:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,437
Активни 613
Страници 3,002
За един ден 1,302,066

Държавата вкарва пенсионните ни вноски в пирамида, която неизбежно ще гръмне

Солидарната система изяжда значителна част от спестяванията на българина за старини
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Държавната солидарна пенсионна система е от 19-и век и в 21-ви век събират насила парите на работещите у нас, за да я поддържат.
Ако някой се опитва да вземе пари от гражданите, без да им даде съответната услуга или стока, със сигурност ще бъде обявен за мошеник и съвсем резонно най-различни държавни служби ще започнат проверки, ще налагат глоби, полицията и прокуратурата ще съберат доказателства и сигурно ще се стигне до обвинения в съда. Когато в тази позиция е държавата, няма никакви последствия за никого. Характерно при класическата финансова пирамида "Понци" (по името на нейния създател) е, че се обещава нереалистичен финансов резултат. Докато има наивници, които да внасят (сегашните работещи), тези, които са се включили по-рано в пирамидата (сегашните пенсионери), ще получават. Когато в един момент постъпленията в пирамидата спрат или намалеят (поради демографски и емиграционни причини), бъдещите пенсионери (сегашните работещи) ще се озоват в ролята на излъганите.

Представете си частна финансова институция, която ви кани да влагате пари при нея, като не е ясно кога и колко ще получавате, но пък е ясно, че ако починете, всичко ще остане за нея и наследниците ви няма да видят и лев от това, което сте спестявали. Е, няма разумен човек, който доброволно да приеме такава "оферта". Но в България "офертата" е на държавата и никой не ни пита искаме ли я. Просто трябва да си плащаме вноските, защото е задължително и защото иначе законът и държавата ще ни преследват с цялата си мощ.



На тази принуда и липса на избор



се гради държавната пенсионна система в България.

Ще изберем един прост пример със самоосигуряващо се лице, за да избегнем вечните спорове кой точно плаща вноските за наетите при трудови правоотношения - работодателят или работникът. При самоосигуряващите се лица парите несъмнено са си техни лични. Ако такова лице се осигурява върху доход от 1000 лева на месец, то всеки месец ще внася в Държавното обществено осигуряване (ДОО) по 128 лева (а още 50 лева ще отиват по негова лична партида в избран от него пенсионен фонд). Ако приемем, че това е мъж, започнал своето осигуряване на 25 години и се осигурява в продължение на 40 години, за това време той ще внесе 128х12х40=61 440 лева в ДОО. Приемаме също, че пенсионната възраст ще е 65 години и за мъжете, и за жените - нещо което е малко вероятно за след 40 години (въпреки че в момента тази възраст е по-ниска). В настоящия момент част от европейските държави с демографска картина, далеч по-добра от българската, имат пенсионна възраст 67-70 години. Ще приемем, че се е запазила и средната продължителност на живота при мъжете в България - 71 години (въпреки че и тя ще расте и затова би следвало и пенсионната възраст да се увеличава заедно с нея).

В момента



средната пенсия е около 1/3 от дохода,



върху който се е осигурява едно лице (въпреки че прогнозите на НОИ са в следващите 30 години това съотношение да стане ?). В нашия случай това означава, че пенсията ще бъде около 333 лева. Един мъж в България получава пенсия средно 6 години, или общо 333х12х6=23 976 лева. Жените в България живеят средно 78 години и получават пенсия средно 13 години, което означава, че ДОО ще плати общо 333х12х13, или 51 948 лева. Средната продължителност на живота в България е 74.5 години, или средното съотношение, което включва и жените, и мъжете пенсионери, ще бъде 333х12х9 + 333х6х1 = 37 962 лева. Т.е. един работещ в частния сектор в България, който си плаща сам пенсионните вноски, се оказва ограбен от ДОО средно с 23 478 лева. И това е при положение че смятаме само главницата - защото при едно лично спестяване винаги ще има някаква лихва. Например ако човек не иска да поема рискове и си внася парите за старини в банка срещу скромните 2% годишна лихва, това прави допълнително 33 000 лева за 40 години. Ето как заради принудата на солидарната пенсионна система всеки трудил се българин в крайна сметка губи средно около 56 000 лева.

Лошо е, че някакви, представящи се за експерти и за загрижени политици,



бранят пенсионен модел от 19-и век,



когато светът навлиза в информационния 21-ви век. Безпочвената защита на пирамидата ДОО е вредна и опасна с рекетьорски идеи, чиято единствена цел е ограбване на работещите в частния сектор и преразпределяне на техните средства към всякакви мързеливци и към хора, които не произвеждат БВП (като работещите на бюджетна заплата).

Поради забавяне на реформите в пенсионната сфера е много вероятно едно поколение да изнесе цялата им тежест. Това са 40-50-годишните в момента, които са сравнително големи поколения и със своя труд и вноски могат да поддържат системата на изкуствено дишане. Но когато те се пенсионират и трябва да ги издържат по-малките поколения на техните деца (колко от тях ще са в България е съвсем друг въпрос), системата просто ще рухне. И същите тези хора ще трябва да работят и внасят осигуровки по-дълго, а ще се пенсионират по-късно и с по-малки пенсии (както се вижда от актюерските доклади на НОИ). Но това си е закономерност при финансовите пирамиди - каквато е солидарната пенсионна система - първите печелят, а последните са тотално губещи.

Ето защо реформите са неизбежни. Възможни са много промени, но най-безалтернативно е повишаването на изискванията за възраст и стаж. България е 4-та по застаряващо население в света, а от друга страна, има една от най-ниските възрасти за пенсиониране. Каквито и популистки временни лозунги и спирачки да се прилагат, те са безсилни пред демографските процеси.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Последното поколение, което ще задържи на изкуствено дишане солидарната система, са сега 40-50-годишните. Те ще работят сигурно до 70-годишна възраст, а когато се пенсионират, пари за пенсии за тях няма да има по демографски и емиграционни причини.
69
10906
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
02 Декември 2014 19:47
Възможни са много промени, но най-безалтернативно е повишаването на изискванията за възраст и стаж

Не разбирам как ограбването ще се прекрати с повишаване на възрастта и стажа. Така ще се получи още по-голямо ограбване. Защо не прекратите този процес и насочите тези пари към пенсионерите? Много средства попаднаха в ограничени общности от хора. Не е нито честно, нито нормално. Огромната норма на експлоатация, която налагат, води до изтребване на собствените сънародници. После откъде ще си купят такива, за да ги експлоатират?
02 Декември 2014 20:15
Добре го е пресметнал с колко се ограбва пенсионера за средно 6 години пенсия
Но при тази демографска перспектива увеличението на възрастта за пенсия ще доведе
до по-голямо ограбване
Защо трябва да съществува тази солидарна система . като повече от 20 години
парите по осигуровките се приемат от НОЙ по индувидуални партиди(по ЕГН) - или
това не трябва да се знае
02 Декември 2014 20:17
Тя пирамидата може да гръмне и в момента - нали затова е пирамида.
02 Декември 2014 20:21
Не разбирам как ограбването ще се прекрати с повишаване на възрастта и стажа.

Това и аз не го разбрах. В този случай просто няма да доживеем до пенсия или ще я получаваме 1-2-3 год. Още по - голямо ограбване.
02 Декември 2014 20:25
Господин Обрешков хубави кръчмарски сметки прави. И добре предлага да се гледа самоосигуряващо се лице.
Аз предлагам да направи абсолютно същата сметка, но на минималния осигурителен доход, при абсолютния минимум - 15 години да плаща на възможно най-агресивният доброволен частен фонд, и по същият начин да плаща на НОИ минималният размер, за да получи т.нар. "социална пенсия"
Нека да сметне каква пенсия ще получи от частния фонд, и каква от НОИ при сегашната методика, като се съобрази с "политическият риск" - повишаване на минималният осигурителен доход.
15 годишна статистика имаме в момента. Бих желал само един частен пенсионен фонд да посочи, който ще даде по-висока пенсия от "държавната", един, който да има по-висока доходност
02 Декември 2014 20:40
Не разбирам как ограбването ще се прекрати с повишаване на възрастта и стажа.

Трябва да се допише "... на категорийните осигурени" и нещата се изясняват. Те получават пенсия от 2 до 5 пъти по-дълго, а пък са (им) внасяли суми 2 пъти по-късо време, които пък са били съвсем недостатъчни да осигурят доста добрия размер пенсии, които получават.
Ако се пресметнат пенсиите, които получават бившите военни, и се добавят към военния бюджет, ще се окаже, че отделяме доста по-голяма част от БВП за военни нужди в сравнение с други държави.
02 Декември 2014 20:45
Господин авторът е или все още неизвестна непеошка, или управителят на ето това дружество: http://www.andiel.com/pages/andiel-schetovodni_uslugi
Изглежда, че е в конфликт на интересите, когато пише по темата.
02 Декември 2014 20:47
Не е , Тути, законът се отнася единствено и само към лицата, заемащи публични държавни длъжности
02 Декември 2014 20:50
Не го казвам в юридическия смисъл на думата, а в моралния.
02 Декември 2014 20:52
У ЕС моралът се ползва за изтривалка единствено и само га трябва да се оправдае нарушението на собствените им закони
02 Декември 2014 20:55
Мисля, че ако авторът работи в частно дружество във финансовата сфера, би трябвало това да бъде означено под името му. Защото кой би имал по-голяма полза от частните финансови дружества от едно разпадане на единната държавноконтролирана осигурителна система и разпръскването й сред много частни осигурители? Би трябвало точно такива дружества да стоят и чакат със зинали човки като новоизлюпени гарджета. И да пищят неистово да се съсипе тази система. Което и се прави.
02 Декември 2014 20:58
За този Румен Обрешков ли става дума тук: http://www.vesti.bg/bulgaria/sad/sofijskiiat-syd-lidiia-shuleva-e-nevinna-4803451


Туткалчев, колко "морално" изглежда посочването на нужда хората да работят още по-дълго с цел "намаляване" на ограбеното от вноските им за пенсия?!

02 Декември 2014 21:01
Ама що мен питаш? Аз да не съм авторът?
02 Декември 2014 21:03
Понеже коментирате "морала" на автора. Въпросът ми беше реторичен.
02 Декември 2014 21:04
Солидарната система колкото и да е лоша е по-добра от капиталонатрупващата в момента - защо? Защото МРЗ и средния осигурителен доход, растат постоянно с много, а натрупаните вноски растат с доста по-малко. Справка - професионалните фондове дето трябваше да изплащат пенсии, оказа се че има смешни пари вътре събрани за 10 години. И изплатената пенсия при солидарната система е по-висока отколкото от пенсионните фондове.

Отделен проблем.. при криза пенсионните фондове има "отрицателна доходност" демек яка загуба. И се връщат няколко години назад.


При нас проблемите са на друго място - 1. пенсионната ни система не е разходопокривна, ами допълнително яко се субсидира от бюджета, т.е. данъкоплатците плащат още толкова. 2. Прекалено много пенсионери имаме.. даже такива дето са по-здрави от работещите. 3. Изплащат се пенсии на богати хора или здрави и работещи хора, което противоречи на солидарността.. т.е. помага се и на хората които не са в затруднение. 4. Заради т.1 - реалната икономика губи инвестиции - 4 милиарда на година.. с които само за една година могат да се построят магистралите, или БДЖ да се модернизира, или всички пътища да се ремонтират основно... и т.н. Сегашното раздаване на калпак на пенсии.. убива икономиката и намалява качеството на живота в държава.. даже и за пенсионерите..


Т.е имаме злоупотреба със солидарността.

02 Декември 2014 21:09
Не коментирам общия морал на автора, защото не познавам човека, а конкретната му изява и критиката ми е по-скоро към издателя.
А инак тезата осигурителната система да бъде индивидуализирана и всеки да си прави вноските, а слабаците да духат супата, е ясно откъде идва. Това е общата тенденция да се превърне всеки човек в егоистична единица, пет пари не даваща за общи каузи, за обществените интереси и за човешката солидарност. Винаги съм питал адептите за такава пенсионна система: абе, аланкоолу, защо като някой е преуспяващ, не си внася вноските в общата система, а като иска толкова да се осигури, не си отвори банкова сметка и не си слага в нея пари с възможно най-дългосрочен анюитет? На което никога освен пулене и мучене не съм получавал смислен отговор.
Още повече, че сега именно хората с големи доходи са най-облагодетелствани, защото си плащат вноски до 2400 лева месечен доход.
02 Декември 2014 21:24
Всъщност при истинската разходопокривна и солидарна пенсионна система няма истинска пирамида. Просто парите от вноските на сегашните работещи отиват за плащане на пенсиите на пенсионерите в момента. Пирамида става когато допълнително започнат да се плащат пари от бюджета на всякакви здрави и прави работещи пенсионери.. както и на богати хора. Уж по право... т.е. държавата е обещала без да има откъде да вземе пари.... Когато няма връзка между събраните вноски и изплащаните пенсии.

02 Декември 2014 21:36
Интересно, защо точно такава същата система работи перфектно в Норвегия?

Натисни тук
02 Декември 2014 21:38
В Швеция:

Натисни тук
02 Декември 2014 21:40
В Австрия:
Натисни тук
02 Декември 2014 22:00
Предполагам, че на авторът му е неудобно да аргументира изрично тезата си. Още повече пък - да разяснява скритите съображения на държавниците и техните гражданско-инициативни поддържници. Ще си позволя тази нескромност да го направя от тяхно име. Чрез повишаването на пенсионната възраст и трудовия стаж фактически се въвежда принципа "работа (респективно - внасяне на здравни и пенсионни осигуровки)- до гроб". Между нарастването на посочените две категории и продължителността на живота има обратно пропорционална зависимост, която глашатаите на пенсионната реформа спекулативно представят като паралелно нарастващи величини с константна разлика между тях. Неизменно се акцентира върху нарастващата продължителност на живота и същатата се ползва като обективна предпоставка за увеличаването на пенсонната вързраст. Само че, ако към настоящия момент( чисто хипотетично разбира се) увеличим пенсионната възраст на 80 години, веднага става ясно, че количеството пенсионери след нейното навършване ще бъде много по-малко, отколкото на пример при 70, 65 годишната възраст за пенсиониране. Нормативното редуциране на пенсионираните, което си е чиста форма на пладнешки обир и геноцид, автоматично облагодетелствува пенсионните фондове - държавни и частни. Социалистическото ДОО с пришествието на демокрацията бе оплячкосано и последиците от това още не могат да бъдат заличени...
02 Декември 2014 22:08
Длъжен съм да призная, че това обяснение е базирано върху статистически неизследвано, следователно чисто хипотетично разминаване между продължителността на живота при бедните и богатите. Последните, предполагам, че живеят по - дълго. По разбираеми причини. По отношение на тях дори трябвало да има дори известно увеличаване на периода между възрастта за пенсиониране и продължителността на живота. Ограбването и геноцидът са насочени единствено и само към хората с ниски доходи от неквалифициран труд.
02 Декември 2014 22:34
При нас проблемите са на друго място - 1. пенсионната ни система не е разходопокривна, ами допълнително яко се субсидира от бюджета...


мик-чо,

а защо, аджеба, пенсионната ни система трябва да бъде разходопокривна? на какво отгоре? пак неподготвен, ммм?

значи: след като в продължение на 40 години съм внасял чинно и законопослушно вноски, излизам в пенсия. колко точно ще получавам се определя по формула, т.е. това е предварително известно. внасял съм вноски в нои, т.е. в държавен фонд. защо трябва да ме интересува дали в момента има достатъчно внасящи в него или не? аз моето съм го внесъл. и на база на внесеното си ползвам пенсията. за продължителността на получаването на която има статистика /оттам и формулата за определянето й/

а практика ти се опитваш да ми обясниш, че след пенсиониране трябва да намеря 2-3-4-5-10-20 човека, които да започнат да бачкат. те тва е пирамида. класическа
02 Декември 2014 22:42
Абе на вас работи ли ви функцията "Натисни тук"? На мен - не.
И линковете не мога да ползвам направо. Трябва да ги копирам и пействам.
02 Декември 2014 22:48
работи, кума лисо, работи... ама във форума. под статиите някой велемъдро е решил, че няма нужда от такава екстра.
02 Декември 2014 23:01
работи, кума лисо, работи... ама във форума. под статиите някой велемъдро е решил, че няма нужда от такава екстра.


Ах, даааа... Велемъдро наистина. И във форума на преводаческата петиция някой също налага ограничения: http://www.peticiq.com/forum/32093/start/14700#14708
02 Декември 2014 23:13
Изплащат се пенсии на богати хора или здрави и работещи хора, което противоречи на солидарността.. т.е. помага се и на хората които не са в затруднение.

Пенсионната система, основана на вноските на работещите в продължение на на 40 години докато навършат години за пенсия не е социално подпомагане, защото получаващите пенсия преди това са я платили с вноските си. За социални дейности има други фондове в държавата, които не са базирани на трудово участие, а само на нуждите на ползващите ги.
02 Декември 2014 23:16
Авторът е напълно прав, според мен - а и високо морален човек. Да разобличаваш лъжата и кражбата, макар и законово бетонирани и общоприети без право на обжалване, е високо морален акт. Истината е винаги морална.

Колото до схемата на Понци /пирамидата/ - ето че и аз съм писала по повода още преди две и половина години. Радвам се, че с автора ставаме двама.



Сибила
29 Май 2012 15:20
Мнения: 14,203
От: Bulgaria
Бърнард Мадоф, създател на финансова пирамида /схема на Понци/, който завлякъл и прахосал 50 милиарда долара, отоворил така на въпроса откъде му е дошла идеята да се разплаща на първите инвеститори с парите, вложени от следващите.

От пенсионните системи, организирани на разходопокривен принцип, казал той.
Те раздават ресурси на първите пенсионери за сметка на последните. Така че, те са обречени.

Хахахаха, май е прав, точно така е, само дето още не си го признават.



Натисни тук
02 Декември 2014 23:23
след като в продължение на 40 години съм внасял чинно и законопослушно вноски, излизам в пенсия. колко точно ще получавам се определя по формула, т.е. това е предварително известно. внасял съм вноски в нои, т.е. в държавен фонд. защо трябва да ме интересува дали в момента има достатъчно внасящи в него или не


Ако ги беше внасял парите си в Berkshire Hathaway (и само ТАМ!) можеше и да НЕ се интересуваш дали в "момента има достатъчно внасящи в ...(НОИ)"! Ама не си ги внасял там, пич! Така че твоите 40-годишни вноски инфлацията (дето се е вихрела през тези 40 години) отдавна-отдавна ти е изпапала вноските! И ако не си Уорън Бъфет, значи си от другите - дето не са Уорън Бъфет, и дето трябва да разчитат на СОЛИДАРНИЯ "стълб", демек на НОИската система! Друга нема - ако има тя е за да издържа лайфстайла на Абаджиев и други специалисти по пОнционни фондове! НОЙската система е ясна,проста и работи (все още) - при нея вноските на СЕГА работещите отиват за плащане пенсиите на ВЕЧЕ НЕработещите! Така както пък техните вноски (когато са работили) са отивали за пенсиите на тези, които преди тях са спрели да работят! И така ще докато има работещи - като свършат държавата (ако все още я има) ще плаща пенсиите изцяло с парите, събрани от ДДС, ДОД, корпоративен данък печалба, акцизи, мита!
03 Декември 2014 00:00
Другарчета, теоритично го пише добре, ако сме например Германия. Пак да го кажа - човечеца залага осигурителен доход 1000 лв, върху който да плаща заплати.
Върнете се 15 години назад - 1999 и си помислете кой имаше тогава доход 1000 лв? За сравнение, тогава минималната заплата беше 67 лв.
Затова горе писах - нека да посочи един, произволен, възможно най-агресивният частен пенсионен фонд, който да дава доходност 500% за 15 години.
Само сравнявам, при "Доверие" за 15 години доходността е 55%.
03 Декември 2014 07:13
Федор Венедиктович Езерский
03 Декември 2014 00:00



И аз това се опитах да напиша по-горе.. МРЗ и осигурителният доход последните години расте много по-бързо от която и да е капитализирана лихва. Всъщност даже си мисля, че частните пенсионни фондове би трябвало да съдят държавата, че им подбива пазара Особено ако влезем в ТТИП
03 Декември 2014 08:25
плесник,

пишеш глупости. моите вноски са документирани, колко трябва да получавам на тяхната база - също. къде бе, къде пише, че трябва да внася някой друг, за да мога аз да си ползвам резултата от вноските? къде? ммм?

аз съм кредитирал държавата. сега задължение на същата тази държава е да ми плаща пенсията. дали парите за моята пенсия ще идват от вноски или от данъци е несъществен въпрос.

всъщност това ми напомня на една друга ситуация - откриваш си депозит в банка и в продължение на 40 години внасяш всеки месец по 100 лв. след което казваш на банкстерите, че от утре нататък почваш да теглиш по 300 лв месечно /правил си си сметка да ти стигнат за 10-15 годин така парите/. и получаваш отговор, че не можеш да го правиш, ако няма депозанти да внасят допълнително?!
03 Декември 2014 08:36
Безпочвената защита на пирамидата ДОО е вредна и опасна с рекетьорски идеи, чиято единствена цел е ограбване на работещите в частния сектор и преразпределяне на техните средства към всякакви мързеливци и към хора, които не произвеждат БВП (като работещите на бюджетна заплата).

Нека Авторът ни предложи някаква друга "Пирамида" без ограбващи частника държавни служители. Това ще да е нещо като обществата на племената сиукси, апахи, кайова, команчи, или пък на северните чукчи, евенки, голди. Няма учители, армия, полицаи, съдии и прокурори, няма затвори, митничари, бирници...дето се вика "Сам сайбия, сам кадия !".
Ако така виждаш 21 век, не мога да ти хомогна, уважаемий Авторе !
03 Декември 2014 08:47
Федор, само ти пожелавам пирамадата да не гръмне преди да се пенсионираш, щото МРЗ и пенсията няама да растат безкрайно. А при едно излизане от Борда може да имаш и съвсем обратните резултати. При които един спестител или бурканджия в евро или долари, да има много по-голяма доходност от НОИ.
Сметката е съвсем друга ако включиш годините преди 1999г, хората имаха съвсем други очаквания към пенсиите си.
Решението не е вдигане на възрастта, а просто даване на избор на хората - в НОИ или не и за колко, на колко лева.
Много хора на МРЗ са си направили избора
03 Декември 2014 09:21
Солидарните пенсионни системи са измислени във време, в което населението постоянно е нараствало. Очевидно е, че при намаляващо и застаряващо население всяка солидарна пенсионна система се превръща в Ponzi scheme или, по нашему, пирамида. И няма значение дали я управлява държавата, или някой друг.
От друга страна, ако се премине към изцяло капиталова система на лични вноски - отново, без значение кой е собственик на фондовете - съществуват огромни рискове. Една хиперинфлация моментално ще унищожи вноските и ще остави цели поколения без пенсия.
Тъй че смесеният модел поне на мен все пак ми изглежда по-надежден. Друг въпрос е, че трябва много сериозно да се оптимизира, като се прекрати порочното ранно пенсиониране, след което човек работи още 15 години и едновременно с това взима пенсия; като се повиши събираемостта на осигуровките, за да могат да се вдигнат пенсиите, и т. н.
Калфин имаше силно интервю по темата преди няколко дни, изглежда доста наясно с проблемите, но дали ще може да прокара някакви реформи в това уж реформаторско правителство, е трудно да се каже.
03 Декември 2014 09:34
значи: след като в продължение на 40 години съм внасял чинно и законопослушно вноски, излизам в пенсия. колко точно ще получавам се определя по формула, т.е. това е предварително известно. внасял съм вноски в нои, т.е. в държавен фонд
Сметките са верни, ако не са откраднати парите.
03 Декември 2014 09:37
Не съм чел статията и ще коментирам само заглавието:
Спокойно може да напишете, че тези пари за пенсий ги няма, изпаряват се на момента и цялата система е на червено. Може да допълните, че никой и не мисли по въпроса какво да се направи сега и какво ще се прави после, когато трябва да се дават бъдещи пенсий. Единственото им уникално тъпо умотворение е ВДИГАНЕ ВЪЗРАСТТА ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ /на умрелите не се плащат пенсий/и то с довода за нарасналата продължителност на живота - измекярска работа. Тези заслужават разстрел. А какво знаи измекяр питайте Ахмет Демир Доган. Той може и да ви го преведе и да ви даде примери на такива индивиди около него, които той държи на кайшка.
03 Декември 2014 09:53
Сметките са верни, ако не са откраднати парите.


не, читатель. грешка. правилното е до запетайката - сметките са верни. и аз няколко пъти споменах, че с тези вноски съм кредитирал държавата. сега държавата трябва да започне да връща кредита. и няма никакво значение дали парите, с които ще го връща, са от нои /вноските на сегашните работещи/, от ддс, данък печалба...

така че това за разходопокривната пенсионна система е една огромна глупост.
03 Декември 2014 10:01
и няма никакво значение дали парите, с които ще го връща, са от нои /вноските на сегашните работещи/, от ддс, данък печалба...

Напротив, има много голямо значение. Крайно време е в тази страна да стане ясно кои разходи от кое перо идват. Чак тогава ще може да се бюджетира нормално, а държавните разходи ще придобият почтеност.
03 Декември 2014 10:07
Пенсионната система у нас е в дефицит още от 1950-те години насам. Работата ще става по-зле, особено като започнат да гърмят частните пенсионни фондове, които трябва да изплащат пенсиите на родените след 1959 г.
03 Декември 2014 10:21
Съгласно данните на НСИ:
Очакваната (средната) продължителност на живота на мъжете е 71г.
НО очакваната (средната) продължителност на живота на мъжете, достигнали 65г. е 14г.
и пенсийката, ако се смята по описания в статията начин... уйде...
***
за съжаление непознаването на материята от някои автори хвърля сериозна сянка на съмнение върху иначе важни теми
03 Декември 2014 10:27
А на Запад не само вдигат и без това високата възраст за пенсия, но и съветват бъдещите пенсионери отделно да спестяват средства за след пенсионирането си.
Огромният недостатък на българската пенсионна система е, че всички пенсии са в един кюп, вместо НОИ да изплаща само пенсии, базирани на платените вноски през целия трудов период без минимум и максимум на пенсиите. Пенсионният фонд трябва да бъде солидарен само в смисъл, че е разходопокривен, т.е. сегашните работещи плащат пенсиите на сегашните пенсионери, а не чрез изплащане на по-високи от начислените пенсии до минимума или сравнително високи специални пенсии, непокритио от никакви адекватни вноски.
Допълнителните социални плащаният трябва да идват от социални фондове според материалното състояние и нуждите на човека. Крайно неправилно е пенсионните фондове да са натоварени със социални функции.
03 Декември 2014 10:49
много пенсионери имаме.. даже такива дето са по-здрави от работещите. 3. Изплащат се пенсии на богати хора или здрави и работещи хора, което противоречи на солидарността.. т.е. помага се и на хората които не са в затруднение.

МИКИ,
Разбери най-после че трудовата пенсия не е социална! Трудовата пенсия е изплащане на дългогодишните спестявания внасяни в НОИ!!! Това няма нищо общо с здравословното състояние на пенсионера, не е "помощ на хора в затруднение". Друг е въпросът че социалните помощи/пенсии се възлагат на трудовите пенсии - съзнателна бъркотия.
03 Декември 2014 11:20
Да, излезе, че богатият няма право на пенсия Ами хайде тогава и заплата да не му плащаме - нали е богат.
03 Декември 2014 11:32
Неверния Тома
03 Декември 2014 10:49

Имаме разходопокривна и солидарна пенсионна система. Та някак си, не се връзва работещият бедняк да плаща солидарно пенсията на някой богат човек или здрав и прав човек който "по право" я получава. Като сложим и разходопокривността.. демек сегашните работещи плащат пенсиите на сегашните пенсионери.. та се получава в много случаи - беден богат носи.

В момента има голямо противоречие - имаме солидарна и разходопокривна система.. имаме малко работещи, че и повечето бедни.. та те трябва да плащат на много пенсионери.. по право.. много от тях по-богати от работещите.

Тези които са измисляли пенсионната ни система.. изобщо не са мислили откъде ще идват парите.. ами просто да обещавали като циганин на сватба. Нали парите не били техни.

03 Декември 2014 11:47
не, читатель. грешка. правилното е до запетайката - сметките са верни. и аз няколко пъти споменах, че с тези вноски съм кредитирал държавата. сега държавата трябва да започне да връща кредита. и няма никакво значение дали парите, с които ще го връща, са от нои /вноските на сегашните работещи/, от ддс, данък печалба...


onzi, държавата в момента е "добродетелната дружинка" по Ботев: "ръце няма, а краде; уста няма, а яде". Затуй всеки се мъчи да я яхне.
03 Декември 2014 12:00
Сметките на аФтора са меко казано, нелепи.... Хем говори, че сме солидарна система, хем смята парите за пенсия като индивидуална партида. Абе драги, нали за това е СОЛИДАРНА системата - плащаш повече, ползваш по-малко, нали за това има и таван на пенсиите. В крайна сметка всяка солидарност е някаква (абстрактна) несправедливост, но нали за това човекът е социално животно... То и семейството е някакъв ортаклък и солидарност, за какво изобщо се женим тогава?
03 Декември 2014 12:01
Mick,
Ти не разбра ли, че трудовата пенсия не е социално плащане?
03 Декември 2014 12:24
Лошо е, че някакви, представящи се за експерти и за загрижени политици, бранят пенсионен модел от 19-и век,
Още по-лошо е, когато идиоти се занимават с неща, от които не разбират. Моделът на математическия анализ, създаден дори в 17 век, важи и до днес, но идиотите още не могат да го усвоят и им се вижда стар и непонятен.

за съжаление непознаването на материята от някои автори хвърля сериозна сянка на съмнение върху иначе важни теми
Ами да беше се запознал ей тук или тук вместо да ръсеш празни словосъчетание!
Един мъж в България получава пенсия средно 6 години
19 години, деветнадесет години средно получава пенсия. Едит отчен на НОИ барем де беше прочел вместо авторът да си излива фантазиите.
Жените в България живеят средно 78 години и получават пенсия средно 13 години
22 години.
В момента средната пенсия е около 1/3 от дохода
Обаче преди 40 години таковатото лице не се осигурявало върху доход от 1000 лева на месец, а върху доход от 17.5 стинки. Но за избегнем родната валута, плод на криминално-демоокрадващ преход, може да се използва стойността на златото. Така едно лице, ако се е осигурявало на 3000 лв. заплата през 1997 г., което един грам злато, ще е натрупал 480 грама. И ако сега трябва да получава пенсия за средно 20 години, то пенсията би му била два грама злато, или 120 лв. в момента при 1882.84 лв. за тройунция злато.
Обективно обаче, преди 40 години таковатото лице се е осигурявало на 7 грама злато преди 40 години (средна заплата от 180 лв., търговски курс 2.56 лв. за долар, сега получава 5 грама злато пенсия. Ако нямахме пишман-икономисти, разни монетаристи, либертасти и др. -асти, в следствие на развитие на технологиите (от предходното поколение, увеличило добива на злато два пъти), пенсията трябваше да е минимум 11 грама злато (80% от осигурителния доход). Но когато с чужда пита са прави помен на "активни борци" против фашизма, комунизма и най-вече на живота; на "яки дупцета" и най-вече на "честни частни частници" като данъкоплатецът на годината Валентин Захариев (съсипал живота на над пет хиляди души и завлякъл НОИ с милиарди), Николай Банев, Христо Ковачки, Джелай холдинг, Уестингхауз (засега само с един милион долара), системана се срива. Разходно-покривната система се крепи на икономически растеж (създаване на печалба, а не на отрицателна доходност, каквато е основната дейност на "честните частни" пенсионни фондове) и на демографски растеж. Когато тези предпоставки не са налице, всяко посегателство върху нея я убива. Тези предпоставки са валидни и за капиталово-образуващата пенсионна система. Няма нарастване на капитала, няма пенсии, ако ще "печатницата" на Федералния резерв или на БНБ да работят на пълни обороти. Просто няма такава "печатница", която до осигури "хляба" на неработещите, когато са повече от два пъти от работещите.
03 Декември 2014 12:44
нали за това е СОЛИДАРНА системата - плащаш повече, ползваш по-малко, нали за това има и таван на пенсиите.
Таванът на пенсиите не е въведен заради "солидарността". Въведен е заради калпавото законодателство и тарикатите, възползващи се от него. Избрано е "по-малкото зло" - вместо всички да са тарикати, само "най-богатите", с доход над 2400 лв. месечно, да са тарикати. Защото какво са 70 хиляди души за пенсионна система от уж 4 млн. работоспособни. Така с лека ръка се "приспадат" за привилегии други 70 хиляди в полицията, трети 35 хиляди в армията, 200 хиляди охранители и "яки дупцета докато се достигне до 52% от отпусканите пенсии са въз основа на някаква привилегия.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД