Държавната солидарна пенсионна система е от 19-и век и в 21-ви век събират насила парите на работещите у нас, за да я поддържат. |
Представете си частна финансова институция, която ви кани да влагате пари при нея, като не е ясно кога и колко ще получавате, но пък е ясно, че ако починете, всичко ще остане за нея и наследниците ви няма да видят и лев от това, което сте спестявали. Е, няма разумен човек, който доброволно да приеме такава "оферта". Но в България "офертата" е на държавата и никой не ни пита искаме ли я. Просто трябва да си плащаме вноските, защото е задължително и защото иначе законът и държавата ще ни преследват с цялата си мощ.
На тази принуда и липса на избор
се гради държавната пенсионна система в България.
Ще изберем един прост пример със самоосигуряващо се лице, за да избегнем вечните спорове кой точно плаща вноските за наетите при трудови правоотношения - работодателят или работникът. При самоосигуряващите се лица парите несъмнено са си техни лични. Ако такова лице се осигурява върху доход от 1000 лева на месец, то всеки месец ще внася в Държавното обществено осигуряване (ДОО) по 128 лева (а още 50 лева ще отиват по негова лична партида в избран от него пенсионен фонд). Ако приемем, че това е мъж, започнал своето осигуряване на 25 години и се осигурява в продължение на 40 години, за това време той ще внесе 128х12х40=61 440 лева в ДОО. Приемаме също, че пенсионната възраст ще е 65 години и за мъжете, и за жените - нещо което е малко вероятно за след 40 години (въпреки че в момента тази възраст е по-ниска). В настоящия момент част от европейските държави с демографска картина, далеч по-добра от българската, имат пенсионна възраст 67-70 години. Ще приемем, че се е запазила и средната продължителност на живота при мъжете в България - 71 години (въпреки че и тя ще расте и затова би следвало и пенсионната възраст да се увеличава заедно с нея).
В момента
средната пенсия е около 1/3 от дохода,
върху който се е осигурява едно лице (въпреки че прогнозите на НОИ са в следващите 30 години това съотношение да стане ?). В нашия случай това означава, че пенсията ще бъде около 333 лева. Един мъж в България получава пенсия средно 6 години, или общо 333х12х6=23 976 лева. Жените в България живеят средно 78 години и получават пенсия средно 13 години, което означава, че ДОО ще плати общо 333х12х13, или 51 948 лева. Средната продължителност на живота в България е 74.5 години, или средното съотношение, което включва и жените, и мъжете пенсионери, ще бъде 333х12х9 + 333х6х1 = 37 962 лева. Т.е. един работещ в частния сектор в България, който си плаща сам пенсионните вноски, се оказва ограбен от ДОО средно с 23 478 лева. И това е при положение че смятаме само главницата - защото при едно лично спестяване винаги ще има някаква лихва. Например ако човек не иска да поема рискове и си внася парите за старини в банка срещу скромните 2% годишна лихва, това прави допълнително 33 000 лева за 40 години. Ето как заради принудата на солидарната пенсионна система всеки трудил се българин в крайна сметка губи средно около 56 000 лева.
Лошо е, че някакви, представящи се за експерти и за загрижени политици,
бранят пенсионен модел от 19-и век,
когато светът навлиза в информационния 21-ви век. Безпочвената защита на пирамидата ДОО е вредна и опасна с рекетьорски идеи, чиято единствена цел е ограбване на работещите в частния сектор и преразпределяне на техните средства към всякакви мързеливци и към хора, които не произвеждат БВП (като работещите на бюджетна заплата).
Поради забавяне на реформите в пенсионната сфера е много вероятно едно поколение да изнесе цялата им тежест. Това са 40-50-годишните в момента, които са сравнително големи поколения и със своя труд и вноски могат да поддържат системата на изкуствено дишане. Но когато те се пенсионират и трябва да ги издържат по-малките поколения на техните деца (колко от тях ще са в България е съвсем друг въпрос), системата просто ще рухне. И същите тези хора ще трябва да работят и внасят осигуровки по-дълго, а ще се пенсионират по-късно и с по-малки пенсии (както се вижда от актюерските доклади на НОИ). Но това си е закономерност при финансовите пирамиди - каквато е солидарната пенсионна система - първите печелят, а последните са тотално губещи.
Ето защо реформите са неизбежни. Възможни са много промени, но най-безалтернативно е повишаването на изискванията за възраст и стаж. България е 4-та по застаряващо население в света, а от друга страна, има една от най-ниските възрасти за пенсиониране. Каквито и популистки временни лозунги и спирачки да се прилагат, те са безсилни пред демографските процеси.