:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,561
Активни 801
Страници 20,126
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Отпадането на трите години преди 1997 г. за пенсия не е коректно

Ако НОИ има проблем с измами, както твърди, да го докаже в съда, казва бившият социален министър Иван Нейков, един от архитектите на пенсионната реформа
Иван Нейков
-Г-н Нейков, НОИ предлага варианти за промяна в начина на изчисляване на пенсиите, като най-голям спор сред хората предизвика идеята при смятането на пенсията да отпаднат трите най-добри години от преди 1997 г. Основният мотив на НОИ е, че има много злоупотреби с фалшиви документи. Смятате ли, че това е достатъчно основание и виждате ли логика в идеята?

- Ако мащабите на тази злоупотреба с представяне на неверни документи наистина са големи и значителни, това означава, че имаме сериозен проблем в контрола при оценката на документите. Това предложение е нож с две остриета, защото има много хора, които трудно си намират документите за стажа. Много от предприятията захвърлиха документите, много пъти архивът не ги съхраняваше, години минаха, докато се създаде архивът в НОИ. И досега всичко това водеше до ситуация, в която на много хора им казваха "пийте по една студена вода, защото ви ги няма документите и като няма документи, няма да ви признаем стажа". Тези хора бяха ощетени. Сега изведнъж в ролята на ощетен се оказва осигурителният институт. На практика с това предложение ни казват: ние не можем да разберем документите истински ли са, или не са истински, затова изобщо махаме тая възможност.

- Какво би могло да бъде решението?

- За хората, за които НОИ не може да направи документите, създадохме възможността по съдебен път да доказват наличието на стаж. Ако днес НОИ в някои случаи има възражение за достоверността на документите, нека да ги докаже по съдебен път. Нека институцията да е равнопоставена на хората. Ако тя твърди, че документите не са верни, нека да се произнесе съдът. Това е по-справедливо и по-честно към хората, защото независима институция ще се произнесе за документите. А иначе ще се произнася тази институция, която след това плаща пенсиите.

Този подход: има стаж преди 1997 г. - има проблем, няма стаж преди 1997 г. - няма проблем, е много съблазнителен, но не е коректен. Вземането на трите най-добри години за пресмятане на пенсията беше действащият модел преди реформата от 2000 г. По-рано - преди 1997 г., всеки избираше три последователни години от последните 15 години, в които е работил и които са най-благоприятни за него, и на тази база се определяше размерът на пенсията. След 2000 г. вече действа новият модел за определяне на пенсията, според който се взема целият стаж след тази година, но при въвеждането му имаше хора със стаж и от стария, и от новия модел. Затова се даде възможността за хората със стаж при стария модел да продължат да използват трите си най-добри години. Така че тогава предложението беше абсолютно коректно и никога не е създавало проблеми. Този "двоен аршин" беше обективен. И сега за първи път се появява проблем и той е от страна на институцията. Тя не може да се справи с документите до 1997 г. И се опитва по този начин да каже: няма да ви признаем стажа отпреди 1997 г. Определено обаче има риск да се окаже, че изчислявайки пенсията само на базата на стаж след 2000 г., тя ще бъде намалена.

- Това се признава и в мотивите на НОИ, че се очаква в началото мярката да не е благоприятна за хората.

- Е, защото все повече хора ще имат стаж само след 2000 г. Но само след 15 години всички вече ще са започнали трудовия си път след 2000 г., така че не виждам защо искат да въвеждат тази мярка.

- Предлага се и промяна във формулата за определяне на индивидуалния коефициент на всеки за пресмятане на пенсията.

- Тя не променя съществено формулата. По този начин ще се достигне по-голяма прецизност. Затова смятам, че няма място тук за притеснение.

- Вие одобрявате идеята стажът на работещите тежък труд да е с по-голяма тежест само до определените по закон години - 10 г. за първа и 15 г. за втора категория труд, а след това годините стаж да се смятат с тежестта както на всички останали хора. Обаче това също ще намали новите пенсии на миньори и други с тежки професии.

- Това предложение има разум от гледна точка на интересите на хората, на живота и здравето им. Такова предложение дори малко се разминава с финансовите интереси на НОИ, защото по-дългите години в по-тежка работа означават по-високи осигуровки, тъй като осигурителната вноска е по-голяма, когато се работи в първа и втора категория. В сегашния модел има нещо сбъркано. Казваме, че именно защото работиш във вредни условия, уврежда ти се здравето, застрашава ти се животът, затова и по-ранно те пенсионираме, с по-малко стаж. А на практика хора, които работят в първа и втора категория, продължават да работят на същите работни места, при същите условия, дори и след като изпълнят изискването за пенсиониране. Това вече е против здравето на човека. Логиката на хората, разбира се, е, че те така изкарват някой лев повече, но тук се поява по-сериозният проблем: има изискване в Кодекса на труда хората, които са изработили определения брой години във вредни за здравето условия, да бъдат принудително изведени от тези работни места. За съжаление Министерският съвет упорито отказва да приеме такъв нормативен акт, а е длъжен да го направи, Кодексът на труда го задължава. Част от проблема е и в управляващите, не е само в хората. Така че това е много сериозен проблем, който тепърва трябва да се решава.

- Може да означава намаление на приходите, но означава и намаление на разходите за пенсии - според доклада с 6.2%.

- Това е направено, за да бъде намалена мотивацията на тези хора да продължат да работят във вредните условия. Да, НОИ ще намали разходите си. С тази идея ти се казва, че ти можеш да продължиш да работиш в тежките условия, но ние няма да ти ги броим с такава тежест тия години. Това е направено, за да се защитят хората от самите тях понякога. Пак казвам, има медицински изследвания, които доказват, че при до 10 г. работа в първа категория и до 15 г. във втора категория, не се уврежда необратимо здравето на хората, а над този период вече увреждането може да стане много сериозно. Затова смятам, че тази мярка е разумна.

- За ранното пенсиониране на военните и полицаите последната идея е да се въведе диференцирана минимална възраст според длъжността, както и да се даде преходен период от три до пет години, в които да важат сегашните условия. При положение че в актуализираната програма за реформи е записано, че мерките за ограничаване се приемат за 2015 г., това отстъпление ли е от реформата?

- Нямам представа какви са мотивите за това предложение.

- Може би протестите на военни, полицаи...

- Естествено е да има протести - трябва да си луд да викаш ура, когато ти вдигат възрастта за пенсиониране, когато ти се усложняват условията за достъп до пенсия. В случая бих се изненадал, ако нямаше протести. Коректно е към хората, сериозно, задълбочено, на базата на преговори, не през медиите, а очи в очи, да се коментират нещата и да се кажат плюсовете и минусите, за да се разбере, че винаги е по-добре със заплата, отколкото с пенсия. И второ, всяка година допълнителна работа всъщност ще увеличава пенсията. Хората трябва да знаят това, за да разберат смисъла на това предложение. Защото, когато човек вижда само минусите в една реформа, разбира се, че ще е против. Затова дефицитът в момента е по отношение на диалога.

15
5963
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
21 Октомври 2014 07:34
"Трите години" са си чиста далаверка и е анахронизъм да стоят.
21 Октомври 2014 07:55
Няма как да ни съвпаднат интересите - на силоваците с другите, на мъжете с жените (това е най срамно), моите с тези на водопроводчика... Сам си извършвам водопроводните ремонти.
21 Октомври 2014 10:52
Пълна безмицлица е да да отпадат трите години от преди 1997-ма.
През 2014-та се мъжете пенсионират на 63 години и 8 месеца и най-малко 37 години и 8 месеца трудов стаж, което означава, че от целия им трудов стаж, около 17 години и нещо са от 1997 насам и и над 20 години е трудовия им стаж от преди 1997-ма. На какво основание ще се зачертават осигурителните им вноски през по-голямата част от трудовия им стаж?
21 Октомври 2014 11:59
Най-лошото на годините след прехода в България е непрекъснатото изменение на неща, които в нормалните държави не се изменят с десетилетия, при това винаги в България става по-лошо като следствие ит поредното изменение. Едно от тях е тази промяна в условията за пенсиониране. Сключил съм договор с държавата преди много години, когато съм започнал работа, че ще работя в България, ще се осигурявам по определения ред и ще се пенсионирам на 60 години при мъжете или на 55 години при жените. Постфактум , когато отдавна вече изпълнявам договора, държавата едностранно ми променя условията и то ги прави по-неблагоприятни за мен, откъде-накъде?
21 Октомври 2014 13:03
Преди 1997 година се искаха 20 години трудов стаж и жените се пенсионираха на 55
21 Октомври 2014 16:17
Работи се повече години 1 и 2 категория - повече инвалидни пенсии и повече разходи за здравеопазване.
21 Октомври 2014 16:21
Формулите за изчисляване на пенсиите трябва да са еднакви за 1,2, 3 категория и за тия с недостатъчен стаж. А за 1 и 2 категория както за 3 категория + от допълнителния фонд- всеки колкото е събрал. Имам познати с 26 и 36 години трудов стаж и получават еднакви пенсии. Вярно едната малко по-късно
21 Октомври 2014 16:26
Мисля, че никъде в ЕС няма 1,2 и 3 категория труд. Работата на военни, полицаи, прокурори е като в другите страни в ЕС. По-тежката работа се заплаща повече, а производствата с тежки и вредни условия на труд - трябва да се закриват.
21 Октомври 2014 16:30
Мисля, че се мами най- вече при смемсен стаж. Шофьори, трактористи, комбайнери от ТКЗС и АПК. А когато който съхранява документите пише и УП, то тогава проверката е нулева.
21 Октомври 2014 17:49
Отпадането на 3-те години преди 97 г. не е некоректно, направо е нагло. Имаш 17 год. трудов стаж преди 97 г. и 20 год. след- и предлагат да ти смятат пенсията въз основа на 20 год. , другото го няма. То и сега е некоректно: вземат ти 3 год. преди 97 г. - напр. имаш осиг. доход за тия год. 15 хил. Те не ги вземат целия осиг. доход за трите год., а само 30-35% от тях и към него прибавят дохода след 97 г. Така за 17 год. осиг. доход е 35% от трите години. И пенсията ти е ниска. Това е за 3-та категория. За другитр - друга формула.
Горе долу така са натаманили - пенсии 1,2 категория висши чинове и висша администрация - макс. пенсия.;
1,2 кат. среднисти и среден ешалон администрация около 400-450 лв.; Смесени категории пенсии - около 400 лв.;
3-та категория - около 250-300 лв. ; без достатъчно стаж - около 200 лв.; с малко стаж - 150 лв., без стаж - около 110 лв.
Сега с предлаганите промени казват, че няма да променят отпуснати пенсии. Значи който лъгал- лъгал. Следващите да му мислят.
21 Октомври 2014 18:05
По-рано жените се пенсионираха на 55 год. След това можеха да помагат и гледат внучета, болни родители, болни деца. Сега се пенсионираме на 60 г. и 8 месеца и искат да се увеличава още възрастта. Затова намаляват и внучетата, а няма достатъчно детски градини, налага се държавата да увеличава социалния патронаж, приютите, придружителите , асистентите и др. дейности за да се гледат стари и болни хора.
21 Октомври 2014 18:37
Но само след 15 години всички вече ще са започнали трудовия си път след 2000 г.,


Ъ? След 15 години вероятно ще се пенсионират тези, които сега са 50-годишни (ако няма ново покачване на възрастта за пенсия, де). И този твърди, че сегашните 50-годишни са започнали работа след 2000-ната година??? Или е убеден, че след 15 години ние от 3-тата категория вече няма и да имаме право да се пенсионираме, а ще работим до пукване? То май така се очертава, ама бива ли да ни го съобщава 15 години по-рано...
21 Октомври 2014 21:07
Без да съм чела още статията, задавам въпрос - защо, докога това същество, едно от отговорните за настоящия хаос в пенсионната система, ще дава високопарни интервюта! С камъни трябва да бъде утрепан!
21 Октомври 2014 21:22
[quoteПо-рано жените се пенсионираха на 55 год. След това можеха да помагат и гледат внучета, болни родители, болни деца. Сега се пенсионираме на 60 г. и 8 месеца и искат да се увеличава още възрастта. Затова намаляват и внучетата, а няма достатъчно детски градини, налага се държавата да увеличава социалния патронаж, приютите, придружителите , асистентите и др. дейности за да се гледат стари и болни хора.
][/quote]

И аз многократно съм изказвала такова мнение. На моите години майка ми вече беше пенсионерка и ми помагаше при отглеждане на второто дете. Сега аз би трябвало да съм пенсионер, ако беше старата система, и щях да помагам на дъщеря ми за внуците, щях да мога да се грижа за вече възрастните си родители. Косата ми настръхва, защото вече почти е опряло до кокал, вече са възрастни, не могат сами, не живеят при мен и направо съм се видяла в чудо. Социални патронажи и други простотии, за които държавата плаща на служителите заплати, по-високи от мизерните пенсии на възрастните, са обременени с толкова бюрокрация, че е много трудно човек да ги ползва. Както детските, които се ползват най-вече от циганите, така и разните социални грижи пак за тях вървят. А обикновеният българин, не индоримлянин, се чуди накъде и как. Ако имаш възрастни болни родители и работиш - просто е някакъв ужас. И да предотвратя евентуални забележки по този въпрос от страна на мъже-форумци - не приказвайте много, защото и деца, и болни родители обикновено се гледат от жените, не от мъжете. Та на приказки е лесно, ама на дело, съвсем друга работа. Интересно ми е каква сума върви от държавния бюджет за т.нар. социална система, всички тези все повече нарояващи се служби и службици, от които файда особена няма.

21 Октомври 2014 21:26
Мисля, че никъде в ЕС няма 1,2 и 3 категория труд


Да, ама не!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД