Дрехите, които защитават от електромагнитчно излъчване, се продават в множество сайтове. Цената на това защитно пончо е 230 долара. |
След излизането си от затвора Росич е бил вманиачен на тема "здраве" и започнал да работи с бизнесмени и предприемачи по холистичния подход - като се концентрира върху начина им на хранене, упражнения, мисловна настройка, приятелския им кръг и така нататък. Някои от клиентите му обаче не успявали да достигнат перфектна форма и Росич заключил, че причината е непрекъснатото им излагане на елекромагнитна радиация - от телефоните, лаптопите, антените на мобилните оператори. Някои хора, решил той, са по-чувствителни на радиацията от други и затова основал своя собствена компания за дрехи, които да намаляват излагането на радиация.
Фирма "Рипаро", която през ноември ще започне кампанията си за
блокиращо бельо,
което "защитава мъжествеността" от това, което някои хора наричат електромагнитно замърсяване, ще се присъедини към вече сериозен пазар на дрехи, които целят да намалят количеството радиация в телата ни. В тях се включват всички възможни аксесоари - от тениски и бельо до шапки и колани за бременни.
Мнозинството учени в различни области твърдят, че няма нужда да се притесняваме от малкото количество радиация, на което електрониката ни излага. Световната здравна организация, която през 1997 г. започна инициатива за изследване на темата и е оценила над 25 000 проучвания, заключва, че "сегашните доказателства не потвърждават съществуването на каквито и да е последствия за здравето от излагане на ниски нива на електромагнитни полета".
Дълготрайното излагане обаче все още се проучва. Това не значи ли, че е по-добре да инвестираме в дрехи, които блокират радиацията "за всеки случай", както казва Росич, или това е просто ала-бала за доверчивите? Зависи, разбира се, кого питате, но ключовата разлика е във възгледите дали излагането причинява биологична вреда на телата ни дори тогава, когато радиацията е прекалено ниска, за да затопли плътта.
Ето един бърз пример. Хората се излагат на различни нива на излъчване всеки ден и това е било така и преди откриването на електричеството. Всъщност Земята има статично електромагнитно поле и никой от земляните не може да го избегне.
Видовете облъчване, които притесняват хората, са два: електрически полета, които се създават от разлики във волтажа, и магнитни полета, които се създават при движението на електрическите потоци. Така че електрическото поле съществува дори при липсата на поток (независимо дали тостерът работи или не, стига да е включен в мрежата). Магнитното поле съществува само при движение на тока и неговата стойност зависи от използваната мощност (в зависимост от разликата между лампата и станция за разпръскване на сигнал за мобилни телефони). Излагането зависи и от разстоянието до този източник (дали държим лаптопа на коленете си, или сме облъчвани от телевизора на съседа).
При излагането на телата ни на радиация тя навлиза в плътта ни и се разсейва. При достатъчно високи нива усещаме
затопляне
Много изследвания се занимават с нивата на излагане, които са по-ниски от тези, които причиняват затоплянето, и стигат до извода, че няма видими ефекти върху здравето от тези ниски нива на излагане. Няма и доказателства, че излагането на електромагнитни полета причинява "електромагнитна суперчувствителност", както твърдят някои хора.
Всъщност най-честото обяснение за симптомите, изпитвани от някои, като главоболие, тревожност и безсъние е стресът от евентуалните ефекти на електромагнитните сили. В един експеримент голям брой хора са заявили, че нова кула за разпръскване на мобилен сигнал в квартала влияе зле на здравето им, преди още да е започнала да работи.
Въпреки това близостта на хората до електромагнитните полета има значение и има много изследвания за влиянието на мобилните телефони, които държим близо до главата си всеки ден. Повсеместното разпространение на телефоните няма нужда да се коментира - броят на мобилните абонати ще стане по-голям от броя на населението на света тази година.
Когато са включени, трансмитерите на радиочестота, които работят с ниска мощност - между 0.1 и 2 вата, оперират на честота между 450 до 2700 мегахерца. Силата на
излъчването намалява
с отдалечаването от устройството, така че човек, който го държи до главата си, е по-облъчван от някой, който пише есемеси.
Повечето от енергията от мобилните телефони се абсорбира от кожата и води до това, което СЗО нарича "пренебрежимо" повишаване на температурата в органи като мозъка. Що се отнася до дългосрочния ефект, все още се правят изследвания дали телефоните причиняват например тумори, тъй като резултати от подобни опити няма да бъдат получени в следващото десетилетие. Първи резултати все пак има - проучването "Интерфон" откри, че мобилните телефони не увеличават риска от глиома и менингиома след десетгодишна употреба, а изследванията на многобройни поколения животни не показаха увеличаване на риска от рак след дълготрайно излагане.
Има обаче физици и мислители, които остават скептични към така наречената "безопасност" на електромагнитното излъчване, особено след дълга употреба. Дори изследването "Интерфон" заключава, че "възможните ефекти от дълга употреба изискват по-нататъшни проучвания". Бившият журналист на "Ню Йорк Таймс" Блейк Левит, който написа "Електромагнитни полета, пътеводител на потребителя в проблемите и как да се защитаваме", пише:
"Оказва се, че повечето живи същества са
фантастично чувствителни
и към малко количество електромагнитно излъчване. Живите клетки тълкуват излагането като част от обичайната клетъчна активност. Проблемът е, че това не е "обичайно". Това излагане е изкуство с необичаен интензитет и характеристики, които не съществуват в природата. И може да обърка клетките по безброй много начини... Пренебрегваме това на свой собствен риск."
Както и да прецените, хората в "Бели армър" и "Рипаро" се надяват да заложите на сигурното и да инвестирате в продуктите им за блокиране или намаляване на излагането на радиация. За тези, които все пак се тревожат за излъчването, подобни продукти могат да намалят не само него, но и нивата на стрес, които причиняват дългосрочни ефекти. Въпреки това някои опоненти смятат подобно справяне с проблема за доста вредно. "Цялата тази стратегия работи, за да засили грешни предположения и да направи хората уязвими на такива внушения в бъдеще", пише Браян Дънинг в анализа си за хиперчувствителността към електромагнитното излъчване в skeptoid.com. "По-добра стратегия би било да се разбере истинската причина за стреса чрез психотерапия или самостоятелно и проблемът да бъде решен."