:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,686
Активни 699
Страници 22,251
За един ден 1,302,066

Урокът от КТБ е, че трябва да се спазват законите

Обявяването на банката в несъстоятелност не води до никакъв системен риск
Владимир Каролев
Публикуваните от БНБ данни от докладите на трите одиторски агенции за КТБ показват, че по оценка, направена по международните счетоводни стандарти, одиторските фирми считат, че трябва да се обезценят активите на банката с 4.2 млрд. лв. Това въобще не означава, че има дупка за 4.2 млрд. лв, както се коментира в публичното пространство. Това означава, че по международните счетоводни стандарти има обезценка на активите.

Най-важният резултат от това е, че БНБ, базирана на закона и на тази оценка, е поискала до 31 октомври квесторите да осчетоводят в тон със стандартите тези оценки, което ще доведе до отрицателен капитал на банката. При сегашния закон за кредитните институции не е възможен нито вариантът КТБ да се раздели на добра и лоша банка, както се е правило в други страни от ЕС и по света, нито вариантът някой частен инвеститор да дойде и да рекапитализира банката. Тоест ако няма промяна в закона, в петдневен срок от 1 ноември БНБ ще отнеме лиценза й. След това в 20-дневен срок трябва да започне изплащането на гарантираните депозити до 100 000 евро, които са по стандартните лихвени равнища на КТБ. Ако има специални договори, те не са гарантирани - дори и за 1 евро.

В момента БНБ оставя отворена вратичка към депутатите в новото НС, понеже има писмо за намерение не само от Оманския фонд, но и от други инвеститори, което е препратено в неделя от Министерството на финансите до БНБ. В последните два параграфа на официалното съобщение на БНБ се казва, че управителят на централната банка ще внесе в първия работен ден на парламента информация какво е станало, включително какво означава отчетът. И ще каже какви са възможностите за оздравяване на банката. Те



могат да се случат само чрез промяна в закона,



а именно - да не е задължително финансова институция с отрицателен капитал да минава само в несъстоятелност, а да се даде възможност пазарът да реши съдбата й и евентуалното й оздравяване.

Като казвам оздравяване, имам предвид теоретична възможност, защото има разлика между теория и практика. Винаги теорията се тества от практиката. В момента законът не позволява оздравяване, след като има отрицателен капитал. Така че народните представители точно с едно изречение или с две думи трябва да променят Закона за кредитните институции. Това изречение може да се промени в смисъл, че БНБ има право при отрицателен капитал да отнеме лиценза - да е право, а не задължение.

Не всички от обявените за проблемни 4.2 млрд. лева са лоши кредити. В докладите на одиторите не се говори за лоши кредити или за дупка, а за счетоводна обезценка на активи. Първият отчет, преди повече от два месеца, който показа минимален размер на проблемни кредити, беше предварителен, на базата само на много малка извадка от кредитни досиета. Не знам дали е правен по международните счетоводните стандарти. Освен това, когато имаш много малка извадка, е възможно тя да не е достатъчно представителна.

Аз съм напълно убеден, че както "Делойт и Туш" и "E&Y", така и "Афа България" - най-голямата българска счетоводна фирма у нас, са спазили абсолютно стриктно международните счетоводни стандарти. Но по принцип тези стандарти са много консервативни и те не правят бизнес оценка. Не случайно в доклада не се говори за загуби въобще или за липсващи пари, а за счетоводни обезценки. В отчета не се говори за изчезнали кредитни досиета, а за липсваща документация по съществуващи кредитни досиета. Т.е. няма нито едно изчезнало кредитно досие, както се говореше през юни - юли. Всъщност самите доклади никой не е виждал. А засега не би трябвало и да ги вижда - освен квесторите и БНБ. Но след това, особено ако КТБ бъде обявена в несъстоятелност поради това, че някои от кредитите не са възвращаеми,



обществото и прокуратурата трябва да настояват да се каже кой е взел тези кредити.



Дали банката е още жизнена, може да се докаже, ако дойде инвеститор и след като БНБ каже колко капитал трябва да се вложи в нея. Към днешна дата това е много малко вероятно. Все пак обаче има и писмо за намерения, което още не е оттеглено. Много хора не знаят, но инвестиционното банкиране е тясно специализирана дейност. В България има сигурно не повече от 10-20 човека, които се занимават с това. Така се случи, че аз съм един от тях, защото това ми е професията вече 21 години. Малцина разбират, че когато една сериозна институция като ЕПИК и когато една изключително сериозна финансова институция като Оманския фонд са дали писмо за намерения, това не е просто, за да подкрепят някого. Не е за да правят дим, а защото имат сериозни намерения. Ако се промени законът, те ще поискат да направят собствена проверка, собствена бизнес оценка. Ще дам конкретен пример с кола на старо: за един човек 5-годишен "Форд Мустанг" например може да струва 10 000 лв., а за друг - 5000 лв. И двете оценки са валидни, защото единият човек е готов да плати повече за този актив, а другият - повече или по-малко. След като има писмо за намерение от тези институции, според мен е логично да им се даде право да направят оферта. Ако направят оферта и тя позволява отварянето на банката, значи тя би могла да заработи. Ако не направят оферта, се отива към несъстоятелност.

Има и друга възможност, която за мен е неприемлива - частично спасяване на КТБ чрез модела "добра банка" - "лоша банка". При това



в момента ние нямаме закон и за такъв модел



Аз обаче съм против това хората, които нямат 100 000 евро, да спасяват тези, които имат 100 000 евро и повече. В крайна сметка, ако КТБ фалира, тези, които загубят парите си над 100 000 евро, ще научат един урок - че трябва да се спазват законите. За мен одържавяване на банката е неприемливо. Е, то може да е приемливо за политици и за хора с големи влогове.

Един от аргументите, които подкрепят одържавяването на банката, е, че тя носи голям системен риск, че ще пострадат много предприятия. От докладите става ясно, че това не е вярно. Банката наистина си е отговаряла на името - Корпоративна търговска банка. От всички раздадени кредити само 40 млн. лв. са на физически лица. Тоест банката работи само с фирми и институции. Държавните институции са покрили на 100% депозитите си с ДЦК - тоест нито една държавна институция няма да загуби нито един лев. Тези, които ще загубят пари - някъде около 300 млн. лв. - болници, общини, общински предприятия, да си научат и те урока. Между другото най-голямата сума е на "Топлофикация София", заради което беше уволнен предишният шеф на дружеството. Става въпрос за около 70 млн. лв. Така че теорията как щели да фалират стотици държавни фирми не е вярна. Да, ще фалират частни фирми, но фалитът на една фирма е личен проблем. При това тя не изчезва, ако има пазар за нейните продукти и услуги. Ще дойде някой друг собственик или ще остане същият и може да започне наново. Но и той трябва да си е научил урока, да не е залагал всичките си пари в една банка.

Няма системен риск за българската икономика, ако КТБ фалира. Но ако фалират 2-3 банки, това вече е системен риск. От гледна точка на банковата система парите, които бяха изтеглени от КТБ, отидоха в други банки, а не в буркани или под матраците. Това ясно може да се види от данните на БНБ. Увеличението на депозитите продължава, хора и фирми спестяват. В крайна сметка не трябва да правим трагедия от това, че някой с над 100 000 евро си е загубил парите. Да, ще има и проблеми в някои държавни, общински и частни фирми, които неразумно са държали пари там. Но системен риск няма. Той би се появил само ако хората се уплашат и започнат да се редят пред други банки. Надявам се да не го направят, защото няма банка по света, която да издържи, ако дори 10% от вложителите й се наредят едновременно пред гишетата.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Няма логика и не е справедливо хората, които нямат 100 000 евро, да спасяват тези, които имат 100 000 евро и повече.
 Вложители в КТБ многократно протестираха с искане за по-бързо решаване на проблема с банката.
41
4047
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
23 Октомври 2014 19:59
А закона, забраняващ обсъждане на банките?
-------------
Сайтът на Генек
23 Октомври 2014 19:59
Каролев казва:
Публикуваните от БНБ данни от докладите на трите одиторски агенции за КТБ показват, че по оценка, направена по международните счетоводни стандарти, одиторските фирми считат, че трябва да се обезценят активите на банката с 4.2 млрд. лв. Това въобще не означава,

в. "Банкер":
Какви са ангажиментите, поети от трите одиторски фирми според документите, подписани между тях и квесторите, назначени от БНБ:

„По своята същност Услугите са консултантски. Услугите няма да представляват одит или преглед или друг ангажимент, извършен в съответствие с Международните одиторски стандарти или Международните стандарти за ангажименти за извършване на преглед. Съответно ние няма да изразим мнение или каквато и да е друга форма на сигурност по счетоводни въпроси, финансови отчети или друга финансова информация или вътрешни контроли, като част от Услугите.” (Писмо за поемане на ангажимент, 13.10.2014г.)

На това какво ще отговори Каролев? Няма международни стандарти, няма одит. Има харчене на пари за кеф и съсипия и най-вече бавене на топката.

в. "БАНКЕР"
23 Октомври 2014 20:08
Урокът от КТБ е ,че такива като доносника на партенки - агент "Камен" и прочие арогантни либерасти като Каралев , които имат парички да тровят обществото чрез абонамент за PR, трябва да им бъде нахлузван каскет, докато не е станало като с КТБ.
23 Октомври 2014 20:11
Тези, които ще загубят пари - някъде около 300 млн. лв. - болници, общини, общински предприятия, да си научат и те урока.

Особен урок.
Начи бенебето и сите други държавни контролни органи са целите в бело.
Па общините да духат супата, щото немат децеката...
23 Октомври 2014 20:16
одита започва месец юли,писмото за непоемане на отговорност е от преди десетина дни-сравни датите...Одиторите правят стандартна уговорка че отчета е за сключилите с тях договор квестори и за вътрешна употреба от БНБ(разбирай-не си мийте ръцете с нас-казваме ви какво е състоянието,ма батака си го оправяйте сами) и че не те ще вземат решения.
23 Октомври 2014 20:19
МСС са прилагани в КТБ според шефа на одитният и комитет -ето и документ с подписа му Натисни тук
ето и кои други са били независим контролен орган - о ,чудеса
Стандартите за добро корпоративно управление са в основата на бизнес дейността на Корпоративна търговска банка АД и подпомагат за изграждане и функциониране на ефективен контрол и управление на риска, навременно отразяване на промените в регулациите, разкриване на информация на пазара. Писмените разпоредби и процедури за недопускане на конфликт на интереси, използване на вътрешна информация, съхраняване на банковата и търговска тайна, предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, са съществена част от тези стандарти.

Корпоративното управление на Корпоративна търговска банка АД е система от ясно дефинирани функции, права и отговорности на всички нива - Надзорен съвет, Управителен съвет, помощни органи, структури в централата и подразделенията.

Корпоративна търговска банка АД има двустепенна система на управление, състояща се от Надзорен съвет и Управителен съвет.

Надзорният съвет не участва пряко в управлението на банката. Надзорният съвет избира и освобождава членовете на Управителния съвет, както и дава предварително разрешение за взимане от Управителния съвет на по-важните стратегически решения за Банката.

Управителният съвет е постоянно действащ колективен орган за управление и представителство на Банката, който осъществява правомощията си под контрола на Надзорния съвет. Управителният съвет решава всички въпроси в рамките на дейността на банката, освен тези, които са от изключителната компетентност на Общото събрание на акционерите или Надзорния съвет.

Комитети към Корпоративното ръководство

Съгласно изискванията на Закона за независимия финансов одит, Корпоративна търговска банка АД като предприятие, извършващо дейност от обществен интерес, създаде Одитен комитет, с решение на Редовното годишно общо събрание на акционерите, проведено на 27.05.2009 г. Членове на Одитния комитет са:

Цветан Радоев Василев - Председател на Одитния комитет и Председател на Надзорния съвет
Златозар Кръстев Сурлеков - Член на Одитния комитет и независим член на Надзорния съвет, който отговаря на изискванията на чл. 116а, ал. 2 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК);
Николай Николов Орешаров - Член на Одитния комитет, независим от Надзорния съвет, който отговаря на изискванията на чл. 40е, ал. 5 от ЗНФО.
Сюлейман Ал Ламки (Suleiman Al Lamki) - Член на Одитния комитет
target=_blank id=url>http://www.corpbank.bg/investor_relations_11.html
23 Октомври 2014 20:26
аз съм един от тях, защото това ми е професията вече 21 години.

Каролев нищо не казва, а само философства. Горката ДС дето е разчитала на него като агент.
Но има един друг философ и агент на ДС. Той е експерт по хидрология, порции и скачени съдове и единствен в мамковината може да ви обясни фокусите с КТБ. Може, но не иска.
23 Октомври 2014 20:51
В случая е прав, освен ако на някого не се прииска да спасява с данъците си парите от депозитите.
23 Октомври 2014 21:47
генек 23 Октомври 2014 19:59
А закона, забраняващ обсъждане на банките?
Той се отнася само за наш`те банки, а не за вражеските.
Иначе и в конституцията пише че частната собственост е свещена и неприкосновена, ама за вражеската собственост това не важи...
И се водим правова държава...
23 Октомври 2014 21:54
викаш-банката е свещена бащиния и как ти е кеф-тъй харчиш чужди пари?Я дай тоя текст със "свещената и неприкосновена" да го видя
23 Октомври 2014 22:02
Ако
Аз съм напълно убеден, че както "Делойт и Туш" и "E&Y", така и "Афа България" - най-голямата българска счетоводна фирма у нас, са спазили абсолютно стриктно международните счетоводни стандарти


Какво да кажем за KPMG която е правила предишните одити? Каква им е отговорността в пари? Каква е отговорността на БНБ?
23 Октомври 2014 22:10
Урокът от КТБ е, че трябва да се спазват законите

Или за кокошка няма прошка - за милиони няма закони. А за милиарди даже има спасителни и оздравителни мерки.
Къф напредък - то вече милион да краднеш стана все едно е кокошка
23 Октомври 2014 22:12
Я дай тоя текст със "свещената и неприкосновена" да го видя
Конституция на Република България
Чл. 17.
(1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.
(2) Собствеността е частна и публична.
(3) Частната собственост е неприкосновена.

А какви чужди пари са харчени, казваш?
23 Октомври 2014 22:14
и къде ти е "свещена"....дори в Търновската (чл 67) го няма....кротко с патетиката-кога си харчил пари назаем си разсипник,не "свещен" собственик....
23 Октомври 2014 22:16
не ми пробутвай че като си вложиш парите съават собственост на банката-поела е облигационно задължение да ти ги върне....Отиди да обясниш на Рашидов че изчуканите му пари са собственост на Борат.
23 Октомври 2014 22:19
не ми пробутвай че като си вложиш парите съават собственост на банката-поела е облигационно задължение да ти ги върне...

Точно така, банката има, но данъкоплатците нямат такова задължение.
23 Октомври 2014 22:23
Ако
Аз съм напълно убеден, че както "Делойт и Туш" и "E&Y", така и "Афа България" - най-голямата българска счетоводна фирма у нас, са спазили абсолютно стриктно международните счетоводни стандарти

Какво да кажем за KPMG която е правила предишните одити? Каква им е отговорността в пари? Каква е отговорността на БНБ?
Мик, колкото и да е странно, и едните одитори, и другите консултанти (защото изрично са отказали да подпишат одит, а т.нар. доклад е само писмено мнение без доказателствена сила по мнението на самите консултанти) са прави.

KPMG, защото по времето на одита им банката е била в отлично състояние.

Само че след това срещу банката е проведена наказателна операция с участието на медии (вкл. държавното радио), прокуратура, полиция, БНБ и държавни фирми.
И когато след една седмица натиск банката се обръща към БНБ за ликвидна подкрепа, тя е отказана (за разлика от неограничената подкрепа, дни по-късно оказана на ПИБ).

След това БНБ приема нова методика за преоценка на активи, и банката 4 месеца стои в безтегловност. Какво се случва с активите й (кредитите основно), сами може да се досетите... Да не говорим, че т.нар. "дупка в КТБ за 4 млрд" е масово тиражирана глупост, но добре хваща окото на публиката, в представите на която "банка" е нещо, пълно с много пари, от които някой е изнесъл в чували 4 милиарда.

Затова и втория доклад също е верен - вече е констатирана логична огромна обезценка на активите - нещо, до което нямаше да се стигне ако на банката БНБ беше оказала подкрепа както на ПИБ.

И сега сметката за боричканията между две български политико-икономически групировки ще бъде връчена на всички български граждани...

Честито!
23 Октомври 2014 22:24
Точно така, банката има, но данъкоплатците нямат такова задължение.
Затова БНБ предлага това задължение почетно да ни бъде връчено в специален Закон.
23 Октомври 2014 22:27
не ми пробутвай че като си вложиш парите съават собственост на банката-поела е облигационно задължение да ти ги върне....Отиди да обясниш на Рашидов че изчуканите му пари са собственост на Борат.
Съвсем е така - банката става собственик на парите ти, а ти ставаш собственик на нейн дълг към теб...
23 Октомври 2014 22:35
...и отношенията м/у частни лица са си техен проблем,освен ако едното не е злоупотребило(измамило,разхитило)....и не може Държавата със закон да натовари трето частно лице(мен) пряко или косвено да компенсира въртелия частен бизнес ,със измамник или некадърник,глупак -нейната роля е да разследва дали е престъпление и ако е-да вкара виновните в затвора,както и да накара застрахователният пул от други частни лица(банки)-у нас наричан ФГБВ да изплати застрахованите договори....нали?Или някъде бъркам?
23 Октомври 2014 22:41
не може Държавата със закон да натовари трето частно лице(мен) пряко или косвено да компенсира въртелия частен бизнес ,със измамник или некадърник
Нарича се "коалиция на желаещите". Ако Господ се смили над теб, може и да се върнеш от Кербала, да кажем.
23 Октомври 2014 23:06
Банката не е един случаен клон от търговията,а при това тя прилича на всички други търговци.между всички търговски професии професията на банкера държи първото място;всеки нов прогрес на обществото увеличава нейното могъщество;банкерина изобщо е натоварен да търси пласирането на капитал,т.е. да определя условията които свързват капитала с труда;той най-често инкасира и държисметките;той разполага с обръщаемият капитал,движението на който упражнява едно решително влияние върху изменението на цените на стоките и в едно кратко време може да повдигне или да опропасти състоянието на человеците.



та питам-като са давани пари за "куци" проекти на калпав търговец от него самия,от къде чакате печалба?

Какво му е независимото на одиторския комитет като се председателства от човека вземал решенията ?

След като БНБ е знаела че Василев отпуска "лъвският "пай сам на себе си и Мамин,нарушавайки всякакви законови разпоредби и се контролира сам Искров защо си е мълчал?Не е необходимо да пише модните ,напоследък,"кървави" писма на млади и успели-да напише числото на листче -стига.

Що до този момент се мушлявят и дискутират ,а не приложат закона?
23 Октомври 2014 23:06
да накара застрахователният пул от други частни лица(банки)-у нас наричан ФГБВ да изплати застрахованите договори....нали?Или някъде бъркам?
Ето един въпрос, който никой не смее да зададе на БНБ:
Защо във Фонда за гарантиране на банковите влогове има само 2.5 млрд. лева?
И то при положение, че от една страна ЕС ни е задължил да гарантираме влоговете до 100 000 евро, а БНБ знае до лев колко е сумата, която трябва да гарантира, и въпреки това любезно е позволила банките да внасят само 0,5% от влоговата си база?

Къде е доброто управление на рисковете за банковата система, което по Закона за БНБ е основното й задължение?

И защо сега разликата между необходимите пари за гарантиране на влоговете и наличните във Фонда да се поемат от всички български граждани?


23 Октомври 2014 23:20
щото Искров е ларж и куражлия-затуй и фонда е празен....но не е проблем да се попълни-по закон БНБ решава.Банкерите ще преглътнат свита печалба(персонални бонуси) за няколко години(кога слагаха 10% надценка се ослушваха за пълнене на фонда) пред идеята да си търсят работа като бармани (като повечето от "Леман".ПИБ (тогава Държавата се вкл'чи) как и осигуриха ликвидност-тоя път вместо Държавата да емитира облигации да го направи Фонда.Всъщност-за да не се правят законови промени-да внесат авансово ....Бе колко точно в надценката по кредитите са лихви за фонда?
23 Октомври 2014 23:27
Съвсем е така - банката става собственик на парите ти, а ти ставаш собственик на нейн дълг към теб...
Това е най опасната самозаблуда, че парите, които си дал на банката са твои.
23 Октомври 2014 23:40
Азурал-нали не си забравил от къде идва "облигация"?Облигационно задължение?Айде да не дискутираме какво са парите-помоли Хърсев да ти напише в колонката...
24 Октомври 2014 01:08
Държавата / обществото ще плати два пъти - веднъж на тези с депозити и втори път на собствениците на банката като осъдят България за това, че централната банка е докарала до фалит КТБ.
24 Октомври 2014 01:15
Поне от година пиша, че тази банка е зле прикрита пирамида, а БНБ твърди, че е подвеждана с манипулативни документи. Ами те да не са слепи, че банката предлага лихви с пъти над пазарните? Това означава две неща - или банката е пирамида или отпуска кредити на лица, които се занимават с криминална дейност - пране на пари, търговия с наркотици. Иначе няма откъде да прибира ултрависоки лихви по кредитите, които отпуска за да плаща надпазарните лихви по депозитите. Оказа се, че имаме пирамида като слънчице.
******
Ситуацията има само едно решение особено ако наистина има ясни индикации за престъпни действия. Приемане на закон за конфискация на абсолютно всички активи и имущество на частни и юридически лица, които са били преки или непреки кредитополучатели и бенефициенти от пирамидата. Това означава конфискация на БТК, Петрол, медиите на правения в час по трудово обучение и т.н. С продажбата на тези активи държавата може да закърпи положението.
24 Октомври 2014 03:04
showstopper
ХАН, за цялото творчество по темата!
24 Октомври 2014 09:06
Като попрочитам от любопитство по някой материалче за КТБ стигам до един единствен извод. И преди и сега има много начини да се разреши проблемът с банката. Трудността се състои в това , че е огромно желанието на всички потърпевши от състоянието на КТБ да платят масрафа с парите на всички българи. Всички други варианти нямат обаянието на тази последната схема.
24 Октомври 2014 09:37
не виждам защо НИЕ ВСЕ ТРЯБВА ДА СПАЗВАМЕ ЗАКОНИ ,които важат за нас ,но за големите крадци-политици и мастити бизнесмени те не важат.Не е ли крайно време да спрем да плащаме на държавата нашите задължения,за да няма какво да крадат тези жалки твари.
24 Октомври 2014 10:12
БНБ знае до лев колко е сумата, която трябва да гарантира, и въпреки това любезно е позволила банките да внасят само 0,5% от влоговата си база?

Къде е доброто управление на рисковете за банковата система, което по Закона за БНБ е основното й задължение?

И защо сега разликата между необходимите пари за гарантиране на влоговете и наличните във Фонда да се поемат от всички български граждани?




Държавата / обществото ще плати два пъти - веднъж на тези с депозити и втори път на собствениците на банката като осъдят България за това, че централната банка е докарала до фалит КТБ.
Централната банка не е сграда. Имат си имена хората, които са го направили. Те трябва да платят щетите. Затова се издават присъди, конфискуват се имоти и влогове, работи се за изплащане на дълговете в раирани дрехи. Нима смятате, че е необходимо получаването на високи заплати за тези длъжности, ако не са свързани със съотетни отговорности?!
24 Октомври 2014 10:13
Абсолютно съм съгласен с мнението на "Нап"! А за повече подробности по т. н. "одиторски" доклад,не е лошо да се прочетат материалите по казуса КТБ във в. Банкеръ! И все пак,май наистина трябва Прокуратурата да е на ход,макар да знаем какъв голям специалист е в забатачване на мегадела с участие на "вери импортън персънс"!
24 Октомври 2014 11:16
Han - "...Затова и втория доклад също е верен - вече е констатирана логична огромна обезценка на активите - нещо, до което нямаше да се стигне ако на банката БНБ беше оказала подкрепа както на ПИБ...."

Хане, и защо (по чия заповед) изведнъж тогава са спряли длъжниците да си връщат парите? Банката е затворена по отношение на разплащания и теглене на депозити, но не и ако длъжник иска да си връща заема.
А и другото - одиторите преди затварянето как са оценявали голямата сума на вътрешните кредити които са превишавали нормативно допустимите? А друг е въпроса защо БНБ е отказала ликвидна подкрепа.


24 Октомври 2014 11:55
защо (по чия заповед) изведнъж тогава са спряли длъжниците да си връщат парите? Банката е затворена по отношение на разплащания и теглене на депозити, но не и ако длъжник иска да си връща заема.
А и другото - одиторите преди затварянето как са оценявали голямата сума на вътрешните кредити които са превишавали нормативно допустимите?
tudor, не всичко може да се разбере, като се гледа на КТБ като на обичаен търговец, воден от нормална икономическа логика.

Ако предположим обаче, че КТБ е joint venture на две български групировки (всяка от които е представител на глобална властова група), които под въздействие на развода на външните им собственици тръгват да разделят активи в България (както и на доста други места по света, напр. ТНК-ВР), тогава нещата си идват на мястото.

Фирмите от едната група, получили кредити от КТБ, внезапно спират да обслужват заемите си. Паралелно с това определени държавни структури, намиращи се под контрола на същата група, изтеглят изведнъж големи суми от банката. За капак държавни и частни медии, също под контрола на групата, започват кампания срещу КТБ, заедно с наредени пред два-три клона на банката опашки от случайни хора. Всичко това за седмица ще бутне коя да е банка без подкрепа, и КТБ не прави изключение, защото банките съществуват само заради тънък баланс между поети рискове, резерви и съотношение на парични потоци. И дори малко нарушение на доверието е достатъчно да унищожи банка, защото покритието на задълженията обикновено е 1:10 (в България, по света достига и до над 1:100).

Що се отнася до доклада на KPMG, те са сериозна фирма, но не винаги могат да предвидят глобални рискове, които могат да дадат голямо отражение върху такива дребни обекти като България и КТБ. Една друга сериозна фирма - Артур Андерсен - също твърдеше преди фалита на Лемън Брадърс, че книжата му са ААА+...
24 Октомври 2014 12:22
щото Искров е ларж и куражлия-затуй и фонда е празен....но не е проблем да се попълни-по закон БНБ решава.Банкерите ще преглътнат свита печалба(персонални бонуси) за няколко години(кога слагаха 10% надценка се ослушваха за пълнене на фонда) пред идеята да си търсят работа като бармани (като повечето от "Леман".ПИБ (тогава Държавата се вкл'чи) как и осигуриха ликвидност-тоя път вместо Държавата да емитира облигации да го направи Фонда.Всъщност-за да не се правят законови промени-да внесат авансово ....Бе колко точно в надценката по кредитите са лихви за фонда?


А Цецо мустака светата вода ненапита ли го гледаш? Къде са парите? Всичко това, че е в Сърбия си е чиста спекулация! Този човек никога няма да се върне в България.

До другия за ликвидната подкрепа на КТБ. Беше отказана, защото имат дупки в банката. Защо мислиш, че ЕК иска да се изплащат гарантираните депозити веднага? Всичко там си е чиста пирамида от до!
24 Октомври 2014 12:24
renegad
23 Октомври 2014 20:16
...Одиторите правят стандартна уговорка

Хехе, СТАНДАРТНА уговорка, че няма да ползват Международни счетоводни стандарти и правила. А измислените от самите квестори правила.
Ето една интересна подробност около сагата с "международните" одитори, все ООД, регистрирани в Бантустан:

На вниманието на прокуратурата: Одиторът на Пеевски решава съдбата на КТБ

24 Октомври 2014 15:12
Han,
Съгласен съм с казаното от теб. Въпросът който не получи отговор е как одиторите са гледали на голямата експозиция на вътрешните кредити? Има наредби на БНБ и по тях всеки месец се рапортуват данните по определени показатели. А и как в БНБ са гледали на тази експозиция също е много интересно? Данните които ни дават говорят за превишаване на лимитите по тези кредити.
24 Октомври 2014 18:17
Han, какъв Артър Андерсен ти се привижда около Лимън Брадърс, те не съществуват от десетина години след гафа им като одитори на Енрон.
25 Октомври 2014 01:03
Ах тези европейски стандарти... Счетоводството е ВЗЕЛ КОЛьО, ДАЛ КОЛьО.Да търсят Кольо, дето е прелапал счетоводно над 4 милиарда.
25 Октомври 2014 01:39
Han
23 Окт 2014 22:23
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД