:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,870
Активни 594
Страници 3,435
За един ден 1,302,066

25 години на изток от рая

Стоим на ръба на цял исторически период и нито радост, нито панихида. Къде са мъдреците?
Снимка: Иво Хаджимишев
Петко Симеонов, Георги Минчев, Петър Берон на една от първите свободни прояви на опозицията - декември 1989 г.
Много или малко са 25 години от старта на прехода в България. Гигантски прелом - от планово към пазарно стопанство, от тоталитаризъм към демокрация, от орбитата на една световна суперсила към друга. Представяте ли си в какво интересно време живеем!? Стоим на ръба на цял исторически период и нито радост, нито панихида. Защо? Къде са мъдреците? Многото вода отмина.

Знам какво ще се случи на 10 ноември - няколко политици ще кажат няколко думи, няколко журналисти ще напишат статии. Толкова. Но това не е проблем. Проблем е, че я няма българската наука (история, социология, етнология, статистика, изкуствознание и т.н.) да измери какво се случи с държавата и хората за четвърт век.

За 25 години населението в рамките на България намаля с почти 2 млн., една пета - невиждано човешко опустошение, откакто съществува официална статистика. Но пак някъде толкова българи получиха възможност да потърсят щастието където поискат по света. 45 години преди това нямаха тази възможност. Нямаха го и през войните.



Не величието на държавите



е смисълът на човешкото съществувание. Смисълът е в щастието. Ние не знаем дали 2 млн. са щастливи зад граница, със сигурност има щастливи и нещастни, както и в България. Но без 10 ноември никой от нас нямаше да има право на избор - щастливи и нещастни, единствено у нас. Без възможност за повече блага, дори и да работят за тях.

След 9 септември България се индустриализира ударно и в редица отношения навакса изоставането, с което се появи като държава в ново време през 1878 г. Образование, здравеопазване и редица социални придобивки бяха много по-уредени и достъпни, отколкото сега. Милиони българи, пораснали в нищетата на първата половина на века, бяха щастливи. Но този "прекрасен нов свят" рухна - далеч преди 10 ноември, много преди Рейгън и Горбачов. Източните икономики изостанаха технологично, появиха се огромни държавни злоупотреби, уравниловката се поддържаше за сметка на невъзстановими разходи, в магазините се настани постоянен дефицит. Вече го забравихме, но със завист и възхищение гледахме модерния Запад, той имаше всичко, ние - нищо, а вечер дори най-дисциплинираните комунисти залягаха тайно пред радиото и слушаха "Свободна Европа". Нашият Изток загуби Студената война. Защо, как, няма значение. (Мен ако питате, нашата система не бе нищо повече от идеал. Тя бе по-слаба, нетрайна, в противоречие с човешката природа, поради което се срина икономически и ценностно. Ако беше обратното, щеше да спечели). Простият исторически факт е, че капитализмът победи социализма, пазарната икономика надделя над плановата, САЩ надви СССР.



Преходът настъпи като неизбежност,



естествен подбор. Към качеството му може да имаме много претенции. Мнозина забогатяха чрез пладнешки грабеж, държавата и правосъдието ги покровителстваха, в управлението се настаниха политици близнаци, кой от кой по-голям срам за всички ни като общност. Мизерия. Огромна бедност. Нямаше я преди 10-и. Днес има много от нея, обаче има много и от другото. Имаме поне 500 000 българи, които обезумели чакат и без това многото ни празници в календара, за да се потопят в скъпи удоволствия у нас и в чужбина. Средният компютърен специалист взема повече от средния инженер през социализма. Архитектът е по-добре устроен, лекарят също, адвокатът - още повече, а капитанът е милионер, защото плава за чужди корабособственици. Все повече младежи учат в най-престижните западни университети. Мама и тате им помагат.



Трудно, на магия, обаче се справят



В "старото време" те и децата им нямаха шанс. Не само защото единствено потомството на номенклатурата имаше право да черпи познания на място от извора на модерния Запад (вероятно и затова днес ни управляват). Но и защото дори режимът да пускаше редовите деца, те не можеха да бъдат издържани. Как? Със заплатата от 100 лв., с продажбата на жигулата или нивите, които никой нямаше да купи, а и не бяха наши?

През тоталитарната държава почти нямаше престъпност, ако имаше, тя не бе такава. Сега има огромна, защото просто не е тоталитарна. Старата социалистическа държава, с всичките си социални привилегии, бе диктатура. Всъщност, когато днес справедливо казваме, че живеем в среда на корупция, диктат на посредствеността, "калинки", шуробаджанаци, несправедливо забравяме, че същото говорехме и преди. Но го шушукахме тихичко, защото имаше страх, една партия и един човек безалтернативно определяха живота ни.

Могат да бъдат казани още много неща. И "за", и "против", спор. Но я няма дискусията, няма го спокойния, задълбочен, историчен разговор. 25 години отминаха, как ще продължим без оценка? Много неща се промениха, някои за хубаво, други за лошо и само интелигентен разговор без идеологеми може да оцени сложното съвремие. Длъжни сме, защото е интересно и неповторимо. Всъщност, смисълът на този текст не е просто да предизвика дискусия. А



да вкара полутоновете, подробностите,



които определят живота. Както и превантивно да посрещне някои крайни оценки, които по стар обичай тотално ще отрекат всичко случило се или бравурно ще го въздигнат. Няма смисъл. Няма идеални хора, няма и идеални строеве. Не живеем в рая, а на изток от него (Стайнбек), защото доброто и злото ни съпътстват, а ние нямаме друг избор, освен да открием доброто и му помогнем.

Ето го: нашите първи 25 по нищо не се различават от първите 25 на което и да е общество, което догонваме. Те вървят по пътя на свободата и демокрацията от три века и ние не изоставаме спрямо миналото, а спрямо бъдещето. В тия клети 25 години все пак има и все повече има хора, които работят, знаят, градят. Не парадират в медиите, не са във "Фейсбук" и наш дълг е да ги открием и показваме. А ако все пак има една спокойна и интелигентна дискусия, ще открием, че пътят напред не е в глупавото противопоставяне на БСП срещу ГЕРБ, ляво и дясно, на всякакви -изми". А на можещи и неможещи, знаещи и незнаещи, добри и лоши, отговорни и безотговорни.

213
8962
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
213
 Видими 
09 Ноември 2014 19:07
Извинете, добре ли се чувствате?
Ако мога да помогна с нещо - имам познати психотерапевти и психиатри.
09 Ноември 2014 19:20
Добре, де, Божидаров - за лекари, адвокати , архитекти и прочие "предприемчиви", проспериращи в страната на убийствената корупция, яркия индивидуализъм , морална деградация, крах на образованието , мизерия и безпардонност - разбрахме .
Апропо- забравил се като доволни от 25 годишното годишното пропадане на татковината мутрите , много от съдиите и прокурорите . Те не са ли част от 500 хил. нетърпеливци да погуляят по света .....
Ама, я виж днес имали пак сводка за поредния самозапалил се или хвърлил от етаж, от мост или виадукт, вследствие на щастливия си живот след 25 години демократични ценности ?
09 Ноември 2014 19:23
Преди 25 г. хората искаха справедливост.
Получиха двойно по-голяма несправедливост.
От трън та на глог
09 Ноември 2014 19:23
Доверчивия,
вярвам ти, че имаш много познати психиатри...
А мъдреците мълчат - така е редно на гробище...
------------------------------
Сайтът на Генек
09 Ноември 2014 19:27
След 9 септември България се индустриализира ударно и в редица отношения навакса изоставането, с което се появи като държава в ново време през 1878 г. Образование, здравеопазване и редица социални придобивки бяха много по-уредени и достъпни, отколкото сега.

Много уважавам г-н Божидаров, но изходната му позиция в този случай е много сбъркана.
Модернизацията и индустриализацията на България започват с летящ старт още след Освобождението. Цяла Европа се възхищава от грижите и средствата, които България отделя за образование и здравеопазване. Хиляди млади българи са изпратени да учат и и специализират медицина в Европа. Десетки европейски учени пристигат да работят и преподават в България. До 45-та година, страната ни е на 8 място в Европа по жизнен стандарт. И всичко това след пет войни за национално Обединение. А комунетата за 45 години управление, направиха три държавни фалита в мирно време...
09 Ноември 2014 19:29
Е сега тази статия си е една жива гавра с хората. Много калташка статия.
09 Ноември 2014 19:31
щурчо,
дай линк към документа, според който сме на 8-мо място по жизнен стандарт в ЕВропа
09 Ноември 2014 19:43
аз го имам...малко трудно се чете-тема....,Македония,Парастрион,Европа.....на осмо място -България.Те туй требе да е щурчовото,автохонно изворче.
09 Ноември 2014 19:54
Божидаров, съжалявам , но се оказах лош пророк в предния си пост . И днес пак :
Frognews.bg: " Мъж скочи от третия етаж на блок в благоевградския квартал "Ален мак", съобщи pirinsko.com. Състоянието на мъжа е критично ."
Бог да пази България след 25 години на изток от рая, Божидаров !
09 Ноември 2014 19:56
"Всъщност, смисълът на този текст не е просто да предизвика дискусия. А да вкара полутоновете, подробностите, които определят живота"

Не се виждат ни полутонове, ни подробности, които да вкарат не-знам-що-си не-знам-къде-си, а смисълът като такъв просто липсва. Какво изобщо е налагало да се публикува това съчинение?
09 Ноември 2014 19:58
Направих един не съвсем уместен постинг, корегирам грешката си. Мисля, че има голямо разминаване в съжденията на Автора, направил опит да ЗАМАЖЕ катастрофалните резултати от нашия “ цивилизационен “ избор, досущ като на полумъртвец , който не може да се радва нито на новите си дрехи нито на ковчега си.
Една вярна диагноза за състоянието на БЪЛГАРИЯ от доц. Иво Христов, една диагноза, която няма нищо общо с нескончаемото бръщолевене по нашите “независими“ медии и слабоумното упование на “ дай Боже“ станало банално клише в популистките мохабети на нашите политически марионетки.
“ За 25 г. от Втория паднахме в Третия свят“ Натисни тук
Рекапитулацията от тези 25 г. е повече от ужасяваща за България. Без преувеличение може да се каже, че това действително е четвърта и, може би, последна национална катастрофа. И това не са силни думи.
Една средно развита европейска страна като нашата, с относително развити икономика, индустрия, сложни системи за управление, добре развито селско стопанство, прилично ниво на здравеопазване, добра социална и осигурително-пенсионна система, въобще страна, която за предходните 45 г. от периферно селско общество беше стигнала до равнището на страна, създаваща електроника и роботехника… Та, тази наша държава за последните 25 г. беше вкарана обратно в Третия свят.
Българското население от 9 млн. души през т.нар. преход се стопи до около 5.5 млн. души днес. Имаме повече от 2.5 млн. души, които са емигрирали - това е, всъщност, българският кръвен данък, който платихме за глобализацията. Най-лошото е, че качеството на останалия човешки капитал в страната е доста ниско.

09 Ноември 2014 20:00
Ето го: нашите първи 25 по нищо не се различават от първите 25 на което и да е общество, което догонваме.

Да ама не, Чехия, Полша и т.н. изобщо нямаха четвърт век, през който населението да е намаляло с една трета.

Изобщо някой знае ли има ли друго време и друго място, където за четвърт век да си отиде 1/3 от население? Като изключим индианците при стъпването на бъдещите американци.
Е, у нас що за чума стъпи? Ония бъдещи американци ли?
09 Ноември 2014 20:05
един съвет кога се говори за "човешки материал".Ако подходите че е като навскъде,без големи претенции,то нищо чудно да успеем да конструираме някаква демокрация.При очакване околните да са свръхчовеци и така да конструираме управление....ако имаме късмет руснаците седят само 45 години.
09 Ноември 2014 20:10
Данните са на Human Development Index от 1939г.
Преди нас са Франция, Великобритания, Германия, Италия, Белгия, Швейцария и Холандия.
09 Ноември 2014 20:16
Австроунгария?Дания?Швейцария?Кралство Югославия,Гърция и Румъния да допуснем че са след нас,Съмнения за Норвегия(със сигурност сме произвеждали повече зърно).....Белгия със сигурност не е.....Испания и Португалия в криза-приемам.....ми те свършиха бе Щурчо,няма Финландия,Полша,Молдова,няма Хърватска,Албания,Словения,Черна Гора е имало,но е след нас,няма Унгария,Чехия,Словакия.....Явно Европа е била по-малка....
09 Ноември 2014 20:18
говоря за след Освобождението.....щото 1939-та малко неясно.....малко военни години и коя си избра един господ знае.
09 Ноември 2014 20:19
Слава Богу, падналият от 3 етаж в благоевградският квартал "Ален мак" се е съвзел. Лекарите го водят за статистиката "подпийнал" ?
Може и да е бил от 500 -те хил нетърпеливци на Божидаров?
09 Ноември 2014 20:21
в съчинение на Кругман ли налетя на таблички,Щурчо?
09 Ноември 2014 20:27
Евреите от Брест-Литовск може да са проявили интерес къмто България, само заради сключения там договор...
09 Ноември 2014 20:49
Данните са на Human Development Index от 1939г.
Преди нас са Франция, Великобритания, Германия, Италия, Белгия, Швейцария и Холандия.

Щурчо, щурч-о-о
Я го я сий индекс, на стр 57
Натисни тук
България я няма, защото табличката е за първите 36 страни
09 Ноември 2014 21:02
А мъдреците мълчат

Абе, бай генек, май нямаш високо мнение за себе си ...
Май си поостарял и не ти харесва весника защото днес е на млади интелигентни хубави хора със самостоятелно неправителствено мислене и самостоятелни неправителствени доходи.
09 Ноември 2014 21:10
Наса, за съжаление е починал преди малко
а темата няма нужда от коментар - 2 млн по-малко само за 25 години...какво да коментираме ?!?!
09 Ноември 2014 21:15
Сигурно сме били на 38-мо място в ЕВропа,
ама Щурчо е избленувал 8-мо
09 Ноември 2014 21:20
щурчо
09 Ное 2014 19:27
Мнения: 9,127
От: Bulgaria

До 45-та година, страната ни е на 8 място в Европа по жизнен стандарт. И всичко това след пет войни за национално Обединение. А комунетата за 45 години управление, направиха три държавни фалита в мирно време...


Ако ти плащат да пишеш тия глуости дорбе, във всички случаи за мен това беше последното четене на форума на "сега" за 2014 и 2015.
Не мислех, че нивото му е паднало толкова; това е чиста загуба на време.
09 Ноември 2014 21:20
Простият исторически факт е, че капитализмът победи социализма, пазарната икономика надделя над плановата, САЩ надви СССР.

Три "факта", уж "прости", а и трите не съвсем верни.
Капитализъм няма от поне 70 години и може много да се спори дали САЩ са "надвили" СССР или Съветите изпълниха собствена програма.

Най-близо до истината е, че "пазарната" икономика надви "плановата".
Кавичките са, защото всъщност става дума за едно примитивно планиране в Съветския блок, останало на равнището от 1950-те години и закономерно надвито от далеч изпреварващото го западно планиране, възприето и от страни като Япония или Австралия, а днес и от Китай.

Та именно заради примитивното ни планиране, 1989 година завари България с 13,8 милиарда недовършено строителство, плюс въведени, но така и незапочнали производства за още 3,5 милиарда и с експортна индустрия /а тогава външнотърговският ни оборот надхвърляше с 30% обема на производството/, която за износа на всеки 2 долара изискваше 3 долара внос.
Цялото това малоумие, наричано "планиране на етапа на РСО" впрочем се развихри предимно след 1985 година, подхранвано от лесния достъп до западни кредити и реките валута вследствие реекспорта на евтини руски енергоносители и суровини.

09 Ноември 2014 21:21
Сигурно.
Айде сега изброй тези 38 държави в Европа от 39-та година...
09 Ноември 2014 21:21
Freude, schoener Goetterfunke Tochter aus Elizium...
8000 балона в небето над Берлин. триумф на свободата, хуманността и Доброто, победа над тъмните сили на злото.
гледахте ли СНН? и горбачов беше там.
09 Ноември 2014 21:23
Георги Минчев
псевдо дисидента- дундуркан и завършил в Белгия- в соца като" дисидент"
рядко аграрна фигура ....
09 Ноември 2014 21:24
Ако ти плащат да пишеш тия глуости дорбе

На тебе не знам кой ти плаща, ма бадева си дава парите...
09 Ноември 2014 22:03
Айде сега изброй тези 38 държави в Европа от 39-та година...

Айде сега снизходи да погледнеш табличката. За света са данните
Но ето ти и нещо за нас

„... 19,5 % от селските семейства живеят в тухлени, а 61 % в кирпичени къщи; селското жилище се състои обикновено от две стаи, в които живеят средно шест души; в тия стаи се и готви. Нямат кладенци 57 % от домакинствата; нямат клозети 17,4 % от тях. Нямат кревати 20 % от домакинствата, а останалите 80 % от тях имат средно по два кревата за шест души. Нямат маса 28,5 % от домакинствата, а 36 % нямат стол. Нямат печка 28 % от домакинствата. Нямат юрган 36 % от тях. Нямат дюшеци 46,5 %, а 34 % нямат никаква постеля. Домашните съдове и прибори са със съмнителна чистота и се държат на открито понеже 53 % от домакинствата нямат нито един шкаф. Измиването на тялото през зимата е непознато. Долните дрехи обикновено са така замърсени, че са хванали кожа от кир. Ето това са покъртителните условия за закъснелостта на българския живот ...”

Изказване на народния представител Серафим Георгиев пред Народното събрание, 12 март 1940 г.
09 Ноември 2014 22:08
Не величието на държавите е смисълът на човешкото съществувание. Смисълът е в щастието.


Но,
редно е да признаем, че българите, особено напоследък, все сме в дъното на класациите за щастие. Неизменно се чустваме нещастни. Още дедо Симо беше казал да търсим позитивното в нещата, които се случват около нас, а ние все не успяваме. Дедо Симо също така ни посъветва да сменим чипа. И за двете неща ни посъветва доброжелателно. По тоя повод едно старо, но актуално интервю на Харалан Александров. Не се подлъгвайте само по заглавието му:
Натисни тук

След влизането в Европейския съюз останахме без национална кауза и се отдадохме на индивидуална алчност и лакомия. Когато се водеха преговорите, не можахме да определим ясни приоритети, както направиха други страни.

Всъщност скритият приоритет беше да надхитрим европейците, че отговаряме на техните стандарти, за да ни харесат и да ни приемат, и тук се справихме много добре.

Постарахме се да изглеждаме приемливо за пред света, наместо да се обърнем навътре и да си свършим работата.

Това е проблем не само на преговарящите политици, но и на медиите, защото нямаше поле за такъв дебат. Разказваше се само кой политик къде и с кого се е срещал, без да се акцентира върху важните въпроси и приоритетните ресори.
...
Сещаме се да се обединим и да реагираме като група, когато ножът опре до кокала. Както един мой приятел казва: ние реагираме само при изгаряне трета и четвърта степен, когато положението е почти неспасяемо.

...
Нямаме значимо съвременно събитие, което да бъде еднозначно разпознато като повод за гордост. Дори не сме в състояние да възприемем прехода към демокрация, с всички условности около това как се случи, като успех.

Много хора смятат това за катастрофа. Приемането в ЕС също не е еднозначен повод за гордост, тъй като не бе заслужено, а подарено, и както се разбра, тепърва ще берем срама от това.

09 Ноември 2014 22:25
доста свободен цитат по памет,Щурчо:"...изнасяме мъката на селяните и глада на добитъка...."Багрянов в реч пред НС.
09 Ноември 2014 22:29
Но ето ти и нещо за нас


През 1938г. по инициатива на министъра на земеделието Иван Багрянов, е приет Законът за земеделските пенсии.
С него България става първата страна в света, която осигурява старините на земеделските стопани, навършили 60 години...
09 Ноември 2014 22:31
...и бонго,влизане в кой да е съюз е средство,не цел.Та имало ли е формулирана цел,тогаш?
09 Ноември 2014 22:37
С него България става първата страна в света, която осигурява старините на земеделските стопани, навършили 60 години...


Ами това е над средната продължителност на живота в България по това време.
09 Ноември 2014 22:37
щурчо
09 Ноември 2014 21:21
Сигурно.
Айде сега изброй тези 38 държави в Европа от 39-та година...


Броих до Гърция - 13-та, ама България я нямаше.
То... и не очаквах друго.
Щуротии.
09 Ноември 2014 22:40
Щурчо,ако погледнеш архива с отменените актове(виж Апис) може и да си отговориш защо "сакралната" дата 9.9. всъщност също е мит.Тя просто е етап от еволюция,не революция.Въпреки натрапваното мнение няма "революционна" промяна,нито пък е "убита" демокрацията....(то такава е нямало).Факт е че сле ВСВ от аграрна страна се превръщаме в индустриална.Факт са социалната мобилност.Факт е достъпат до образование,прилично здравеопазване....както е факт че това е характерно за повечето европейски държави(приеми че България е "социална" държава с двупартина система + широка коалиция(ОФ))Като изключим че сега се вменява като вина че сме били в "Съветският лагер" просто следваме конюктурата и закономерно развитие на континента(без да те препращам към вече позабравени теории за конвергенцията на Гълбрайт и Самуелсън-всяко време си има Фукояма).Изпреварвайки дори някои съседи.....Въпрос-къде се провалихме в трансформацията на следващият етап?
09 Ноември 2014 22:42
За да приключим темата "1939 г. - 1989 г."
В таблицата за ИЧР-39 я няма не само България. Няма ги Германия, Австрия, Испания, Португалия ... Всъщност ИЧР се мери по единна методика едва след 1990 година.

Но в таблицата за 1939 г. я има Гърция и тя е на 19-о място по ИЧР и на 18-о по БВП per capita. По-горе в списъка са и 4 неевропейски страни, но като добавим преди нея Германия, Австрия, Испания и Португалия /нали не спорим, че са по-развити от Гърция?/, мястото й в Европа пак е максимум 19-о.
Значи България през 1939 г. е максимум на 20-о, защото ние винаги сме изоставали от Гърция, като я изпреварваме само през краткото време между 1970 г. и 1985 г. Виж по-въпроса и Васил Проданов, "Променящите се неравенства на Балканите", давал съм линк.
А точните стойности на нашия БВП, приравнен към "Per Capita GDP 1990 international Geary-Khamis dollars", са:
1939 година - $1 603
1989 година - $6 216

За времето на соца, нараства 4 - четири! - пъти

Ето ти целият динамичен ред за БВП на България per capita: 1870- $840, 1890- $1 131, 1900- $1 223, 1910- $1 456, 1913- $1 534, 1924- $909, 1939- $1 603, 1945- $1 073, 1950- $1 651, 1960- $2 912, 1970- $4 773, 1980- $6 044, 1984- $6 430, 1989- $6 216, 2001- $5 644
09 Ноември 2014 22:43
Ами това е над средната продължителност на живота в България по това време.

Това аргумент за какво е и колко е средната продължителност...
09 Ноември 2014 22:46
Дават пенсии на хората ... след като починат. Сега се мъчат да направят същото.
Средна продължителност на живота в България:
1935 - 1939г. Мъже 50,98 години Жени 52,56 години
09 Ноември 2014 22:51
Значи България през 1939 г. е максимум на 20-о, защото ние винаги сме изоставали от Гърция

Колко пъти фалира Гърция, та винаги е била преди нас...
09 Ноември 2014 22:52
През 1938г. по инициатива на министъра на земеделието Иван Багрянов, е приет Законът за земеделските пенсии.
С него България става първата страна в света, която осигурява старините на земеделските стопани, навършили 60 години...

Знам ги тези "пенсии", Щурчо, на сензационната сума от днешни 14 лева.
Ето ти и още нещо от Багрянов, казано на 25 януари 1939 г. в Народното събрание: „Имах случай да го кажа и друг път: ние сме земеделска страна БЕЗ ЗЕМЕДЕЛИЕ … Ние нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ и неговия нещастен добитък. /Общи ръкопляскания/. Цифри за доказателство аз по-рано приведох в изобилие”.
Индустриална страна впрочем сме още по-малко. Тогава, единственият ни промишлен износ е на пружини за кревати
И това е наистина последно от мен за 1939 г., както казах. Нали ти дадох линк към Статистическия годишник за периода 1940 г. - 1946 г.? Чети, образовай се
09 Ноември 2014 22:57
мерси Влади Гео.....дори по спомен Щурак пак ще го докарам
09 Ноември 2014 22:59
бонго,
09 Ноември 2014 23:00
Бе, не знам кой требе да се образова:
Селскостопанска продукция на глава от населението в кг през 1938 г.
Култури България Гърция Румъния Турция Югославия
Пшеница 280 142 245 258 197
Ръж 38 9 26 31 15
Ечемик 52 35 42 58 27
Тютюн 5,60 5,99 0,63 3,22 0,96
Брой на домашните животни през 1938 г. на 100 души от населението
Видове животни България Румъния Гърция Югославия
Овце 140 122 60 62
Крави 29,6 14,2 22 26,4
Коне 8,41 5,17 11,3 7,89
Добити въглища в кг. през 1938 г. на жител от населението
България Румъния Турция Югославия
293 100 146 324
Авоари в чужбина на глава от населението през 1938 г.
България - 98
Румъния - 97
Турция - 81
Югославия - 70
09 Ноември 2014 23:01
Простият исторически факт е, че капитализмът победи социализма, пазарната икономика надделя над плановата, САЩ надви СССР
Някои исторически процеси отнемат повечко време. Така е и с битката на концепцията на Робовладелците срещу концепцията на Хората.

През 50-те и 60-те години социалистическият лагер напредва толкова бързо и постига толкова големи успехи в сравнение с "развития и цивилизован" Запад, че ръководителите на робовладелския проект са шокирани. Въпреки войната и огромните разрушения за 25 години хората, ръководени по другата концепция успяват бързо да ги ликвидират и да изградят цял един нов свят, в който ценностите са естествени, отношенията между хората - дружески, а пред обединените сили на човека няма прегради.

Появява се цяло едно поколение младежи, които са готови да работят с всички сили за идеите на доброто; младежи, които не търпят мързела, паразитизма, предателството, които се радват на постигнатото с труд и любов. Можете да прегледате старите черно-бели филми от онова време, да видите как говорят и какви са чувствата и вълненията на героите им, какво има в погледите им.

В същото време на запад от Желязната завеса младежта все повече е овладяна от апатия и от безпътица, от антивоенното движение срещу виетнамската война, голямо разпространение получава наркоманията. Западът започва да губи позиции в обществената, техническата, и особено в космическата надпревара.

Заплашени са самите основи на Робовладелския проект. Нещо трябва да се направи спешно, и Робовладелците правят промяна в тактиката.

Взето е решение на ценностите на скромния, природосъобразен и трудолюбив начин на живот в социалистическите страни да се противопостави за сравнително дълъг период (около 2-3 поколения) ценностите на т.нар. "потребителско общество". Ръководителите отлично знаят, че за по-дълъг период не могат да осигурят на жителите на Запада подобен темп на потребление, но тактическата им цел е отвличане на младите хора от соц. страните от пътя, който са поели, и спасяването на собствените им човешки ресурси (защото за тях Хората са само ресурс и нищо повече) от опасния пример на съвременниците им от Изток.

Другото, което е противопоставено на Редът в социалистическите страни, е идеята за Свободата и Пазарната икономика (невидимата ръка на Пазара). Постига се коварно "разведряване", напрежението между социализма и Запада намалява, сключват се изгодни за социалистическите страни договори, които им дават достъп до огромни количества западна валута и стоки. Всячески е стимулирано потреблението най-вече на ръководителите от висшия и среден ешелон от соц. страните, за да приемат новите западни ценности, както и присвояването на държавни средства за лични нужди.

По този начин срещу пътят на Хората е започната идеологическа война, маскирана като културно сътрудничество и свободен обмен на идеи и стоки.

Само за едно поколение е постигнато такова разлагане на ръководителите на всякакво ниво, и в социалистическия лагер започват необратими изменения на ценностите на все по-широк кръг хора. Появява се Номенклатурата, привилегиите, вилите, вещоманията, кражбите от държавата. Разбираемо се влошава качеството на управлението, и се появяват ония негативни, които днешните любители на демокрацията много обичат да дават за пример, когато стане дума за социализма.

Накрая Номеклатурата решава да запази придобитите чрез обществените й позиции власт и привилегии, като ги материализира чрез ликвидиране на обществената собственост върху средства за производство и другите активи - процес, активно стимулиран от западните й съветници, които през цялото време твърдят че само да направят този Преход към свобода и демокрация, и соц. страните ще станат като западните.

Преходът е осъществен, но не дава очакваните резултати. Системата, вместо да се преобразува в проспериращия Запад, се разпада, а собствеността бързо е изкупена от западни банки и фирми, къде с финансови машинации, къде съвсем банално - с куршуми. Западът се заема с усвояването всички по-ценни активи от новите си колонии, а отделите "Труд и работна заплата" бързо се преименуват на "Човешки ресурси"...

Това е истинската история на последните 25 години, колеги. Това ще "празнуваме" утре, за това един щастлиФт президент ще раздава ордени.

П.П. В началото на тоя дълъг пост казах, че някои исторически процеси отнемат повечко време. Концепцията на Хората преди 30 години отстъпи и загуби битката (с идването на Горбачов), но не и войната...

И не случайно в момента светът на Робовладелците се тресе отвътре и е подложен на натиск отвън, и нещата хич не отиват на добре за него...

09 Ноември 2014 23:04
Дори не сме в състояние да възприемем прехода към демокрация, с всички условности около това как се случи, като успех.


На теория е успех. На практика е провал. Те и иракчаните не са в състояние да приемат това което им се случи като успех...
09 Ноември 2014 23:12
Въпрос-къде се провалихме в трансформацията на следващият етап?

Провалихме се в социалната антропология и в нейния политически израз - гражданското общество. Така и до ден днешен след 1989 г. не знаем каква държава ни е нужна, камо ли да я създадем. Огромна е вината на партиите за катастрофата, но не следва да си затваряме очите и пред собствената ни социална неподготвеност.
09 Ноември 2014 23:20
Онзи социализъм можеше да вирее само в затворена непазарна среда и наливане на ресурси отвън или износ на ресурси на международния пазар.
Тогава един бачкатор вземаше бруто три пъти колкото един специалист с висше образование. Защото работническата класа беше... таковата... хегемон.
Сега има много специалисти поминуващи добре и в България, прав е авторът.
09 Ноември 2014 23:26
пак да повторя:
1.Къде сме?
2.Къде искаме да отидем?
3.Какво и колко ще струва?
4.Кой ще плати цената?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД