Проф. Огнян Герджиков е юрист, преподавател по търговско право в Софийския университет, председател на 39-ото Народно събрание (2001-2005). Два пъти е бил народен представител от НДСВ, а в 40-ото НС и председател на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията. Автор на монографии и десетки статии в областта на търговското право. Носител е на орден "Стара планина".
-------
- Г-н Герджиков, какво видяхте в първия ден на 43-тото Народно събрание? Имахте ли асоциации с 39-ия парламент, на който бяхте председател?
- Винаги има неща, които се повтарят. Няма как да бъде иначе. Но имаше и нови, интересни неща. Първото ново е, че има толкова много политически сили. Досега не е имало толкова много парламентарни групи, преди те са се роили впоследствие. Направи ми впечатление поведението и изказването на Бойко Борисов. Той показа едно израстване като политик, едно помъдряване, едно поведение на държавник. И това ми дава надежда, защото все пак ГЕРБ са първа политическа сила, макар и не с тази подкрепа, която имаха преди.
- Дава ви надежда, че Борисов ще успее да направи кабинет?
- Да, дава ми надежда и това, че Реформаторският блок, след много лутане и след много поставяне на условия, дадоха сигнал в днешния ден /б.р. - вчера/, че ще проявят това, което се иска от тях - едно отговорно поведение. И което ми дава тази вяра, че ще има правителство. Доколко ще бъде стабилно това правителство и доколко ще успее да се справи с тежките предизвикателства, за да може да бъде не кабинет за няколко месеца, а с по-далечна перспектива, ми е много трудно да гадая.
- Кой от трите варианта за формула и живот на кабинета, които очерта лидерът на ГЕРБ, ви се струва най-вероятен?
- На мен ми се иска да бъде третият вариант - тоест да няма ограничен хоризонт. Това би било най-добре за едно стабилно правителство. Дали ще стане това не смея да се надявам много силно. Не ми се иска да е първият вариант, тоест да е правителство до 1 юли и да има избори две в едно заедно с кметските. Може би вторият вариант - междинният, кабинетът да управлява две години и да има предсрочен вот заедно с президентските избори, звучи най-реалистично. Разбира се, всичко друго може да се случи.
- Смятате, че ГЕРБ и Реформаторският блок ще съумеят да направят стабилно правителство поне за известно време?
- Да, днешният ден /б.р. - 27 октомври/ като че ли ми дава основание да съм по-голям оптимист.
- Правилно ли постъпи предшественикът ви на председателския пост на парламента Михаил Миков, че отказа на Бойко Борисов да оглави и 43-тото Народно събрание?
- Това беше един много сериозен и силен жест от страна на ГЕРБ - да го покани за този пост. Наистина аз се впечатлих много, това за първи път се случва в нашата най-нова история. Може би не сме узрели още, за да може Миков да приеме подобно нещо. Но самият факт, че се появи, мен ме обнадеждава, защото тези крайни конфронтации, които наблюдаваме вече 25 години, с известен период на затишие по време на т.нар. "царско управление", тази свръхомраза - това е нещо, което не може да продължава непрекъснато. Трябва да има разбирателство между първите държавни мъже и жени в страната, за да тръгнем да ставаме една нормална страна. Стига с този реваншизъм и с това максимално противопоставяне и нетърпимост!
- Какво ще е качеството на този парламент с цели 8 парламентарни групи, дали ще се окаже работещ?
- Осемте групи няма да се сработят, то е ясно. Например "Атака" ще бъдат абсолютната опозиция и контра на всичко. Те правят от тази гледна точка атрактивно Народното събрание, но на нас атрактивност не ни е потребна. Хубаво е, че те издигнаха за зам.-председател един умерен човек и великолепен юрист в лицето на Явор Нотев, но иначе цялото поведение на "Атака" е точно на атакисти. В останалите групи аз виждам отговорни хора, например АБВ, които са балансирани. Патриотичният фронт очевидно нямат опита - то си пролича и в изявлението им в пленарната зала, което като че ли не беше за такъв ден. Липса на опит личи в една част от новите, но така или иначе човек се учи и в движение, и дано да дадат добър тон водещите политически сили.
- Как гледате на внесените от ДПС промени в закона за кредитните институции заради казуса КТБ?
- Имам винаги големи резерви към подобни действия за всеки конкретен случай да се прави закон. И да попитам - кой е правил този закон? Йордан Цонев не може сам. Кои експерти са го направили? Трябва един екип от качествени хора, защото това е толкова деликатна материя, толкова малко хора я разбират, че аз винаги подлагам на съмнение - ей така, за един месец, вижте, направихме ние закон. Законите не са за решаване на конкретни задачи. Законът е нещо друго - това е нормативен акт, който идва да уреди трайно дадени обществени отношения. За конкретна банка да се прави конкретен закон, това просто звучи несериозно.
- Вярвате ли на централната банка, че т.нар. счетоводна обезценка в КТБ е за над 4 милиарда?
- Сериозно се съмнявам точно в това. Изглежда, че има нечии чужди интереси, които се намесват, така че да изглеждат нещата толкова катастрофални. Все си мисля, че не е точно така. Разбира се, говоря без фактология, но това е моето усещане. Защото все пак имам някакъв опит в тази материя, това опира до търговско и банково право, нещо, от което имам представа.
- Като юрист и бивш председател на парламента с изборно законодателство без преференции, какво мислите - трябва ли да ги запазим, или да върнем отново смесената избирателна система?
- Това, че преференциите показаха много грешки, показва, че "първа бука - за наука", както казват дърводелците. Тоест нивото на нашия избирател не е високо, защото има много голям брой неграмотни и полуграмотни хора, които не могат да се ориентират. Аз съм абсолютен противник на чистата мажоритарна система. Тя в голяма степен е отречена в световен мащаб. Модерните държави от Европейския съюз, към които ние се стремим, нямат мажоритарна система, с едно-единствено изключение. За мен пропорционалната система е по-добрата от двете. Единствено би могло да се мисли за смесена система, но аз пак съм скептик, защото там, където има мажоритарни избори, ми се струва, че ще дадем много големи възможности за още по-голямо манипулиране на изборите с купуване на гласове, с които очевидно политическата класа като че ли не иска да се раздели. Защото, ако искаше, можеше, има механизми, които да се въведат, но очевидно не иска, защото разчита точно на купуване на стотици хиляди, които си продават гласовете.
- Ако бяхте сега шеф на парламента, от кой закон щяхте да настоявате да започне законодателната дейност?
- Правителството е основният вносител на законопроекти. Това обаче, което трябва да се направи, е да се бърза бавно. Всеки, който ми казва, че за три дена е изготвил законопроект, значи проектът не струва. Това е нещо, което не може да става бързо, а се прави бавно, с много грижливо изпипване, защото това е много прецизна работа, която не е току-така.
- Колко живот давате на този парламент?
- Ще ми се да е максималният.
Стой далеч от работата пред днешната ни Политика, Професоре ...
Толкоз - нещата в нея са доста далеч от критериите за добро възпитание в условията на нищоневършене ...