:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,777
Активни 305
Страници 2,244
За един ден 1,302,066
Тенденции

Светът е на ръба на петролна война

Иран и Ирак искат намаляване на производството, Саудитска Арабия и ОАЕ се противопоставят
През лятото "Ислямска държава" установи контрол върху най-голямата петролна рафинерия в Ирак - Байджи, северно от Багдад. Ислямистите изнасят петрол за 2 млн. долара дневно.
Тайнствена група, която включва най-влиятелните в света петролни министри, предстои да се събере през ноември във Виена, за да вземе едно от най-важните решения, което може да окаже влияние върху все още крехката световна икономика: дали да се намали производството на суров петрол, за да се защитят цените от 100 долара за барел, или кранчетата да останат отворени при настъпването на зимата в държавите, които са най-големите потребители на енергия.

Резкият спад на цената на суровия петрол показа дълбокото разделение в Организацията на страните - производителки и износителки на петрол (ОПЕК), преди последната им за годината планирана среща, на която трябва да решат какво количество суровина да произвеждат. Група страни начело с Иран поискаха незабавни действия, за да се спре падането на цената. Арабските шейхове от Персийския залив обаче са на мнение, че може



да се изчака още три месеца,



преди да стане ясно дали организацията трябва да намали производството за първи път от декември 2008 г.

Независимо от решението, петролът остава кръвта на глобалната икономическа система заради прякото си влияние върху инфлацията и цените. Суровият петрол от сорта "Брент" - глобалната база за сравнение, добиван от 15 полета в Северно море - достигна в началото на октомври най-ниската си стойност от дълго време и барел се търгуваше за 92 долара. Цената на сорта "Брент" падна с 20% през последните три месеца, след като през юни достигна 115 долара за барел.

В САЩ - най-големия световен потребител - суровият петрол с доставка през ноември в началото на месеца падна под психологическата граница от 90 долара за барел. Това породи опасения, че продължително поевтиняване може да има негативно влияние върху много от американските компании, добиващи шистов петрол. Цената на барел петрол, добит с тази технология, може да стигне 80 долара и затова шистовият петрол предизвика енергийна революция в САЩ, които се превърнаха в заплаха за превъзходството на производителите от Близкия изток. При настоящите ценови равнища много от тези нови, т.нар. tight oil кладенци (б.р. петрол, добиван по същата технология като шистовия газ) достигат точката, до която скоро ще станат нерентабилни.

Подобно на ситуацията в САЩ, падащите



цени на петрола са нож с две остриета



за британската икономика и за инвеститорите. Въпреки че финансовият министър Джордж Озбърн не е толкова зависим от данъчните приходи от Северно море в сравнение с предшествениците си, цените приближават ниво, при което много от проектите на международните петролни компании в британски територии могат да бъдат поставени под въпрос.

Рязък спад във вътрешното потребление на петрол и данъчните постъпления от Северно море ще доведат до нежелана от Озбърн дупка в публичните финанси преди планираните за следващата година общи избори. Падащите цени на петрола обаче ще помогнат инфлацията да остане ниска.

Всички погледи в момента са вперени в очакване на следващите действия на ОПЕК, която контролира 60% от световните петролни резерви и около една трета от ежедневните физически доставки. Организацията е заклеймена като безотговорен "картел" от критиците на свободния пазар в Северна Америка, които смятат, че ограничаването на производството чрез въвеждането на тавани за добив и квоти



е равносилно на манипулиране на цените



Намиращото се във Виена ръководство на ОПЕК категорично отхвърля това обвинение. Повечето от непряко избраните петролни министри, които определят политиката на организацията, безспорно дърпат конците на глобалната енергийна индустрия по същия начин, по който централните банкери могат да контролират валутите.

Държавите от ОПЕК в голяма степен успяха да постигнат сближаване на позициите си в последното десетилетие, докато цените от над 100 долара за барел облагодетелстваха икономиките им и насърчиха придържането към квоти. Този консенсус обаче започва да става все по-колеблив, а това създава несигурност на пазара и потенциална опасност за дестабилизиране на глобалната икономика.

Предстоящата през следващия месец среща обещава да бъде най-напрегнатата от началото на Арабската пролет през 2010 г., тъй като представителите на мюсюлманите шиити от Иран и Ирак вече се обявиха срещу Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Иранският министър на петрола Биян Занганех свали картите, като призова ОПЕК незабавно да намали производството на петрол, за да спре рязкото падане на цените, което заплашва крехката икономика на ислямската република, страдаща години наред от наложените й международни санкции.



Дъното на барела



Проучване на Дойче банк показа, че Иран е заложил в бюджета си най-висока цена за барел петрол от сорта "Брент" - 130 долара за барел. За сравнение ОАЕ правят бюджета си при 70 долара за барел, а Саудитска Арабия - на 90 долара за барел.

Държавите от Персийския залив все още разполагат с огромни количества пари, които държат в чужбина в държавни инвестиционни фондове и в активи в чужда валута. Те могат да разчитат на тях при краткосрочен срив в приходите им от износ на петрол.

Иран, вероятно подкрепян от Ирак, ще настоява през ноември за промяна на производствените цели на ОПЕК и за намаляване на цялото производство с 500 000 барела дневно от прилагания в момента производствен таван от 30 млн. барела дневно. Последните данни показват, че този лимит вече е нарушен, тъй като страните от ОПЕК произвеждат с 1 млн. барела дневно над установената квота.

"Вземайки предвид тенденцията за спад в цените, страните от ОПЕК трябва да се опитат да регулират производството, за да се избегне бъдеща нестабилност на цените", заяви Биян Занганех пред ирански държавни медии в края на септември, когато цената на суровия петрол все още не беше стигнала дъното. Той има противоречия с най-силния си противник в ОПЕК - влиятелния министър на петрола на Саудитска Арабия Али Наими, който отхвърляше призивите за свикване на извънредна среща преди планираната през ноември. Въпреки това кралството предприе предпазни мерки, като намали собственото си производство и цената на суровия петрол за потребителите си в Азия,



за да защити пазарния си дял



Според данни на ОПЕК Саудитска Арабия е намалила производството на петрол през лятото с повече от 400 000 барела дневно до 9.6 млн. барела. Саудитците запазват позицията си на най-голям производител, въпреки че доминиращата роля на страната на глобалните петролни пазари все повече е заплашена от увеличаването на американския шистов петрол.

Търсенето на суров петрол обикновено се увеличава рязко с настъпването на зимата в северното полукълбо. Някои от представителите на ОПЕК смятат, че организацията трябва да изчака, за да види дали ще има повторение на "полярния вихър", който доведе до затварянето на източното крайбрежие в САЩ и причини краткосрочно свиване на икономиката на страната в първото тримесечие на годината.

"Леките движения на пазара не са достатъчно стабилни и продължителни, за да ги наречем корекция, затова нека изчакаме, преди да предприемаме някакви действия. Ние в ОПЕК не се тревожим от цената, а това пазарът да е добре наситен", коментира високопоставен делегат в ОПЕК от арабската страна на Персийския залив.

Саудитците са облагодетелствани от една от най-ниските производствени цени в региона - около 2 долара за барел, което дава огромна възможност за поносим марж при внезапно падане на цената. Разходите за производство на барел в Северно море например са към 50 долара по данни на британската статистика Oil&Gas UK figures.

Срещата на ОПЕК може да се усложни допълнително и заради това, че арабските страни продължават да изпитват силни подозрения към Иран заради успешните преговори на новото държавно ръководство в Техеран със Запада за иранската ядрена програма. Ако дойде краят на иранската икономическа изолация, това ще отвори петролната индустрия на страната за чужди инвестиции и така нови огромни количества петрол ще се появят на и бездруго вече наводнения пазар.

В момента Иран произвежда около 3 млн. барела дневно, но при възстановяване на достъпа до западните технологии това число



лесно може да се удвои



В комбинация с Ирак, който цели евентуално да увеличи производствения си капацитет до 9 млн. барела дневно до края на десетилетието, двете страни спокойно биха могли да отправят предизвикателство към доминиращата позиция на Саудитска Арабия и останалите арабски страни от залива в ОПЕК.

Нарастващата тема за свръхпроизводството се усложнява още повече и от ненадейното завръщане на пазара на лекия суров петрол от Либия. Износът от Ес Сидер се върна миналия месец до нивото от около 800 000 барела дневно и така се увеличи натиска върху сорта "Брент". Масло в огъня налива и производството в САЩ на шистов нефт и нарастващия натиск върху президента Обама да вдигне забраната за износ на американски суров петрол, която е в сила от 70-те години, за да се гарантира американската енергийна сигурност.

Фракингът помогна на САЩ да постигнат през последните два месеца най-високите производствени нива на петрол след 1986 г. от 8.5 млн. барела на ден. Възможността от пълно вдигане на забраната за износ също допринесе за понижаване на цената и потенциално вреди на руската икономика. Москва е силно зависима от продажбите на суров петрол за попълване на валутните си резерви и при петролна търговия на цена от около 80 долара за барел в продължение на месеци икономиката й ще е на колене.

Традиционните производители от ОПЕК ще трябва да приемат неприятния факт, че ще губят пазарен дял от шистовия добив в САЩ и от потенциалния ръст на неконвенционалния добив в други региони. Неотдавнашни данни на Министерството на енергетиката на САЩ разкриха, че Нигерия, която също е член на ОПЕК, вече е отпаднала от списъка на страните - доставчици за САЩ.

Според анализ на Дойче банк петролът в Северна Америка едва ли ще привлече инвестиции при цена от 90 долара за барел. Настоящите членове на ОПЕК биха искали да видят и други страни, като САЩ например,



да поемат повече отговорност за поддържане на стабилността на цената,



вместо да се концентрират изцяло върху увеличаване на производството. Германската инвестиционна банка прогнозира, че ако ОПЕК не успее да намали производството в отговор на настоящата тенденция за спад на цените, около 9% от американския шистов петрол незабавно става нерентабилен при цени около 90 долара за барел. А ако цените паднат до 80 долара за барел, нерентабилен ще е около 39% от американския добив.

"Трябва да променим навика все да бъде обвинявана ОПЕК. Отговорността за пазара трябва да се споделя", коментира делегат в ОПЕК.

Множество водещи анализаторски институти в енергетиката неотдавна ревизираха прогнозата си за търсене на базата на неочаквано забавяне на китайската икономика през втората половина на годината. Тези тревоги ескалираха през август, когато данните показаха леко забавяне в промишленото производство на втората икономика в света. В момента повечето големи производители на петрол в залива гледат на Пекин като на по-важен търговски партньор, отколкото САЩ, които традиционно бяха във фокуса на вниманието им след края на Втората световна война.

И за да стане още по-сложно решението, което петролните министри предстои да вземат през ноември, регионът е белязан от бурното настъпление и възход на джихадистите от "Ислямска държава" в Северен Ирак и острите разправии между страните от залива по въпроса кои от тях финансират и подкрепят ислямистите. В Ирак и Сирия пък самата групировка печели от продажби на петрол около 2 млн. долара дневно. Като се вземе предвид, че страните от залива помолиха САЩ и Великобритания да предприемат военни действия срещу "Ислямска държава", те вероятно се чувстват задължени да изнасят на настоящите цени, поне докато западните държави извършват удари и унищожават най-сериозната заплаха за собствените им граници.
 Саудитският министър на петрола Али Ал Наими е може би най-влиятелната фигура в ОПЕК
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Мъж зарежда гориво на бензиностанция в Ню Йорк. Цените на горивата зависят до голяма степен от решенията, които ще вземат страните от ОПЕК на срещата си през ноември
30
5157
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
19 Октомври 2014 19:30
ИДИЛ на какво мнение е?
------------
Сайтът на Генек
19 Октомври 2014 19:53
ИДИЛ на какво мнение е? На думи обратното на САЩ.. на дела .. по една случайност съвпадат...
19 Октомври 2014 20:20
Москва е силно зависима от продажбите на суров петрол за попълване на валутните си резерви и при петролна търговия на цена от около 80 долара за барел в продължение на месеци икономиката й ще е на колене.

Господи, прибери си вересиите!
19 Октомври 2014 20:43
Добре де.ИДИЛ изнася.
Кой купува?
Знам,че въпросът е глупав,но след като се налагат санкции за щяло и нещяло............
19 Октомври 2014 20:56
Добре де.ИДИЛ изнася.
Кой купува?

Все соседи кроме Сирии, пожалуй.
19 Октомври 2014 21:07
Москва е силно зависима от продажбите на суров петрол за попълване на валутните си резерви и при петролна търговия на цена от около 80 долара за барел в продължение на месеци икономиката й ще е на колене.

Това изречение е като груба кръпка върху статията. Защо е добавено ,не ми е ясно. Нечии мечти!
Иран под санкции, заложшна цена в бюджета130 долара и ..нищо,а Москва на колене! Много интересно!
19 Октомври 2014 21:09
петрольт е планетарно находище и служи за изолация на тектоничните плочи и океаните от магмата и льчисто охлаждане от вьздуха които пьк се охлажда от космоса с изчерпването на петрола се получава друга термодинамика нещо като маслото и водата в двигателя с вьтрешно горене защо арабите тьргуват с него
19 Октомври 2014 21:14
Макар да кръжат около основната тема, юнаците от "Телеграф" не смеят да си я кажат. Я тя е: защо Саудитска Арабия рязко започна да предлага евтин петрол? Защото всички наблюдатели са единодушни, че основната причина за поевтиняването на петрола са ниските цени, предлагани от СА.
Някои наблюдатели смятат, че това е договорка между САЩ и СА, за да бъде ударена Русия, която при продължителна търговия при ниски цени ще трябва да ограничи развитието на оръжейните си програми.
Други обаче (и те като че ли са повече) смятат, че това е удар по петролната промишленост за добив на шистов петрол на САЩ. И че СА вече се преориентира в геополитически аспект най-вече към Китай, но и попътно към Русия. Има очаквания в началото на следващата година СА да започне да търгува и в други валути извън долара.
Ще видим.
19 Октомври 2014 21:28
"цена от около 80 долара за барел в продължение на месеци икономиката й ще е на колене."
Господи, прибери си вересиите!

Туткалчев,
Дежурните простотии за Русия даже не ми се коментират. Само ще отбележа, че бюджетът й е разчетен при цена 96,6 долара за барел през 2014 г., а Блумбърг прогнозират средна цена за 2014 г. от 108,8 долара.
Но тенденцията е лоша за нас, в крайна сметка.
От една страна, за страните-потребителки като нашата, по-евтиният нефт изглежда като манна небесна. Намаляват разходите ни, БВП се повишава с 0,3% на всеки 10 долара по-ниска цена, подобрява се външнотърговският ни баланс.
От друга страна, всичко това щеше да е хубаво, но само ако единствената причина за него бе повишеното предлагане. Лошото е, че в момента се проявява по-силно намаленото търсене. Причината за него е 4%-ят тримесечен спад в икономиките на ЕС и Китай, като най-лошото дори не е в спада, а в това, че са изчерпани финансовите възможности за стимулирането им.

19 Октомври 2014 21:39
Кви петролни войни, кви пет рубли.
Потреблението на петрол пада, щото вече се замества от други енергийни източници.
И да му се намали добива, се тая.
Свиквайте...
19 Октомври 2014 21:46
— Потребление в мире уменьшается, падение темпов роста мировой экономики…-- пожал плечами Владимир Путин.-- У нас запаса прочности достаточно. Мы не пойдем по пути наращивания дефицита бюджета,-- объяснял он американскому корреспонденту Bloomberg, который хотел вывести разговор на то, что все дело в сговоре американцев с арабами: одни уговорили других уронить цены на нефть.
19 Октомври 2014 21:46
водата като източник на водорорд и кислород за промишлени и битови нужди е повече от петрола и екологично чиста арабите като почнат да пречистват водата ще направят от пустините раиски градини за плодове и зеленчуци
19 Октомври 2014 21:57
Това изречение е като груба кръпка върху статията.

Валери, за това им плащат, пък и толкова си могат. Статията е, общо взето, старателна компилация - "средношколска", тоест за 4 бала по 10-балната ми система, - но не казва и дума за най-важното.
А то е: "Ще има ли нова рецесия, вместо толкова чаканото оживление?"
Въпросът е изключително сериозен. Все по-често се срещат анализи, които твърдят, че сме свидетели не на "късия" 15-годишен цикъл, съобразно който вече трябваше да сме в устойчиво оживление, а на така наречения "суперцикъл на Кондратьев" /K-wave, Натисни тук/.
Ако се окаже последното, депресията ще продължи до 2018 година.
19 Октомври 2014 22:55
"Ще има ли нова рецесия, вместо толкова чаканото оживление?"

Един от коментарите, които прочетох, беше, че саудитците предпочитали известна загуба на пари сега, но по-голям дял от пазарите вбъдеще (извоюван със сегашните по-ниски цени), защото преценката им била, че оживлението ще продължи догодина, а и след това.
19 Октомври 2014 23:33
Никой не отговори на един съвсем логичен въпрос - защо САЩ, вместо да наложи веднага санкции на компаниите, които купуват контрабанден петрол от ИГИЛ по 40 долара барела, изпраща самолети за да разрушават газовата и петролната инфраструктура на Сирия?

По тази логика, ако утре се появи някой брадат главорез край Нефтохим, щатски самолети ще разбомбят бургаската рафинерия без да им мигне окото в името на борбата с тероризма...

19 Октомври 2014 23:40
По тази логика, ако утре се появи някой брадат главорез край Нефтохим, щатски самолети ще разбомбят бургаската рафинерия без да им мигне окото в името на борбата с тероризма...

Вы сомневаетесь?
19 Октомври 2014 23:47
Вы сомневаетесь?
Ни най малко - това се налага от САЩ като нова норма в меджународните отношения и само добро ешалонирано С-ХХХ базирано ПВО и могъщи приятели може да попречи на подобни планове.

Както се казва, ако го нямаше терористите, щяха да ги измислят...
19 Октомври 2014 23:59
Както се казва, ако го нямаше терористите, щяха да ги измислят...

Всъщност, има ги, защото са ги измислили.
Същите.
20 Октомври 2014 02:11
ВладиГео 19 Октомври 2014 21:28
От друга страна, всичко това щеше да е хубаво, но само ако единствената причина за него бе повишеното предлагане. Лошото е, че в момента се проявява по-силно намаленото търсене. Причината за него е 4%-ят тримесечен спад в икономиките на ЕС и Китай, като най-лошото дори не е в спада, а в това, че са изчерпани финансовите възможности за стимулирането им.

Със обсебването на финансовите и материалните ресурси на човечеството от един изключително малък процент хора това ще е резултатът. Печатат се едни пари и след като се завъртят няколко пъти пак се озовават в трезорите на същите хора. Стискат ги и подхвърлят трохи на обикновения работещ-потребител. Така икономика не се прави. Този тип капитализъм няма бъдеще. Дори натуралната размяна е в пъти по-добър вариант от това което имаме сега. И ако си мислим, че кризата е само в България или Европа. Не, навсякъде е. Суперцикъл на Кондратиев?! Да си го кажем направо: перманентна криза. От тук нататък (от 2008-ма всъщност) ще е така....... Апропо, издъхна още една лъжа на борсовите далавераджии. За намаляващия и недостигащ в световен план петрол (и природни ресурси въобще). Оказва се, че има в изобилие.
20 Октомври 2014 06:55
В момента Русийската федерация получава 100 000 000 УЕ по-малко на ден.
Ако цената от 90 УЕ се задържи - ще стане доста напрегнато...
20 Октомври 2014 07:33
Cheers Striky
20 Октомври 2014 08:25
Идил и Сирия са петролна капка в световната търговия.
СА няма голям избор - когато основният ти клиент произвежда повече от тебе и е намалил вноса на половината. Къде да си го бие този петрол? И затова той се излива към Азиатските трапези, дето се конкурира с Иран. Европа не може да поеме допълнителни количества, а и е по-евтино да внася дизел от Америка /нетен износител на обработени горива/. Нефтът, а оттам и производствените цени,нищо че в съседната статия Лукойл се опитва да ни убеди,че дизел се произвежда от презрели полски домати, LUK и яйца (миш-маш рецептата, но без олио), са по-евтини в Америка и Канада.
Колкото до бума на шистовия петрол в Щатите, някои са си направили грешно сметката - но това не е СА или Русия, а американските селяни. Щото в тоя бизнес са основно над 10,000 фирми, селски кооперативи и лични стопанства, повечето от тях без никакви икономически знания и съвсем голи на геополитеческата дъска. Та те имат една цел да добиват повече с повече конска тяга и стомана, и всеки от тях се надява, че ще намали разходите /нищо, че плащат по 3-4 хиляди долара в зелено на още по-прости зидари, заварчици и крановрътници / и ще увеличи производството, за да компенсира спада на цените. Докато на края не стане като с газа и се удавят в ниски цени /не че производството на газ е спаднало, щото пак има някакви мизерни печалби и на тия цени и луди хора да гонят михаля/. Та тогава ще е капут за тях.
Ей на вчера някакъв селски кооператив от Колорадо /КЕП/ си продал газопроводите за 2.5 милиарда. Какво ще прави с парите? Ще дупчи до дупка Балъци. От шистовата революция печели само Лукойл!
Добре, че българското село е цъфнало и вързало, а на българинът му е забранено да добива каквото и да е от земята си с изключение на няколко кубика вода. Нямаш крава, не пиеш мляко
20 Октомври 2014 09:08
България като нетен вносител на горива е един от печелившите в тази война.
Запазаването на тенденцията за падане на цените на горивата ще е 'глътка въздух' за икономиката ни.
20 Октомври 2014 09:26
Ей така от любопитство някой знае ли себестойността на един барел на руснаците.
20 Октомври 2014 10:09
Във файненшъл таймс писали , че Русия може да издържи около две години преди да пострада финансово от цени на петрола около 80 долара. Не виждам как ще пострада Лукойл при положение , че добива петрол и го рафинира монополно и го продава без да смъква цената на бензина. Само ще стане още по-богат на гърба на русофилите и русофобите без значение.
20 Октомври 2014 10:50
Ей така от любопитство някой знае ли себестойността на един барел на руснаците.
Себестойността е около 10-15 долара (макар че евтините находища намаляват), но не това е важното, а при каква цена се връзва бюджета. Ориентировъчно при руския е около 60-70 долара за барел.

На СА е 75-80, на шистовите революционери отвъд океана - около 70-80. При това американците са принудени да бъркат някакъв странен буламач от тежък канадски нефт и свръхлеки фракции от шистите, защото нормален добив няма.

Но по-странното е друго - Русия не намалява добивите, за да паднат цените, а тя добива много - повече от СА. А СА е доста сърдита на САЩ, защото я изтикаха от американския пазар и се готвят да я изтикат и от азиатския. И още нещо - САЩ последователно разрушават енергийния пазар в света, докато запазват собствената си енергетика. А това води до ответни мерки.

Намалението на цените е много по-вероятно да е насочено не срещу Русия (която има ниска себестойност и преди 5-10 години спокойно се развиваше при цени 28-40 долара за барел), а срещу шистовия нефтодобив на САЩ. Виж, там въпросът със себестойността е ключов и доста неприятен за американците - при цени около 70-80 долара добивът става съвсем на загуба, а при шистите ако не дупчиш всеки ден, добивите стремглаво падат... (нарича се drill baby, drill). Аз лично залагам на операция на РФ+СА+Китай срещу енергетиката на САЩ.

Освен това има и още един тънък момент - аристократичната отмъстителност на руснаци и китайци може би изисква американците да изпитат на собствен гръб прелестите на всичко онова, което с агресивността си са причинили през годините на останалите... Така че може би предсти да гледаме "90-те години" в американски вариант. И Детройт може би е само началото...



20 Октомври 2014 11:12
Ей така от любопитство някой знае ли себестойността на един барел на руснаците.

Натисни тук
20 Октомври 2014 12:04
Полезно четиво за онези, които се интересуват от проблема, поназнайват руски и имат достатъчно търпение.

Почему провалилась идея энергетической империи?
,Незадолго до кризиса 2008 года в российских официальных кругах царила нефтегазовая эйфория. Казалось, что рост мировых цен на углеводородное сырье не закончится никогда; предположения иного рода отметались как полная ерунда. В особенности безудержным был оптимизм в отношении природного газа: затевались грандиозные проекты с видами на поставки в США, назывались невероятные цифры роста капитализации "Газпрома", начиналась работа по организации "газовой ОПЕК". Россия же провозглашалась "энергетической империей".
Газпром: облом!
Что мы наблюдаем сегодня? Цены на нефть стремительно снижаются. Об "энергетической империи" приходится забыть. Капитализация "Газпрома" в разы ниже, чем накануне кризиса. Все чаще компания вынуждена пересматривать условия долгосрочных контрактов не в свою пользу: рынок газа становится конкурентным, и схема "бери или плати" вместе с привязкой цен на газ к ценам на нефть превращается в анахронизм. Заморожен рассчитанный на экспорт газа в США проект освоения Штокмановского месторождения в Баренцовом море, а Штаты в перспективе ближайших пяти лет сами начнут поставлять газ. О "газовой ОПЕК" тоже что-то давно не вспоминают.
Никого сегодня не удивляет заголовок "Крах амбиций "Газпрома" в газете Financial Times. В ней, кстати, британские аналитики припоминают Алексею Миллеру выданное им на Петербургском экономическом форуме в июне 2008-го пророчество о том, что "Газпром" в 2015 году будет стоить $1 трлн и станет крупнейшей компанией в мире. Реальность же такова: в 2009-м его бумаги потеряли ¾ стоимости, в 2013-м "Газпром" оценивался в $90 млрд (в мае 2008-го — $365 млрд), и сейчас в связи с падением рубля капитализация в очередной раз снижается.
***
Андрей Заостровцев, профессор Высшей школы экономики
Подробнее:http://www.rosbalt.ru/blogs/2014/10/18/1328443.html


Не помествайте толкова дълги постинги, приложете линк!

20 Октомври 2014 12:22
Фонд национального благосостояния уже предполагается не накапливать, а тратить. Причем тратить на грандиозные дорожные проекты, которые не имеют должного экономического обоснования, а воплощают лишь чьи-то корыстные интересы и политические амбиции.
Ей тука ги стяга шапката американците - че от 01.01.2015 с приходите от нефт и газ вече няма да се купуват американски "ценни" книжа (т.е. да се кредитира американската икономика срещу 0.0005%), а ще се финансират инфраструктурни проекти, които ще развиват руската икономика.

Русия с ускорени темпове става суверенна страна, а колониалните властелини никога не харесват такива неща, защото вместо да смучат от ресурсите й безплатно (срещу напечатана хартия), ще трябва да се договарят на равноправна основа за тях.

20 Октомври 2014 13:13
Потреблението на петрол пада, щото вече се замества от други енергийни източници.


Наистина ли?
Някакви числа в подкрепа на горното твърдение?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД