:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,190
Активни 556
Страници 3,755
За един ден 1,302,066
Проучване

Заплаха ли е "електромагнитното замърсяване"?

Науката твърди, че ниската нива не са опасни в краткосрочен план, но дългосрочните ефекти тепърва ще бъдат изследвани
Снимка: 4ehsbyehs.com
Дрехите, които защитават от електромагнитчно излъчване, се продават в множество сайтове. Цената на това защитно пончо е 230 долара.
Стотици устройства, които блокират електромагнитните вълни, са рекламирани с идеята, че пазят хората от радиацията. Науката обаче казва да не се притесняваме. Когато Амир Росич отишъл в затвора за последен път преди шест години, всъщност е извадил късмет. Допреди това той е пилеел времето си, откакто напуснал училище като тийнейджър, изпадал е в депресия и тъкмо срещнал сродната си душа, преди да започне да излежава шестмесечната си присъда. Така че е прекарал времето зад решетките, търсейки отговори за това какъв иска да бъде и какво иска да прави с живота си.

След излизането си от затвора Росич е бил вманиачен на тема "здраве" и започнал да работи с бизнесмени и предприемачи по холистичния подход - като се концентрира върху начина им на хранене, упражнения, мисловна настройка, приятелския им кръг и така нататък. Някои от клиентите му обаче не успявали да достигнат перфектна форма и Росич заключил, че причината е непрекъснатото им излагане на елекромагнитна радиация - от телефоните, лаптопите, антените на мобилните оператори. Някои хора, решил той, са по-чувствителни на радиацията от други и затова основал своя собствена компания за дрехи, които да намаляват излагането на радиация.

Фирма "Рипаро", която през ноември ще започне кампанията си за



блокиращо бельо,



което "защитава мъжествеността" от това, което някои хора наричат електромагнитно замърсяване, ще се присъедини към вече сериозен пазар на дрехи, които целят да намалят количеството радиация в телата ни. В тях се включват всички възможни аксесоари - от тениски и бельо до шапки и колани за бременни.

Мнозинството учени в различни области твърдят, че няма нужда да се притесняваме от малкото количество радиация, на което електрониката ни излага. Световната здравна организация, която през 1997 г. започна инициатива за изследване на темата и е оценила над 25 000 проучвания, заключва, че "сегашните доказателства не потвърждават съществуването на каквито и да е последствия за здравето от излагане на ниски нива на електромагнитни полета".

Дълготрайното излагане обаче все още се проучва. Това не значи ли, че е по-добре да инвестираме в дрехи, които блокират радиацията "за всеки случай", както казва Росич, или това е просто ала-бала за доверчивите? Зависи, разбира се, кого питате, но ключовата разлика е във възгледите дали излагането причинява биологична вреда на телата ни дори тогава, когато радиацията е прекалено ниска, за да затопли плътта.

Ето един бърз пример. Хората се излагат на различни нива на излъчване всеки ден и това е било така и преди откриването на електричеството. Всъщност Земята има статично електромагнитно поле и никой от земляните не може да го избегне.

Видовете облъчване, които притесняват хората, са два: електрически полета, които се създават от разлики във волтажа, и магнитни полета, които се създават при движението на електрическите потоци. Така че електрическото поле съществува дори при липсата на поток (независимо дали тостерът работи или не, стига да е включен в мрежата). Магнитното поле съществува само при движение на тока и неговата стойност зависи от използваната мощност (в зависимост от разликата между лампата и станция за разпръскване на сигнал за мобилни телефони). Излагането зависи и от разстоянието до този източник (дали държим лаптопа на коленете си, или сме облъчвани от телевизора на съседа).

При излагането на телата ни на радиация тя навлиза в плътта ни и се разсейва. При достатъчно високи нива усещаме



затопляне



Много изследвания се занимават с нивата на излагане, които са по-ниски от тези, които причиняват затоплянето, и стигат до извода, че няма видими ефекти върху здравето от тези ниски нива на излагане. Няма и доказателства, че излагането на електромагнитни полета причинява "електромагнитна суперчувствителност", както твърдят някои хора.

Всъщност най-честото обяснение за симптомите, изпитвани от някои, като главоболие, тревожност и безсъние е стресът от евентуалните ефекти на електромагнитните сили. В един експеримент голям брой хора са заявили, че нова кула за разпръскване на мобилен сигнал в квартала влияе зле на здравето им, преди още да е започнала да работи.

Въпреки това близостта на хората до електромагнитните полета има значение и има много изследвания за влиянието на мобилните телефони, които държим близо до главата си всеки ден. Повсеместното разпространение на телефоните няма нужда да се коментира - броят на мобилните абонати ще стане по-голям от броя на населението на света тази година.

Когато са включени, трансмитерите на радиочестота, които работят с ниска мощност - между 0.1 и 2 вата, оперират на честота между 450 до 2700 мегахерца. Силата на



излъчването намалява



с отдалечаването от устройството, така че човек, който го държи до главата си, е по-облъчван от някой, който пише есемеси.

Повечето от енергията от мобилните телефони се абсорбира от кожата и води до това, което СЗО нарича "пренебрежимо" повишаване на температурата в органи като мозъка. Що се отнася до дългосрочния ефект, все още се правят изследвания дали телефоните причиняват например тумори, тъй като резултати от подобни опити няма да бъдат получени в следващото десетилетие. Първи резултати все пак има - проучването "Интерфон" откри, че мобилните телефони не увеличават риска от глиома и менингиома след десетгодишна употреба, а изследванията на многобройни поколения животни не показаха увеличаване на риска от рак след дълготрайно излагане.

Има обаче физици и мислители, които остават скептични към така наречената "безопасност" на електромагнитното излъчване, особено след дълга употреба. Дори изследването "Интерфон" заключава, че "възможните ефекти от дълга употреба изискват по-нататъшни проучвания". Бившият журналист на "Ню Йорк Таймс" Блейк Левит, който написа "Електромагнитни полета, пътеводител на потребителя в проблемите и как да се защитаваме", пише:

"Оказва се, че повечето живи същества са



фантастично чувствителни



и към малко количество електромагнитно излъчване. Живите клетки тълкуват излагането като част от обичайната клетъчна активност. Проблемът е, че това не е "обичайно". Това излагане е изкуство с необичаен интензитет и характеристики, които не съществуват в природата. И може да обърка клетките по безброй много начини... Пренебрегваме това на свой собствен риск."

Както и да прецените, хората в "Бели армър" и "Рипаро" се надяват да заложите на сигурното и да инвестирате в продуктите им за блокиране или намаляване на излагането на радиация. За тези, които все пак се тревожат за излъчването, подобни продукти могат да намалят не само него, но и нивата на стрес, които причиняват дългосрочни ефекти. Въпреки това някои опоненти смятат подобно справяне с проблема за доста вредно. "Цялата тази стратегия работи, за да засили грешни предположения и да направи хората уязвими на такива внушения в бъдеще", пише Браян Дънинг в анализа си за хиперчувствителността към електромагнитното излъчване в skeptoid.com. "По-добра стратегия би било да се разбере истинската причина за стреса чрез психотерапия или самостоятелно и проблемът да бъде решен."

 Кулите за разпръскване на мобилен сигнал са мощни източници на излъчване.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Главоболието е един от най-честите ефекти, приписвани на електромагнитните сили.
8
3941
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Октомври 2014 19:31
В казармата бях на радари, там имаше един "Слон" с дециметров обхват (същият, като при микровълновата печка), но хората си живееха нормално и нямаше повече заболеваемост...
19 Октомври 2014 21:49
Докато има балами ще има и касапи.
19 Октомври 2014 22:03
Микровълновото излъчване (мобилни телефони, микровълнови печки, блу-тут)) е по-дълговълново, т.е., по-слабо енергетично от инфрачервеното -топлината от печката и много много по-слабо енергетически от светлинните лъчи, да не говорим за ултравиолетовите, ренгеновите и гама лъчите, които съответно са все по-енергетични в този ред, понеже са с по-ниска дължина на вълната (висока честота), а енергията е пропорционална на честотата. Само радиовълните са по-дълговълнови, т.е., по-слабо енергетични.
Микровълновото лъчение води до въртене на молекулите (най-вече водата в човека и в храните). Не къса молекулните връзки, може би нарушава далечния порядък (междунолекулните връзки) на водата. Но топлината по-силно може да скъса междумолекулните връзки (инфрачервеното излъчване води до трептения на атомите по връзките), нали така се получава изпаряването. Това е което се знае от теорията. Другото е медицинска статистика.
19 Октомври 2014 22:10
Заплаха е.
Когато технологията реши да води науката, винаги е заплаха.
Независимо дали за военни или потребителски цели.
19 Октомври 2014 22:28
Не знам, но мъжът ми нещо може да е забелязал, че от известно време се е втурнал да ми търси слушалки да не ми се изпържел мозъкът от телефона.
Може даже да се е изпържил, щом се е разбързал
Вярно е, че има дни, в които се налага да говоря дълго, в петък ми идваше просто да го оставя в автобуса да си звъни на воля.
20 Октомври 2014 08:32
Microwave radiation has also been found to cause cataracts. The mechanism is unclear, but may include changes in heat-sensitive enzymes that normally protect cell proteins in the lens. Another possible mechanism is direct damage to the lens from pressure waves induced in the aqueous humor.
20 Октомври 2014 12:33
toly
20 Окт 2014 08:32

[citation needed]
20 Октомври 2014 12:49
На времето в колоквиума казвахме"Няма да правим медицинска химия".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД