:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,496
Активни 465
Страници 5,061
За един ден 1,302,066

„Подменен” ли е наистина вотът?

При разпределението на мандатите в някои райони след последните избори се стигна до изненадващи парадокси. Дали обаче можем да кажем, че резултатите са несправедливи?
Снимка: БГНЕС
Кюстендилци трябва да са наясно, че този резултат не се определя по симпатии или по нечия субективна преценка, а напълно обективно и безпристрастно по силата на конституцията и закона. Такива са "правилата на играта" и те са еднакви за всички.
Изборите в Кюстендил и Дупница завършиха с черешови топчета, "Боят настана", български знамена и "Долу ДПС" на площадите в двата града и пред Централната избирателна комисия в София, после на блокираните пътища, а утре, може би, и пред Народното събрание. И с един въпрос: как може един да стане депутат с 20 хиляди гласа, а друг - с по-малко от 900?

Изборните резултати повдигат подобни въпроси и на други места. В Ямбол ГЕРБ с 33% има 1 депутат, а БСП с 24% - двама. Четвъртият депутат от района ще е от ДПС с 6.5%. Или в Силистра: там "Атака" с 2.3% и 1400 гласа взема 1 мандат, а БСП с цели 13% и 8 хиляди гласа остава без мандат. Впрочем, там има още един парадокс, който не изглежда справедлив - ДПС с 16 пъти повече гласове от "Атака" ще има само един депутат повече от нея.

АБВ пък получава мандати във Видин и Смолян само с по около 1200 гласа.



Правилата на играта



"Не" на подменения вот", казват в Кюстендил и се вдигат на "борба за справедливост и равноправие". Колкото и парадоксално и дори абсурдно да изглеждат обаче изредените факти, тезата за "подменения" вот и "несправедливия" резултат е много спорна. По няколко причини.

Първо: защото този резултат не се определя по симпатии или по нечия субективна преценка, а напълно обективно и безпристрастно по силата на конституцията и закона. Такива са "правилата на играта" и те са еднакви за всички.

Второ: в конституцията е казано, че "народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ". В този смисъл разделянето на страната на избирателни райони е донякъде условно, както и "излъчването" на един или друг депутат точно от един определен район. Защото при национални избори по пропорционалната система има една по-висша "справедливост", която трябва да бъде удовлетворена на първо място - общият брой на представителите на всяка партия в Народното събрание трябва да съответства на общия брой на подадените за тази партия гласове на национално равнище.

След това идва разпределянето на тези представители по избирателни райони. Това разпределяне не е лесна задача, особено при 8 партии, преминали 4-процентовата бариера. Като трудността не идва само от гласовете, които не "принадлежат" към нито един от тези райони, защото идват от чужбина. Задачата се усложнява и поради това, че самите райони не са напълно равностойни като брой избиратели и брой мандати. Както и поради простия факт, че при деленето на броя на подадените гласове на броя на мандатите не се получават кръгли числа, а остатъци или недостици.

За решаването на тази задача съществуват различни методики, а въпрос на законодателя е да избере една от тях. Действащата в момента в България методика бе вкарана в закона през 2009 година, след като предишната (за чието връщане сега се чуват гласове), бе преценена като "несправедлива", защото облагодетелстваше партиите, победили с голяма разлика в един или друг район. И най-вече защото заради нея ДПС получаваше всичките 5 мандата в Кърджали.

Тъй че, която и методика да бъде избрана при днешната ни избирателна система, винаги ще има недоволни, на които вотът ще им изглежда "подменен", а резултатът - "несправедлив".



Възможните решения



Възможните решения на този проблем са ясни и относително лесни. Най-простото е страната да бъде възприета като един избирателен район и партиите да се състезават с национални листи. Някои ще кажат, че така ще се прекъсне връзката между местните общности и "техните" избраници, а оттам ще намелее заинтересоваността и активността на избирателите. Но това може да се преодолее, ако се приеме и преференциално гласуване. Пък и така силно ще намалее тежестта на купените по един или друг начин гласове.

Малко по-сложно, но напълно осъществимо, е другото решение - да бъдат създадени един или няколко избирателни района в чужбина. Трудността да се изчисли колко мандата да бъдат отделени за тези райони е относително лесно преодолима (особено на фона на днешните проблеми), като например - за база за всеки следващ избор се вземе броят на гласувалите на предишния. Това решение е и по-справедливо, тъй като днес българските граждани в чужбина не са равнопоставени на тукашните избиратели - те не знаят за коя листа гласуват и нямат право на преференция. Това решение освен това силно ще повиши и активността им - не само в Турция, където тя е традиционно висока.

Създаването на такъв избирателен район(и) се подкрепя от всички експерти, било е многократно предлагано и ... отхвърляно. Ако се питате защо и от кого, вижте коя партия колко гласове получава от чужбина.



А ако не беше ром от ДПС?



Въобще, при определяне на изборните правила всяка партия силно се влияе от собствените си пресмятания за това от кое би спечелила и от кое би загубила. Което може би е естествено. Не е естествено обаче после да участва и дори да организира и предвожда протести срещу закона, който сама е гласувала. Както сега основната авторка на промените в Изборния кодекс в Кюстендил и излъчения от ГЕРБ кмет на Дупница, или като областния лидер и цялата организация на ГЕРБ в Ямбол.

Да искаш промяна на правилата и на резултата от играта след нейния край и така да подклаждаш и стимулираш правен нихилизъм при и без това високата степен на липса на усещане за законност и конституционен ред, при това под някакви псевдопатриотични лозунги, е безотговорно, недопустимо и опасно.

И накрая - един въпрос. Дали щеше да има протести, ако не ставаше дума за един ром и за мандата на ДПС? Всеки може да си отговори. Във всеки случай е показателно, че в Кюстендил има протести, а в Силистра или Смолян - не.
Снимка: БГНЕС Снимка: БГНЕС
Не е естествено срещу изборния закон да протестират тези, които сами са го писали и гласували.
38
3081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
19 Октомври 2014 19:29
ДВ? Хайде да го подминем...
--------------
Сайтът на Генек
19 Октомври 2014 19:31
Най-простото е страната да бъде възприета като един избирателен район и партиите да се състезават с национални листи.

Абсолютно!
19 Октомври 2014 19:41
Най-простото е страната да бъде възприета като един избирателен район и партиите да се състезават с национални листи. Някои ще кажат, че така ще се прекъсне връзката между местните общности и "техните" избраници, а оттам ще намелее заинтересоваността и активността на избирателите. Но това може да се преодолее, ако се приеме и преференциално гласуване.

duzov, понеже вдигаш , би ли обяснил какво ще представлява бюлетината (най-вече колко метра ще е дълга)
19 Октомври 2014 19:47
Напълно сте прав хер Бояджиев.
Абсолютно прави са и Вашите германски работодатели от държавната нео-колониална медия "Дойче веле". Уроците на незабравимия д-р Йозеф Гьобелс не са забравени, и Вие и вашите германски работодатели ни го демонстрирате много убедително
Наистина, защо трябва да се провеждат избори в окупационните територии на евро-германските колониални гау като България, при условие, че бедните и мизерстващи балкански унтерменши, ваши бивши сънародници, благодарение на евро-германския социално-икономически, демографски, културен и образователен геноцид, са се превърнали от медиите и партийните шайки, на които плащат Вашите работодатели, в евро-зомбирано стадо, което безропотно понася евро-германското колониално икономическо, медийно и политическо изнасилване. Разбирам и вашето неприкрито задоволство, че вашите бивши сънародници ще продължат да плащат с мизерията и бедността си за жизнения стандарт на евро-германските бюргери, т.е. на вашите нови съграждани, и на обслужващите Вашия персонален интерес брюкселски колониални чиновници и местната анти-българска колониална полит-администрация назначена от Вашите работодатели. Разбирам и Вашата искренна тревога, че част от балканските унтерменши, Ваши бивши съграждани, за Ваш и на Вашите работодатели ужас, започват да проявяват симптоми на отрезвяване и проглеждане, което може да доведе до опити за яростна съпротива, срещу геноцида и насилието на което са подложени от тези, които Ви заплащат за да ги манипулирате и лъжете. Съчувствам ви, но има вероятност броят им да нараства, както и волята им за борба срещу такива като Вас и Вашите германски работодатели !!! А вашите бивши съграждани имат богат исторически опит в извън манипулираната "изборна" борба, и техни национални герои са Ботев, Левски, Яне, Ванче Михайлов и т.н., все български не-изборни патриоти. Какво да се прави, балкански православни унтерменши...
19 Октомври 2014 19:59
значи национална листа. не е задължително да се изписва на една страница, може да се използват 5-10 листа
19 Октомври 2014 20:05
duzov, понеже вдигаш , би ли обяснил какво ще представлява бюлетината (най-вече колко метра ще е дълга

А защо да е интегрална бюлетината?
19 Октомври 2014 20:05
Възможните решения на този проблем са ясни и относително лесни. Най-простото е страната да бъде възприета като един избирателен район и партиите да се състезават с национални листи.

Бояджиев, ако предложиш в Германия таквози просто решение, знаеш ли кво ще ти се случи, ъм.
Я ги сметай. 25 партии /най-малко/ с по 240 кандидати за слава, във всека една листа. Тамън 6000 парчета.
Кви преференции, ква мажоритарност, кви пет лева...
19 Октомври 2014 20:08
reporter
значи национална листа. не е задължително да се изписва на една страница, може да се използват 5-10 листа

И кой ще изготвя т.н. "национална листа"? Отново германските анти-български нео-колониални фондации "Ханс Зайдел", "Конрад Аденауер", "Фридрих Еберт", а за цвят и шорошките НПО-та. Колко евро-демократично. Дори и Джордж Оруел с неговата буйна фантазия, не е можел да си представи в какво ще се превърне евро-"демокрацията" в нейния евро-германски вариант. Ако подозираше евро-германското ЕСсср-бъдеще, сигурно щеше да напише "2014", като продължение на "1984" и да ни обрисува ужасяващата картина на изборите за евро-парламента и местните туземни колониални администрации..
19 Октомври 2014 20:17
А защо да е интегрална бюлетината?

Добре, да не е интегрална. Големите партии ще включат по над 150 кандидати. Питам сериозно, не мога да си представя такива бюлетини.
19 Октомври 2014 20:24
engels!

19 Октомври 2014 19:41

duzov, понеже вдигаш , би ли обяснил какво ще представлява бюлетината (най-вече колко метра ще е дълга)

Може би мааалко по-дълга от досегашната!
Всъщност и сега дължината зависи пряко от броя на партиите и коалициите регистрирани за изборите. И сега, ако се регистрират всичките 300 - 400 партии, движения и пр., то можеш и сам да си представиш колко дълга ще бюлетината. Може да се мисли и за избори в два тура: Първи - национално ниво за брой мандати и на втори тур - за избори на депутати по места. Вторият тур се финансира от партиите!
19 Октомври 2014 20:27
В-к Капитал от 17,10,2014 г.
Например при изборите за Европейски парламент могат да гласуват само тези българи, които живеят на територията на ЕС. Това е напълно логично, тъй като директивите и регламентите, които евродепутатите гласуват, няма как да разпрострат действието си и над живеещите в Океания примерно.
19 Октомври 2014 20:31
Su38,
Ама ти това сериозно ли ?
При условие, че над 50% от българските избиратели вече са наясно, че не са граждани с право на глас и собствено мнение, а жители на окупационно евро-германско колониално гау, и отказват категорично да участват в политико-изборния фарс ?
Бъди сигурен, че на следващите предсрочни избори след десетина месеца, туземните балкански унтерменш евро-зомбита ще бъдат под 40% от имащите право да "гласуват". Все по-малко българи ще се подлагат на това самоунижение да узаконяват евро-гермаската нео-колониална туземна полит-администрация, обслужваща евро-германския геноцид над окупационната територия България и населението и.
19 Октомври 2014 20:39
директивите и регламентите, които евродепутатите гласуват, няма как да разпрострат действието си и над живеещите в Океания примерно.

"директивите и регламентите" на ЕП и ЕК са препоръчителни и имат правна сила само, ако са узаконени по съответния парламентарен ред от националните парламенти. Даже германския Конституционен съд излезе с такова определение по този въпрос, освен испанския Конституционен съвет, португалския Конституционен съд, италианския и унгарския конституционни съдилища и т.н. Другото противоречи на Европейския договор.
Тезата ти е доста спорна, като цялата система на т.н. "европейско законотворчество"
19 Октомври 2014 20:42
Бояджиев
А др. Дао се притеснява, че ансамбълът на руското МВР и др. Кобзон няма да получат визи, че да агитират за Бялата Златка в Чикаго.
19 Октомври 2014 20:49
Второ: в конституцията е казано, че "народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ".



Определено след като се знае кои избиратели масово "гласоподаваха" на последните избори, народният представител Бат Сали може да се приеме и като представител на целия народ.
19 Октомври 2014 21:02
Как така като директивите на ЕП и ЕК са били препоръчителни като бяха приложени при последните избори за ЕП
Има една мъгла от препоръки и накрая ясни наказателни процедури
19 Октомври 2014 21:16
Автора е толкова обективен, че дори и сите си сетива е оставил в къщи ...
Страната ни е в плен на този тип ОБЕКТИВИЗЪМ - амбасадите са против всякакви корекции на политическия "РанЪт" ...
Никой няма интерес от МОДЕРНА И СПРАВЕДЛИВА към гражданите си, България ...
19 Октомври 2014 21:30
Както казала булката в първата брачна нощ - абе аз не знам как трябва, ама и така не е...
Коментира се една или друга система на избор и преразпределение на гласовете, при положение ( както казва колегата дао по горе), че всичките партии заедно нямат 50% от гласовете! Заедно с контролирания, купения, циганския, корпоративния ( напр. Ковачки) вот, този на държавните служители, масово назначени от ГЕРБ или БСП, НПО и протестъри и всякякви на ясла, помощ от служебното правителство всякаква... е - и плюс нормално гласувалите -ВСИЧКИТЕ ЗАЕДНО са по малко от 50%
Този парламент може и да е законен, по силата на сега действуващите закони и конституция, но той е политически НЕлегитимен. Болшинството от българските избиратели не са припознали нито една партия да ги представлява и не са представени в парламента.
Опит да се въведе задължително гласуване е извиване ръцете на избирателя. Това, че хората не гласуват също е вид глас и отношение към политическия елит.
Този проблем не е въпрос на избирателна система, каквато ще да е тя, той е показателен пример за делигитимация на политическите партии. В други страни би могло такова положение да доведе до социални взривове, излизане на улицата и изриване на цялата политическа класа. У нас, уви, едва ли.
19 Октомври 2014 21:35
Ясен Бояджиев —

Тезата за подменен вот е безспорна! Причините, изтъкнати от автора приличат на разсъжденията на педантичен счетоводител, който не би променил на йота правилата. Ужким те са се променили през 2009 с въвеждането на метода Хеър-Ниймайер, но двигателят на промяната тъпо е посочен като 5-те мандата на ДПС в Кърджали. Защо пък сега протестите на кюстендилци да не могат да бъдат нов вятър на промяната?

Правилата не са чугунени глави, които остават такива завинаги!

19 Октомври 2014 21:35
бонго-бонго
А др. Дао се притеснява, че ансамбълът на руското МВР и др. Кобзон няма да получат визи, че да агитират за Бялата Златка в Чикаго.


Бонгич,
Доста ме разочарова, сваляш нивото. Отдавна си във форума и отлично знаеш, че съм почитател на вокалния талант на първата дама на Китай, съпругата на председателя Си, генерал-майор Пенг Лиюан, а не на Кобзон.
Поздрав с някой от най-популярните хитовете на г-жа Лиюан в Китай:
Натисни тук
и
Натисни тук
И си признавам, не очаквах, че въпреки мирогледните ни различия можеш да стигнеш до там да поздравяваш това...нещо, което определено обслужва срещу заплащане, анти-български интерес.
Толкова ли е трудно да разчетеш ясната симптоматика от последните "избори" в окупационната територия "България", които са своеобразно отражение на политическата агония на германския ЕСсср ? Имах малко по-високо мнение за аналитичните ти възможности...
19 Октомври 2014 21:56
Второ: в конституцията е казано, че "народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ". В този смисъл разделянето на страната на избирателни райони е донякъде условно, както и "излъчването" на един или друг депутат точно от един определен район.


А в друг член е казано: "Президентът е държавен глава. Той олицетворява единството на нацията...".


В този смисъл "условното разделяне на избирателни райони" е плод на кардинално сбъркана логика.



20 Октомври 2014 00:47

"Да искаш промяна на правилата и на резултата от играта след нейния край и така да подклаждаш и стимулираш правен нихилизъм при и без това високата степен на липса на усещане за законност и конституционен ред, при това под някакви псевдопатриотични лозунги, е безотговорно, недопустимо и опасно.
И накрая - един въпрос. Дали щеше да има протести, ако не ставаше дума за един ром и за мандата на ДПС? Всеки може да си отговори. Във всеки случай е показателно, че в Кюстендил има протести, а в Силистра или Смолян - не."

20 Октомври 2014 01:38
Cardozo e Sa,
Защо обръщаш някакво внимание на платената анти-българска евро-германска графомания на някакво бившо наше сънародниче, което откровено ни презира и което с неприкрито удоволствие обслужва геноцида на който ни подлагат неговите немски работодатели. Това нещо прости си изкарва евро-германските сребърници, като продава и препродава бившото си Отечество, и абсолютно нищо друго...
20 Октомври 2014 05:13
Дургарю дао,Вашият справедлив гняв и Вашето яростно громене на родоотстъпниците и предателите на Отечеството са достойни за възхищение,но бихте ли могли /лично Вие или некой айдук от плеядата пишман-патриотари у тоа форум/ да отговорите на следните два простички въпроса :
1.Щеше ли да ги има тиа протести,блокади и възстания у Дупница ако бат ни Сали не беше бренди ?
2.Защо народот у Силистра и Пашмакли спи,а не стега чурешовите топчета и расовите кончета от породата Кебло ?
Защо ?

Предварително Ви благодарим за отзивчивоста !
20 Октомври 2014 06:59
И сега, ако се регистрират всичките 300 - 400 партии, движения и пр., то можеш и сам да си представиш колко дълга ще бюлетината.

duzov, очаквах по-сериозен и задълбочен отговор. Избори имаше само преди две седмици, видя се колко се регистрираха.
20 Октомври 2014 08:51
engels!20 Октомври 2014 06:59

duzov, очаквах по-сериозен и задълбочен отговор. Избори имаше само преди две седмици, видя се колко се регистрираха.

engels, извинявай но не разбирам какъв по-задълбочен отговор очакваш от мен. Ако приложим това правило за отминалите избори, то бюлетината би била малко по-дълга. Просто в дясната страна щеше да има кръгчета от с числата от 1 до 240. Това е!
20 Октомври 2014 08:56
Може да се мисли и за избори в два тура: Първи - национално ниво за брой мандати и на втори тур - за избори на депутати по места

още може
например като групите в Шампионска лига - първи тур всеки срещу всеки, това са около (в зависимост от броя на партиите и коалициите) 12-15 седмици, след това с отстраняване между първите в групите само 3-4 седмици ... докато накрая остане само един, който спокойно да си състави правителство и да не му се пречка някаква опозоция в НС, всичко за около 2-3 месеца избори "Всяка неделя"
20 Октомври 2014 09:03
Малко по-сложно, но напълно осъществимо, е другото решение - да бъдат създадени един или няколко избирателни района в чужбина.

Алоо, аФтора, четеш ли си материалчето или ти само пишеш, даже без елементарно проучване, извън страната има 700,000 души с валидни паспорти, лични карти и ЕГН-та, питам колко мандата ще бъдат заложени (защото това се прави, по Закон преди изборния ден) в такъв или такива задгранични МИР
20 Октомври 2014 09:11
4uka20 Октомври 2014 08:56

Може да се мисли и за избори в два тура: Първи - национално ниво за брой мандати и на втори тур - за избори на депутати по места



Защо не дописа и другото изречение - "Вторият тур се финансира от партиите."? Или 4uka е само писател, не е читател?

Специално за Чука - На вторият кръг се определят кои депутати и от кои райони ще влязат в Парламента.
Ако това се приложи за току-що отминалите избори - ГЕРБ - 83 депутата
БСП - 39, ДПС 38 и т.н., тогава съответната партия си провежда вътрешни избори и си разпределя мандатите, както определи избирателя!
20 Октомври 2014 09:27
Брей, тоя гявол цитира Конституциата на поразия, само дето е пропуснал какво пише там за етническите "партии". Ето това е "правен нихилизъм". Затуй плаща "Дойче веле".

20 Октомври 2014 09:54
Предложение: Да не се формират въобще мандати по места.
Всички гласове се събират на едно място в ЦИК.
Съставя се процентно разпределение. ОБЩО.
И се определя броя на мандатите общо.
А не по места.
20 Октомври 2014 10:20
sega_007
20 Октомври 2014 09:54


Е така де! Нали и аз това пиша от месеци!
20 Октомври 2014 10:29
duzov
18 Май 2013 08:07
Мнения: 5,433
От: Bulgaria

Промени Сега прегледах резултатите на ЦИК. В 23-и МИР СОФИЯ, ДПС печели 0.5%. При това положение, не е ли по справедливо ДПС да нямат депутат от този район? И не е ли по-правилно мандатите да се определят от националното представяне, а партийните централи да решават на регионално ниво кои и колко депутата да имат?


Даже, оказа се - от години!
20 Октомври 2014 11:14
Дуцов, дано не си го възприел като заяждане. Не съм имал и нямам такова намерение. Но ми се вижда нереалистично да избирам от 240 кандидати. Или предвиждаш да няма преференции?
20 Октомври 2014 11:17

Bay Hasan
20 Окт 2014 05:13

1.Щеше ли да ги има тиа протести,блокади и възстания у Дупница ако бат ни Сали не беше бренди ?


http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/romi-imat-tok-vypreki-zadylzheniia-ot-23-hil.-lv-6025284

Искаш ли да им платиш сметката?
20 Октомври 2014 11:24
козата мая сигналчик с мегафон
също като пиздеро
обаче имат фенове, най паче тук, СЕГА
светът ще се свърши, кретените - не
20 Октомври 2014 11:27
engels!
20 Октомври 2014 11:14

Дуцов, дано не си го възприел като заяждане

Разбира се, че не! Просто спорим за да стигнем до най-доброто решение.
20 Октомври 2014 19:57
1.Щеше ли да ги има тиа протести,блокади и възстания у Дупница ако бат ни Сали не беше бренди ?

Ако бат ти Сали не беше баш организатора на кражбата на ел. енергия у най-близкиот град на Дупница, нямаше да има протести.
2.Защо народот у Силистра и Пашмакли спи,а не стега чурешовите топчета и расовите кончета от породата Кебло ?
Народот у Силистра и Пашмакли, башка пенсионери, умира. Силите дори не стигат да се сковат кръстовете на гробищата, па камо ли дялкане на "чурешови топчета".
Сега ще питаш "Защо?". Няма да ти отговарям манипулативно кой как раздава "помощите и субсидиите", сиреч "разпределя баницата", защото тука от много интелигентност продължава да не се знае броят на избирателите и избирателните секции продължават да се откриват "на око" и "според зависи".
Ей на, въпросната Силистра - 24 хилядно население избира четирима депутата, 23-избирателен район (Младост), 350 хиляди население избира 16 депутата. Къде са 2400 гласа (40% активност) за депутат, къде 10000 гласа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД