Покачването на цените на горивата в България се дължи само и изцяло на международното положение. Думите са на известен петролен бос у нас и са по повод обвиненията на фирми и политици, че цените у нас са надути. Действието се развива през 2011 г. Сега три години по-късно се оказва, че международното положение изобщо не се отразява на цените у нас, и че петролът по света е рекордно евтин, а горивата у нас - все така скъпи. Суровият нефт не е чак толкова важна компонента, акцизът и ДДС са виновни цените на бензина и дизела у нас да изглеждат високи на шофьорите, обясняват от петролния бранш.
И все пак, как е възможно по нашите бензиностанции литър А 95 да струва 2.52- 2.50 лева и когато петролът се котираше над 100 долара за барел, и сега, когато се срина на около 80 долара? Чуваме различни обяснения - част от играчите на нашия пазар казват, че с известно закъснение ще дойде скромно и временно намаление на цените, други твърдят, че поевтиняването е дошло, но не сме го усетили.
Така или иначе от дълго време никой не може да обясни защо сме държавата в ЕС с най-ниски доходи на населението и с най-ниски производствени разходи - понеже цените на тока, труда, водата, парата и т.н. са под европейското средно равнище, а пък горивата ни не са най-евтините. Към момента у нас бензин А 95 струва средно 1.268 евро за литър, а дизелът е 1.294 евро. Най-скъпо излиза возенето на бензин в Италия и Холандия (1.771 евро), но пък в Латвия и в Полша цената е съответно 1.236 и 1.258 евро, чак след тях идва България.
Нефтът и без пари да ни го дават
- да ни го подаряват, бензинът пак ще е около 2.10 лева. Суровият петрол е най-малката част в крайната цена, обяснява изпълнителният директор на Нафтена индустрия Сърбия (НИС) "Петрол" Иван Костадинов. Компанията управлява бензиностанциите "Газпром" в България. Костадинов прогнозира лек спад на горивата от 2-3 стотинки. "Цените падат вече на няколко пъти, но това не се усеща", смята той.
Най-големите "играчи" на пазара - "ЛУКойл" и "Петрол", се затрудниха да коментират как и дали поевтиняването на нефта на международните пазари ще смъкне цените по нашите бензиностанции. От Българската петролна и газова асоциация обаче не виждат причини за понижение. Според изпълнителния й директор Андрей Делчев причината се крие във високите акцизите и ДДС, които формирали около 45% от цената на бензина и дизела.
"Вина" имат и еконормите
които трябва да се гонят. А те изискват големи инвестиции.
Колкото до евтиния петрол, от бранша смятат, че влияят свитото световно търсене и икономическите проблеми. Както и шистовата революция в САЩ, които наблягат все повече на добива на собствен газ.
Изпълнителният директор на ОМВ Петър Величков коментира, че е нормално да има намаление, но и той припомни, че "цените на бензина и на останалите горива се формират от множество компоненти, включително производствени разходи, локални конкуренти, акцизи и такси, данъци, транспорт и др.", обясни Величков. Шефката на "Шел България" Камелия Славейкова посочи, че компанията купуват бензин и дизел не само от бургаския нефтохим "ЛУКойл", но и от чужбина. И тъй като вносът не бил поевтинял, затова и цените у нас са си все същите.
Нашите петролни фирми отдавна твърдят, че
работят на ръба на фалита
Но тогава как техни колеги в Западна Европа оцеляват с цени, близки и дори по-ниски от нашите?
Обяснения има всякакви - румънците имали собствен нефт, други имали особена данъчна политика, трети разполагали с повече рафинерии и прочее.
Едно е сигурно - и всеки шофьор ще го потвърди, ако нефтът катери висоти по световните пазари, цените на горивата у нас започват пъргаво да скачат. Ако петролът пада, цените на нашите автогорива се закотвят като магаре на мост. Защо - остава загадка.
А най-голямата загадка е как така в България уж има много и всякакви фирми - доставчици и продавачи, а цените по бензиностанциите са съвсем еднакви. Договорки? Но европейските правила забраняват съгласуване на цени. И понеже и в предни години имаше подозрения за картел в търговията на дребно, Комисията за защита на конкуренцията на няколко пъти направи анализи и разследвания. И не намери нарушители и нарушения.
По тангентата... А истината за мафията и мошениците остава в мъглата...
-----------------------
Сайтът на Генек