:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,569
Активни 748
Страници 22,134
За един ден 1,302,066

Реформи тука всякакви забравете!

В програмата за управление на проектокабинета щедро се обещава за всекиго по нещо, без да е ясно откъде ще се намерят пари за често противоречащите си идеи
Снимка: БГНЕС
Под натиска на ЕНП ГЕРБ и РБ успяха да сглобят правителство и програма за управление, в която реформите или са бегло маркирани, или изобщо липсват.
Тези дни често се налагаше да си припомняме правилото на Европейската комисия, че докато всичко не е договорено, нищо не е договорено. След драматични обрати, совалки и измъчени компромиси ГЕРБ и Реформаторският блок най-сетне си стиснаха ръцете за коалиционно споразумение, а Патриотичният фронт и АБВ решиха да подкрепят бъдещото правителство. Четирите партии твърдят, че ще загърбят идейните си различия и ще се опитат да работят заедно в името на България, като следват трудно изработената програма за управление.

Основа на тази програма е споразумението, озаглавено "Ключови приоритети за формиране на стабилно парламентарно мнозинство и съставяне на проевропейско правителство за стабилно развитие на България". Още в първия вариант на този документ личеше, че приоритетите са редени, дописвани, редактирани така, че да не гневят политическите опоненти, да угодят на повече партии, да привлекат максимално одобрение в Народното събрание. И може би точно по тази причина споразумението е миш-маш.

В тигана са объркани задачи с аварийна спешност, радикални реформи с далечен хоризонт, банални текущи задължения, мерки, продиктувани от закони, и ангажименти, поети в съгласувани с Брюксел документи и оперативни програми. В микса откриваме актуализация на бюджета за 2014 г., съдебна реформа, смяна на управителя на БНБ, нов Кодекс на труда, "подготовка на България за председателството на ЕС през 2018 г., "гарантиране на финансова стабилност", "енергийни помощи за над 500 000 бедни домакинства", "устойчиво развитие на максимален брой земеделски производители". Равно приоритетни са съхраняването на валутния борд и на данъчната система, запазването на числеността на българската армия и на мораториума за сондиране на шистов газ, изграждането на "Хемус", "Марица" и "Струма" и на пътя София - Видин. Има ги и вечно зелените проекти, които ще намерите във всяка програма поне от Иван-Костовото правителство насам - като тунела под Шипка и дежурните обещания за облекчаване на бизнеса и привличане на чуждестранни инвестиции.

Повечето "приоритети" в декларацията всъщност са безспорни и логични мерки и намерения. Кой би се обявил против улесняване на условията за започване на малък бизнес? Или срещу продължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй"? Едва ли някой ще е против 50% от панелните сгради да бъдат санирани в следващите две години (макар че не е ясно как смятат да го постигнат авторите на документа). Няма кой да възрази срещу заявката за "търсене на възможности за допълнително увеличение на пенсиите" - макар че разликата между търсене и намиране е голяма. Чудесно звучат всички точки, в които фигурира магическата дума "електронно". Нима някоя партия би се обявила против?

"Бомби" и сензации в този документ няма.



Няма и заявки за дръзки и радикални промени



Доколкото изобщо се споменават "реформи", те са само маркирани. В документа например пише, че ще бъде продължена пенсионната реформа. Но това не казва много - нито за стъпките, нито за сроковете. Има и точка за реформа на държавната администрация - "след ясен функционален и структурен анализ". Предвидени са също реформи в музейното дело и във фонд "Научни изследвания" и "усъвършенстване на реформата в сценичните изкуства" - каквото и да значи това.

"Нормативно регламентирана публичност на кредитната история на КТБ и нейните клиенти в рамките на съществуващото европейско и родно законодателство" също е приоритет. От категорията "зле формулирани", която също е добре застъпена в пакта на ГЕРБ и РБ. Веднага изниква въпросът защо публичността е само за кредитите, а не и за депозитите. Следващият въпрос е какви ще са ползите от публичността и ще има ли някакви по-сериозни последствия от размятането на имена по медиите.

"Последователна политика за стимулиране на развитието на ВЕИ" е приоритет в главата "Екология". Някой разбира ли какво означава това и как тази последователна политика ще се отрази на субсидиите и на цените? Защото през последните 2 години се полагаха кански усилия да се ограничат или направо отменят въведените вече стимули, които доведоха до бум на зелени централи.

Всъщност няма особена полза управленски документи да се тъпчат с високопарни декларации - като "задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество". Може ли някой да декодира в какво ще се изразява задълбочаването? А какво значи "ускорено нарастване на трудовите доходи според темповете на икономическия растеж". Ами че за една пазарна икономика, каквато България претендира да е, това си е аксиома - доходите да следват развитието на икономиката. Отделна тема е, че на ускорено повишение на доходите едва ли може да се надяваме - през тази и идните години българската икономика изглежда обречена на застой, не на растеж. ЕК преди дни обяви, че очаква БВП да расте с по 1.2 % годишно. Това означава заплата от 800 лева например да "скочи" до 808 лева.

Лекомислено звучи обещанието за инвестиции от 1 млрд. лева годишно в най-бедния регион на ЕС - Северозападна България. Това са много пари, а авторите на документа не казват откъде ще ги вземат.

"Златният дъжд" над бедния район не се връзва, както и други щедри анонси - за вдигане на заплати, пенсии, помощи - с ясно заявеното намерение за фискална дисциплина и бързо вместване в европейския лимит за бюджетен дефицит - до 3% от БВП. "Ниски нива на бюджетен дефицит" обаче е цел, постижима в края на 4-годишен мандат. Според новата прогноза на ЕК България влиза в тежък период, в който дефицитът ще стои над допустимите 3% от БВП поне 3 години.

От хубави намерения глава не боли. В споразумението на практика има за всекиго по нещо. Има и странно, и неясно формулирани приоритети - навярно в търсене на компромисно звучене. Но както често става,



когато се опитваш да угодиш на всички, никой не е доволен



Точката за "справедлива и поносима цена на тока и за домакинствата, и за бизнеса" например очевидно е нескопосан реверанс към Патриотичния фронт. Какво значи "справедлива"? Но и тази редакция не се хареса на патриотите, които държат да вкарат във фризера цените на електроенергията. ПФ не са доволни и че не виждат сред приоритетите разследване на енергийните монополи и желаните от тях промени в изборните правила - за задължителен вот и срещу странното разпределение на гласовете от чужбина. Спорните точки за малко да прекатурят трудно стъкмената политическа подкрепа на бъдещото правителство, та се наложи да се пренаписват и дописват. По подобен начин АБВ постави на изпитание и под съмнение очерталото се мнозинство. ГЕРБ и реформаторите деликатно бяха написали, че не се планират промени в данъчната система. Но потенциалните им партньори от АБВ заявиха, че не харесват този консервативен подход. Освен това имат забележки към "продължаването на пенсионната реформа". В крайна сметка обаче и техните щения бяха удовлетворени с общи формулировки.

До края на годината остават само 36 работни дни. В тях парламентът трябва непременно да свърши поне няколко важни неща - да актуализира проваления бюджет за тази година и да гласува бюджета за 2015 г. Каквито и роли да играят, каквито и егоистични сметки да си правят, каквито и грандиозни планове да кроят всички партии, които сме изпратили в Народното събрание, днес трябва да кажат какво всъщност искат - България да има работещо правителство или да прави нови избори. Трети вариант няма.

Снимка: БГНЕС
Патриотичният фронт успя да прокара идеите за замразяване на цените на тока в програмната декларация за управление, макар да не е ясно как точно ще стане това.
22
3711
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
06 Ноември 2014 19:55
Едно време, преди 20 години, беше много модерна в езотериката тъй наречената „карма”; ставаше на въпрос, че може да се чисти, но никой не даваше точен отговор за това как може да се изчисти... Първо, трябва да се дефинира какво е това „карма”: това е системна отрицателна енергия, разположена най-вече в черния дроб, жлъчката и панкреаса; тази системна енергия е разположена там от злата извънземна цивилизация „Хелем”, от 65-то ниво (хората сме от нулево ниво); тази енергия не е никак полезна и ни принуждава и привързва към вредни за нас действия и събития, подлудява ни и затруднява жизнения ни път; истината е, че можем добре да си поминуваме без нея; чистенето й е съпроводено с отделянето на много отрицателна енергия, което е напълно безвредно, защото енергията може да действа само вътре в системата (навън е безвредна); чистенето при някои хора може да е малко болезнено (но това е добре, тъй като тези хора вече сериозно са загазили с „кармата си”... За де се изчисти „кармата ни” трябва да се обърнем към извънземната цивилизация „Муко”, тя да се обръне към извънземната цивилизация „Хоро”, тя да се обърне към извънземната цивилизация „Меро”, тя да се обърне към най-силната добра извънземна цивилизация „Мурко”, последната да изчисти кармата ни... Чистенето става за около ½ час, след което нищо не се усеща; единственото, което става е, че ставаме по-устойчиви към отрицателните въздействия и отпада възможността да посегнем наистина на себе си и живота си...
06 Ноември 2014 20:07
нищо не разбираш от карма, рожбе, пиши за политика
06 Ноември 2014 21:13
Аз моята карма я махнах преди години - по много по-продължителен и гаден начин... Гледам нещата да са поносими и да не натоварвам много хората - да не стане на някого нещо!
06 Ноември 2014 21:17
Преди време се занимавах с бизнес, в който имаше много преговори - "Пази Боже, да имам клиент като ББ - той иска цялата власт за себе си, цъкли очи, прави се на нервиран, още малко - "ще си отиде" човекът - откъде ни се "пръкна" такъв "народен" политик!
06 Ноември 2014 21:24
Некои ора с големите претенции не могат да направят елементарната разлика между декларация и програма...
06 Ноември 2014 21:48
Това, дето са го подписали, съдържа ли раздел за неустойки някакви, ако не сколасат да го изпълнят ?
06 Ноември 2014 21:52
Хубавото е, че стигнаха до съгласие - надали имат нещо повече в главите си - те са си отбор ид.оти!
06 Ноември 2014 22:12
Ако разглеждаме всички участници като личности... да не казвам лица, интересни, Пази Боже, лица...
И нещата си и идват на мястото - никой от тях няма интерес от нови избори.

Мътилката, която сътвориха, омешвайки каймак с утайка, не се нуждае от някакъв структурен анализ, а от изхвърляне в канализацията.

"Ключови приоритети за формиране на стабилно парламентарно мнозинство и съставяне на проевропейско правителство за стабилно развитие на България".


Не знам КОЙ я измисли тази стабилност, но в цифрово изражение, тя се изразява с 0 /нулата/.
Други стабилни няма в числовата редица.


.


06 Ноември 2014 22:39
Който иска може да се свърже със системата на съществуване на добрите извънземни... Ние живеем в среда, контролирана от най-злата извънземна цивилизация "Хелем", чрез "енергийни наркотици", така че обстановката, в която живеем, е имагинерна... Случва се хора дори да умират, вярвайки в това, което мислят за действителност, а всъщност правят всичко възможно да "не строшат хатъра" на "Хелем"... Съществува една добра извънземна цивилация "Гидо", която след всички войни между цивилизациите има право да общува с хората (тя е много разговорлива и от нея може да се научи много)... За да си сменим представата за жизнената ни среда с тази на добрите извънземни, трябва да помолим цивилизацията "Муко" да се свърже с цивилизацията "Гидо", която да потвърди пред най-мощната добра цивилизация "Мурко", че иска да бъде сменена представата за жизнената среда на човека... Ако го направите, ще си осигурите един доста "спокоен свят" - няма да се "хабите" много - ще живеете в среда, свободна от "енергийни наркотици" и няма да бъдете "енергиен наркоман"...
06 Ноември 2014 22:53
трябва да помолим цивилизацията "Муко" да се свърже с цивилизацията "Гидо"


За нищо не стават и двете.

Аз нали помолих за съдействие да се свържа с духа на Карл Велики - пратиха ми някакъв кон, да не кажа кобила, кафява.

Питам къде е заровил артефактите, тя превежда, превежда и накрая вика - той не знаел, семейния бюджет бил женска работа...

Нормално, само че веднага след отговора му, "Муко" изчезнаха зедно с крантата.
06 Ноември 2014 23:00
Допуснем ли това заглавието за основателно - считайте управлението на новото Правителство, като нов мандат на българското Политическо безвремие ... Рано е за дискусиите по тази тема - все още не достигат "тухлички"...
07 Ноември 2014 02:07
В програмата за управление на проектокабинета щедро се обещава за всекиго по нещо, без да е ясно откъде ще се намерят пари за често противоречащите си идеи

За противоречащи си идеи се намират най-лесно пари,особенно когато Народа ще плаща масрафа.Скоро в Парламента ще се проведат най-важните гласувания за годината - за актуализация на бюджета и новия бюджет.Дали дясно-лявата патриотична коалиция ще се спре на 3%?Няма такива нишани.Даже напротив.
07 Ноември 2014 05:16
Аз нали помолих за съдействие да се свържа с духа на Карл Велики - пратиха ми някакъв кон, да не кажа кобила, кафява.

Кон е било, миличка, кон.... Търсили са ти равностоен партньор от дясното пространство - да не сте роднини, демек...
07 Ноември 2014 05:20
Само дето конят се е улучил такъв .... като Станишев и Вигенин, да речем, та затова кобила ти се е сторил. Пък и - какво друго да си помисли човек? Казваш му да вади атрибутите (или пък артефактите ли беше - как го каза?), а той изчезва с цялата си съмнителна компания!
07 Ноември 2014 08:55
Конят на Карл..., такова..., говореше ли немски?
07 Ноември 2014 09:15
Риформи! Като че ли някой иска вместо плавни промени от лошо към по- лошо те да са скокообразни!
07 Ноември 2014 09:36
Стига ми да видя всички стари муцуни в правителството и с тъга да установя, че никой, ама НИКОЙ, от тях не е показал и доказал способност да управлява и да мисли за България и българите в частност....
07 Ноември 2014 10:01
Интересно е дали може да се живее без фантазии, визуализации и халюцинации - това е въпрос на бъдещето - но е истина, че те са определено вредни - така че за коня нищо повече не мога да кажа! Може друго - да се вмъкнем в системата на извънземните, която ни показва кой какво наистина иска от нас - ако е позитивно - по-добре искането да го изпълним; ако не - "Господ да ни пази", но поне ще знаем от какво да се пазим (много неща, или почти всичко, не стават по честен начин, но е хубаво поне да знаем как да се пазим и от къде ни идват неприятностите)... Системата дава само информация за нас и това, което ни касае лично, не дава информация какво касае някой друг, например - тя ни дава мнението на извънземните по въпроса и ни дава известна защита от посегателства... За да се включим в системата, трябва да помолим цивилизацията "Муко" да се свърже с цивилизацията "Морде", коята да се свърже с цивилизацията "Мурко", последната да ни свърже със системата за опознаване... Не е приятно да знаеш някой наистина какво ти мисли, но определено е полезно! Системата е разделена на кълба (в които сме ние, с исканията ни) - тези кълба се свързват и така се прави връзка между исканията ни...
07 Ноември 2014 10:29
Пък и - какво друго да си помисли човек? Казваш му да вади атрибутите (или пък артефактите ли беше - как го каза?)


леле, какъв ли е този кон, на който атрибутите са артефакти .....
07 Ноември 2014 11:12
Извинете ме за оф-топика, но само на мен ли ми се струва, че изчезна от днешния вестник една доста коментирана статия?
07 Ноември 2014 14:14
Честно казано, смятам, че на това управление трябва да му се даде шанс. Да не би да искате пак Доган-Местан-Пеевски-БСП-Сидеров да властват, да съсипват държавата, да превръщат народното събрание в долнопробен цирк!
08 Ноември 2014 08:40
Всъщност няма особена полза управленски документи да се тъпчат с високопарни декларации - като "задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество". Може ли някой да декодира в какво ще се изразява задълбочаването?


Ами много просто! "Задълбочаването" ще се изрази директно в това, че ония отвъд океана еврогейтлантически ще ни го набият още по-дълбоко!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД