:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,450
Активни 440
Страници 24,860
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Цесия, прихващане, суброгация

Сянката на фалита надвисна върху Корпоративна търговска банка, макар че най-скъпото решение е банката да бъде хвърлена в несъстоятелност. Спасители уж има, но с всеки изминал ден спасението на застрашения трезор става все по-малко вероятно. Единственото, което остава на хората с пари в банката над гарантираните от държавата суми, е древното българско решение: да се спасява кой как може. А начините за спасение поединично, преди да хлопне завинаги портата на КТБ, не са много. През следващите дни всички способи ще бъдат обстойно обяснени. Не задължително добронамерено. В бърборенето на политиците зачестява терминът "цесия", изричан, сякаш е мръсна дума. Всъщност



цесията е законно право



на всеки кредитор (например на всеки вложител в КТБ) да прехвърли вземането си комуто реши. Както гласи чл. 99 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), "кредиторът може да прехвърли своето вземане, освен ако законът, договорът или естеството на вземането не допускат това. Прехвърленото вземане преминава върху новия кредитор с привилегиите, обезпеченията и другите му принадлежности, включително с изтеклите лихви, ако не е уговорено противното." В случая естеството на вземането (пари по сметка в банка) и договорът (за банкова сметка, за банков влог) са уредени от Търговския закон, правото на вложителя да се разпорежда с парите си и да ги прехърля комуто реши е гарантирано. Под колко специален надзор е банката няма значение. Дали централната банка ще позволи и дали квесторите ще отразят прехвърлянето на вземанията към банката, също е без значение за цесията.



Какъв е смисълът на цесията,



защо онзи, който има да взема пари от закъсалата банка, ще иска да си прехвърля вземането, на кого и защо го цедира? Смисълът е ясен: вложителят Асен ще прехвърли вземането си на някой длъжник на банката, примерно Борис, за да може Борис, като получи вземането, да се възползва от правото, което му дава чл. 103 ЗЗД "когато две лица [Борис и КТБ] си дължат взаимно пари или еднородни и заместими вещи [пари], всяко едно от тях [в случая - Борис], ако вземането му е изискуемо и ликвидно, може да го прихване срещу задължението си." Това право, наречено "компенсация" или "прихващане", също е на прихващащата страна (Борис) и не зависи от волята на другата страна (КТБ) или надзираващата я институция (БНБ). Чрез цесията длъжникът Борис придобива вземането на вложителя Асен и прихваща (компенсира) дължимото към КТБ. С това Борис постига целта си - да погаси дълга си към КТБ. А за вложителя Асен, с чиито пари става компенсацията,



крайната цел е суброгацията,



така се нарича встъпването на третото лице (Асен), с чиито пари е погасено задължението, в правото на кредитора (КТБ) по отношение на крайния длъжник (Борис). Суброгацията затваря спасителния кръг. Чрез триадата сделки цесия - компенсация - суброгация двойката клиенти вложител - кредитополучател елиминира банката и остава да уредят отношенията помежду си, т.е. при какви условия - срокове за плащане и лихва - длъжникът (Борис) ще плати дълга си (кредита от КТБ, в чиито права се суброгира Асен). Чрез договора помежду си вложителят в банката и нейният кредитополучател трябва да постигнат естествено и



баланс на интересите



Ясно е, че вложителят предпочита да чака парите си от читав и платежоспособен длъжник вместо от заплашената от фалит банка. Вместо да загуби голямата част - а при по-некадърно управление на несъстоятелността може би и всички - пари във фалиращата банка, вложителят Асен е съгласен да даде на кредитополучателя Петър отстъпка, за да се съгласи Петър да встъпи в поредицата сделки, та в крайна сметка да плаща дълга си към Асен вместо към КТБ. Отстъпка (сконто, discount) от 20-25% е съвсем поносима за единия и приемлива за другия, ако длъжникът Асен веднага плати на Петър. Но рядкост е кредитополучател да има налични пари да плати веднага. Ако е взел кредит, за да купи машина, той има нужда от време, за да произведе стоки, да спечели пари и да върне кредита. В този, т.е. обичайния и масов случай, отстъпката, която вложителят в банката дава на кредитополучателя (който го спасява от фалиращата банка), не е във вид на отбив от дължимата сума, а чрез разсрочване (по-дълго време за погасяване) или по-ниска лихва. И след като всички описани сделки са видимо законни, кои са тези гласове и



защо искат цесиите да се забранят?



Да оставим настрана "моралните" доводи (цесиите били "неморални"). Икономически интерес може да има само онзи, да го наречем Васил, който очаква да се обогати от самата несъстоятелност, примерно чака кредитополучателят Борис да бъде притиснат да върне кредита веднага, Борис да няма пари, синдикът да разпродаде имуществото му на безценица на дебнещия наоколо паралия Васил. С парите от продажба на длъжниковото имущество синдикът ще плати за скъпите си международни одитори и консултанти, ще вземе своята (сочна) заплата и ще върне - ако останат пари - на Фонда за гарантиране на влоговете в банки (по закон първи по ред кредитор в несъстоятелността). За редовия негарантиран вложител Асен какво ще остане? Цесията и последващите сделки спасяват Асен от ограбване. Забраната на цесиите цели да отреже пътя за бягство. Нека успокоим възмутените от цесиите "моралисти" и другите, жадуващи забраната им.



Забрана на цесиите не стига



да залости вложителите в капана на несъстоятелността - цялото гражданско законодателство трябва да се разбие със забрани и утежнения. И без цесии може да се заобиколи фалиращ кредитор. Ето една идея: вложителят Асен не цедира вземането си на Борис, а поема поръчителство по дълга му от КТБ. Асен става съдлъжник и сам упражнява правото на прихващане срещу КТБ. След това отново, както след цесията, се суброгира в правата на кредитора срещу длъжника Борис. И гаранционните сделки ли да забраним? Или компенсацията? Добър начин да върнем правото в мрачните векове преди Ашурбанипал, когато закони нямало.

19
12837
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
19 Октомври 2014 19:39
Цесия - компенсация - суброгация и накрая набутвация.
Хърсев, кажи дека са кинтите, щом си голем спец...
19 Октомври 2014 19:49
За Автора, както винаги
19 Октомври 2014 20:26
Щурчо, парите са при тея, дека предложиа Пеевски...
Суброгация един вид
19 Октомври 2014 20:55
Добър начин да върнем правото в мрачните векове преди Ашурбанипал, когато закони нямало.

Илядо години преди това са писани едни закони на Хамурапи във Вавилон.
Та според тех, много лошо им се пишело на разните пишман д-р и.к.
Изобщо, много мрачни векове...
19 Октомври 2014 21:17
Богатството никога не се губи, само си меня притежателя.
И Хърсев говори едно, а трябва да се разбира друго. Например, когато през 90-те такива като него, ви обясняваха че спестяванията ви се били "стопили", ви лъжеха, някои тогава ви ограбиха.
А конкретно за КТБ, просто едни вълци изяждат други вълци, защо г-н Хърсев ние овцете трябва да слушаме воплите на изядените вълци?
19 Октомври 2014 21:53
Много приказки за нищо. Проблемът, Хърси, е че няма държава. Останалото е тинтири-минтири. Закони винаги е имало. У нас те просто не вършат никаква работа. А парите на баламите в КТБ изчезват ли изчезват. А ти ми разправяш рецепти за чорба от термини. Пуста му и криворазбрана интелектуалност.
19 Октомври 2014 23:35
А конкретно за КТБ, просто едни вълци изяждат други вълци, защо г-н Хърсев ние овцете трябва да слушаме воплите на изядените вълци?
А ако се окаже, че едните са вълци, а другите - овчарските кучета?

19 Октомври 2014 23:48
Брей, Хърсев станал доктор по право! Ама много се изучил икономиста, толкова много, че счетоводството "дал Кольо, взел Кольо, в случая Васил" се лее пространствено и напоително.
В правото има един основополагащ принцип:
"Комуто ползите, нему и вредите!"
След като си получавал от една пирамида, пардон трезор-банка подозрително високи лихви, ще си носиш риска, че можеш да си изгубиш вложенията. Не е, като да е нямало потърпевши от пирамиди във Варна, Добрич и Пловдив, например-нали? Но понеже народът алчен и бързо забравя си плаща. Да не говорим, че има случаи, в които приходите от лихви, ако не надвишават вложенията то поне са изравнени.
Не е редно тия, които не са се възползвали от високия лихвен % да плащат за гяволиите на "алчните умници", щото са проявили разум и здравословен скептицизъм.
И понеже не искат да се справят с горещия картоф се чудят, как да го прехвърлят върху цялата банкова система- разхвърлен солидарно.

19 Октомври 2014 23:51
Не е редно тия, които не са се възползвали от високият лихвен % да плащат за гяволиите на "алчните умници", щото са проявили разум и здравословен скептицизъм.
Най-редно е онези длъжностни лица, които помагат на една групировка да сложи ръка върху банковата група на КТБ, да платят загубите и на едните, и на другите вложители.
20 Октомври 2014 00:02
онези длъжностни лица, които помагат на една групировка да сложи ръка върху банковата група на КТБ, да платят загубите и на едните, и на другите вложители.

Han,
добре казано, но накрая ще платим всички, ако ще и да се срути банковата система. Вече си мисля, че сценария от 90-те години ще се повтори.
20 Октомври 2014 10:32
...ако се абстрахираме от емоциите и пристрастията, това е една професионално написана статия от д-р Хърсев (отдавна не бе писал такива).
Посочените правни похвати могат да се приложат, мисля, че в един от докладите на "гражданската експертна комисия" за спасяване на банката също са посочени.
Стига да има съгласие и разбиране от страна на квесторите.
20 Октомври 2014 12:01
Имаше едно време една цесия между Мултигруп и Благоевград БТ и асиситент Хърсев май участваше !
Ама беше отдавна , може вече и давност да е минала ! Поназнайва ги от опит мурафетите , асиситент Хърсев , от опит !
20 Октомври 2014 12:43
Гледах го Хърсев в предаването на Кошлуков и ми направи впечатление, че нещо доста си е изменил мнението за ролята на БНБ и Искрата в аферата с КТБ. Едва ли не, БНБ и Искрата правят всичко възможно по Закон, но не се получава, защото... Пък аз злобничко си спомням изявленията на Искрата още в първия ден на поставянето на КТБ под особен надзор, ПО ИСКАНЕ НА САМАТА БАНКА. Още тогава се заговори за специален закон за КТБ, незабавно лишаване от права на акционерите с над 10% капитал, предстоящ фалит на банката, заради капиталова дупка от 3.5 млрд и пр. бабини диветини, които до сега все още не са потвърдени по никакъв начин. Банката все още издържа на масираните опити да й се стопи капиталът. И ако до 6 месеца ТОВА НЕ СТАНЕ, БНБ трябва да си изтегли квесторите и да освободи банката от наложените ограничения. А може ли една изпразнена и окрадена от разни "мустаци" банка, с огромни "дупки" от много милиарди, да издържи толкова време на "гризачите"? АМИ АКО ИЗДЪРЖИ? Ко прайм?
20 Октомври 2014 13:37
Ами да си представим, че несъм взел заем за да купя машини, а защото съм крадлив кучи син с връзки. И знам, че на тази банка и отеснява примката. И съм взел 50 милиона за 20 години, като общо съм обещал да върна 75. И сега взема да наддавам за собствения си заем започвайки от да кажем 40% от цената (това защото се оказва, че е заема не е много добре обеспечен). Та си го изкупувам на 50%. И съм 25 милиона напред от цялата работа. И тогава какво ...?!?
20 Октомври 2014 15:58
Цесията Цесия, ама сиренето е с парета..... така че има за какво да се мисли по въпроса.....
20 Октомври 2014 20:39
Какво се е разобеснявал тоя? Нали от край време хърсеподобните са на власт? Все те знаят и обясняват, все ние се простите и неразбиращите.
20 Октомври 2014 22:46
Добър начин да върнем правото в мрачните векове преди Ашурбанипал, когато закони нямало.


Закони е имало и сега ги има, ама няма кой да ги прилага. Например, забраната на лихвата!
13 дава с лихва и взема придобивка; такъв човек ще живее ли? Няма да живее. Като е сторил всички тия мерзости, непременно ще умре; кръвта му ще бъде върху него.
/Езекиил 18 гл./

Само си представете ... свят без лихва и лихвари!!!
21 Октомври 2014 08:55
Еклесиасте - това е комунизъм батка ! Мерсим !
Нека има лихви , въпроса е : -Кой е Лихваря ?
А къде ли складира лихвата ?
23 Октомври 2014 10:24
Целта на цесията била суброгацията....

Жалко че не намеси и новацията, така legal кашата щеше да е пълна
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД