Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която по закон е независима.
Сега бизнесът - държавни и частни фирми, тецове, ЕРП-та, ВЕИ-та и т.н., както и потребителите са поставени в любимата ситуация на властта - хем съзнават, че са въвлечени в някаква далечна имитация на същинския замисъл за енергиен борд и че нищо няма да произлезе от поредните обяснения и прения, хем не могат да се оплачат, че са изолирани от взимането решения и че гласът им не се чува.
От последното постно съобщение на Министерския съвет става ясно, че Европейската банка за възстановяване и развитие, Световната банка и Брюксел са готови да окажат експертна помощ на България при реформирането на сектора "енергетика". Стига да бъдат поканени... Готовността на евроекспертите не е новина предвид препоръките от м.г., с които България в общи линии не се съобрази. Бащите на идеята за "енергиен борд" също смятаха, че привличането на чужд опит ще е много полезно. Но не би... Засега всичко се свежда до взаимни любезности без реален резултат.
А има толкова "черна" работа за вършене. Пореден доклад на ЕК нареди България сред 11-те държави в ЕС с лоши ценови дефицити - с енергетика, затънала в дългове, и с неадекватни цени на тока, които не покриват реалните разходи. Ясно е, че сметката трябва да бъде платена и най-малко ще боли, ако всички в системата успеят да я разпределят помежду си. Мръсните тецове трябва да бъдат затворени, а на съкратените - да се намери работа. Цената на тока трябва да расте, за да може проблемът с хроничната липса на пари да бъде изчистен поне отчасти. Това са само част от трудните решения, които все трябва да бъдат взети.
Вече никой не си прави илюзии, че този т.нар. енергиен брод може да намери брод. Най-добре ще е говорилнята да бъде закрита. Ако ще се прави следващ опит, не е лошо първо някой да обясни на обществото как точно ще действа бордът.