:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,263
Активни 584
Страници 2,828
За един ден 1,302,066
Съседи

Румъния ни задмина и в категорията „етнически модел“

Северната ни съседка е организирала политическия си живот така, че да включи в него малцинствата, без да се страхува, че ще обсебят властта. Българската управляваща класа оплете етническия въпрос с незаконнороденото ДПС и така вкара страната в тотална зависимост от Догановата партия
Снимка: "Сега"
Нашият етнически модел гарантираше на ДПС не само присъствие, но и участие във властта
През отминалото десетилетие често си казвахме, че Румъния трябва да се учи от нас. Поучавахме комшиите за евроинтеграцията, даже им се дразнехме, че ни дърпат назад, тъй като Брюксел все ни слагаше в пакет с тях. И да е имало основание да се дразним за това някога, сега такова няма. Отдавна вече дишаме прахта на северните ни съседи - бият ни и по заплати, и по чуждестранни инвестиции, и по осъдени за корупция политици (то има ли у нас такива?) Наскоро вицепремиерът Меглена Кунева откровено призна, че най-вероятно те ще влязат без нас в Шенгенската зона. За капак румънците удариха в земята и прехваления ни етнически модел, след като си избраха за президент представител на малцинствата - етническия германец Клаус Йоханис.

Гледката на тълпи от румънци в страната и чужбина, които ликуват при вестта, че човек от друг етнос ще заеме най-високия пост в държавата им, изглежда просто удивителна, но е факт. Като всяка друга балканска държава, Румъния също има грехове към своите малцинства - например трансилванските немци, към които принадлежи Йоханис, са депортирани с румънска помощ в съветски трудови лагери след Втората световна война. Началото на антикомунистическата революция през 1989 г. идва с вълненията в Тимишоара, породени от натиска на диктатурата срещу местния унгарски пастор Ласло Тьокеш. Румъния си има и свой собствен малък междуетнически конфликт през 1990 г., в зората на демокрацията, когато избухват сблъсъци между румънци и унгарци в Търгу Муреш, приключили с убити и ранени хора. За да се опази етническият мир, както обичаме да казваме у нас, комшиите си създават



особен етнически модел,



съвсем различен от нашия, като институционализират политическото представителство на малцинствата.

Преди всичко румънската конституция от 1990 г. позволява формирането на етнически партии. Забрана има само за формации, чиято активност е насочена срещу суверенитета, целостта и независимостта на Румъния. С други думи, освен ако не проповядваш сепаратизъм, няма проблем да участваш в политиката. Това е реверанс (и предупреждение) към най-голямото, най-добре организираното и активно малцинство в страната - унгарското. Неговият Демократичен съюз на унгарците в Румъния неизменно е в парламента, а от 1996 г. досега е официален или неофициален партньор на всички правителства. Освен това основният закон позволява на всички признати национални малцинства да имат представител в парламента, дори ако не събират достатъчно гласове, за да минат 5%-ната бариера - по едно депутатско място в долната камара. Българите също си имат свой човек - Николае Миркович от Съюза на българите в Банат. Всъщност, изборният закон дори не изисква малцинството да се представлява от регистрирана партия - може да е и НПО, стига да събере най-много гласове от конкуриращите се за дадено запазено място. По този начин в румънския парламент са представени 18 малцинствени групи. Резултатът от това е, че множеството



съперничещи си организации за етническия вот



се неутрализират взаимно в полза на големите партии, представляващи мнозинството. А в самия парламент се превръщат в придатък на управляващите. Освен това малцинствените организации, дори унгарската, се ограничават най-вече в тясното измерение на етническите проблеми и не се бъркат много-много в останалите политики. Недостатък на системата е, че поощрява изявата на какви ли не групи, а оттам и на политическото инженерство. Има странни примери, като унгарец, който влиза в парламента начело на Съюза на рутенците, и синдикалист, основал Съюз на славомакедонците, срещу чието избиране за депутат протестира официално посолството на БЮРМ в Букурещ на основанието, че човекът нямал нищо общо с македонците. По-важен обаче е крайният резултат - през годините тази система спомага за мекото и плавно утвърждаване в общественото съзнание на представата, че не е проблем малцинствата да участват в политическия живот, кулминацията на което беше изборът на етнически германец за държавен глава.

В България това просто не може да се случи, и то не заради ксенофобията и расизма, в които нашите доморасли либерали обвиняват хората. Нито заради това, че българската конституция не припознава съществуването на национални малцинства. Проблемът е чисто политически - заради ДПС участието на малцинствата в политиката се схваща от българската общественост като резултат от подмолна и антиконституционна сделка между политическите кланове от началото на прехода - на турския елит, събран в Догановата партия, се дава паритетен (според някои по-скоро непропорционално голям)



дял от властта в замяна на гаранция



за етническия мир в страната. И не е като да липсват основания за подобни съмнения. Политиците записаха в конституцията текст срещу партиите на верска и етническа основа, а в същото време припознаха ДПС като легитимна формация, въпреки че тя възникна като политически представител на турската общност у нас, която до ден днешен остава електоралното й ядро. Самата партия от години усилено си гради имиджа на национална формация. А от друга страна, се стреми да вземе под крилото си останалите големи малцинствени групи - българомохамеданите и ромите, прокламирайки, че е защитник на малцинствените права и борец срещу българския национализъм. Всичко това превръща ДПС в някакъв странен хибрид. Като квазинационална партия, движението претендира, че може да участва във властта също толкова пълноценно като всяка друга политическа сила, а в същото време то извлича електоралната си мощ и политическата си легитимност от един по същество чисто етнически фундамент. И така се утвърди като най-стабилния и добре поставен актьор на политическата сцена.

За родната общественост тези явни противоречия правят от т. нар. "български етнически модел" фасада, която прикрива зад обещанията за съхраняване на гражданския мир овластяването на главатарите на малцинствата в рамките на една политико-корупционна система. И по този начин само засилва сегрегацията на различните общности у нас и латентното напрежение между тях. При това положение българският Клаус Йоханис не може да бъде нищо друго освен неясен мираж.
 Румънският модел гарантира сигурно, но незначително място на етническите партии в парламента
Снимка: ЕПА
Етническият германец Клаус Йоханис стана президент на Румъния. Ние тепърва ще изучаваме този феномен.
15
2955
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
02 Декември 2014 20:00
Зависи от малцинството, бай Людмиле. Едни е католико- унгарско, друго е турско- мюсюлманско.
02 Декември 2014 20:45
На кого помага днешното ти "прозрение" за българския етнически модел, Авторе ???...
Този форум има своето "страдание", но и не е ... помощно училище ...
България няма Етнически модел, няма и адекватна Конституция - има договорки на една амбасада с Кръгла маса /1990/, потвърдени от нагласен КС - това ли не знаеш ??? ...
02 Декември 2014 21:26
Клаус Йоханис
02 Декември 2014 21:48
Айляк Сидероглу
02 Декември 2014 23:53
Ех, нека румънците да си изберат за президент унгарец, пък тогава да си говорим. Иначе какво, да си изберем арменец ли? Може, колко му е. Тогава ще ги стигнем ли румънците?
03 Декември 2014 00:42
suhar
02 Декември 2014 20:00
Зависи от малцинството, бай Людмиле. Едни е католико- унгарско, друго е турско- мюсюлманско.

А още по-друго е саксонско-протестантско. Който е бил в Сибиу - градът беше културна стлица на Европа преди 7-8г., със сигурност го е усетил.
03 Декември 2014 08:02
Не ставя ясно техните цигани представени ли са или не в парламента.
03 Декември 2014 08:18
Одмах ке ги минеме власите - кат си изберем бат Сали за президент!
03 Декември 2014 09:16
Що тъй , бе ? Нали и ние си имахме един Сергеус Станишевичус ?!
Рожба на безроден български висш партиен функционер и украинска еврейка.
Ами Симеонис Сакскобургтотикус ?
Колко капки българска кръв има във вените му ?
Гати Ал Джабури, Вилхелм Краус, Чичибаба...
Няма да отварям приказка за евреите Шулева, Ал. Божков, Надежда Неински, Соломон Паси, те са си наши, нали им спасихме задниците от пещите на Освиенцим и Треблинка.
И недей да ми сравняваш етнически немец с нашенски башибозук, ако обичаш !
03 Декември 2014 10:31
Румънците имат едно съществено предимство пред нас - правят необходимото, за да скъсат веднъж завинаги с комунистическото си минало. За целта на два пъти проведоха лустрация, която се изпълнява и в момента. Най-големият проблем на България е разкраченото й положение между миналото и настоящето. За да се задържат на власт задкулисните и олигархични кръгове в БСП поддържаха носталгичните настроения на част от старото поколение, а в ДПС продължават да разиграват етническата карта, като периодично плашат българските мюсюлмани, че отново ще им вземат имената и вярата, което беше една от най-големите грешки на БКП през целия период на нейното властване.
03 Декември 2014 11:31
Rakita
03 Дек 2014 10:31


Така е. Когато си прав, не мога да не го отбележа с
03 Декември 2014 13:33
На нас все някой друг ни е виновен, не случихме ни на поробители, ни на политици, ни на етнически малцинства. Само това е причината да избираме най мизерните управници и да сме най-бедната страна в ЕС.
03 Декември 2014 13:41
Политиците записаха в конституцията текст срещу партиите на верска и етническа основа, а в същото време припознаха ДПС като легитимна формация,

Разликата между "припознаването" и "записването" е около година и половина и изобщо не е "в същото време".
03 Декември 2014 16:32
Румънските малцинства все свестни - германци, унгарци, че и българите им свестни....
04 Декември 2014 04:21
Има си хас болгар , болгар да не е на опашката и ще сме на опашката докато думбази като Станишев, Доган, Борисов и т.н са на власт и за голямо съжеление и след 100 години пак ще сме на опашката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД