:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,759
Активни 566
Страници 10,662
За един ден 1,302,066

Важно е кой как тълкува закона

Двете абсолютно различни решения по казуса с бонусите на Виолета Николова за пореден път повдигат въпросите - от едни и същи учебници ли учат съдиите и едни и същи закони ли гледат
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
В мача между Виолета Николова и прокуратурата резултатът е 1:1. Чака се думата на върховния съд.
Става дума за пари и за наредба. И двете - държавни. Парите са отдавна определени, разпределени и изхарчени. Наредбата е по-устойчива на времето и е изменяна само веднъж, но за сметка на това - ключово. Но и да не беше, въпросът е не какво е написано в текста, а кой как го чете и тълкува. Българската съдебна практика (а вероятно и не само тя) показва, че една и съща разпоредба може да бъде прочетена съвсем различно от двама съдии. Резултатът е, че човек се чуди не само на кого да вярва, но се обърква и кое е престъпление и кое не. А на въпроса: "Редно ли е държавен служител сам да определя бонусите, които ще получи?", се отговаря: "Зависи кого питаш".

Различни присъди по един и същи казус не са рядко срещано явление. Прекрасен пример е делото "Соло", по което на първата инстанция подсъдимият бе напълно оправдан по обвиненията за две убийства и един опит за убийство, а втората и третата го осъдиха на доживотен затвор. Но наличието им не е повод за радост, а тъкмо напротив.

Миналия октомври Софийският градски съд (СГС) осъди бившата шефка на Агенцията по вписванията Виолета Николова на 5 години затвор за това, че е присвоила 48 хил. лв. от бюджета на структурата, която оглавяваше. През юни 2014 г. втората инстанция - Софийският апелативен съд - напълно я оправда по същите обвинения.

Случаят с Николова предизвика сериозен обществен отзвук. Тя бе уволнена от бившия правосъден министър Диана Ковачева заради това, че си бе дала бонусите сама, със собствените си заповеди. Общата стойност на допълнителното материално стимулиране (ДМС) бе общо 73 хил. лв., но 25 от тях бяха с разрешението на бившия правосъден министър и сегашен вицепрезидент Маргарита Попова. Подсъдими заедно с Николова са бившата финансова контрольорка на институцията Тотка Стоилова и шефката на отдел административно обслужване и връзки с обществеността Раина Иванова.

Тежката присъда на СГС бе странна на фона на искането на прокуратурата тя да е условна. Така или иначе обаче, крайното решение бе взето от състав с председател съдия Десислав Любомиров. Всъщност



големият спор по това дело се върти около две разпоредби



от наредбата за изчисляване и разходване на бонусите в агенцията. Средствата за "допълнително материално стимулиране" (ДМС) са в размер на 25% от таксите, които агенцията събира, както и от глоби. За 2011 г. те са 2 млн. лв. Според чл. 11 на тази наредба бонусите на директора и зам.-директора на агенцията се определят от правосъдния министър, който е принципал на агенцията всеки месец до 15-о число. Според чл. 8 на същата наредба обаче "неразпределените средства могат да бъдат разпределени ежемесечно, на тримесечие или в края на годината от изпълнителния директор". Именно по силата на тази разпоредба Николова си дава парите сама на себе си.

И тук възниква големият спор. Естествено е, че няма как да се разсъждава дали една разпоредба от нормативен акт е по-силна от друга разпоредба от същия нормативен акт. Ако става дума за сравнение между текстове на наредба и закон, работата е ясна. В случая обаче не е така. Затова и двете инстанции започват да тълкуват текстовете, както и философията на наредбата. И стигат до учудващо различни изводи.

Според съдия Любомиров от градския съд Николова е присвоила средствата, нарушавайки разпоредбите. В мотивите си той посочва, че тя е



имала правото единствено да разпредели неизразходваните



средства за ДМС между различните групи служители - от главен секретар и директори на дирекции в централната администрация, през регионални директори, началници на сектори, длъжностни лица по регистрацията, служители - общо 6 групи. Директорът на агенцията, т.е. Николова, е имала право и да определи размера на бонусите на подчинените си. За нейния собствен, както и за този на заместника й обаче, решава министърът. Това е записано в чл. 11 на същата наредба. Т.е. след като не е следвала указания ред, е извършила престъпление. Воден от тази логика съдия Любомиров произнася тежката осъдителна присъда. Той отхвърля правото на Николова да "тълкува" закона, какъвто аргумент посочват адвокатите й, защитавайки тезата, че бонусите са дадени, след като тя се е позовала на разпоредба, която й позволява да разпределя средства.

"По делото няма събрани никакви доказателства, а и липсват каквито и да било данни за това подсъдимата да има дефицит в интелектуалното си развитие, който да не й е позволявал да разбира, че сумата за материално стимулиране, която сама си е определила, е надхвърляла от три пъти до почти десет пъти размера на трудовото й възнаграждение за съответния месец", пише в мотивите си съдия Любомиров. И добавя, че бонусът, който Николова сама си е определила, е бил четири пъти по-голям от последния, разрешен й от правосъдния министър.

Тримата апелативни съдии Иво Вапцаров, Стефан Илиев и Калинка Георгиева, гледали делото на втора инстанция обаче, не мислят по този начин. Водени от принципа, че всичко,



което не е забранено, е позволено, те отхвърлят присъдата



"Този принцип е познат и възприет още в античността, заляга и в римското право и една от основите на съвременните правни системи, каквато е и правната система на Република България. Принципът е бил възпроизведен изрично в чл. 5 и прогласен от Декларацията за правата на човека и гражданина по време на Великата френска революция", пишат те. Всъщност апелативният съд приема, че наредбата не забранява на Николова сама да си определя бонуса. Да, в нея пише, че ДМС-тата на директора и заместника му се определят от правосъдния министър, но пък, от друга страна, на самия директор е позволено да разпределя неизразходвани средства. Т.е. и министърът, и директорът имат право. Ключовото в случая е една промяна в наредбата, направена година след издаването й. Дотогава текстът гласи, че неразпределените средства могат да бъдат разпределени "по реда на тази наредба", т.е. директорът е бил задължен да чака министерска воля за собствения си бонус. След 2005 г. обаче ситуацията е различна, излиза от решението на апелативните съдии. И така Николова е невинна. Нещо повече, няма начин да се разбере защо е била направена подобна промяна. За разлика от законите, приемани от парламента, където вносителите им обявяват своите мотиви, при наредбата няма такова задължение. Достатъчно е само правосъдният министър да прецени, че подобно нещо е нужно, и да подпише. 2005 г. вече е далечна, никой никога няма да седне да се рови и да търси причината. А и да го направи, едва ли ще стигне до истината. До август 2005 г. министър е бил Антон Станков, а след него проф. Георги Петканов. Не че това има някакво значение. Този факт просто добавя частица към хаоса.

Всъщност, в мотивите си апелативният съд подчертава един абсурд, макар да го прави завоалирано. Не може правосъдният министър (както направи Диана Ковачева) да твърди, че Николова е извършила нарушения, след като се е възползвала от промяна, направена пак от правосъден министър. А дали се е възползвала умишлено, дали са й били известни тези подробности около промените, дали като юрист е могла да предвиди какво точно ще се случи, дали, накратко, е зъл гений, родил пъклен план - няма никакво значение. "Настоящата инстанция намира за нарушение на добрите нрави извършеното от изпълнителната директорка - определяне на парични средства в значителни размери в полза на самата себе си, но както бе посочено по-горе, начинът, по който е разпределила средствата, не противоречи на инкриминираните й норми", е тежката дума на апелативния съд. Все пак тя може да се обжалва. Каквото и да каже върховният съд обаче, единствената полза от окончателната присъда ще е краят на този фарс.

8
2496
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
28 Октомври 2014 19:36
Да се смееш ли, да плачеш ли... да стреляш ли...



А пък Висшият свиневъдебен съвет бил се бил обидил на Радан Кънев...
28 Октомври 2014 21:29
съдия Десислав Любомиров —

Иво Вапцаров, Стефан Илиев и Калинка Георгиева —
28 Октомври 2014 22:30
няма начин да се разбере защо е била направена подобна промяна. За разлика от законите, приемани от парламента, където вносителите им обявяват своите мотиви, при наредбата няма такова задължение. Достатъчно е само правосъдният министър да прецени, че подобно нещо е нужно, и да подпише. 2005 г. вече е далечна, никой никога няма да седне да се рови и да търси причината. А и да го направи, едва ли ще стигне до истината. До август 2005 г. министър е бил Антон Станков, а след него проф. Георги Петканов. Не че това има някакво значение. Този факт просто добавя частица към хаоса.

Не съм съгласен. Самата наредба дава предпоставката за въникване на правен хаос и е иронично, че е подписана от министъра на правосъдието.
Проверка в lex.bg показва, че чл. 8 ал. 2
(2) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2005 г., в сила от 11.08.2005 г.) Неразпределените по ал. 1 средства могат да бъдат разпределени ежемесечно, на тримесечие или в края на годината от изпълнителния директор.

Изменението е публикувано в брой: 61 на, ДВ от 26.7.2005 г. http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=656
§ 4. В чл. 8 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
“(1) Средствата се разходват ежемесечно за материално стимулиране на изпълнителния директор и на следните групи служители:
1. първа група - заместник изпълнителния директор, главния секретар и директорите на дирекция;
2. втора група - регионалните директори, началниците на отдели, финансовия контрольор и служителя по сигурността на информацията;
3. трета група - началниците на сектори и служителите в дирекциите в централната администрация;
4. четвърта група - служителите в службите по вписванията и служителите, назначени по реда на Постановление № 66 на Министерския съвет от 1996 г. за кадрово обезпечаване на някои дейности в бюджетните организации.”
2. Алинея 2 се изменя така:
“(2) „Неразпределените по ал. 1 средства могат да бъдат разпределени ежемесечно, на тримесечие или в края на годината от изпълнителния директор.”

Та наредбата е подписана от отиващия си министър Станков в правителството на НДСВ, който впрочем беше и съдия.
Любопитно е и изменението на същия член на Наредбата в Държавен вестник, бр.24/ 4.3.2008 г. http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=4898
§ 3. В чл. 8, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 след думите “първа група - ” се добавя “изпълнителния директор”.
2. Създава се нова т. 4:
“4. четвърта група - длъжностни лица по регистрация;”.
3. Досегашната т. 4 става т. 5 и се изменя така:
“5. пета група - служителите, както и назначените по реда на Постановление № 66 на Министерския съвет от 1996 г. за кадрово обезпечаване на някои дейности в бюджетните организации служители, работещи в службите по вписванията;”.
4. Създава се т. 6:
“6. шеста група - служителите, както и назначените по реда на Постановление № 66 на Министерския съвет от 1996 г. за кадрово обезпечаване на някои дейности в бюджетните организации служители, работещи в службите по регистрация.”

Въпросната промяна е подписана от Миглена Тачева от правителството на Тройната коалиция.
29 Октомври 2014 08:10
Директорът на агенцията, т.е. Николова, е имала право и да определи размера на бонусите на подчинените си. За нейния собствен, както и за този на заместника й обаче, решава министърът.

Значи има такова разпореждане, което ясно показва, че на нея не и е разрешено да раздава бонуси на себе си.
Водени от принципа, че всичко, което не е забранено, е позволено, те отхвърлят присъдата
Не и е разрешено, означава, че и е забранено. Тези съдии да вземат да си заврат дипломите отзад.
29 Октомври 2014 14:09
Принципът е бил възпроизведен изрично в чл. 5 и прогласен от Декларацията за правата на човека и гражданина по време на Великата френска революция", пишат те.
Става ми мъчно за това велико откритие - гилотината!
29 Октомври 2014 17:44
Ми то няма нищо за разискване, но нека и аз се изходя по въпроса. За всеки случай. Авторът пробутва тезата за някакъв "голям спор" между педставителите на две съдебни инстанции (окръжна и апелативна), без ни най-малко да се съобразява с факта, че всички (абсолютно всички!) български магистрати постановяват своите правораздавателни актове по вътрешно убеждение. Което обезателно е много тайно, абсолютно независимо и много компетентно . Житейски невъзможно е и не е юридически дължимо постигането на пълна идентичност между убежденията на различните съдии. Както това е невъзможно по отношение на менията, изказвани във форума. Толкова повече, че в случая става дума за изводи, формулирани от представителите на различни йерархични нива, а не за открита, свободна полемика между равнопоставени субекти. Към момента остава меродавно становището на апелативната инстанция. Туй какво мислил и писал представителят на долната инстанция (СГС) няма никакво значение. В сила е допускането, че колкото по-нагоре в иерархията се е изкатерил отделно взетия магистрат, толкова е по-умен и по-компетентен по отношение на долустоящите си колеги. Законът го е овластил да им отменя актовете, без ни най-малко да се интересува от последващите коментарии, защото априори третира правораздавателната му дейност като по-качествена. Ако до тук не е станало ясно, да поясня изрично: Законът (цялата съвкупност от всички действуващи закони,а не само посочените в статията нормативни текстове) определя интелектуалния (аналитично-разсъдъчния) потенциал на индивида според позицията, която той заема в държавно-властническата йерархия. Житейски е допустимо лейтинантът да е много по-умен (съобразителен, предвидлив, проницателен, компетентен и т.н.т.) от майора или полковника, но в пределите на своите професионални изяви той е длъжен да се примири с факта, че висшестоящите са отменили иначе разумната му заповед и по този начин - косвено са го изкарали некадърник. Така е при поповете, така е при учителите. Нищо друго не му остава на съдия Любомиров, освен да махне с ръка и да се примири с тъжния факт, че в служебното му досие остава една голяма черна точка. Отмененият съдебен акт е атестация за некачествена работа. Ако и за в бъдеще продължи така да работи, нищо хубаво не го чака...Доводите на апелативната инстанция заслужават специален анализ, който ще добавя малко по-късно.
30 Октомври 2014 17:44
Та да си дойдем на думата. Триглавият апелативен змей намерил за естествено и нормално (вкл. законосъобразно) административният чиновник да се самонаграждава [според количеството и качеството на честно положения от него труд; в съответствие с обективно притежаваните ментални способности; и личното му чувство за благоприличие]. Някак от самосебе си се разбира, че размера на наградата е в съотвествие и с потребностите на наградения (с нуждите му, които неговият стандарт на живот налага безапелационно). Това, което ортодоксалният комунизъм описва като светло бъдеще чрез максимата "От всекиго- според способностите, всекиму - според потребностите!" се оказва чисто и неподправено настояще в съвменната действителност. Но не за всички. Макар всички да са равни пред закона. Само за овластените. Измежду безкрайното разнообразие от благини, с които е свързана депутатската дейност, съществува и тая - депутатите сами да си определят заплатите [както и всички останали екстри]. И това им право е в пълен унисон с всички действащи закони. На които те самите са автори. Покрай всичко останало депутатите се занимават перманентно и с това да попълват кадровите ваканции навсякъде из държавната администрация. Със свои хора. Които искат да бъдат облагодетелствувани за своята работа по същия начин, както техните опекуни във върховния орган на държавна власт. И понеже няма как цялата държавна адманистация сама да си определя заплатите и ДМС-тата, се налага писането и пренаписването на всякакви подзаконови актове. Сред които и злаполучната Наредба, за която се споменава в статията. Тълкуванието, което апелативните капацитети дават на цитираните текстове, всъщност доказва, че правилото "От всекиго-според способностите, всекиму-според отребностите!", без да е въздигнато в ранг на императивна правна норма, има за свои адресати-субекти не само депутатския корпус, но и техните избранници по високите етажи на властта. На времето НДСВ-то беше курдисало за началник на някаква аганция една зажмуцана буба, която при очевидната му некадърност се беше изхитрила сама да си определи заплатата и премиите. Тогава тази практика се оказа напълно законна. Прецедентът е налице. Професор Геджиков в своите научни разработки изрично подчертава, че в правото морал няма. Абсолютно вярно. Няма как един непочтен законодател да напише почтен закон...
31 Октомври 2014 09:06
Mrx++, 29 Октомври 2014 08:10,

Отдавна съм казал, че хаосът в българското правораздаване се дължи на това, че за "Право" се кандидатства с български, а не с математика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД