:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,014
Активни 480
Страници 4,579
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Около 70% е вероятността да има нови избори

Партиите не бива да се отказват от преференцията заради нередности, както не се отказваме от демокрацията заради това, че има престъпления, казва депутатът от БСП Георги Кадиев
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Георги Кадиев
Георги Кадиев е депутат от БСП в 40-ото, 42-рото и 43-тото НС. На последния вот бе избран заради преференциите на гласоподавателите от 23-ти МИР, които го вдигнаха от 9-о място на 2-ро в листата на социалистите. Бивш журналист.



- Г-н Кадиев, трябваше ли да има коалиция ГЕРБ - БСП?

- Има различни виждания. Аз направих на сайта си допитване до хората, гласуваха около 1500 души и от тях резултатът беше 3:1 в полза на това да няма коалиция с ГЕРБ. По много причини, една от които е, че по-малкият партньор винаги губи, а втората - че когато влезеш в коалиция, ти преставаш да бъдеш алтернатива, а ние винаги сме били алтернатива на ГЕРБ и те на нас. Третата причина е, че ако направиш коалиция с ГЕРБ, трябва да забравиш миналото и взаимните обвинения, което е трудно и за двете страни. Аз съм против и в това допитване, което направих, гласувах против. Но БСП първо трябваше да се допита до своите хора искат ли коалиция.

- Вие призовахте ГЕРБ да върне по-бързо мандата? Защо, след като следват пак избори?

- Има два варианта. Единият е ГЕРБ да приемат, че не могат да съставят правителство по начина, по който на тях им се иска. В този случай по-логичното би било да се направи някакъв тип програмно правителство от няколко партии. В случая не е важен математическият сбор, а концепцията. Ако ГЕРБ искат да правят сериозно правителство, то те трябва да се обърнат към системните партии - БСП, реформатори, ДПС. Защото малките ти дават математически сбор, но нищо повече. Другата алтернатива е избори. По-скоро си мисля, че вероятността от нови избори е около 70% и 30% бих дал за някакъв тип правителство.

- Простиха ли се реформаторите с шанса си да влязат в управлението?

- Според мен никога не са имали шанс да влязат, защото това би означавало Бойко Борисов да върне Иван Костов във властта, което на мен ми се струва нереално - да си сложи Иван Костов за началник. По същия начин, ако беше направил коалиция с ДПС, щеше да сложи Ахмед Доган за началник. Песимист съм, че от тези преговори ще излезе нещо. Според мен преговорите са просто губене на време, псевдоконсултации и колкото по-скоро ги прекратят в тази им форма, толкова по-добре.

- Ще има ли Михаил Миков куража да смени състава на изпълнителното бюро?

- Михаил Миков няма друг шанс, освен да направи промени. И това му е първият и последният шанс. В момента единствената причина никой да не му иска оставката е това, че е само от три месеца начело на партията и за това време никой не би могъл да промени БСП кой знае колко. Той получи много тежко наследство. И стои с ИБ, което не е негово, а е на Сергей Станишев. Получи буквално във втория месец от управлението си най-тежката загуба за БСП от 90-та година насам и най-малката парламентарна група. Или сега прави промени, или просто ще си отиде в един следващ момент. И се опасявам, че ако продължаваме да се инатим и да има някакви свещени крави и някаква партийна аристокрация на "Позитано", която само се мести от листа в листа, и като не ги харесат в един район, ги пращат в друг, БСП ще тръгне по пътя на СДС. Всяка година ще има нов председател, всяка година ще има все по-лош резултат и някъде след 10 г. ще се сетим, че трябва да се обединяваме. Защо в момента Реформаторският блок е във възход - защото обединява, а БСП е в положение на слизаща надолу партия, защото разединява. Имате отцепено парче около Георги Първанов, отцепено парче около Татяна Дончева, предполагам, че ако така вървим, ще има и други отцепени парчета. И затова мерките трябва да се взимат сега, веднага, екстремно и радикално. Чух председателя на партията, който каза на пленума - ще има постепенна промяна, до един-два месеца. Няма време за тези неща! Ако искаш да изпращаш силни сигнали, че си готов да влезеш отново в битка, в нови избори, трябва да смениш посланията, да смениш и хората.

- Има ли БСП път към двете малки формации на Първанов и Дончева?

- Да, аз съм убеден, че и това време ще дойде, но за това трябва време и смяна на поколенията - и при нас, и в малките леви формации. Ако един ден Георги Първанов иска отново да се обедини с БСП, това може да стане само с негова крачка назад и с крачка назад на ръководството на БСП. Вижте в СДС какво се случи - десетина години се роиха, сменяха лидери и в момента, в който Иван Костов се дръпна назад, тогава стана Реформаторският блок. Така си го представям и аз, но ще отнеме десетина години.

- Трябва ли да бъдат извадени от ИБ на БСП Димитър Дъбов, Евгений Узунов и Катя Николова, както искат някои социалисти, сред които Кирил Добрев?

- В никакъв случай махането на трима човека, което е задължително, не решава автоматично проблема. Вчера срещнах случайно едно момче, което беше в нашата младежка организация и сега е водач на листа от друга партия. И той ми каза: "Като излязох от БСП, камък ми падна от плещите, вече се чувствам много по-свободен, повече се чува това, което казвам". Хората би трябвало да се чувстват свободни, когато влизат в БСП, а не когато излизат. И когато ги затвориш в една среда, в която виреят основно интриги, лобизъм, партийна аристокрация, винаги нагаждаща се, а всички останали изолирани в ъгъла, няма как да очакваш тези хора първо да дойдат при теб и после да гласуват за теб. Затова само 6% от младите хора са гласували за БСП.

- Какво Ви задържа тогава още в БСП?

- Най-лесното е да отида при някого, който вече е излязъл. Още по-лесно е да си направя нещо сам и съм сигурен, че би имало някакъв успех. Но истинското предизвикателство е не аз да си отцепя моите 1-2 процента. Този преференциален вот беше моят тест. Ако хората считаха, че такива като мен са излишни и трябва да бъдат изхвърлени и БСП да бъде пречистена по тоя начин, тогава те нямаше да гласуват за мен, а за други.

- Преференциите имат ли нужда от редактиране? И трябва ли да вървим към смесена система - наполовина мажоритарна и пропорционална?

- За мен преференциите са най-хубавото нещо, което се случи на тези избори, защото те мотивираха хората, които иначе не биха гласували, да пуснат бюлетината. Както и мотивираха самите кандидати - да се напрегнат в тази кампания. Защото човек, който е на 22-ро място, досега нямаше шанс, но сега има. Тъй като усещам някакъв стремеж у партийните ръководства да се върви назад, да се бяга от преференциите, това би било огромна грешка. Все пак 1.3 млн. души, една трета от хората в България, които гласуват, гласуваха преференциално. Тези хора искат да гласуват не само за партия, а и за личности. Вече е важно и кои са хората в парламента, можеш да ги преподредиш и това усещане дава съпричастност на избирателя - той вече участва в политиката много по-пряко, отколкото досега. За мен трябва да се върви в обратна посока - не в посока забрана, а в посока намаляване на прага, от 7 на 5%, примерно, и възможност да преподредиш цялата листа, а не без водача. На теория можеш да го смениш, но на практика е бетониран. Това би доразвило тази система, като си мисля, че тя все пак е преходна към мажоритарни избори. Имаше много хора, които се объркаха, имаше много хора, които си купуваха преференции, както и такива, които контролираха вота чрез преференции. Но това са дребни проблеми в сравнение с правото на хората да участват директно в подредбата на листата. Ние не се отказваме от демокрацията, заради това, че има крадци и престъпления. Напротив, ние я развиваме демокрацията. По същия начин - ние не се отказваме от избори, защото има изборни измами. Напротив, развиваме тази изборна система. Аз лично съм привърженик на мажоритарния вот, както са кметските избори. И съм сигурен, че някой ден и това време ще дойде. Но засега имаме преференциалното гласуване и трябва да го развиваме.

- Въпреки че събрахте най-много преференции - 18%, не се превърнахте в герой за партията си, а затвърдихте образа на лошото момче в БСП. Помогнаха или попречиха на БСП преференциите?

- Тези 18%, за да гласуват за мен, първо са гласували за БСП. От тези близо 6000 души, които лично инвестираха доверието си в мен, претендирам, че голямата част изобщо нямаше да гласуват за БСП, ако не беше преференциалният вот. И това е постигнал всеки един от преференциалните кандидати, не само аз, всеки има някакъв принос. И ако имаше нещо хубаво, което се случи в БСП на тези избори, е именно преференциалният вот - той разбърка картите на "Позитано". Аз съм абсолютно убеден, че ако нямаше преференции, БСП щеше да има много по-лоши резултати и да падне от ДПС.
14
3311
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
19 Октомври 2014 19:28
Престъпления винаги ще има - трябват частни затвори - сегашните държавни затвори са като хотел - друго си е да изпиташ ужаса от частника (който си преследва интереса) и да опиташ "манджите му"!
19 Октомври 2014 19:52
Така си го представям и аз, но ще отнеме десетина години.

Пак ще се срещнем, след десет години...
19 Октомври 2014 19:54
При нови избори БСП ще се срине, също и ДПС (финансирането им вече не е добро)...
19 Октомври 2014 20:03
И този иска да "променя" БСП с паричките от тока, ВЕИ, хазарта . Стани- да седна .
Толкова болни амбиции и средства хвърлени за личен PR, билбордове и преференции - и все низвергнат бил в партията му, да му се не види.....
Като бивш мултак и техен стипендиант , няма как да си отреже опашката. Ще трябва да даде на късо нула и фаза.
19 Октомври 2014 20:52
Тоя червен кхмер вместо да е в затвора, той си се радва на живота, харчи откраднатите пари и дава интервюта по вестниците. Корумпирано червено нищожество. Един от първите клиенти на конвента и трибунала.
19 Октомври 2014 20:59
Кадиев напуска и парламента и НС на БСП
11 Юни 2014


Толкова за морала на уважавания от Сократ "социалист"
19 Октомври 2014 21:03

За мен преференциите са най-хубавото нещо, което се случи на тези избори, защото те мотивираха хората, които иначе не биха гласували, да пуснат бюлетината. Както и мотивираха самите кандидати - да се напрегнат в тази кампания.

Ако хората считаха, че такива като мен са излишни и трябва да бъдат изхвърлени и БСП да бъде пречистена по тоя начин, тогава те нямаше да гласуват за мен, а за други.


Да ти имам преценката..... тъпа!!!
19 Октомври 2014 21:12
А-ааа, конспиративната теорията за змията е истина (че обикаля целия свят и сее смърт)... Всички масони, и някои от водещите световни личности са нейни изпълнители... Те са виновни за високата смъртност по време на войните, тъй като се унищожават безсмислено много народ... Всъщност "змията" е система, която е във всеки от нас, изработена от Господ (7-мо ниво) и "Светата Троица" (три извънземни робота, които са създадени наскоро - преди около 2 хил. години)... Благодарение на "змията" се възпитаваме по-лесно и ставаме жертва, с допълнително подпомагане, на войните ("змията" е по-задълбоченото възпитание)... "Змията" може да бъде извадена от нас, и ще станем по-невъзпитани, но същевременно и по-устойчиви по отношение на опасностите на войните и престъпността... Изваждането е много трудно и до някъде болезнено (после нищо не се усеща, не се усеща някаква промяна, само престава да ни прави впечатление възпитанието и започват повече да ни се карат за поведението ни (нямаме защита от това))... За изваждането е необходим "заобиколен път" към добрите сили - трябва да се обърнем към извънземната цивилизация "Муко", да се обърне към злата извънземна цивилизация "Хелем", последната да предизвика на двубой "Мурко" ("Мурко" знае какво да прави)... "Хелем" не е ангажирана със "змията", но я е поръчало на Господ и "Светата Троица"...
19 Октомври 2014 21:45
За мен преференциите са най-хубавото нещо, което се случи на тези избори, защото те мотивираха хората, които иначе не биха гласували


Така хубаво ги мотивираха, че имаме рекорд по ниска избирателна активност!
19 Октомври 2014 22:17
Преференциите са среда за порочен корпоративен или феодален вот по места , без значение в коя листа и на коя позиция ще застанеш , тъй като кинтите "убеждават" в качествата на кандидата и той се мести напред . Примери на тези избори - колкото искаш .
Ако даден кандидат има широка партийна подкрепа ,морал и авторитет, доказал е , че може да печели на вътрешно-партийни конференции, конгреси , общински избори, дори при всичките партийни интриги- той няма да се смъкне далеч назад в една листа .
А ако се чувства въпреки това подценен - излиза и сам прави партия , например "Движение Тепегьоз " .
И избива комплексите си.
19 Октомври 2014 22:56
Преференциите са среда за порочен корпоративен или феодален вот по места , без значение в коя листа и на коя позиция ще застанеш , тъй като кинтите "убеждават" в качествата на кандидата и той се мести напред .


20 Октомври 2014 10:14
Преференциите са среда за порочен корпоративен или феодален вот по места , без значение в коя листа и на коя позиция ще застанеш , тъй като кинтите "убеждават" в качествата на кандидата и той се мести напред .

А защо партиите слагат подобни хора в кандидатските си листи? Ако слагат читави кандидати подобен проблем няма да съществува.
Преференциалният вот трябва да стане абсолютен за нареждане на листите на кандидатите. Все пак много от преференциите не се дължат на феодален вот, а на избор на този кандидат, който според избирателя има най-добри качества да го представлява в Парламента.
20 Октомври 2014 10:38
Ма, какви ги дрънкат с този преференциален вот, като че ли депутатите не гласуват на партиен принцип, а всеки според убежденията и съвестта си !
И каква е разликата за народонаселението, дали 20 депутата от БСП ще гласуват, както им е спуснало партииното ръководство или 20 депутата ще гласуват така, но един от тях ще са го избрали преференциално пред друг?
Толкова сладки ли са станали депутатските места, че партиините кандидати се карат за тях?
Отново прах в очите на хората, за да си защитават политиците някакви свои интереси, а народа...вълци го яли!
20 Октомври 2014 13:17
AzUrAL 19 Октомври 2014 20:52

Тоя червен кхмер вместо да е в затвора, той си се радва на живота, харчи откраднатите пари и дава интервюта по вестниците. Корумпирано червено нищожество. Един от първите клиенти на конвента и трибунала
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД