:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,459
Активни 804
Страници 20,024
За един ден 1,302,066
Анализ

По-лоши ли са диктаторите от анархията

Винаги има причина да се подкрепи свалянето от власт на автократ, но резултатът от войната в Ирак и възходът на „Ислямска държава“ показаха по ужасен начин, че алтернативата може да бъде по-страшна
Снимка: "Ню Йоркър"
Ликуващи иракчани се готвят да свалят статуя на Саддам Хюсеин в центъра на Багдад, след свалянето от власт на диктатора. Повече от десетилетие след края на режима, страната тъне в безвластие.
В средата на април 2003 г. германският автор Ханс Магнус Енценсбергер публикува своя статия в ежедневника "Франкфуртер алгемайне цайтунг", в която възхваляваше свалянето от власт на Саддам Хюсеин. Той пишеше за своята дълбока радост, когато научил за края на жестоката диктатура в Ирак. Статията беше изпълнена с подигравки към скептиците, които предупреждаваха, че инвазията на американския президент Джордж У. Буш не е разумен ход.

По това време бях развълнувана от статията на Енценсбергер. Той беше един от малкото, дръзнали да се противопоставят на почти единодушната обществена опозиция на американската офанзива в Ирак. Точно преди избухването на войната посетих Северен Ирак, бях и в град Халабджа, където Саддам е убил хиляди иракски кюрди с отровен газ през 1988 г. Газът е убил деца, които играели на улицата, и жени, тръгнали на пазар. Срещнах се с оцелели от атаката, чиито бели дробове са почти унищожени; хора, които мъчително умират в продължение на 15 години след атаката. Халабджа е символ на престъпленията, извършени от Саддам срещу собствения му народ. Въпреки че не бях привърженик на войната в Ирак, по време на визитата ми стана ясно защо свалянето на един диктатор е причина за радост.

Накрая обаче бе доказано, че скептиците са прави. През 2003 г. Енценсбергер вярваше, че са изключително преувеличени прогнозите, според които над 200 000 души ще умрат при инвазията в Ирак. Сериозни проучвания обаче показват, че броят на жертвите е значително повече за 11-те години, откакто Саддам бе свален от власт. Ирак и целият регион затънаха в хаос и анархия, създавайки условия за радикализъм, насърчаван от "Ислямска държава".

Има много причини да бъдем доволни от края на една диктатура. За едни това означава, че престъпник вече не разполага с власт и че има надежда да покълне демокрация. Някои хора също така вярват, че има нещо друго, което е по-добро от тиранията. Последното твърдение обаче не е вярно.



Каква е ролята на държавата?



Последното десетилетие показа, че има нещо, което е по-лошо от диктатурата, по-лошо от липсата на свобода, по-лошо от робството: гражданската война и хаосът. "Провалените държави", които в момента се простират от Пакистан до Мали, показват, че алтернативата на диктатурата не е непременно демокрация - твърде често това е анархия. В следващите години глобалните политики няма да бъдат определяни от противоположностите между демократичните и авторитарните държави, а от контраста между работещите и неработещите страни.

Законът е ред. Според бащата на съвременната политология Томас Хобс присъщата функция на държавата е да налага правов ред, за да подчини "състоянието на природата". В труда си "Левиатан", който пише през ХVII век, той твърди, че монополът на държавата върху насилието е законен, когато се използва за защита на живота и собствеността на гражданите. Когато държавата вече не е в състояние да гарантира ред, се появява заплахата от "война всеки срещу всеки". Последното е състояние на природата, което държавата, символизирана от "Левиатан", е натоварена да опитоми.

В труда си от 1525 г. "Против грабителските и ужасни банди на селяните" Мартин Лутер също смята, че жесток суверен трябва да сложи край на Селската война в Германия. Лутер до голяма степен съчувства на селяните, но променя мнението си заради силно разпространеното насилие и анархията, съпътстващи бунта им. Според него държавата трябва да се разправи с бунтовниците, "така както човек трябва да убие побесняло куче".

Последният път, когато в Германия има анархия за по-дълъг период, е преди 400 години, по време на 30-годишната война. В дългия период на мир и стабилност след Втората световна война ние, западняците, започнахме да гледаме на приемствеността в политиката като на нещо нормално. По време на продължилата десетилетия Студена война заплахата за Западна Европа не идваше от слабите държави, военните диктатори и терористичните организации, а идваше от комунизма. Този период бе белязан от конфронтация между западните демокрации и социалистическата диктатура: противоположното на диктатура бе демокрация.

Мирните революции в Източна Европа през 90-години на ХХ век затвърдиха това разбиране. В тези държави рухването на социалистическите диктатури не доведе до анархия, а до създаването на нов, демократичен ред. Така се създаде илюзията, че почти автоматично се отстраняват пречките да се появи демокрация.

Преходът в Русия от съветската система към демокрация се провали. След края на социализма руснаците можеха да гласуват в повече или по-малко демократични избори, а икономиката бе приватизирана. Върховенството на закона обаче не беше наложено. Вместо това своенравието и корупцията взеха надмощие; властта бе монополизирана от силните. В Чечня започна война за независимост и страната започна да се разпада.

По-късно и в Югославия стана ясно, че е доста по-лесно да се свали диктатор, отколкото да се установи демокрация. Няколкоседмичните бомбардировки като цяло са достатъчни, за да бъдат смъртоносно ранени автократичните режими - като тези, ръководени от Милошевич, Саддам, Кадафи или молла Омар - дори и в Европа, на сравнително малки територии като Босна и Херцеговина и Косово. Необходими са години, за да се създадат поне наполовина стабилни държави с приемливи демократични правителства.



Колко е важно една държава да е стабилна



Всичко това повдига въпроса дали стабилността е ценност сама по себе си. Тези, които отговарят положително, обикновено са смятани за циници, които отдават малко значение на свободата и човешките права. Неудобната истина е, че диктатурата често е предпочитана пред анархията. Ако на хората се даде право на избор между функционираща диктатура и провалена държава, диктатурата често е смятана за по-малкото зло. И голяма част от хората вярват, че в по-голяма или в по-малка степен сигурното препитание и малкото справедливост са по-важни, отколкото са индивидуалните свободи и безупречната демокрация.

Лесно е да се слагат етикети на този вид нагласи като остарели от комфорта на една западна демокрация. Когато попитах ирански приятели защо не се надигнат срещу ислямската система, която мразят, те ми отговориха, че не искат революция, тъй като тя може да влоши положението. И знаят за какво говорят - последната революция в Иран бе преди 35 години.

Политическата нестабилност ражда копнеж за ред - понякога независимо от цената - и това често създава добри условия за екстремистите. Това се отнася за Германия в края на Ваймарската република; в Русия се установява сталинизмът след революцията и гражданската война; в Афганистан бунтове избухват след изтеглянето на съветските войски и така бе стимулиран възходът на талибаните. Сега се появи "Ислямска държава" в Ирак и Сирия.

Ето защо политическата нестабилност, простираща се от Пакистан до Мали, е толкова смущаваща. В Ирак, Сирия, Йемен и Либия, централизираните правителства изгубиха контрола над огромни площи от териториите си и дори цели държави останаха без управление. Племена и кланове се бият, докато военачалниците упражняват регионален контрол - поне докато го загубят отново.

Проваленото демократизиране на Ирак и неуспешната "Арабска пролет" в Сирия подхраниха възхода на "Ислямска държава". В нито една от тези държави в момента демокрацията не е реална перспектива за постигане на успех. Най-доброто решение за Сирия - и това не е цинично да се каже - вероятно ще бъде военен преврат срещу Асад. Така страната ще се отърве от своя диктатор, а последният център на властта - сирийската армия, ще може да се справи с "Ислямска държава".



Непривлекателен, но правилен



Този аргумент не е особено привлекателен, а и е признание за безсилието на Запада - за ограничената му способност да изнася своите ценности и начин на живот. Все едно продава идеали. Този аргумент също често се използва, за да се оправдае правенето на бизнес с диктаторите, дори по-лошо, дава на тираните оправдание за собствената им политика на репресии.

Това обаче не го прави погрешен. Увеличава се броят на провалените държави по света. Според Индекса на провалените държави, изготвян от Фонда за мир, броят на държавите с рейтинг "много висока опасност" или "висока опасност" се е увеличил от 9 до 16 през 2006 г. Разпространението на демокрация и свобода обаче отбелязва съвсем лек прогрес. Според "Фрийдъм хаус" след значителното увеличаване на броя на свободните държави в началото на 90-те години от 1998 г. се наблюдава малка промяна.

Демокрацията може да функционира само в среда, в която има поне минимална стабилност. И не е необходимо сам да създадеш тази стабилност. В Ирак и Египет този процес се провали - поне засега. В Афганистан властта на бившия вече президент Хамид Карзай, който създаде условия за предаването на управлението на неговия наследник в края на септември, никога не се разпространи извън пределите на столицата Кабул въпреки огромната подкрепа на Запада. Спорно е дали рудиментарното правило за върховенството на закона, установено в страната преди 13 години в резултат на намесата на Запада, може да оцелее и след края на мандата на силите на ИСАФ в края на тази година.

Свободните държави процъфтяват в условия, които самите те не могат да си създадат, твърди експертът по конституционно право Ернст-Волфганг Бокенфьорде. Свалянето на един диктатор от власт и провеждането на избори не са достатъчни, за да се установи демокрация. Западът трябва да цени функциониращите държави в по-висока степен в бъдеще. Сега Ханс Магнус Енценсбергер възприема свалянето на Саддам и войната в Ирак като илюстрация на факта, че се налага човек да променя мнението си.

Снимка: Архив
Хаосът и анархията в "провалените държави" насърчават възхода на терористични движения като "Ислямска държава".
32
4010
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
20 Октомври 2014 19:32
Е е че то в Ирак има демокрация. В Либия също.. може би заглавието трябва да се промени? Вместо
По-лоши ли са диктаторите от анархията
Правилното е
"По-лоши ли са диктаторите от демокрацията?"
Правилният отговор е - зависи. Има и добри диктатори има и лоша демокрация. Ама явно това не е правилно да се казва в момента...

Например - какво е постигнала България за 25 години от 45та до 70та.. и сега от 90та до 2014та... Например по-свободни ли са българите? Вярно могат да отидат където си поискат по света..
20 Октомври 2014 19:59
Има два вида диктатори.
Победители и победени.
Победителите са убави, победените са лоши.
Тва е положението...
20 Октомври 2014 20:04
След всяка революция или преврат, следва диктатура или гражданска война. Диктатурата следва да отстрани неудобните и несъгласните, защото в противен случай те ще продължат да се бунтуват. Да търсят реванш и ще има гражданска война. Това историците го знаят. Няма как да наложиш демокрация с насилие като въоръжиш едните срещу другите. И после жертвите и палачите да си живеят щастливо заедно?! Още по-малко можеш да наложиш демокрация в общества, които нямат подобна ценностна система, те ще я отхвърлят като чуждо тяло. За капак и в т.нар. революции в Арабския свят външните сили използваха етнически, племенни и регигиозни различия между хората, за да свалят диктаторите. Диктоторите вече ги няма, но противоречията и оръжията няма кой да прибере, раните ще зарастват поне 100 години.
20 Октомври 2014 20:17
Например - какво е постигнала България за 25 години от 45та до 70та.. и сега от 90та до 2014та...

Колега,лош си.Така,както си определил времевите рамки се съмнявам,че си куманез.Обаче през втория период какви титани израстнаха.Нашата надежда ББ е от втория период.
20 Октомври 2014 20:17
"Неудобната истина е, че диктатурата често е предпочитана пред анархията. Ако на хората се даде право на избор между функционираща диктатура и провалена държава, диктатурата често е смятана за по-малкото зло."

Така ще е докато внушават на хората, че анархия означава безредие.
Анархия означава безвластие. Безвластието не изключва реда, а насилственото налагане на воля.
Ще ни убеждават, че за да има ред и справедливост е нужна власт. До кога бе?
20 Октомври 2014 20:20
По-лоши ли са диктаторите от анархията


Плевнелиев: За мен няма вариант нови избори


Понеже съм параноик - веднага свързах двете дописки, които имат една цел.

Проробовладелската преса си действа колеги - с едното се внушава как анархията (нови избори) е лошо, в другата П№1 казва - по-добре диктатура на Т№1, отколкото анархия...

Дали съм прав!? Или параноята пак ме отнесе в невярна посока!?
20 Октомври 2014 20:38
анастаси сиров
20 Октомври 2014 20:17


Ами да видим годините от 1970та до 1990 - вярно само 20 години. Да ги сравним със сегашните 25 години демокрация. Още ядем и разкостваме построеното тогава.
20 Октомври 2014 20:44
Ами да видим годините от 1970та до 1990 - вярно само 20 години

Кво има да се гледа. Фалит.
И такъв изпечен диктатор кат бай Тодар ви го обясни:
"Цоциализъма е едно недоносче."
Той и затова падна от власт.
Па вие рупате ли, рупате...
20 Октомври 2014 20:45
Още ядем и разкостваме построеното тогава.

И не свършва.Мамка им на комунистите.Трябваше да оставят по-малко за крадене.
20 Октомври 2014 21:00
Шпигелката е забравила само да каже кой шетА от Пакистан до Мали през тия години
20 Октомври 2014 21:11
щурчо
20 Октомври 2014 20:44

Ами както е тръгнало пак ще има фалит, но нищо няма да остане от 25те години демокрация освен хаотичните бетонни гета.. даже и хора.
20 Октомври 2014 21:25
Ами както е тръгнало пак ще има фалит, но нищо няма да остане от 25те години демокрация освен хаотичните бетонни гета.. даже и хора.

Това са 25 години анархия след диктатурата.
За демокрация може да се говори след 15 години.
Може би...
20 Октомври 2014 21:33
Тоя май не е разбрал, че др. Фукуяма отдавна се отказа от идеята си, че нищо по-добро от либералната демокрация не е измислено и, че целия свят върви към такава и продължава с либералните шампи. Т. нар. проспериращ след края на ВСВ Запад е културна реакция на касапницата на същата тази ВСВ. Тоя период може да се сравни с Рим по времето на Октавиан. Златния век обаче свърши, упадъка е плъзнал навсякъде.
20 Октомври 2014 23:34
Авторкта разглежда дикатурите като алтернатива на анархията.
В действителност диктатурите тип "арабски прогресивен вожд" не са алтернатива, а причината поради която идва анархията след тяхното неизбежно падане.
Когато един дикатор, семейството или кланът му станат по-важни от всичко останало в държавата, включително от война със съседите, неизбежно се натрупва напрежение, което дикататурите с всякакви средства задържат под похлупак. На пръв поглед тенджерата изглежда спокойна, но това не означава че напрежението го няма - напротив натрупва се и е въпрос на време да избие. Затова когато диктатурата падне, следва анархия.
Важното е не дикататурите да не падат - историята показва това е невъзможно - важно е да не се стигне до порочен цикъл "диктатура-анархия".
20 Октомври 2014 23:43
Пардон, извиняваме се, не искахме да стане точно така, затова сега ще източим нефта и с приходите ще подкрепим нпо и демокрацията при вас ...
20 Октомври 2014 23:55
Oraсle
20 Окт 2014 23:34
Мнения: 11,470
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Авторкта разглежда дикатурите като алтернатива на анархията.
В действителност диктатурите тип "арабски прогресивен вожд" не са алтернатива, а причината поради която идва анархията след тяхното неизбежно падане.
Когато един дикатор, семейството или кланът му станат по-важни от всичко останало в държавата, включително от война със съседите, неизбежно се натрупва напрежение, което дикататурите с всякакви средства задържат под похлупак. На пръв поглед тенджерата изглежда спокойна, но това не означава че напрежението го няма - напротив натрупва се и е въпрос на време да избие. Затова когато диктатурата падне, следва анархия.
Важното е не дикататурите да не падат - историята показва това е невъзможно - важно е да не се стигне до порочен цикъл "диктатура-анархия".




И още нещо. Оказа се, че износът на демокрация е също толкова неуспешен, колкото и износът на революция. Свалянето на една диктатура чрез външна намеса може да направи още по-големи поразии, защото заварва едно общество, напълно неподготвено да поеме своите отговорности.
В крайна сметка по едни или други причини от културно, религиозно, географско и пр. естество, различните народи се намират на различен етап от историческото си развитие, ако условно приемем последното за линеарно. Пример за това са мнозинството арабски страни, които така и на са достигнали етапа на националната държава. Или бившите централноазиатски републики от разпадналата се Съветска империя. Както гласи старият виц, бяха прекрачили от феодализма направо в социализма и доста време изкараха в разкрачено положение, докато накрая не прибраха обратно протегнатия в празното пространство крак.
21 Октомври 2014 00:49
Нито евенките могат да минат от родово-общинен строй в комунизма, нито Ирак ( каквото и да значи това) от диктатура в демокрация. Обществата се управляват от много по сложни вътрешни механизми. Като платиш на племенните вождове от Лойа Джирга ( така ли се казваше) да се подпишат с кръстче под някаква харта за правата на човека и да изберат "демократично" президент, получаваш племенен наркотрафикантски санджак.
Трудно е да бъдеш Бог, по лесно е да бъдеш дявол.
21 Октомври 2014 01:28
Katakachev В потвърждение на такова съждение . “ Libya: From Africa’s Richest State Under Gaddafi, to Failed State After NATO Intervention“ Натисни тук
Какво направиха Щатите като свалиха един “ диктатор“ човекът, който вдигна стандарта на държавата си на най- високо ниво, сега тази дъжава е в развалини и в абсолютен хаос.
After NATO’s intervention in 2011, Libya is now a failed state and its economy is in shambles. As the government’s control slips through their fingers and into to the militia fighters’ hands, oil production has all but stopped.

Е и ние барабар Петко с мъжете участвувахме , макар и условно в този варварски акт, който “мобилизира“ редица страни. Някой да е произнесъл присъда над бандитите, някой да е поискал да платят фактурата, е досега няма кой, затова безобразията продължават. А нашите ГАЗЕТИ срамежливо отказват да поместят поне речта на Лавров в ООН. Боже в какви времена живеем.
21 Октомври 2014 02:26
В действителност диктатурите тип "арабски прогресивен вожд" не са алтернатива, а причината поради която идва анархията след тяхното неизбежно падане.
В действителност, демокрации тип "арабска пролет" не са алтернатива, а причина, поради която идва диктатурата след тяхната неизбежна несъстоятелност.
Кое е вярното!? За забравилите, в тия страни преди ВСВ имаше много "демократична западна пролет" (английска и френска, в по-мекия вариант).
различните народи се намират на различен етап от историческото си развитие, ако условно приемем последното за линеарно
В коя посока ще се тегли "лениара"? Кое ще мерим - честта (на която държат мюсюлманите) или парите, в една точно определена валута (на която държат "износителите на демокрация" )?
Пример за това са мнозинството арабски страни, които така и на са достигнали етапа на националната държава. Или бившите централноазиатски републики от разпадналата се Съветска империя
И в коя от тия държави е имало партизанска война кат в Никарагуа, Еквадор, Колумбия, Зимбабве, Кампучия, Мианмар, Судан, Сомалия или Ангола, военни преврати като в Уругвай, Тайланд, Горна Волта? Всъщност какво имате предвид под "Национална държава"? България национална държава ли е - с присъствието (окупацията ) на чужди въоражени сили, със скована валута и законодателство?
бяха прекрачили от феодализма направо в социализма и доста време изкараха в разкрачено положение
А Римската империя направо се цепна на две като прие нова вяра. Май "разкраченото положение" не е в следствие от краченето от строй в строй, а от загубата на вяра, сиреч в краченето под строй, външен и чужд. Кралство Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Султанат Бруней, Султанат Оман в кой строй са сега? Щото управлението им по Маркс е феодално. А в някои от тези страни най-висшият закон е Библията/Корана.
21 Октомври 2014 04:35
В действителност, демокрации тип "арабска пролет" не са алтернатива, а причина, поради която идва диктатурата след тяхната неизбежна несъстоятелност.
Кое е вярното!? За забравилите, в тия страни преди ВСВ имаше много "демократична западна пролет" (английска и френска, в по-мекия вариант).




Изумително разкритие че тия страни изобщо ги е имало преди ВСВ.
Може, що не? То не преди втората световна, ами още преди Рим ги е имало някои от тях, и тогава също не са били от най-демократичните...
21 Октомври 2014 09:37
Емиграцията гледам пак не е разбрала, че новата им родина сваляше т. нар. неудобни диктатори не заради износ на демокрация, а заради ресурси. Сомалия, Йемен и др. такива държави никой не ги демократизира.
Изобщо става дума за един късен изключително неграмотно проведен колониализъм, което също е индикация за упадък.
21 Октомври 2014 10:46
Мъчителното пробуждане за реалностите на създадения зловещ социално-икономически и политически порядък, с прякото участие на евро-германската нео-колониална метрополия, май вече започва. Дали ще проумеят, че окупационните територии от евро-германския ЕС-лимес също ги очакват непредвидими като последствия политически и социални катаклизми, като следствие от евро-германския нео-колониален геноцид над населяващите ги туземци ?
Същото което очаква и нео-вишистка полу-колониална Франция, и полу-колонията Италия. Очакват ни много интересни времена. Май прав ще се окаже стария мъдър евреин, днешния патриарх на гео-политиката Хенри Кисинджър, като определи гео-политическите и гео-икономическите действия във вътрешната и външната политика на Владимир Путин като "Политиката на здравия разум".
Разбира се, фрау Христиане трудно преодолява нео-троцкистките либералистични заблуждения и илюзии трупани с десетилетия. Дребен пример за това е смехотворния и призив за военен преврат срещу Башар Асад, чиято армия и служби за сигурност са създадени на етническо-племенен принцип, а алевитите го смятат за безспорен водач на своята религиозно-племенна общност. Но като цяло фрау Християне, доста срамежливо все още, признава, че либералистичната нео-троцкистка цветно-толералистична революция в глобален мащаб е претърпяла болезнен крах и идва най-неприятната и част - плащането на сметката...
21 Октомври 2014 11:08
Типична статия с разсъждения от западната камбанария. От статията става ясно, че най-хубава е западната демокрация, ама тя не може да се приложи навсякъде.Ей тук, обаче, авторът направо се е изтаковал на метеното - дето се опитва нещо да замита.
Мирните революции в Източна Европа през 90-години на ХХ век затвърдиха това разбиране. В тези държави рухването на социалистическите диктатури не доведе до анархия, а до създаването на нов, демократичен ред. Така се създаде илюзията, че почти автоматично се отстраняват пречките да се появи демокрация.
Въпросът е дали западен тип демокрация, която води до олигархия, или истинско народовластие. Както Стамболийски, така и комунистите говорят за народовластие, разбира се с някои различия. То не е можело да се осъществи поради Студената война. Димитров, пък и Сталин са се надявали да го осъществят след 2-та светована война, но Чърчил обявява във Фултън спускането на Желязната завеса и с това Студената война. Целта е била да се попречи на установгяване на народовластието в соц. страните, да се забави възстановяването и развитието на разрушения от войната СССР.
21 Октомври 2014 11:32
В трилогията "Ходене по мъките" на Алексей Толстой, същото е казано по-добре. И "Батько Махно" е почти симпатичен. Сега демокрацията я гради "Баце", мачкайки.
21 Октомври 2014 11:44
Защо бутнахте Татооооо???? Толкова ни беше добреееееее!! Вие сте виновнииииииии!!!!
21 Октомври 2014 12:00
щурчо
20 Октомври 2014 21:25

Е то всеки може да каже, когато има кризи и т.н. че няма демокрация и заради това е толкова зле положението. Както се казва, тя демокрацията никога не е виновна Всъщност проблемът при демокрацията е, че е просто фасада на задкулисието. При диктатурите поне е ясно кой управлява. При демокрацията - не. Винаги когато има криза е виновна липсата на демокрация или международното положение.
21 Октомври 2014 12:01
Например - какво е постигнала България за 25 години от 45та до 70та.. и сега от 90та до 2014та...


И в двата случая става въпрос за инерция. Нещата, постигнати от 45-та до 70-та са постигнати на плещите на онези, възпитавани преди 45-та и поколението, възпитавано от тях. Същото се отнася и за 1990-2014--та. Библейските 40 години...
21 Октомври 2014 12:03
проблемът при демокрацията е, че е просто фасада на задкулисието


Това не е демокрация. Режимът в България също не е демокрация. Каква демокрация и какво реално представителство осигуряват депутати-милионери от "социалистическа" партия? Чий интерес биха защитавали подобни "депутати"?
21 Октомври 2014 14:07
гошо
21 Октомври 2014 12:03

В коя държава депутатите социалисти са бедни?
21 Октомври 2014 16:09
Това не е демокрация. Режимът в България също не е демокрация. Каква демокрация и какво реално представителство осигуряват депутати-милионери от "социалистическа" партия? Чий интерес биха защитавали подобни "депутати"?
Гошо момше льошо. Точно това е тя Запдната демокрация. И както ти каза mick, навсякъде на Запад социалистите или социалдемократите са богати. Блеър, Шрьодер, Оланд, да не ги мислиш, че свързват едва двата края. В западната демокрация, пък и у нас политик не може да прпобие ако не е богат. Същотое и за партиите.
21 Октомври 2014 16:16
В западната демокрация, пък и у нас политик не може да прпобие ако не е богат. Същотое и за партиите.

Може, може. У нас ввсички политици първо бяха бедни, после благодарение на участието в политиката станаха богати. Те затова и толкова драпат да са у политиката, иначе изпадат от копанката.
22 Октомври 2014 00:04
Damn stupid camel fuckers.
Разбомбиха си държавите по външни внушения и дори не осъзнават какво са направили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД