:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,050
Активни 579
Страници 2,615
За един ден 1,302,066

Законопроектът за банките "Цонев-Пеевски" е пълен с недомислия

И в 43-тото народно събрание кипи ужасяваща законотворческата самодейност
Огнян Герджиков
Многократно съм имал поводи да критикувам законодателството ни през последните години. Както можеше да се очаква, никой не се трогва от това. Напротив. Мнозина са обхванати от опожаряващата страст да демонстрират невежеството си в тази най-трудна и деликатна област на правото.
Преди броени дни се откри 43-тото народно събрание, а вече е залято от десетки законопроекти. Човек да се удиви откъде толкова потенциал в народните избраници да ги сътворят. Проявих интерес към най-злободневния от тях - проекта за Закон за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции. Автори - народните представители: Лютви Местан, Делян Пеевски и Йордан Цонев.
Всичко ми стана ясно от предложения законопроект, само не разбрах

кой е внушил на въпросните господа, че разбират от материята

Убеден съм, че те са имали доброто намерение да помогнат за решаване на един от най-наболелите проблеми в последно време, породен от кризата на КТБ. Само добри намерения обаче не стигат.
Предложеният законопроект предлага фигурата "действителен собственик", което би трябвало да означава, че има и недействителни собственици. Признавам си, че в многогодишната си практика не съм срещал такива. Но това е бял кахър. Много по-притеснителното е, че се вменява в задължение на синдика "да сключи договор с дружество, което притежава опит в проследяването на парични трансфери и вземания, както и операции с финансови инструменти, за подпомагане действията му по:
1. проследяване на закупуването на активи с парични средства на вложителите и разпореждането с тях от акционерите"... (§ 6, т. 1 от Преходните и заключителни разпоредби).
Тези формулировки "парични средства на вложителите" и "разпореждане от акционерите" се повтарят и по-нататък, за да се затвърди убеждението, че авторите нямат представа какво казват.
Излиза, че ако съм вложител в банка, дружеството с опит в проследяването на парични трансфери... ще следи дали банката не купува активи с мои средства. Е как ще стане това? След като паричните средства са си мои, банката няма достъп до тях, освен ако не проникне с взлом в дома ми и не ми отмъкне парите.

Този абсурд е породен от неразбирането на авторите

на законопроекта, че при договора за паричен (неправилен) влог вложеното от влогодателя вече не е негово. Парите са преминали в имуществото на банката. Те принадлежат на банката. Затова тя има правото да оперира с тези средства, сключвайки т. нар. активни банкови сделки, каквато сделка е договорът за банков кредит. Друг е въпросът, че банката дължи същата сума, заедно с уговорената лихва по силата на договора за банков влог.
За да е пълно недомислието, се казва, че с тези средства се разпореждат акционерите. От 30 години се занимавам с акционерно право, но чак сега научавам, че акционери могат да се разпореждат с каквото и да било имущество, още по-малко с "парични средства на вложителите". Акционерите могат да се разпореждат единствено с акциите си, защото само те им принадлежат.
В краткия законопроект (общо 7 параграфа) има още недомислия. Личи, че авторите не са наясно какво се включва в понятието "имущество" и към него добавят парично оценими права и задължения, които тъй или иначе се обхващат от имуществото. Освен това навсякъде се вменяват задължения на "лицата, които управляват и представляват банката" да извършват едно или друго. Адресат на подобни задължения трябва да е банката като правен субект, а не лицата. Те не са страна по правоотношенията, в които влиза банката. Страна е банката, а тя действа чрез своите органи, които формират и изявяват волята й. Затова нека авторите на законопроекта да не вменяват задължения на персоналния субстрат на органите на юридическото лице.
А най-добре е да не се опитват да творят закони, след като не им достига капацитет за това.

* Проф. Огнян Герджиков е преподавател по търговско право в СУ "Св. Климент Охридски" и бивш председател на 39-ото народно събрание.


8
2436
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
04 Ноември 2014 21:37
Парите са преминали в имуществото на банката. Те принадлежат на банката. Затова тя има правото да оперира с тези средства, сключвайки т. нар. активни банкови сделки
Стана ми ясно, само не разбрах : Банката всякакви ли сделки може да сключва като "пране на пари", раздаване на кредити без надлежно обезпечение, на свързани лица?
Страна е банката, а тя действа чрез своите органи, които формират и изявяват волята й
И тук ми стана ясно, само не разбрах, когато органите на банката формират и изяват воля в нарушение на правната норма/добрите нрави, кой носи отговорност - банката или се търси вина на органа като "престъпна група" (терористи срещу паричната система на държавата), щото колективна отговорност не може да се преследва.
най-добре е да не се опитват да творят закони, след като не им достига капацитет за това.
Тук обаче не ми стана ясно как да се прилагат "натворените" закони, създадени с ограничен капацитет или прилагани с такъв. Ей на, една банка в затруднено положение вече четири месеца ни "творците на закони", ни правоприлагащите закона не могат ни да я "акушират", ни да я "ефтанизират". Бере душа горката, а сите тия "творци" я крадат нагло и безогледно (измислени одитори, де отчет не могат да изготвят; квестори "на синджир" с нов подзаконов акт към БНБ). И ще продължат цяло десетилетие във фазата "съдебна сага". Жив пример - Авиокомпания "Балкан" със "златния" инвеститор Гад Зееви.

Съгласен съм, че законопроектът за банките "Цонев-Пеевски" е пълно недомислие, самите вносители са недомислие в управлението на страната. Въпросът е кой "творец" създаде законите, в средата на които да виреят такива недомислия?
04 Ноември 2014 21:53
Въпросът е кой "творец" създаде законите, в средата на които да виреят такива недомислия?


Отговор: КОЙ създаде средата.

04 Ноември 2014 23:27
Apolitichen , както винаги глътка свеж разум.
05 Ноември 2014 08:25
Този Пеевски се превърна в параван зад който ГЕРБ си крие гнусотиите и далаверите.
05 Ноември 2014 08:57
Убеден е, че са имали добри намерения - това убеждение дали има нещо общо с това, че неговата партия роди изчадието пеевски
05 Ноември 2014 10:00
Засадиш ли кратуна, не очаквай да береш портокали.
05 Ноември 2014 10:47
Убеден е, че са имали добри намерения

Пътя към ада е постлан с добри намерения.
1-во допълнение на Гаски:
И е трамбован от пропуснати възможности.
2-ро допълнение на Гаски:
Всичко това се установява впоследствие.
05 Ноември 2014 13:42
Трогателно е желанието на някои форумци да въздадат вселенска хармония и справедливост:-))
Ако е така, изобщо не е нужно да се започва от банката, което и да е тя...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД