:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,928
Активни 625
Страници 2,493
За един ден 1,302,066
Опит

Плащай и млъквай

Тюхкането по „изчезващата нация" е напълно безсмислено. Българите в чужбина трябва да бъдат ангажирани в ставащото в страната
Владимир Шопов
Изчезването на нацията отдавна вече се е случило в главите на много хора.

Демографският срив се представя като необратим и по темата цари почти пълно съгласие с отделни гласове на обратното мнение. Независимо кой е прав и кой крив разговорът се води единствено и само с цифри и почти няма да откриете развитие на темата в политики или институционални промени. Напусналите страната ни сънародници на практика се приемат като вид "невъзвращенци" и някак тотално изчезват от уравнението.



Институциите гледат на тях като на касичка,



от която да си пълнят бюджетите с разни такси, по избори ги караме да висят с часове на опашки, а където администрацията може да ги спъне - го прави. Макроикономистите сухо изчисляват парите, които те изпращат на родители и близки, а сривът на чуждестранните инвестиции през последните години направи българите извън страната най-големия инвеститор. И горе-долу толкова.

На практика формулата на нашето колективно отношение е "плащай и млъквай"!

Съществува една теория, която носи фалшиво успокоение. Тя гласи, че след определен период от влизане в ЕС (според някои около 10 години) започва обратен процес на завръщане на заминали и видимо намаляване на напускащите страната. Като примери от близката история се дават Испания, Португалия, Гърция. Да си мислим обаче, че тук има някакъв автоматизъм е грешка, поради съществени отлики на нашата ситуация. Членството ни не променя радикално нито начина на работа на институциите, нито икономиката ни.



Западният бизнес все повече просто "прескача" Източна Европа



за сметка на глобалния пазар. Признаци за подобряване на управлението на страната няма. Въобще мрежите на контролирания преход не просто се оказват устойчиви, а все по-активно се опитват да блокират европейското място на страната. Затова не е учудващо, че последните вълни от напускащи хора са водени не само от икономически, но най-вече от културни мотиви. С други думи, липсата на реална европеизация на страната лишава от смисъл очакването, че едва ли не има автоматизъм в обръщането на тенденцията на емиграция на все повече българи.

Друга грешка, която продължаваме да правим, е да не обръщаме достатъчно внимание на социологическата картина зад изпращаните в България средства на наши сънародници. С продължаващото влошаване на ситуацията в страната нараства вероятността все повече от напусналите страната да се установят трайно в държавите, където са отишли. Създаването на поколение там почти сигурно означава прекъсване на връзки с България, по-възрастните емигранти пък често прибират своите възрастни и често болни родители.

Макар и да няма много изследвания и реални данни, все по-малко от тези, които отиват да работят в друга страна, имат намерение



да събират капитал, с който да правят нещо тук



Така при продължаване на сегашната ситуация все повече сънародници от тези зад граница бавно ще прекъсват социалните си връзки с хора и общности тук.

Въобще демографското вайкане по темата е напълно безполезно, ако вътре в самата страна не се промени радикално подходът. Например разговорът за нивото на раждаемост е лишен от смисъл, ако продължава сегашното отношение на институциите и чувството за перспектива. Нещо повече, политици и администрация трябва спешно да проучат и започнат да прилагат различните политики за общуване и ангажиране на диаспората в живота на страната.

Примерите за това са много и могат лесно да бъдат проучени. Например има държави, които активно въвличат в политическия и управленския процес големите организации на сънародници зад граница (Армения, Кипър, Украйна) и не ги третират като административни единици, от които да се "изсмукват" такси. Има различни начини за стимулиране на съвместната предприемаческа дейност. Например в Азия има програми за данъчна и институционална подкрепа на общи компании между тези, които живеят в своята страна, и техни сънародници, пребиваващи в други държави. Ирландия е особено интересна в това отношение. Страната има



"глобална мрежа", която обединява местния ирландски бизнес и този зад граница



и работи с публичните институции. В допълнение там съществува и "глобален икономически форум", който събира на едно място най-влиятелните ирландци и промотира силните индустрии на страната. Отвъд тази си функция обаче мрежата се използва за експертиза, лобиране и търсене на инвестиции. Друг интересен инструмент са така наречените "облигации за диаспората", които са специално насочени към сънародници зад граница и се използват за финансиране на различни проекти, които заздравяват връзката. Доста държави в света използват тази форма и техният опит също може лесно да бъде проучен и ползван. В Индия пък в някои щати правят общи благотворителни кампании с техни сънародници зад граница и най-вече в САЩ.

Тюхкането по "изчезващата нация" е напълно безсмислено, ако не променим радикално целия си подход и политики. Търкалянето на съкровища и излъчването на нови български филми със сигурност имат полезност, но няма да накарат никой да си размести житейските планове. Безразборното раздаване на български паспорти из съседните държави е комичен заместител на сериозна политика, освен че все повече прилича на поредна схема.

Случването на промяна обаче е възможно само в рамките на обща управленска модернизация, за каквато няма социални и политически изгледи. Затова ще гледаме повече от същото патриотарстване и евтини приказки. И докато това се случва, разкъсването на нишките, които свързват нашите сънародници със самите нас, ще продължи. От това нацията няма да изчезне, но ще загуби още една възможност за развитие, усилвайки чувството за сивота и липса на перспектива.
 ----
19
3509
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
04 Ноември 2014 20:48
почти няма да откриете развитие на темата в политики или институционални промени

Да бе, понеже ти предлагаш политики. "Институциалните промени" ги пропущам, защото са дежурно нищоказване, което може и да изглежда уместно на 1-2% в някоя друга тема, но няма никакво отношение към демографията.
А всичко е безкрайно просто. Българската спирала на смъртта се разви в последователността "ликвидиране на онази част от селското ни стопанство, която бе свързана с много ръчен труд, а ръчният труд в селското стопанство е практически идентичен на живия труд - обезлюдяване на българското село - демографска катастрофа". Именно в този ред и по никакъв друг трябва да се навие обратно.
Това е политиката, единствената. Останалото са фикции
04 Ноември 2014 20:59
Отчайваща статия.

Авторът май мисли, че демографските проблеми могат да се решат като интегрираме невъзвръщенците в Българската икономика, но те да си стоят извън България.



04 Ноември 2014 21:02
Българската спирала на смъртта се разви в последователността "ликвидиране на онази част от селското ни стопанство, която бе свързана с много ръчен труд, а ръчният труд в селското стопанство е практически идентичен на живия труд - обезлюдяване на българското село - демографска катастрофа".


Което стана благодарение на ускорената свръхиндустриализация под московкска диктовка по времето на соца.

И поради масовата вяра, че колкото по-индустриализирано е селското стопанство, толкова по-добре.

За да се реши проблема, обаче трябва да сме извън социалистически образувания нато ЕС и други подобни бюрократични социализми.
04 Ноември 2014 21:36

То па едни опашки при гласуването .......Колко? Милиони ли са на опашката зад граница да гласуват? Я виж справката на ЦИК . Без тези 50 хил. туристи от Турция, щото там работата друга .
Да са живи и здрави, щом са решили да напуснат окончателно - дано успеят зад граница .
Но не са пъпа или пътеводна звезда за българите, останали по различни причини да гризкат хурката на демократичните ценности в България.
Нито пък на невъзвращенците им пука за милионите останали тук. Освен за близките им роднини.
С други думи- драма няма .
04 Ноември 2014 21:42
Плащай и млъквай
Вземай парите и не пиши!
Случването на промяна обаче е възможно само в рамките на обща управленска модернизация..
Промяната е разглеждана от автора като ветеринарен обект.Като я "случат" и ще роди...
04 Ноември 2014 21:48
Няма политика, която може да се осъществи без пари. Въпросът е за кого да се харчат? Подчертавам кого, защото изразходването на обществени средства следва да бъде насочено към конкретни индивидуални получатели, които приемат конкретни лични задължения към обществото.
Та за кого все пак? Глупаво и аморално е това да бъдат емигранти, както се предлагаше в статийката от вчера например. Ние не сме нито някоя от колониалните метрополии, нито Израел, та да очакваме значима ремиграция, а освен това платената ремиграция е дълбоко безнравствена и разлагаща обществото - "гостоприемник" на смучещите ресурсите му, че и за втори път.
Единственият адрес на такива, и немалки!, средства са българите във фертилна възраст и постоянно местожителство в България, на които да се предоставят земя с плащана от държавата аренда, къщи с плащан от държавата наем и безплатни средства за производство, срещу живот и раждане на деца на село. Разбира се, добре дошли в програмата са и онези българи, които са в чужбина и решат да се върнат.

04 Ноември 2014 21:52
Свобода! Свобода е нужна, за да има положителна промяна.
Работя на чужди пазари, защото там се чувствам свободен.
04 Ноември 2014 22:02
Авторът май мисли, че демографските проблеми могат да се решат като интегрираме невъзвръщенците в Българската икономика, но те да си стоят извън България.

Е, те могат и да се връщат за малко, но децата им - сакън
04 Ноември 2014 23:46
Напълно излишно.
05 Ноември 2014 01:16
Макар и да няма много изследвания и реални данни, все по-малко от тези, които отиват да работят в друга страна, имат намерение
да събират капитал, с който да правят нещо тук
Като нямаме реални данни, какво "случваме"? Фантазии?
Въпреки че авторът остави преди време у мен приятно впечатление, когато го мярнах по една от телевизиите, но не мога да разбера хората, които правят избирателни сравнения с други държави:
-
има държави, които активно въвличат в политическия и управленския процес големите организации на сънародници зад граница (Армения, Кипър, Украйна)
Кипър на практика фалира като офшорка, Украйна е във фалит, а Армения е в "руска орбита". България кое да следва?
-
Ирландия е особено интересна в това отношение
Ирландия следва анклосаксонските традиции, възприети от Британската империя. Ние, ако ще подръжаваме на Ирландия, ще трябва да следваме "великославянските" традиции. Тъй де, да прескочим езиковите бариери.
-
В Индия пък в някои щати правят общи благотворителни кампании с техни сънародници зад граница и най-вече в САЩ.
И ние така, със Турция .
-
Друг интересен инструмент са така наречените "облигации за диаспората", които са специално насочени към сънародници зад граница и се използват за финансиране на различни проекти
Европеизацията ни в много отношения забранява държавната помощ. Да престанем да бъдем европейци!?

политици и администрация трябва спешно да проучат и започнат да прилагат различните политики за общуване и ангажиране на диаспората в живота на страната
С какви средства? Кредит в рубли или в йоани?

Тюхкането по "изчезващата нация" е напълно безсмислено, ако не променим радикално целия си подход и политики.
Тюхкането не е по "изчезващата нация", а по политиките, водещи до "изчезването на нацията". И непрекъснато променяме радикално целия си подход:
- здравеопазването го променихме на "пазарен принцип" - разходите нарастнаха два пъти, лекарите избягаха, пациентите измряха;
- приватизирахме ... и останахме без работа, без училища, без переспектива;
- модернизирахме се .... и задръстихме градовете с молове, морето и планината бетонирахме ... за да играят голф инвеститорите; А те се оказаха спекуланти и играят само "тука има - тука нема";
- разпускахме парламенти, и цивилизовано, и нецивилизовано - пропорционалстта все си остава, и в избирателната система, и в корупционните практики, и в простотията;
- унищожихме "вредните" "стари" оръжия и фабрики за тяхното производство, без да сме създали нови, щото ще ли сме да купим "готови", "модерни". Ама не "печатаме" пари. Пък и да "печатахме", няма кого да "демократизираме" да ги вземе. Когато "напечахме", после трябваше да ги сменяме 1000 за едно.
Така и не разбрахме какво целим с "радикалните" промени. Е, излъгахме ЕС ... или те нас. Сега кого трябва да излъжем? Сънародниците зад граница? Много са, пък и ни познават.
05 Ноември 2014 04:10
Добре де, ама няма Кой да я отпочне подобна работа, та тези приказки висват във въздуха накак си. Все по рядко ще четем подобни писания.
05 Ноември 2014 10:16
Но не са пъпа или пътеводна звезда за българите, останали по различни причини да гризкат хурката на демократичните ценности в България.
Нито пък на невъзвращенците им пука за милионите останали тук. Освен за близките им роднини.
С други думи- драма няма .

Жабата също се сварява бавно - и без драма.
05 Ноември 2014 10:56
Даа...., не се раждат деца в България. Знате ли имам дъщеря с малко дете на 4 години, и и е невъзможно да си намери работа, защото видите ли щяло да боледува и майката щяла да ползува болнични щото нямало кой да гледа детето. Еми няма начин някой да го гледа ,щото бабата ще работи до 63 години за сега.Значи изхвърляме детето щото на частника му намалява печалбата. Е извинявайте другарки и другари, дами и господа, това според вас държава ли е ?
05 Ноември 2014 11:18
Българската нация не изчезва. Тя просто облагородява с гените си по-низши нации.
Нищо, че след това българските кораби ще плават под чужд флаг.
05 Ноември 2014 16:38
Българите в чужбина трябва да бъдат ангажирани в ставащото в страната

Като дератизираш връхните 50 000 шебек-тумбак рънгоч комунези са се семената, се обади. До тогава не те взима на сериозно емигранта.
05 Ноември 2014 17:37
Орлине, няма да дочакаш, макар че си младо момче. Ама за всеки случай
06 Ноември 2014 05:51
Orlin
06 Ноември 2014 12:23
Даде, ама трябва да се преборим със завистта. Нали на тия 2 милиона зад граница, се гледа като на предатели, просто защото им се завижда. Завистта е незнайно защо, тъй като доста са по-зле отколкото биха били в родните си места. Но те са направили някакъв избор и им е ясно... стадото няма да ги приеме обратно. С една дума, след терминалите 1 или 2 /изток или запад/, връщането назад е смърт. Най-малкото емоционална, за някой и физическа (липса наработа поради липса на връзки). Няма да има промяна, затова отпишете тия 2 милиона.
06 Ноември 2014 21:24
Tim04 Ноември 2014 21:02

Българската спирала на смъртта се разви в последователността "ликвидиране на онази част от селското ни стопанство, която бе свързана с много ръчен труд, а ръчният труд в селското стопанство е практически идентичен на живия труд - обезлюдяване на българското село - демографска катастрофа".

Което стана благодарение на ускорената свръхиндустриализация под московкска диктовка по времето на соца.

И поради масовата вяра, че колкото по-индустриализирано е селското стопанство, толкова по-добре.

За да се реши проблема, обаче трябва да сме извън социалистически образувания нато ЕС и други подобни бюрократични социализми.


Още малко и ще почнеш да викаш долу въвеждането на научно-техническия прогрес в селското стопанство. Като говориш за московска диктовка и свръхиндустриализация, знаеш ли колко процента от населението в САЩ, Великобритания, Франция или Германия са ангажирани в селското стопанство и изхранват цялата нация, пък и излишъци за износ осигуряват? Намаляването на населението, занимаващо се с производство на селскостопанска продукция е закономерен, обективен процес, причинен от научнотехническия прогрес.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД