:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,776
Активни 558
Страници 10,679
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Глоби грозят родители на непълнолетни, ако ги оставят без надзор

В какви случаи децата трябва да са под надзор, кога е необходимо да са с придружител и какви са санкциите при неспазване на правилата?

Х.А., София



От 2000 г. в България е в сила специален Закон за закрила на детето (ЗЗД). За този период той вече има повече от 20 изменения и допълнения, но определено става все по-често използван. Нещо повече. Нерядко вече могат да бъдат чути деца да казват на своите родители, че ще ги "дадат на службите за закрила на децата", ако не ги слушат или пък ако им се карат. Като се остави настрана шегата обаче, определено трябва да се посочи, че в закона наистина много правила, които наистина не се познават много-много.

В ЗЗД изрично е отбелязано, че закрилата на детето се осъществява през определени органи. Такива са например председателят на Държавната агенция за закрила на детето и администрацията, която го подпомага при осъществяване на неговите правомощия. Пак такива органи са и министрите на труда и социалната политика, на вътрешните работи, на образованието и науката, на правосъдието, на външните работи, на културата, на здравеопазването и кметовете на общини. Най-често използваните и тези, които са на предната линия обаче, са дирекциите "Социално подпомагане".

В закона са посочени правата и задължения на родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете. Правата са малко и доста общо написани. Така в чл. 8, ал. 1 е записано, че "всеки родител, настойник, попечител или друго лице, което полага грижи за дете, може да иска и да получава съдействие от органите по този закон". Те имат право и да бъдат информирани и консултирани за всички мерки и действия, предприемани по този закон и могат да поискат промяна на мерките при изменение на обстоятелствата.

В същото време обаче има много задължения за родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете. Например те са длъжни да придружават детето на обществени места след 20.00 ч., ако детето не е навършило 14-годишна възраст, съответно след 22.00 ч., ако детето е навършило 14 г., но не е навършило 18-годишна възраст. Ако пък всички, на които е възложено да полагат грижи за дете, не могат да го придружат, те са длъжни да осигурят пълнолетно дееспособно лице за негов придружител на обществени места след 22.00 ч., ако детето е навършило 14 г., но не е навършило 18-годишна възраст. Удостоверяване на качеството на придружителя на детето става по ред, определен с наредба, посветена на специализираната закрила на деца на обществени места

Освен това родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да изпълняват предприетите по този закон мерки и да съдействат при осъществяването на дейностите по закрила на детето, разпорежда ЗЗД. Те са длъжни да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, "ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие". Определено твърде разтеглива норма.

Всички, полагащи грижи за дете,

имат и задължението да не допускат участието му в реклами или други форми на търговски съобщения за генетично модифицирани храни. Те не трябва по какъвто и да е начин да допускат участието на деца в предавания по смисъла на Закона за радиото и телевизията, които са неблагоприятни или създават опасност от увреждане на тяхното физическо, психическо, нравствено и/или социално развитие.

ЗЗД предвижда и немалки глоби при неспазването на тези задължения. Така например родител, настойник, попечител или друго лице, което наруши правилото, че трябва да придружава или поне да и осигури придружител в определените по горе часове, се "наказва с глоба или имуществена санкция от 300 до 500 лв., а при повторно нарушение - с глоба или имуществена санкция от 500 до 1000 лв." Който в нарушение на закона остави без надзор и достатъчна грижа дете до 12-годишна възраст, за което полага грижи, с което създава опасност за неговото физическо, психическо и нравствено развитие, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв. за първо нарушение, а при повторно нарушение - с глоба от 2000 до 5000 лв.. И то, ако не подлежи на по-тежко административно наказание по специален закон или деянието не съставлява престъпление.

Родител, настойник, попечител или друго лице, което полага грижи за дете, което наруши задълженията си, свързани с реклами, пък се наказва с глоба от 250 до 500 лв. за първо нарушение, а при повторно нарушение - с глоба от 500 до 1000 лв. По-високи са глобите при нарушения на задълженията, свързани с участие на дете в радио или телевизионно предаване. Ако се допусне такова участие и с това се създаде опасност за неговото физическо, психическо, нравствено и/или социално развитие, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение - с глоба от 2000 до 5000 лв.. И тук глобите са, ако извършителят не подлежи на по-тежко административно наказание по специален закон или деянието не съставлява престъпление.

Важно е да се знае и че който не изпълни влязло в сила задължително предписание по ЗЗД, се наказва с глоба или имуществена санкция от 2000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - с глоба или имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв.



5
4044
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
28 Октомври 2014 20:41
Може ли г-н адвокатът да каже как се събират тия глоби от граждани на социални помощи?
29 Октомври 2014 10:47
Транспонирана евродиректива .....
31 Октомври 2014 22:26
Че и ЗЗД му е абревиатурата, като онзи Закона за защита на държавата от 20-те години на миналия век. Ама то щото тези, които са правили/преписвали/ сегашния закон са общо взето не на ти с историята. Този закон се очертава като по-мракобесен и от онзи някогашния. Видяхме как отнеха детето на жена веднага след раждането, добре се намесиха добри хора и се даде гласност. И при комунизма нямаше толкова мракобесен закон.
31 Октомври 2014 23:08
Скоро ни чакат евангелистки закони, така че тва е началото на религиозния американски произвол върху българите.
01 Ноември 2014 21:30
Видяхме как отнеха детето на жена веднага след раждането, добре се намесиха добри хора и се даде гласност.


Не законът е крив, колкото онези, които го налагат и особено , които не го налагат.
По моите скромни наблюдения цари масова безотговорност на родители към децата им. Е, оня ден хапнахме в едно заведение навън и едно тригодишно дете щеше да се претъркули по едно стълбище надолу, добре че случаен човек го хвана. Баща му пушел навън, а майка му се заприказвала на масата. Цяло лято гледах от терасата една кокошка , комшийка, която оставяше количката с детето си пред супера и влизаше да пазарува вътре без него.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД