:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,744
Активни 446
Страници 4,309
За един ден 1,302,066
ПАЗАР

У нас цените на бензина се запънаха като магаре на мост

Скъпи ли са горивата в България, или само така ни се струва
Покачването на цените на горивата в България се дължи само и изцяло на международното положение. Думите са на известен петролен бос у нас и са по повод обвиненията на фирми и политици, че цените у нас са надути. Действието се развива през 2011 г. Сега три години по-късно се оказва, че международното положение изобщо не се отразява на цените у нас, и че петролът по света е рекордно евтин, а горивата у нас - все така скъпи. Суровият нефт не е чак толкова важна компонента, акцизът и ДДС са виновни цените на бензина и дизела у нас да изглеждат високи на шофьорите, обясняват от петролния бранш.

И все пак, как е възможно по нашите бензиностанции литър А 95 да струва 2.52- 2.50 лева и когато петролът се котираше над 100 долара за барел, и сега, когато се срина на около 80 долара? Чуваме различни обяснения - част от играчите на нашия пазар казват, че с известно закъснение ще дойде скромно и временно намаление на цените, други твърдят, че поевтиняването е дошло, но не сме го усетили.

Така или иначе от дълго време никой не може да обясни защо сме държавата в ЕС с най-ниски доходи на населението и с най-ниски производствени разходи - понеже цените на тока, труда, водата, парата и т.н. са под европейското средно равнище, а пък горивата ни не са най-евтините. Към момента у нас бензин А 95 струва средно 1.268 евро за литър, а дизелът е 1.294 евро. Най-скъпо излиза возенето на бензин в Италия и Холандия (1.771 евро), но пък в Латвия и в Полша цената е съответно 1.236 и 1.258 евро, чак след тях идва България.



Нефтът и без пари да ни го дават



- да ни го подаряват, бензинът пак ще е около 2.10 лева. Суровият петрол е най-малката част в крайната цена, обяснява изпълнителният директор на Нафтена индустрия Сърбия (НИС) "Петрол" Иван Костадинов. Компанията управлява бензиностанциите "Газпром" в България. Костадинов прогнозира лек спад на горивата от 2-3 стотинки. "Цените падат вече на няколко пъти, но това не се усеща", смята той.



Най-големите "играчи" на пазара - "ЛУКойл" и "Петрол", се затрудниха да коментират как и дали поевтиняването на нефта на международните пазари ще смъкне цените по нашите бензиностанции. От Българската петролна и газова асоциация обаче не виждат причини за понижение. Според изпълнителния й директор Андрей Делчев причината се крие във високите акцизите и ДДС, които формирали около 45% от цената на бензина и дизела.



"Вина" имат и еконормите



които трябва да се гонят. А те изискват големи инвестиции.

Колкото до евтиния петрол, от бранша смятат, че влияят свитото световно търсене и икономическите проблеми. Както и шистовата революция в САЩ, които наблягат все повече на добива на собствен газ.

Изпълнителният директор на ОМВ Петър Величков коментира, че е нормално да има намаление, но и той припомни, че "цените на бензина и на останалите горива се формират от множество компоненти, включително производствени разходи, локални конкуренти, акцизи и такси, данъци, транспорт и др.", обясни Величков. Шефката на "Шел България" Камелия Славейкова посочи, че компанията купуват бензин и дизел не само от бургаския нефтохим "ЛУКойл", но и от чужбина. И тъй като вносът не бил поевтинял, затова и цените у нас са си все същите.

Нашите петролни фирми отдавна твърдят, че



работят на ръба на фалита



Но тогава как техни колеги в Западна Европа оцеляват с цени, близки и дори по-ниски от нашите?

Обяснения има всякакви - румънците имали собствен нефт, други имали особена данъчна политика, трети разполагали с повече рафинерии и прочее.

Едно е сигурно - и всеки шофьор ще го потвърди, ако нефтът катери висоти по световните пазари, цените на горивата у нас започват пъргаво да скачат. Ако петролът пада, цените на нашите автогорива се закотвят като магаре на мост. Защо - остава загадка.

А най-голямата загадка е как така в България уж има много и всякакви фирми - доставчици и продавачи, а цените по бензиностанциите са съвсем еднакви. Договорки? Но европейските правила забраняват съгласуване на цени. И понеже и в предни години имаше подозрения за картел в търговията на дребно, Комисията за защита на конкуренцията на няколко пъти направи анализи и разследвания. И не намери нарушители и нарушения.



13
3343
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
19 Октомври 2014 19:31
По тангентата... А истината за мафията и мошениците остава в мъглата...
-----------------------
Сайтът на Генек
19 Октомври 2014 19:33
Трябва много да се "дърпат ушите" на "Лукойл"!
19 Октомври 2014 20:10
Ако имаше начин, от внос щяхме да получаваме и по-ниски цени на бензина... Е има вариант и да не се позволява на това.
19 Октомври 2014 20:31
Доколкото си спомням този въпрос го повдигна Трайчо Трайков, като беше министър, но Боко бързо му дръпна ушите да не се бърка в бизнеса на приятеля му Валентин Златев.
19 Октомври 2014 21:29
Нефтът и без пари да ни го дават
- да ни го подаряват, бензинът пак ще е около 2.10 лева.

Нема страшно.
Коги бай Болен изгони руските колонизатори от България, нещата ша са оправят...
19 Октомври 2014 23:43
Коги бай Болен изгони руските колонизатори от България, нещата ша са оправят...
За сведение на първосигнални колеги - не всяка фирма с руска регистрация и руско име е собственост на руснаци.

Лукойл не е руска компания, а е нещо като КТБ на високо равнище - joint venture на вече бившите бизнес партньори - елити от САЩ и РФ.
Само че от известно време развалиха дослука и сега ще гърмят скандали в смесените им фирми още доста време.
Например в момента Лукойл го нагъват доста здраво в съседна Румъния, и не защото е руски...
А горките Ексън тъкмо започнаха да помпат петрол от новото руско супер находище в Сибир и Обама им забрани да участват. Загубите се изчисляват в космически числа...

Разводът се очертава да бъде доста горещ, и трябва да внимаваме да не отнесем някой ритник в суматохата...

20 Октомври 2014 00:19
Лукойл не е руска компания, а е нещо като КТБ на високо равнище

То и катебето уж не е руско.
И бургаското пристанище също уж не е руско, ама български крак там не може да стъпи.
Както и на разни други места по черноморието, дето също уж не са руски...
20 Октомври 2014 06:44
Да,бензинът не се прави от нефт, а Вагит Алекперов и Валентин Златев са ЦРУшници и НПОшници от ИПИ-тип, пребиващи в нелегалност,за да се скрият от Сидеров. А бе за LUKови глави ни взимат.Единственият радостен факт е, че въпреки нарастващата печалба на LUKOIL от задържането на цените, тя няма да бъде изнесена! Фирмата е винаги на загуба.
20 Октомври 2014 09:33
Да си припомним, на кого дължим, не само тези цени, но и за тока и не само те!
20 Октомври 2014 09:33
Да си припомним, на кого дължим, не само тези цени, но и за тока и не само те!
20 Октомври 2014 10:27
То и катебето уж не е руско.
И бургаското пристанище също уж не е руско, ама български крак там не може да стъпи.
Както и на разни други места по черноморието, дето също уж не са руски...
Притесняват те надписите на руски навсякъде ли?
Споко, и в Испания е така и никой не реве че ще го окупират руснаци...

А за Лукойл - въпросче: защо именно Главният Лаборант на България ги пусна да прилапат Нефтохим? Или мислиш, че такива като него имат право сами да се разпореждат с американска собственост като държавните активи на НРБ?
20 Октомври 2014 21:06
Добра статия. Ще започна от края - Да, причината да няма никаква разлика от една бензиностанция до друга е точно Комисията за защита от конкуренцията и по-точно нейният шеф Петко Николов. Той отдавна я превърна в частно феодално владение, макар издръжката й да е от данъкоплатците, и успешно продава услугите си на всяка власт. Ето защо никое правителство не го смени.
Втората причина е пак в КЗК и е фактическият монопол на Нефтохим Бургас - Лукойл.
Ще добавя и едно мое наблюдение - само в корумпирани и мафиотизирани държави като България и Италия се продават два вида дизел - дизел и по-дизел. Само в тях по-дизела замръзва още при -10 градуса, а в Швеция например обикновения дизел не замръзва и при -25.
21 Октомври 2014 00:15
Нова опорна точка: Лукоил не е руски.

Meeting with LUKOIL President Vagit Alekperov
(снимка: натиснете тук)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД