Оня ден лидерът на ДПС Лютви Местан дойде с написано домашно в 43-тото Народно събрание и дръпна вдъхновена реч с новината, че ще видим "едно ново ДПС, което не само няма да бяга от злободневните въпроси, но ще инициира тези разговори и първият ще е за "зловонието КТБ". Тази декларация за миг ни върна към времето, когато близкият до ДПС бизнесмен Илия Павлов обяви, че "Мултигруп" къса с миналото като гущер с опашката си - сиреч очиства си името от лоши наслоения.
В синхрон с обещанията на лидера си Йордан Цонев и Делян Пеевски влязоха в новото Народно събрание с опреснена версия на един странен проектозакон, който се опитаха да пробутат и в последните дни на старото НС. На 3 странички законотворческият дует предлага промени в Закона за кредитните институции, които да улеснят свалянето на банковата тайна. Поправките уж са принципни и са за всяка банка, която изпадне в положение да бъде спасявана или затваряна. Но не е тайна, че мишената в случая е КТБ.
Според проектчето идеята е следната. Сметната палата, пред която всички, заемащи важни постове в държавата, подават имуществени декларации, вади своя списък с висши сановници и политици и го праща на синдиците, квесторите или на други лица, които управляват закъсалата банка, а те на свой ред проверяват кои лица фигурират в база данни за вложителите и кредитополучателите. Това трябва да се случи в рамките на 20 дни от момента, в който БНБ вземе решение за отнемане на лиценза или за преструктуриране на банката. На 21-вия ден всички имена от списъка на Сметната палата, които присъстват и във досиетата в банката, трябва да бъдат публикувани в "два централни ежедневника".
А после какво следва? - ще попитате.
Ами нищо не следва
Да кажем, че недоносчето, снесено от ДПС, някак си се превърне в закон. Ще научим (примерно от страниците на любимите на Пеевски и Цонев вестници "Монитор" и "24 часа") кои други известни мъже и жени освен Иван Костов, Стоян Александров, Вежди Рашидов (и още много други, които сами си "признаха") имат депозити или заеми в "зловонната" банка. Може да научим, че и кметът на Долно Нанагорнище примерно си е вкарал дребните спестявания в КТБ, а също и някои световнонеизвестни депутати. Е, и? Как точно "опубличаването", както се изрази вносителят Пеевски, на тези списъци ще помогне за разкриването на схемите за източване или пране на пари? Ами никак. Най-много управляващите банката задълго да се заровят в информационни масиви за справки за множество лица. Между впрочем всички изброени от Цонев и Пеевски висши държавни лица би трябвало отдавна да са декларирали отношенията си с КТБ - по закона за публичния регистър. А НАП да ги е проверила за произход на доходите.
Презумпцията на тандема от ДПС очевидно е, че
зад всяка закъсала банка стоят шайка престъпници
Затова предлагат задължително да се наеме фирма - спец по финансово разузнаване, която да проследи всички съмнителни парични потоци и сделки на банката. Но тогава защо ни е ДАНС, защо са ни всички споразумения за обмен на информация и партньорства с чуждестранни спецслужби и агенции - ако проследяването и разкриването на перачи на пари и мафиотски схеми ще бъде възлагано на някакви фирми под наем, и то чрез закон. За разкош депутатите са добавили и някакви изречения за разкриване на същинските собственици на офшорки, които може да са прали или крали чрез закъсалата банка. Кой знае защо Пеевски и Цонев са стеснили кръга на офшорките, които трябва да бъдат разбулвани - включени са само такива, които имат просрочени или необслужвани кредити.
Същите депутати, които сега се борят срещу "зловонието", мълчаха като паламуди, когато медиите, останали извън семейния кръг на Пеевски, питаха защо парите на най-големите държавни фирми са струпани точно в тази банка. Цонев - с претенциите му да разбира от банки и финанси, нито веднъж не изрази притеснения от тази концентрация, нито пък се смути от разкритията по вестници и сайтове за странните порядки и смущаващото наднормено кредитиране на свързани лица в любимата на не едно правителство КТБ. Мнозина наричаха КТБ банката на ДПС, а Цветан Василев смяташе Делян Пеевски за свой син. А днес ДПС си запушва носа и панически отрича всякакви сегашни и минали връзки и досег с провалилата се банка.
Под проекта стои и парафът на Лютви Местан, който, ако се съди по образованието му, е пълен алитерат (невежа) досежно банковите дела и финансовите дебри. Ясно е, че той не е автор, а само съвносител и рупор. "Искаме пълната истина за КТБ, защото истината за КТБ стои извън мита за банката на ДПС. А чии злокобни политически фигури и кои политически сили ще изплуват от трезорите на КТБ, е въпрос, чиито отговор дължим на българското общество", обяви енигматично Местан. Не за първи път от ДПС говорят за някакви пъклени политически фигури и демонични партии, които се крият в преизподнята на КТБ. От тези изявления човек остава с впечатлението, че някой е докладвал лично на Местан, Цонев и Пеевски конкретни имена от "пъкъла". Да не би за челните хора в ДПС
банковата тайна вече да е отпаднала
- още преди да са си промотирали закона за прозрачността?
Ако този фарс, който ни разиграва с КТБ, е "новото лице" на ДПС, по-добре ще е за Местан бързо да наложи старата маска. Там поне имаше някакви претенции за експертност. Макар че и те рухнаха още със закона, който уж щеше да изтласква офшорите от българската икономика - също дело на Цонев и Пеевски. И този акт на депутатския дует се оказа пълна бутафория и съвсем логично ефектът от него е нулев.
А ДПС дори не са откриватели на темата за отваряне на "досиетата КТБ". За това отдавна призовават медии, останали извън обаянието на ДПС, Лютви Местан и семейството на Пеевски. За това пледират и десни политици, както и самият държавен глава Росен Плевнелиев. Нима президентът, десните и партията на Доган са единомишленици по такъв важен въпрос?
Нищо подобно. Изобщо няма място за сравнение. От ДПС очевидно смятат да си присвоят темата и да натирят истината в "шеста глуха", оставяйки обаче у най-лековерните илюзията, че персони като Цонев и Пеевски са стражи на доброто, които преследват лошите. А това, което искат президентът и десните партии, е държавните институции
най-сетне да започнат операция "Мръсни пари"
През юли в реч пред Народното събрание Плевнелиев поиска от БНБ, КФН, НАП, прокуратурата, Комисията за конфликт на интереси и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество да координират действията си и да си свършат работата докрай. Впрочем точно това са институциите, които и в момента по закон имат право да поискат от съда да сваля банкова тайна. Няма нужда от вестникарски публикации и от законодателни карикатури като проекта "Цонев-Пеевски". Освен изброените държавни органи разкриване на банкова тайна може да поискат директорите на ДАНС, на Криминална полиция, на митниците, на Агенцията за финансово разузнаване. Това е пътят към разкриване на престъпления. Това е единственият начин криминалните типове да стигнат там, където им е мястото - в затвора.
А списъците с вложители и кредитополучатели по вестниците са просто прах в очите на наивната публика. Навремето и римските императори осигурявали на тълпата "хляб и зрелища", за да се залисва, да кротува и да не пита "Кой".
Мамммоуууу....
Явно някой много, ама МНОГО го е шубе да не се осветлят привилегированите вложители на КТБ...