Преди броени дни се откри 43-тото народно събрание, а вече е залято от десетки законопроекти. Човек да се удиви откъде толкова потенциал в народните избраници да ги сътворят. Проявих интерес към най-злободневния от тях - проекта за Закон за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции. Автори - народните представители: Лютви Местан, Делян Пеевски и Йордан Цонев.
Всичко ми стана ясно от предложения законопроект, само не разбрах
кой е внушил на въпросните господа, че разбират от материята
Убеден съм, че те са имали доброто намерение да помогнат за решаване на един от най-наболелите проблеми в последно време, породен от кризата на КТБ. Само добри намерения обаче не стигат.
Предложеният законопроект предлага фигурата "действителен собственик", което би трябвало да означава, че има и недействителни собственици. Признавам си, че в многогодишната си практика не съм срещал такива. Но това е бял кахър. Много по-притеснителното е, че се вменява в задължение на синдика "да сключи договор с дружество, което притежава опит в проследяването на парични трансфери и вземания, както и операции с финансови инструменти, за подпомагане действията му по:
1. проследяване на закупуването на активи с парични средства на вложителите и разпореждането с тях от акционерите"... (§ 6, т. 1 от Преходните и заключителни разпоредби).
Тези формулировки "парични средства на вложителите" и "разпореждане от акционерите" се повтарят и по-нататък, за да се затвърди убеждението, че авторите нямат представа какво казват.
Излиза, че ако съм вложител в банка, дружеството с опит в проследяването на парични трансфери... ще следи дали банката не купува активи с мои средства. Е как ще стане това? След като паричните средства са си мои, банката няма достъп до тях, освен ако не проникне с взлом в дома ми и не ми отмъкне парите.
Този абсурд е породен от неразбирането на авторите
на законопроекта, че при договора за паричен (неправилен) влог вложеното от влогодателя вече не е негово. Парите са преминали в имуществото на банката. Те принадлежат на банката. Затова тя има правото да оперира с тези средства, сключвайки т. нар. активни банкови сделки, каквато сделка е договорът за банков кредит. Друг е въпросът, че банката дължи същата сума, заедно с уговорената лихва по силата на договора за банков влог.
За да е пълно недомислието, се казва, че с тези средства се разпореждат акционерите. От 30 години се занимавам с акционерно право, но чак сега научавам, че акционери могат да се разпореждат с каквото и да било имущество, още по-малко с "парични средства на вложителите". Акционерите могат да се разпореждат единствено с акциите си, защото само те им принадлежат.
В краткия законопроект (общо 7 параграфа) има още недомислия. Личи, че авторите не са наясно какво се включва в понятието "имущество" и към него добавят парично оценими права и задължения, които тъй или иначе се обхващат от имуществото. Освен това навсякъде се вменяват задължения на "лицата, които управляват и представляват банката" да извършват едно или друго. Адресат на подобни задължения трябва да е банката като правен субект, а не лицата. Те не са страна по правоотношенията, в които влиза банката. Страна е банката, а тя действа чрез своите органи, които формират и изявяват волята й. Затова нека авторите на законопроекта да не вменяват задължения на персоналния субстрат на органите на юридическото лице.
А най-добре е да не се опитват да творят закони, след като не им достига капацитет за това.